Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecţie

Data:
Clasa: a VII a B
Disciplina: Matematică. Algebră
Profesor:
Şcoala:
Unitatea de învăţare: Ecuaţii şi inecuaţii.
Tema: Ecuaţii, inecuaţii şi probleme care se rezolvă cu ajutorul
ecuaţiilor.
Tipul lecţiei: de recapitulare și sistematizare a cunoștințelor.
Timp: 50 min
Competenţe specifice:
1.2. Identificarea unei situații date rezolvabile prin ecuaţii sau sisteme de ecuaţii
liniare.
2.2. Utilizarea regulilor de calcul cu numere reale pentru verificarea soluţiilor
unor ecuaţii sau sisteme de ecuaţii liniare.
3.1. Utilizarea unor algoritmi şi a proprietăţilor operaţiilor în efectuarea unor
calcule cu numere reale.
3.2. Utilizarea transformărilor echivalente în rezolvarea unor ecuaţii şi sisteme
de ecuaţii liniare.
4.2. Redactarea rezolvării ecuaţiilor şi sistemelor de ecuaţii liniare.
5.1. Elaborarea de strategii pentru rezolvarea unor probleme cu numere reale.
5.2. Stabilirea unor metode de rezolvare a ecuațiilor sau a sistemelor de ecuații
liniare.
6.2. Transpunerea matematică a unor situații date, utilizând ecuații și/sau
sisteme de ecuații liniare

Obiective operaţionale:
O1 – să efectueze calcule cu numere raţionale folosind proprietăţile operaţiilor
în cadrul unor exerciţii;
O2 – să rezolve ecuaţii şi inecuaţii;
O3 – să aplice metodele de rezolvare a problemelor care se rezolvă cu ajutorul
ecuaţiilor;
METODE SI PROCEDEE:
m1 - conversaţia;

m2 - explicaţia;

m3 - exerciţiul;

m4 - cubul;

FORME DE ORGANIZARE:
- Activitate frontală, individuală şi pe echipe.

RESURSE:
 resurse de timp: 50 minute
 resurse umane: clasa de elevi
 resurse materiale/mijloace: M1– culegerea/ caietul; M2 - tabla; M3 – fişa de
lucru.

EVALUARE:
 Aprecieri asupra modului de participare a elevilor la lecţie.
 Munca independentă.
 Tema pentru acasă.

BIBLIOGRAFIE:
 Programa şcolară - clasele V/VIII nr. 5097/09.09.2009
 „Metodica predării matematicii” Liviu Ardelean şi Nicolae Secelean, editura
Universităţii Lucian Blaga Sibiu 2007
 „Matematică pentru clasa a VII-a” Marius Perianu, Ioan Balica, Dumitru
Săvulescu, editura Art educaţional 2018.
 „Algebră. Geometrie. clasa a VII-a” Artur Bălăucă, Gabriel Mîrşan, Ioan şi
Mariana Ciobănaşu editura Taida 2018 .
Strategii
Momentele Ob. Activitatea de predare - învăţare Timp
didactice Evaluare
lecţiei Op. (min)
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Mijloace

→ Notez absenţii şi verific dacă toţi elevii au → îşi pregătesc cele


1. Captarea atenţiei m1 M1
cele necesare lecţiei. necesare lecţiei: cărţile, 3
caietele şi trusele de
geometrie.

2. Verificarea → verific tema pentru acasă atât cantitativ cât


O1 → Verific tema prin
cunoştinţelor şi calitativ.
confruntarea m3
anterioare şi a temei - Activitate
→ fac aprecieri în legătură cu modul în care rezultatelor. 2 M1
pentru acasă. frontală
elevii au rezolvat sarcinile primite. m4

→ prezint elevilor ceea ce vom face în cursul


m1
orei, explic in ce constă metoda cubului şi
3. Captarea atenţiei formez grupele de elevi. 3 - Activitate
→ Elevii sunt atenți
m2
frontală

→ scriu pe tablă titlul lecţiei – Ecuaţii, - Activitate


4. Anunţarea temei şi
inecuaţii şi probleme care se rezolvă cu 2 m1 frontală
a obiectivelor. → Elevii notează titlul.
ajutorul ecuaţiilor

→ Grupa 1 primesc ca sarcină de lucru să

5. Recapitularea descrie modul de stabilire al soluţiilor unor → Elevii rezolvă sarcinile 30


propriu - zisă ecuaţii – inecuaţii. de pe fiecare fată a
O1 cubului. m3 M3
→ Grupa 2 trebuie să compare soluţiile
ecuaţiilor pentru a stabili dacă sunt m4 M1
echivalente.
- Activitate
→ Grupa 3 trebuie să asocieze corect noţiunile frontală
prezentate în cele două coloane ale tabelului. - Activitate în
perechi
→ Grupa 4 trebuie să analizeze dacă soluţiile
unei ecuaţii sau inecuaţii aparţin unor mulţimi
de numere.
→ Grupa 5 trebuie să aplice noţiunile învăţate Se consideră
O2 să rezolve o problemă cu ajutorul ecuaţiilor. performanţă
dacă toţi elevii
→ Grupa 6 vor argumenta că există valori rezolvă
pentru x astfel încât aceste valor pot forma M1 cerinţele
laturile unui triunghi dreptunghic. primite.
m1 M2
→ ies la tablă si prezintă Activitate în
m2 M3
rezolvările făcute. frontală
O3
m3

O3 → fiecare elev primeşte ca sarcină de lucru M3


6. Asigurarea feed- - Activitate
rezolvarea exercitiului din fişă, apoi le → rezolvă exerciţiile. 8 M3
back-ului O4 m4 individuală
corectăm.

→ Fac câteva aprecieri asupra activităţii


7. Temă pentru elevilor, notez elevii activi. → notează tema
2 m2 - Ev finală.
acasă.
→ Dau tema pentru acasă
Ecuaţii, inecuaţii, probleme care se rezolvă cu ajutorul ecuaţiilor
Metoda cubului
1. Descrie
Descrie modul de stabilire al soluţiilor ecuaţiei - inecuaţiei:
a)

b)
2. Compară
Compară soluţiile ecuaţiilor pentru a stabili dacă sunt echivalente.

3. Asociază
Faceţi asocierile corecte între noţiunile prezentate în cele două coloane:

4. Analizează
Analizaţi dacă:

a) soluţia ecuaţiei este număr natural.

b) Soluţia inecuaţiei este

5. Aplică
Aplică noţiunile învăţate pentru a stabili suma de bani avută de un elev care cheltuie

din suma de bani pentru a cumpăra carioci, din rest pentru a cumpăra o carte,

ştiind că îi mai rămân 20 de lei.

6. Argumentaţi
Argumentaţi că există valori numere naturale astfel încât x, x+1 reprezintă lungimile
catetelor unui triunghi dreptunghic, iar x+2 este lungimea ipotenuzei aceluiaşi
triunghi.
Problemă. Emil şi andrei sunt pasionaţi de fotbal. Ei practică acest sport şi urmăresc
cu interes evoluţia echipei locale în campionatul de fotbal. Cei doi merg des la
meciurile de fotbal ale echipei preferate.
a) Weekendul trecut au mers pe stadion însoţiţi de mai mulţi prieteni. Află
numărul prietenilor, ştiind că acesta este egal cu suma soluţiilor naturale ale
inecuaţiei.

b) Află numărul de goluri ştiind că cele 2 echipe au marcat un număr de goluri


egal cu cea mai mică soluţie a inecuaţiei

S-ar putea să vă placă și