Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR: Lazăr Oana Cristina


DATA: 09.03.2019
ŞCOALA: Centrul Şcolar pentru Educaţie Incluzivǎ – Baia Mare
CLASA: a IX-a B
OBIECTUL: Limba şi literatura românǎ
SUBIECTUL LECŢIEI: Comunicarea - Salutul
TIPUL LECŢIEI: Lecţie de consolidare şi sistematizare a cunoştiinţelor
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
1.Înţelegerea şi însuşirea normelor de comportare civilizată;
2.Dezvoltarea unor comportamente relaţionale privind formarea unor grupuri
sociale;
3.Creşterea stimei de sine a elevilor prin practicarea bunelor maniere;
4.Implicarea elevilor în propria educaţie prin autoevaluarea şi evaluarea
comportamentului social;
COMPETENŢE SPECIFICE: La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:
A) în plan cognitiv
C1-Sǎ înţeleagǎ ce reprezintǎ şi ce rol are CODUL BUNELOR MANIERE;
C2-Sǎ se familiarizeze cu câteva din normele de bunǎ conduitǎ;
C3-Sǎ inţeleagǎ rolul salutului;
C4- Sǎ utilizeze în societate normele de conduitǎ;

B) în plan aplicativ-practic
C5-Sǎ-şi dezvolte simtul respectului de sine şi de încredere în propria
persoanǎ;
C6-Sǎ se adapteze şi sǎ se integreze într-o societate în care existǎ rigori de
conduitǎ;

C) în plan corectiv-formativ
C7-Sǎ cunoscǎ efectele folosirii sau nefolosirii normelor de bunǎ conduitǎ;
C8-Sǎ-şi dezvolte şi sǎ exerseze capacitatea de exprimare verbalǎ corectǎ;
STRATEGIA DIDACTICĂ:

1. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală combinatǎ cu


activitatea individualǎ si pe grupe;

2. Metode şi procedee: conversaţia euristică, descoperirea, exerciţiul,


expunerea, jocul de rol, brainstorming-ul;

3. Resurse, mijloace de învăţământ: - fişele de lucru;


- Aurelia Marinescu, Codul bunelor
maniere astǎzi, Editura Humanitas, Bucureşti
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi
procedee
Voi realiza o atmosfera Intrǎ ordonat în
1.Moment prielnicǎ desfǎşurǎrii în clasǎ,se aşeazǎ la Conversatia
organizatoric bune condiţii a activitǎţii. locurile lor şi se
pregǎtesc de
începerea activitǎţii.
Voi lectura următorul motto:
2. Captarea „Tu, în fiecare clipă trebuie
atenţiei să spui, să arăţi cine eşti, ce
valori porţi în conştiinţa ta,
ce bogăţii şi frumuseţi Ascultǎ lectura. Lectura
tăinuiesc în mintea ta,
simţirea ta. Toate aceste le
răspândeşti în preajma ta
printr-o modalitate care te
înfăţişează lumii şi care se
numeşte comportarea ta de
fiecare zi.”

Ce înseamnă
“comportament” pentru
voi? (Indică câteva repere:
Încercaţi să daţi un sens larg Încearcǎ sǎ dea o Problematizarea
comportamentului, în definiţie generalǎ a
familie, în şcoală fată de comportamentului.
profesori şi colegi, în cercul
de prieteni, pe stradă etc.)

Propuneti cinci cuvinte Elevii rǎspund, iar


magice, care fac parte dintr- rǎspunsurile lor sunt Brainstorming
un comportament civilizat trecute pe tablǎ
3.Anuntarea Astǎzi vom avea o temǎ
temei frumoasǎ şi interesantǎ: vom Conversatia
analiza şi vom învǎţa câteva euristicǎ
reguli din ,,Codul bunelor
maniere”, cu privire la salut.

4.Desfasurarea -Ştie cineva ce reprezintǎ Elevii rǎspund,


activitatii bunele maniere? spunându-şi pǎrerile
-Ce credeţi cǎ ar însemna sǎ personale.
te comporţi civilizat?
Cu ajutorul Conversatia
profesorului, elevii
descoperǎ urmǎtoarea
definiţie:
Codul bunelor
maniere este alcătuit
dintr-o mulţime de Descoperirea
legi, de convenţii,
având, toate, un
numitor comun: de a
nu-l deranja pe
semenul tău, ci a-l
face să se simtă bine
în preajma ta.

