Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecție

Data:
Școala: Școala Gimnazilă “George C. Dragu”, Coroiești
Profesor: Hatnean Carmina
Clasa: a V-a
Disciplina: Matematică
Unitate de învățare: Metode aritmetice de rezolvare a problemelor
Tema: Metoda figurativă
Tipul lecției: însușire de noi cunoștințe

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode: învăţarea prin descoperire, conversaţia, explicaţia
 Mijloace: animație, fişe de lucru, compendiu
 Forme de organizare: frontal, individual, grupe

COMPETENȚE SPECIFICE
2.1. Efectuarea de calcule cu numere naturale folosind operaţiile aritmetice şi proprietăţile acestora
3.1. Utilizarea regulilor de calcul pentru efectuarea operaţiilor cu numere naturale.
4.1. Exprimarea în limbaj matematic a unor proprietăţi referitoare la comparări, aproximări, estimări şi ale operaţiilor cu numere naturale
5.1. Analizarea unor situaţii date în care intervin numere naturale pentru a estima sau pentru a verifica validitatea unor calcule
6.1. Modelarea matematică, folosind numere naturale, a unei situații date, rezolvarea problemei obţinute prin metode aritmetice şi interpretarea
rezultatului

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1- va identifica o metodă aritmetică adecvată pentru rezolvarea unei probleme date
O2- va efectua operații aritmetice cu numere naturale;

O3- va reprezenta datele dintr-o problemă, în vederea aplicării unei metode aritmetice adecvate.
O4- va exprima în limbaj matematic informații conținute în enunțul unor probleme
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Etapele lecţiei Obiectiv Strategiile didactice
ele Conţinutul lecţiei
vizate Metode şi Forme de
Activitatea profesorului Activitatea elevului procedee activitate

1 2 3 4 5 6
Moment -notează absentele
organizatoric Elevii pregătesc manualele, caietele de notiţe, caietele de teme,
1’ instrumentele de scris.
Verificarea temei Verific tema prin sondaj Conversaţia Frontală
2’
Captarea -notează titlul lectie pe tabla -elevii noteză titlul lecţie in
atentiei: -anunţă obiectivele pe care si-a propus sa le atingă caiete
Anuntarea
titlului lectiei
1’
Actualizarea O1 Etapele rezolvării unei probleme: -elevii urmăresc povestea celor
cunoştinţelor - citirea și înțelegerea problemei cinci pâini Pe grupe
8’ - analiza problemei (identificarea datelor utile , stabilirea Indica solutii si rezolvă Exercitiul
legăturii dintre datele problemei, - problema Autoevaluare si
- identificarea metodei potrivite și scrierea operației/ -sub indrumarea profesorului se evalura prin
O2 operațiilor necesare pentru a rezolva problema.); corectează răspunsurile consultare
- redactarea rezolvării(- Efectuarea calculelor);
- verificarea și interpretarea rezultatului.
Metoda figurativă(grafică) consta în reprezentarea grafică a datelor
sau mărimilor care apar în cazul unei probleme. Aceasta metoda are
avantajul ca se întelege mai ușor de către elev dependența dintre
mărimile cunoscute și cele necunoscute ale problemei considerate.
În aplicarea acestei metode se pot folosi diferite elemente grafice sau
combinații de elemente grafice. Dintre acestea enumeram:
-figuri geometrice: segmentul de dreapta (cel mai des folosit),
triunghiul, dreptunghiul, patratul, cercul;
-elemente grafice simple: puncte, linii, ovale, cerculete;
- litere și combinații de litere;
-desene care reprezintă acțiunea problemei.

