Sunteți pe pagina 1din 7

SCOALA GIMNAZIALA TORMAC

CLASA A V-A
AN SCOLAR 2019-2020
PROIECT DIDACTIC

Unitatea de invatamant: Scoala Gimnaziala Tormac


Profesor: Bidileci Laura Ofelia
Clasa: a V-a
Data: 07.11.2019
Disciplina: Matematică
Unitate de invatare: Metode aritmetice de rezolvare a problemelor
Tema lectiei: Metoda reducerii la unitate
Tipul lectiei: însușire de noi cunoștințe

COMPETENTE SPECIFICE
2.1. Efectuarea de calcule cu numere naturale folosind operaţiile aritmetice şi proprietăţile acestora
3.1. Utilizarea regulilor de calcul pentru efectuarea operaţiilor cu numere naturale.
4.1. Exprimarea în limbaj matematic a unor proprietăţi referitoare la comparări, aproximări, estimări şi ale operaţiilor cu numere naturale
5.1. Analizarea unor situaţii date în care intervin numere naturale pentru a estima sau pentru a verifica validitatea unor calcule
6.1. Modelarea matematică, folosind numere naturale, a unei situații date, rezolvarea problemei obţinute prin metode aritmetice şi interpretarea rezultatului

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1- va identifica o metodă aritmetică adecvată pentru rezolvarea unei probleme date
O2- va efectua operații aritmetice cu numere naturale;
O3- va reprezenta datele dintr-o problemă, în vederea aplicării unei metode aritmetice adecvate.
O4- va exprima în limbaj matematic informații conținute în enunțul unor probleme

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode:învăţarea prin descoperire, conversaţia, explicaţia
 Mijloace: fişe de lucru, culegere,manual
 Forme de organizare: frontal, individual, grupe
SCOALA GIMNAZIALA TORMAC
CLASA A V-A
AN SCOLAR 2019-2020
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etapele lecţiei Obiecti Strategiile didactice


vele Conţinutul lecţiei
vizate Metode şi Forme de
Activitatea profesorului Activitatea elevului procedee activitate
1 2 3 4 5 6
Moment -notează absentele
organizatoric Elevii pregătesc manualele, caietele de notiţe, caietele de teme,
1’ instrumentele de scris.
Verificarea Verific tema prin sondaj Conversaţia Frontală
temei
2’
Captarea -notează titlul lectie pe tabla -elevii noteză titlul lecţie in
atentiei: -anunţă obiectivele pe care si-a propus sa le atingă caiete
Anuntarea
titlului lectiei
1’
Actualizarea O1 Etapele rezolvării unei probleme: -elevii urmăresc povestea
cunoştinţelor citirea și intelegerea problemei celor cinci pâini Pe grupe
8’ analiza problemei (identificarea datelor utile , stabilirea Indica solutii si rezolvă Exercitiul
legăturii dintre datele problemei, - Identificarea metodei problema Autoevaluare si
potrivite și scrierea operației/ operațiilor necesare pentru a -sub indrumarea profesorului evalura prin
O2 rezolva problema.); se corectează răspunsurile consultare
redactarea rezolvării(- Efectuarea calculelor);
verificarea și interpretarea rezultatului.

Însuşirea noilor Elevii notează în caiete


cunoştinţe Problemă:
17’ Ana a cumpărat 5 kg de cireșe, plătind 15 lei. Dacă Mihai
dorește să cumpere 3 kg de cireșe de același fel, câți lei va Frontala
trebui să plătească?
O1 Cum gândesc? Ce fac? Cum scriu? Conversatia
O2 euristica
O3
SCOALA GIMNAZIALA TORMAC
CLASA A V-A
AN SCOLAR 2019-2020
O4 Citesc, cu atenţie, Identific și scriu 5 kg
enunţul matematic ………..….15 lei
problemei. ceea ce cunosc

Dacă pentru 5 kg Calculez prețul 1 kg …… 15: 5= Frontală


plătește 15 lei, unui kilogram 3 lei Conversatia
atunci de cireșe. euristica
pentru 1 kg
plătește de cinci
ori mai puțin.
Dacă pentru 1 kg Calculez câți lei 3 kg …….. 3∙ 3= Frontală
plătește 3 lei, va trebui să 9 lei
atunci plătească Mihai.
pentru 3 kg
plătește de trei ori
mai mult. Explicația
Elevii repetă etapele rezolvării unei probleme în timpul Elevii notează în caiete și
rezolvării. stabilesc datele problemei
6 tractoare....... 2 zile
Dacă 6 tractoare pot ara un teren in 2 zile, in cate zile il vor ara 1 tractor..... 6 ⋅ 2 = 12 (zile)
4 tractoare? 4 tractoare....12 : 4 = 3 (zile).
Dacă lucrarea poate fi terminată în 2 zile de 6 tractoare, atunci Elevii rezolva la tabla
O3 pentru ca lucrarea să problema
fie terminată de un singur tractor este nevoie de un număr zile
de 6 ori mai mare.
Dacă lucrarea poate fi terminată de un tractor în 12 zile, atunci
4 tractoare ar fi necesari de patru ori mai puține zile

Citiți prima problemă de pe fișă .