Cât de necesare sunt bunele Elevii rǎspund şi dau


maniere în lume?Da-ţi exemple.
exemple..
-Ei bine,bunele maniere ne
Desfasurarea ajutǎ în
activitatii ,,circulaţia “ noastra în
societate. Un om bine educat
se adapteazǎ usor regulilor Conversaţia
de purtare din orice mediu, euristicǎ
indiferent de starea lui
materialǎ.

Astazi ne vom opri sǎ


analizǎm,sǎ învǎţǎm şi sǎ Elevii sunt atenţi la Expunerea
aplicǎm normele de bunǎ expunerea
conduitǎ ce se referǎ la profesorului
salut.
Vom vedea câteva reguli
esenţiale despre salut, aşa Lectura
cum sunt prezentate în Elevii citesc pe rând,
“Codul bunelor maniere” aducând informaţii
(Anexa 1) suplimentare sau
Le înmânez elevilor fişele punând întrebǎri
cu relulile despre salut şi profesorului dacǎ au
fiecare va citi, pe rând, câte nelǎmuriri.
o regulǎ.
5 .Asigurarea Acum fiecare va trage Elevii aplicǎ prin Joc de rol
feed-backului câte un bileţel,pe care exemplificare practicǎ
este descrisǎ o situatie în normele
care va trebui sǎ aplicaţi învaţate în cadrul
practic una sau mai activitǎţii desfǎşurate.
multe reguli de buna
purtare. (Anexa 2 )

6. Incheierea -Vǎ mulţumesc cǎ aţi


activitatii participat cu interes la
orǎ,asta înseamnǎ cǎ v-a
plǎcut.Aţi rǎspuns toţi
foarte bine. Elevii apreciazǎ Conversatia
În concluzie: activitatea desfasuratǎ. euristicǎ
CODUL BUNELOR
MANIERE se respectǎ
mai mult decat codul
penal,civil sau rutier,deşi
la ultimele exista
amenzi.Cǎci pedeapsa
cea mai crunta atunci
cand nu ai bune maniere
este ironia celor din jur
care te vor descrie drept
un caraghios sau, mai
grav, prost crescut.

7. Tema de Le înmânez elevilor fişe


casǎ de lucru pentru acasǎ,
pentru a le consolida
astfel cunoştinţele
accumulate. (Anexa 3)
CODUL BUNELOR MANIERE

CE E CODUL BUNELOR MANIERE SI DE CE AR TREBUI SĂ ÎL


FOLOSIM?
Bazele codului bunelor maniere se intrevǎd încǎ din antichitate, când s-a
inventat un spaţiu civic al gestului (agora, forumul, teatrul ), precum şi arta
utilizǎrii lui, arta oratoriei. Anticii puneau un accent deosebit pe mişcǎrile
corpului, deoarece ei considerau ca prin acestea individul îşi exprimǎ
nobleţea, perfecţiunea spiritului. Evul Mediu a venit cu o altǎ teorie – gesturile
erau expresia unei realitǎţi ascunse, descriau interiorul persoanei, îi caracterizau
sufletul, viciile, slǎbiciunile şi virtuţile sale, în timp ce in exteriorul corpului,
printr-o atitudine disciplinatǎ a gesturilor, omul se poate modela, poate deveni mai
bun.
Astfel, în zilele noastre suma acestor gesturi însumate în codul bunelor
maniere, nu mai reprezintǎ un instrument de a izbǎvi sau a condamna un
individ, ci se constituie intr-un mijloc de a comunica cu ceilalti, reprezintǎ o
facilitate de a afişa simpatiile şi antipatiile, de a lua contact cu ceilalti din
jurul nostru fǎrǎ agresivitate, de a trece prin lume fǎrǎ a-i deranja pe ceilalti. Fǎrǎ
îndoialǎ, în societatea contemporanǎ nu pot exista sentimente şi relaţii care sǎ nu
ţinǎ cont de ceea ce noi numim codul bunelor maniere. Respectarea acestuia se
constituie într-o premisǎ fundamentalǎ pentru intretinerea unei relaţii fireşti şi,
ca atare, vǎ recomand tuturor sǎ ţineti cont de aceste mici sfaturi care se pot
constitui într-un sprijin puternic în formarea personalitǎţii umane. Mult succes !

