Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

 UNITATE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: „Grădinița cu program prelungit nr. 21”- Iaşi

 PROPUNĂTOR: Maciuc Andreea-Stefana

 GRUPA: Mica

 DATA: 9. 05. 2023

 TEMA ANUALĂ: „Când, cum și de

ce se întâmplă”

 TEMA PROIECTULUI: „Povestea

albinuței Mia’’

 TEMA ZILEI: Albinuțele hărnicuțe

 DOMENIUL EXPERIENȚIAL: „Limbă și comunicare”

 TIPUL ACTIVITĂȚII: Activitate de predare-învăţare

 MIJLOC DE REALIZARE: Povestirea educatoarei

SCOPUL ACTIVITĂȚII: Audierea cu atenţie a unui text reţinând ideile acestuia şi îmbogăţirea
vocabularului activ şi pasiv.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: să asculte cu atenţie un text, concentrându-se asupra poveştii;
O2: să reţină personajele în funcţie de acţiunile lor;
O3: să reţină titlul poveștii;
O4: să reţină unele cuvinte şi expresii din poveste;
O5: să reconstituie firul poveștii cu ajutorul imaginilor;
O6: să participe la activitate atât în calitate de vorbitor cât si de auditor.

STRATEGIA DIDACTICĂ
Metode și procedee didactice: povestirea, conversaţia, explicaţia, problematizarea
Mijloace didactice: ilustrații cu momente din poveste,
Forme de organizare: frontal, individual
Resurse:
 Umane: preşcolari şi educatoarele
 Temporale: 30-35 min
 Spaţiale: Sala de grupă

Bibliografie

Mitu, F,Antonovici,M. „Metodica activităților de educare a limbajului în învățământul preșcolar”

Dumitru, G. Oprescu, N.Dănila I.”Metodica activităților instructiv- educative în învățământul preprimar”.


Nr. Secvențele Op. Conținutul instructiv - educativ Strategia didactică Evaluare
crt. activității op. Metode și Mijloace Forma de
procedee didactice organizare
1. Moment Asigurarea climatului necesar frontal Evaluez deprinderea
organizatoric desfășurării unei bune activități: de a intra organizat

aerisirea sălii, pregătirea filmului,


Deprinderi de igiena
așezarea scăunelelor pe 2 rânduri.
şi disciplină

2. Captarea O1 Captarea atenției se va realiza printr-o conversația frontal Evaluez capacitatea


ghicitoare
atenției de concentrarea a
,,Zboară veselă prin ele atenției
Miere nouă ne-aduce
Şi polen şi fagur dulce.’’
(albina)
.
3. Anunțarea temei Voi invita preșcolarii să urmărească conversaţia frontal Evaluez capacitatea de
și a obiectivelor întâmplarea de care a avut parte MAIA, în concentrarea a atenţiei
căutarea ei de a fi de folos, de a-și găsi un
rost. 

Voi preciza că împreună vom descoperi


ce etape/întâmplări au avut loc în viața
MAIEI, pe parcursul căutării ei, ce
personaje a întâlnit și cum au ajutat-
oacestea să deosebească ce e bine și poate
să facă și ce nu e bine să facă sau să
gândească despre ea. 
4. Prezentarea Voi expune conținutul povestirii frontal
conținutului și O2 „Povestea albinuței MAIA” vorbind clar, Dispozitiv de
dirijarea rar, expresiv, cu accent pe cuvintele care povestirea proiectare
învățării transmit mesaje receptive astfel încâ t
atenţia copiilor să ră mâ nă captată ,
elemente de
urmă rind planul de idei;

Verificarea
„Povestea albinuței MAIA”

„La marginea unui sat se întindea o


pă durice deasă presă rată cu luminișuri.
O familie de albinea avea casa în această
pă dure, într-un stup mare. Câ t era ziua
de mare albinele trebă luiau prin pă dure
în că utare de polen, pentru a produce câ t
mai multă miere. Din tot roiul se
desprindea întotdeauna o albinuță
dră guță pe nume Maia.
Hai Maia, este o zi însorită și salcâ mii
sunt plini de flori, îi vorbea o altă albină .
Eu nu pot, sunt prea mică să fac toată
munca aceasta grea, ră spundea Maia.
Dar Maia, noi vedem asta ca pe o
distracție,  e ceva ce nouă ne place să
facem, îi ră spundea sora ei.
Eu nu pot, ră spunse Maia în timp ce
lacrimile îi curgeau șiroaie.
Asta este, spune că tu ești leneșă și nu
vrei să faci nimic, ră spunse sora ei și îi
întoarse spatele. ”

[...]
Pe parcursul expunerii poveştii voi decor capacităţii de a urmări
explica semnificaţia cuvintelor dramatizare cu atenţie naraţiunea
necunoscute educatoarei
 stup concomitent cu
frontal
 polen observarea mişcărilor
O3
 salcâ mii scenice ale siluetelor

 rost (în lume)


 ciocnire explicaţia

frontal

O4

Pentru a contribui la mărirea expresivității


Evaluez capacitatea de
povestirii, la perceperea afectivă și
conștientă a textului, a cuvintelor și concentrare a
expresiilor necunoscute voi folosi o mimică
și gesturi adecvate.

De asemenea vocea și tonul prin care voi


sublinia unele stări expuse va varia în
funcție de conținutul povestirii în vederea
înțelegerii mesajului pe care vrea să-l
transmită aceasta.
5. Fixarea O6 Le vom cere copiilor să spună despre conversația individual Capacitatea de a-şi
conţinutului cine este vorba în poveste, să exprima opiniile
poveştii și denumească personajele. Prin intermediul utilizând propoziţii
valorificarea câtorva întrebări vom fixa titlul,
mesajului personajele şi mesajul poveştii.
- Cum se numeşte povestea pe care
aţi ascultat-o?
-Cine este personajul principal?
-Cum era micuța MIA?

-De cine s-a lovit în timp ce


zbura prin padure?
-Ce i-a spus salcamul?
Ce ați învățat voi din această poveste?

6. Obţinerea O5 Se vor așeza în fața preșcolarilor în mod conversația imagini cu individual Capacitatea de a
performanţei aleator patru planșe cu momentele explicaţia momente din reconstitui firul
şi realizarea principale ale poveștii. problematizar poveste poveștii cu ajutorul
feedback-ului Se solicită unui copil să aleagă planșa care ea imaginilor
reprezintă primul moment din poveste.
Se procedează la fel până la aranjarea
tuturor planșelor în ordinea desfășurării
faptelor din poveste.
Se repetă pentru fixare titlul poveștii de
către educatoare și copii.
7. Evaluarea şi Fixăm tema şi obiectivele prin întrebări. conversația fontal Evaluez
încheierea - Ce poveste am ascultat noi astăzi? receptivitatea copiilor
activității Vom face aprecieri generale şi la mesajul transmis
individuale asupra modului de participare de poveste
la activitate.

S-ar putea să vă placă și