Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECȚIE

DATA:
ORA:
CLASA: a III-a
PROFESOR:
ARIA CURRICULARA: Matematică și științe ale naturii
DISCIPLINA SCOLARA: Educație senzorială, motorie și psihomotorie
SUBIECTUL LECTIEI: Căpșuna
TIPUL LECTIEI: Formare de priceperi și deprinderi
ORGANIZAREA CLASEI: frontal, individual
MATERIALE DIDACTICE: ghicitoare, căpșuni, hârtie creponată, lipici, foi albe, planșa model
METODE SI PROCEDEE: conversația, explicația, exercițiul, observația, demonstrația
COMPETENTE GENERALE:
Formarea şi exersarea coordonării psihomotrice
COMPETENTE SPECIFICE:
2.1 Formarea – exersarea coordonării bimanuale
2.2 Formarea şi exersarea coordonării oculo-motorii
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1–să răspundă corect la ghicitoarea despre căpșună
O2–să enumere 3 caracteristici ale căpșunii (culoare, formă, gust)
O3–să mototolească hârtia creponată în biluțe mici
O4–să lipească biluțele de hârtie creponată respectând conturul căpșunii
NR. MOMENTELE OB CONTINUTUL STRATEGII DIDACTICE EVALUARE OBS.
CRT LECTIEI STIINTIFIC AL METODE MATERIALE ORGANIZA
LECTIEI DIDACTICE REA
COLECTIVU
LUI

1 MOMENTUL Pregatirea materialelor


ORGANIZATORIC didactice. Se asigură
1 min liniștea în sala de clasă și un Frontal
climat corespunzător.
2 CAPTAREA ATENȚIEI Profesorul spune elevilor o Conversația Frontal
2 min O1 ghicitoare. Vă voi spune
acum o ghicitoare.
Ascultați cu atenție și când
știtți răspunsul, ridicați
mâna!

E un fruct cu mulţi pistrui


Roşie şi cu-un fes verzui
Acrişor şi parfumat
Cu zahăr şi cu frişcă
El este mâncat.

2 ANUNTAREA TEMEI Profesorul anunță tema Conversația Frontal


1 min lecției.
În această oră vom vorbi
despre căpșună.

3 DISCUȚII Profesorul poartă cu elevii o Conversația căpșună Frontal Orală


PREGĂTITOARE scurtă discuție despre Observația
5 min căpșună.
O2 În ce anotimp se coace
căpșuna? Ce puteți să îmi
spuneți despre acest fruct?
Cum arată? Ce gust are?
4 DIRIJAREA Profesorul prezintă elevilor
ÎNVĂȚĂRII planșa model. Elevii
intuiesc materialele
10 min utilizate. Planșa model Frontal
Care credeți că sunt Conversația
a)identificarea instrumentele care m-au
materialelor și a ajutat să realizez această
modalității de lucru lucrare? Cu ce credeți că
am lucrat?
Profesorul prezintă etapele
de realizare a lucrării. Demonstrați Lipici
Aceasta este planșa mea. a Foi albe
b)demonstrarea Pentru a realiza o planșă Hârtie
modelului asemănătoare cu aceasta, creponată
va trebui să urmați câțiva Explicația
pași. Practic-
Mai întâi veți rupe bucățele aplicativă
mici de hârtie creponată.
Vom avea nevoie de hârtie
de culoare roșie și maro.
Cu maro vom face pistruii
căpșunii.
Apoi, veți mototoli bucățile
de hârtie, formând mici
biluțe.
Biluțele le veți lipi pe foaia
suport, încadrându-vă în Lipici
conturul imaginii. Foi albe
c) executarea propriu- Elevii ascultă instrucțiunile Hârtie
zisă a lucrării profesorului. creponată Frontal
22 min
Conversația
Elevii fac exerciții pentru Exercițiul
încălzirea mușchilor mâinii. Observația Practic-
Elevii încep să lucreze. aplicativă
Profesorul supraveghează
elevii și sprijină elevii care Individual
au nevoie de ajutor.
Elevii încep prin a rupe
bucățele de hârtie
creponată.
Continuă apoi prin
O3 mototlirea hârtiei, formând
O4 astfel biluțe, pe care le vor
pe foaia albă, respectând
conturul căpșunii.
Profesorul insistă asupra
încadrării în contur.
5 EVALUAREA La final, fiecare elev își va Conversația
REZULTATELOR aprecia propria lucrare și pe Frontal Orală
OBȚINUTE. cele ale colegilor.
ÎNCHEIEREA Se fac aprecieri finale
LECȚIEI asupra modului de lucru al conversația Frontal Orală
4 min elevilor.

S-ar putea să vă placă și