Iatǎ şi “reguli” de comportament care urmǎresc modul în care salutǎm.


Salutul este primul semn al politeţii. Să ne ferim să ne spună cineva, vreodată
„ Bună ziua căciulă, că stăpânul n-are gură!”

„Tu, în fiecare clipă trebuie să spui, să arăţi cine eşti, ce valori porţi în
conştiinţa ta, ce bogăţii şi frumuseţi tăinuiesc în mintea ta, simţirea ta. Toate
aceste le răspândeşti în preajma ta printr-o modalitate care te înfăţişează lumii
şi care se numeşte comportarea ta de fiecare zi.”
SALUTUL IN SOCIETATE

• Pe cine salutăm?
→Salutăm orice persoană cunoscută, indiferent de locul în care o întâlnim:pe strada, la piaţă, în magazin, în parc, la bancă, la poştă sau în orice loc s-ar afla aceasta.. Salutăm chiar
dacă nu suntem siguri că persoana căreia îi adresăm salutul nu ne-a văzut. Dacă nu ne răspunde la salut înseamnă că nu ne-a văzut. Nu trebuie să ne supărăm.
→Salutăm întotdeauna la intrarea sau la ieşirea din lift, din compartimentul de tren, dintr-o incapere, taxi, la intrarea sau ieşirea din magazinele mai mici.

•Cine salută primul?


→Băieţii salută primii fetele, bărbaţii salută primii femeile, copiii sau persoanele mai tinere salută persoanele mai în vârstă. Când intrăm într-o încăpere îi salutăm pe cei aflaţi deja
acolo. Când ne salutăm unui grup salutăm primii. După ce ne salutăm nu întrerupem discuţia în care sunt antrenaţi membrii grupului.
→Întotdeauna salută cel care merge pe cel care stă pe loc, cel care se află într-o maşină pe cel care este pieton.Dar întotdeauna nu trebuie să ne sfiim să salutăm primii, chiar dacă
regula cere să fim salutaţi. A saluta este o dovadă de politeţe. A aştepta să fii salutat este o dovadă de impoliteţe.

• Cum salutăm?
→Întotdeauna salutul trebuie însoţit de un zâmbet.Când salutăm trebuie să-l privim în ochi pe cel salutat, nu salutăm o persoană stând cu spatele către persoană sau privind spre cer
sau pământ.
→Nu salutăm ţinând mâinile în buzunare sau cu gura plină.Nu salutăm făcând gesturi ample, nefireşti sau cu mâinile.
→Nu salutăm grăbit şi cu aerul că suntem preocupaţi de ceva.
→Băieţii trebuie să-şi scoată căciula de pe cap când salută.Formulele cele mai des folosite sunt: „ Bună ziua!”, „ Bună seara!” , „Bună dimineaţa!”. Între prieteni sau colegi se
folosesc de regulă „Bună!” „Salut!”Niciodată nu vom saluta o persoană mai în vârstă cu „Bună!” „Salut!”
→ Salutăm cu „Bună dimineaţa!”până la ora 11 dimineaţa, cu „ Bună ziua !” după ora 11 şi până la lăsarea serii, iar apoi cu„ Bună seara!”.La despărţire se salută de obicei cu „ La
revedere!”.Putem saluta femeile, părinţii, bunicii, mătuşile sau alte rude apropiate cu „ Sărut-mâna!” arătându-le dragostea noastră şi respectul nostru deosebit.
→De multe ori salutul se limitează la schiţarea unui gest cu capul, dacă salutăm o persoană cunoscută de la depărtare.
→În general când distanţa sau zgomotul nu ne permit să salutăm verbal, atunci salutăm printr-o uşoară înclinare a capului.
→Adultii se salută dând mâna, aceasta nu este o regulă obligatorie pentru copii, dar dacă un adult ne salută întinzând mâna este frumos să-i răspundem la salut, întinzând mâna.
Anexa 1
SALUTUL

