Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lectie

Data:
Profesor:
Clasa: a V-a B
Disciplina: MATEMATICĂ
Unitate de invatare: Metode aritmetice de rezolvare a problemelor
Tema: Metoda reducerii la unitate
Tipul lectiei: însușire de noi cunoștințe
STRATEGII DIDACTICE:
 Metode:învăţarea prin descoperire, conversaţia, explicaţia
 Mijloace: animație, fişe de lucru, compendiu
 Forme de organizare: frontal, individual, grupe

COMPETENTE SPECIFICE
2.1. Efectuarea de calcule cu numere naturale folosind operaţiile aritmetice şi proprietăţile
acestora
3.1. Utilizarea regulilor de calcul pentru efectuarea operaţiilor cu numere naturale.
4.1. Exprimarea în limbaj matematic a unor proprietăţi referitoare la comparări, aproximări,
estimări şi ale operaţiilor cu numere naturale
5.1. Analizarea unor situaţii date în care intervin numere naturale pentru a estima sau pentru a
verifica validitatea unor calcule
6.1. Modelarea matematică, folosind numere naturale, a unei situații date, rezolvarea
problemei obţinute prin metode aritmetice şi interpretarea rezultatului
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1- va identifica o metodă aritmetică adecvată pentru rezolvarea unei probleme date
O2- va efectua operații aritmetice cu numere naturale;
O3- va reprezenta datele dintr-o problemă, în vederea aplicării unei metode aritmetice
adecvate.
O4- va exprima în limbaj matematic informații conținute în enunțul unor probleme
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etapele lecţiei Obiectiv Strategiile didactice


ele Conţinutul lecţiei
vizate Metode şi Forme de
Activitatea profesorului Activitatea elevului procedee activitate

1 2 3 4 5 6
Moment -notează absentele
organizatoric Elevii pregătesc manualele, caietele de notiţe, caietele de teme,
1’ instrumentele de scris.
Verificarea temei Verific tema prin sondaj Conversaţia Frontală
2’
Captarea -notează titlul lectie pe tabla -elevii noteză titlul lecţie in
atentiei: -anunţă obiectivele pe care si-a propus sa le atingă caiete
Anuntarea
titlului lectiei
1’
Actualizarea O1 Etapele rezolvării unei probleme: -elevii urmăresc povestea celor
cunoştinţelor citirea și intelegerea problemei cinci pâini Pe grupe
8’  analiza problemei (identificarea datelor utile , stabilirea legăturii Indica solutii si rezolvă Exercitiul
dintre datele problemei, - Identificarea metodei potrivite și scrierea problema Autoevaluare si
operației/ operațiilor necesare pentru a rezolva problema.); -sub indrumarea profesorului se evalura prin
O2  redactarea rezolvării(- Efectuarea calculelor); corectează răspunsurile consultare
 verificarea și interpretarea rezultatului.

Însuşirea noilor Elevii notează în caiete


cunoştinţe Problemă:
17’ Ana a cumpărat 5 kg de cireșe, plătind 15 lei. Dacă Mihai
dorește să cumpere 3 kg de cireșe de același fel, câți lei va Frontala
trebui să plătească?
O1 Cum gândesc? Ce fac? Cum scriu? Conversatia
O2 euristica
O3 Citesc, cu atenţie, Identific și scriu 5 kg ………..….15
O4 enunţul problemei. matematic lei
ceea ce cunosc
Dacă pentru 5 kg Calculez prețul unui 1 kg …… 15: 5= 3
plătește 15 lei, kilogram lei
atunci de cireșe. Frontală
pentru 1 kg plătește Conversatia
de cinci ori mai euristica
puțin.
Dacă pentru 1 kg Calculez câți lei va 3 kg …….. 3∙ 3= 9
plătește 3 lei, atunci trebui să lei
pentru 3 kg plătește plătească Mihai. Frontală
de trei ori mai mult.
Elevii repetă etapele rezolvării unei probleme în timpul rezolvării.

Dacă 6 tractoare pot ara un teren in 2 zile, in cate zile il vor ara 4
tractoare?
Explicația
Dacă lucrarea poate fi terminată în 2 zile de 6 tractoare, atunci
pentru ca lucrarea să Elevii notează în caiete și
fie terminată de un singur tractor este nevoie de un număr zile de 6 stabilesc datele problemei
ori mai mare. 6 tractoare....... 2 zile
Dacă lucrarea poate fi terminată de un tractor în 12 zile, atunci 4 1 tractor..... 6 ⋅ 2 = 12 (zile)
tractoare ar fi necesari de patru ori mai puține zile 4 tractoare....12 : 4 = 3 (zile).
Elevii rezolva la tabla problema
O3 Citiți prima problemă de pe fișă .

- Ionel a ajutat-o pe bunica sa la plantat lalele.


Pe 9 rânduri au plantat 72 de bulbi. Câți bulbi au plantat, dacă
în total sunt 12 rânduri egale?
Rezovare
Aflăm câți bulbi pot fi plantați pe un rând (o unitate) Elevii notează în caiete și
stabilesc datele problemei
72 lei : 9 = 8 bulbi
Aflăm câți bulbi pot fi plantați pe 12 rânduri
Elevii rezolva la tabla problema
O4 8 bulbi ∙ 12 = 96 bulbi
Răspuns: 96 bulbi pot fi plantați pe 12 rânduri
Consolidarea O4 Elevii rezolvă problemele 3,4,5,6 de pe fișă Rezolva exercitiile, comparând Exercitiul Individual
noilor cunostinte O1 propriile rezultate cu cele de pe
15’ O2 tablă.
O3

Evaluarea Test scurt – 5 minute Notează tema frontală


6’ Rezolvare test
Aprecierea raspunsurilor primite
Tema acasa- fisă

S-ar putea să vă placă și