În continuare vom da câteva exemple de probleme care pot fi rezolvate


cu metoda figurativă
Însuşirea noilor Elevii notează în caiete
cunoştinţe Problemă:
17’ 1) Andrei si Sorin au împreună 80 de timbre. Andrei
are cu 20 mai multe timbre decat Sorin. Câte timbre Frontala
are fiecare băiat?
O1 Rezolvare Conversatia
O2 - desenam un segment care figureaza câte timbre are Sorin, euristica
O3 apoi altul pentru timbrele lui Andrei astfel:
O4

1.Câte timbre ar avea cei doi copii împreuna dacă ar Frontală


avea un număr egal de timbre? Conversatia
euristica
80-20 = 60 (timbre)

2.Câte timbre are Sorin?


Frontală
60:2 = 30 (timbre Sorin)

3.Câte timbre are Andrei?

30+20 = 50 (timbre Andrei) Explicația

Verificare: 30+50=80
2) În parc se joacă 20 de fete și băieți. Știind că băieții
sunt cu 10 mai puțini decât fetele, aflați câți băieti și
câte fete se joacă în parc.
Rezolvare Elevii notează în caiete și
O3 Aceasta problema o putem rezolva în două moduri: stabilesc datele problemei
A) figurand exact datele problemei
Elevii rezolva la tabla problema

1. Egalam părțile.
20+10= 30
2. Câte fete se joacă în parc?
30:2=15(numărul de fete)
O4 3. Câți băieți se joacă în parc?
15-10 = 5 (numărul de baieți)
V: 15+5=20
B) la fel ca la varianta 1, considerand ca fetele sunt cu 10 mai
multe ceea ce este acelasi lucru cu baietii sunt cu zece mai
putin si atunci desenam:

Elevii notează în caiete și


1. Egalam părțile. stabilesc datele problemei
20-10 = 10
2. Câți băieți se joacă în parc? Elevii rezolva la tabla problema
10:2=5(numărul de baieți)
3. Câte fete se joacă în parc?
5+10 = 15 (numarul de fete)
Verificare: 5+15=20
3) 3 numere consecutive au suma 402, care sunt
acestea?
Apoi reprezentam grafic trei numere consecutive, cu suma
402:

(402-3) : 3 = 399 : 3 = 133 (numarul 1)


133 + 1 = 134 (numarul 2)
133 + 1 + 1 = 135 (numarul 3)
V: 133+134+135 = 402
Consolidarea O4 Elevii rezolvă problemele 3,4,5,6 de pe fișă Rezolva exercițiile, comparând Exercițiul Individual
noilor cunoștinte O1 propriile rezultate cu cele de pe
15’ O2 tablă.
O3

Evaluarea Test scurt – 5 minute Notează tema Frontală


6’ Rezolvare test
Aprecierea raspunsurilor primite
Tema acasa- fișă
FIȘĂ DE LUCRU

1. Un număr este cu 10 mai mare decât altul. Aflaţi cele două numere, dacă suma lor este 40.

2. Un număr este de 3 ori mai mare decât altul. Aflaţi numerele, dacă suma lor este 40.

3.Suma a doua numere este 95. Sa se afle cele doua numere, stiind ca unul este cu 17 mai mare decat celalalt.

4.În două bidoane sunt 38 de l de lapte. Câţi l sunt în fiecare, dacă în primul sunt cu 28 l mai mult decât în al
doilea?

5.Doi fraţi au împreună 18 ani. Câţi ani au fiecare, dacă unul este cu 8 ani mai mic?

6.Pe două rânduri ale unei biblioteci sunt 50 de cărţi. Câte cărţi sunt pe fiecare raft, dacă pe primul sunt cu 30
mai multe decât pe al doilea?

7.Două reviste au împreună 29 de pagini. Câte pagini are fiecare, dacă una are cu 9 pagini mai puţine decât
cealaltă?

8.Sorin şi Mariana au împreună 36 de timbre. Câte timbre are fiecare, ştiind că Sorin are cu 16 mai puţine?

9.În două cutii sunt 19 caiete. Câte caiete sunt în fiecare, dacă în prima sunt cu 9 mai multe?

10.Doi copii au împreună 48 de maşinuţe. Al doilea are cu 18 mai multe. Câte maşinuţe are fiecare?

S-ar putea să vă placă și