Saluturile pot fi la fel de simple ca „bună ziua”, când e vorba de un vecin, sau
complicate, când e vorba să-ţi reaminteşti numele tuturor dintr-un grup de
persoane pe care le-ai întâlnit doar o dată. Iată câteva idei de bază care se pot
folosi în materie de saluturi:
 Ridică-te – dacă stai jos.
 Zâmbeşte!
 Priveşte în ochi persoana pe care o saluţi.
 Apropie-te de ea sau el şi strânge-i mâna mai ales dacă e prima oară
când o (îl) întâlneşti.
 Când saluţi un adult pe care-l cunoşti, dar pe care nu-l vezi prea des, ai
câteva variante: fie îi strângi mâna şi atât, fie îl îmbrăţişezi (dacă este
bunicul, unchiul sau altcineva apropiat).
 Pronunţă numele persoanei ca parte a salutului: „Bună ziua, domnule
Ionescu!” sau „Salut, Victor!”
 Când îţi saluţi prietenii sau pe cineva pe care-l vezi zilnic, nu e nevoie
să te ridici sau să-i strângi mâna. Dar salută tu primul cât mai prietenos,
chiar dacă e pur şi simplu „Salut!”.
 Când foloseşti doar formula scurtă a salutului, fii pregătit cu
continuarea „Ce mai faci?” sau „O zi bună!”
 Când cealaltă persoană îţi spune „Salut!”, răspunde cu propriul tău
„Salut!” , însoţit eventual de o scurtă întrebare „Ce mai faci?”.

Ideea e de a-i face pe ceilalţi să se simtă bine-veniţi şi să le dai impresia că te


bucuri să-i vezi. Trebuie să arăţi respect , iar în momentul în care ai în vizită un
adult, întrerupi orice activitate şi saluţi, arătându-le un pic de interes: „Bună
ziua, domnule Ionescu! Cum a fost meciul de aseară?”
Atenţie! A fi respectuos şi a arăta interes pentru un adult, nu
înseamnă a participa la discuţiile adulţilor, decât dacă aceştia ne confirmă
că putem rămâne în preajma lor.

I.Iată cum se procedează când vrei să


strângi mâna cuiva:
1. Întinde mâna dreaptă- degetul mare ridicat,
palma întinsă.
2. Prinde mâna cu fermitate, palmă peste
palmă (evită strângerile dure sau pe cele cu
mâna flască).
3. Scutură mâna de două, trei ori.
4. Dă-i drumul.
*Executaţi şi voi strângerile de mână cu colegul vostru de bancă
Anexa 3
Temǎ de casǎ

I.Observă, apoi scrie în dreptul fiecărei imagini formula de salut corespunzătoare situaţiei
date.

_____________________________________

________________________________________

________________________________________

________________________________________

II. Închipuie-ţi că urmăreşti la televizor,cea mai plăcută emisiune a ta. Tocmai în toiul vizionării,
apare mama ta cu o prietenă pe care n-ai mai întâlnit-o . Cum procedezi? Scrie varianta care ţi se
pare corectă.
_________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
_________________________

III. Scrie pe tăbliţa domnului Castor, salutul


pe care trebuie să-l foloseşti la şcoală, atunci când
întâlneşti un domn profesor, o doamnă învăţătoare,
domnul gardian , doamna bibliotecară sau doamna
care întreţine curăţenia în sala ta de clasă.
Colorează după bunul plac imaginea Castorului!

Nu uita că nu e de ajuns doar să saluţi,


trebuie să arăţi şi respect în acelaşi timp!
Anexa 2

I. Te afli cu pǎrinţii la teatru şi vǎ întâlniţi cu o rudǎ mai îndepǎrtatǎ.


Cum procedezi?

II. Esti la plimbare în parc şi te întâlneşti cu un profesor de-al tǎu, care e


cu familia. Cum procedezi?

III. Te duci în vizitǎ la bunicii tǎi, pe care nu i-ai mai vǎzut de mult timp.
Cum procedezi?

IV. Te întâlneşti cu cel mai bun prieten al tǎu, care e într-un grup şi discutǎ
ceva. Cum procedezi?

V. Te îndrepţi spre şcoalǎ şi de cealaltǎ parte a drumului îl zǎreşti pe


colegul tǎu de bancǎ. Cum procedezi?

VI. Te trimite mama la magazinul de la colt, unde o cunoşti pe vânzǎtoare.


Cum procedezi?

S-ar putea să vă placă și