Elevii notează în caiete și
- Ionel a ajutat-o pe bunica sa la plantat lalele. stabilesc datele problemei
O4 Pe 9 rânduri au plantat 72 de bulbi. Câți bulbi au plantat, dacă
în total sunt 12 rânduri egale? Elevii rezolva la tabla
Rezovare problema
Aflăm câți bulbi pot fi plantați pe un rând (o unitate)
SCOALA GIMNAZIALA TORMAC
CLASA A V-A
AN SCOLAR 2019-2020
72 lei : 9 = 8 bulbi
Aflăm câți bulbi pot fi plantați pe 12 rânduri
8 bulbi ∙ 12 = 96 bulbi
Răspuns: 96 bulbi pot fi plantați pe 12 rânduri

Consolidarea O4 Elevii rezolvă problemele 3,4,5,6 de pe fișă Rezolva exercitiile, Exercitiul Individual
noilor O1 comparând propriile rezultate
cunostinte O2 cu cele de pe tablă.
15’ O3

Evaluarea Test scurt – 5 minute Notează tema frontală


6’ Rezolvare test
Aprecierea raspunsurilor primite
Tema acasa- fisă
SCOALA GIMNAZIALA TORMAC
CLASA A V-A
AN SCOLAR 2019-2020

FISA DE LUCRU
METODA REDUCERII LA UNITATE

1. Ana a cumpărat 5 kg de cireșe, plătind 15 lei. Dacă Mihai dorește să cumpere 3 kg de cireșe de același fel, câți lei va trebui să plătească?
2. Dacă 6 tractoare pot ara un teren in 2 zile, in cate zile il vor ara 4 tractoare?
3. Ionel a ajutat-o pe bunica sa la plantat lalele.Pe 9 rânduri au plantat 72 de bulbi. Câți bulbi au plantat, dacă în total sunt 12 rânduri egale?
4. Un călător parcurge în 3 ore, 12 km. Aflaţi câţi km va parcurge în 5 ore
mergând cu aceeaşi viteză?
5. Pe 11 kg de portocale, Bianca achită 330 lei. Cât ar achita , dacă ar cumpăra doar 7 kg de portocale de acelaşi fel cu primele?
6. Mergi la un magazin și cumperi 15 kg de cartofi pe care achiți 30 lei. Ce sumă a achitat prietenul tău dacă a cumpărat 13 kg de cartofi de același fel?
7. Iulia a cumpărat de la supermarket 6 cutii identice care conțin 12 litri de suc. Câte cutii de suc, de același tip, trebuie să cumpere Iulia dacă are nevoie de
20 litri de suc?

FISA DE LUCRU
METODA REDUCERII LA UNITATE

1. Ana a cumpărat 5 kg de cireșe, plătind 15 lei. Dacă Mihai dorește să cumpere 3 kg de cireșe de același fel, câți lei va trebui să plătească?
2. Dacă 6 tractoare pot ara un teren in 2 zile, in cate zile il vor ara 4 tractoare?
3. Ionel a ajutat-o pe bunica sa la plantat lalele.Pe 9 rânduri au plantat 72 de bulbi. Câți bulbi au plantat, dacă în total sunt 12 rânduri egale?
4. Un călător parcurge în 3 ore, 12 km. Aflaţi câţi km va parcurge în 5 ore
mergând cu aceeaşi viteză?
5. Pe 11 kg de portocale, Bianca achită 330 lei. Cât ar achita , dacă ar cumpăra doar 7 kg de portocale de acelaşi fel cu primele?
6. Mergi la un magazin și cumperi 15 kg de cartofi pe care achiți 30 lei. Ce sumă a achitat prietenul tău dacă a cumpărat 13 kg de cartofi de același fel?
7. Iulia a cumpărat de la supermarket 6 cutii identice care conțin 12 litri de suc. Câte cutii de suc, de același tip, trebuie să cumpere Iulia dacă are nevoie de
20 litri de suc?
SCOALA GIMNAZIALA TORMAC
CLASA A V-A
AN SCOLAR 2019-2020
SCOALA GIMNAZIALA TORMAC
CLASA A V-A
AN SCOLAR 2019-2020

S-ar putea să vă placă și