Sunteți pe pagina 1din 6

Colegiul Aurel Vijoli Fagaras Loc. Fagaras, jud.

Brasov

PROIECT DIDACTIC

coala: Colegiul National Doamna StancaFagaras Data: 27.04.2014 Clasa: a VIII a! gru"a #e ele$i cu cerinte s"eciale %ro&esor itinerant : Nan 'nca (lena 'ria curricular): *im+) ,i comunicare -+iectul: *im+a ,i literatura rom.n) Su+iectul: Com"lementul /i"ul lec0iei:%re#are1 2n$)0are Sco"ul lec0iei: Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului oral i scris . 'cti$i3area $oca+ularului ,i #e3$oltarea ca"acit)0ii #e e4"rimare corect)!&luent)!2n "ro"o3i0ii logice Obiective de referin : O1.3.-s sesizeze structurile gramaticale (morfologice i sintactice ) corecte sau incorecte dintr-un mesaj O2.3.-s utilizeze corect formele flexionare ale pr ilor de !or"ire O3.#.- s sesizeze utilizarea corect a cu!intelor $n flexiune $ntr-un text citit

Obiective operaionale: a) %ogniti!e: O1..- & defineasc pr ile de propozi ie $n! ate' O.2.- & identifice partea secundar de propozi ie nou $n diferite enun uri ' O.3- & analizeze corect gramatical pr ile de propozi ie' O(.- & alctuiasc sc)ema propozi iilor analizate' O.#. - & scrie corect pr ile de propozi ie respect*nd acordul dintre ele' +5 %si6omotorii: -71s) citeasc) corect!&luent!e4"resi$!a#o"t.n# intona0ia im"us) #e semnele #e "unctua0ie8 -71s) com"lete3e "ro"o3i0ii lacunare cu "re#icate cores"un3)toare8 -91s) reali3e3e corect acor#ul "re#icatului cu su+iectul8 -:1s) se e4"rime corect!cursi$!2n "ro"o3i0ii logice!res"ect.n# scrierea ,i utili3area corect) a ortogramelor8 c5'&ecti$e: -101 s) mani&este interes "entru lec0ie8 +etode i procedee: con!ersa ia, explica ia, pro"lematizarea, exerci iul, munca independent +ijloace de $n! m*nt: manuale, culegeri de exerci ii gramaticale, fie de munc independent, plan cu complemenetul. -orme de organizare: frontal, indi!idual

;esurse +i+liogra&ice: Ioan er+an: Metodica predrii limbii romne la clasele I-IV! (.D.%. <ucure,ti 2002 Curriculum National: Programe colare pentru nvmntul primar! <ucure,ti! 1::: +i)aela .er"nescu: /xerci ii gramaticale,clasele 00- 01,/d. 2atru 3notimpuri 3urelia -ierscu: 4ramatica lim"ii rom*ne,clasa a 01-a,/d 3na2555,6ucureti,2557

SCENARIU DIDACTIC

o!e"#ele lec$iei =omentul organi3atoric Veri&icarea temei Ca"tarea aten0iei

O%iec#ive

Ac#ivi#a#ea &"v'$'#orului 'sigur con#i0iile necesare unei +une #es&),ur)ri a lec0iei Cer ele$ilor s) se "reg)teasc) "entru lec0ie. Se $eri&ic) tema "entru acas) cantitati$ ,i calitati$. 'cest moment se $a reali3a "e tot "arcursul lec0iei cu a>utorul meto#elor ,i a materialului #i#actic "ro"us.

Ac#ivi#a#ea elevilor (le$ii se "reg)tesc "entru or) asigur.n# lini,tea necesar) (le$ii "re3int) caietele cu tema care se $eri&ic) oral

Ti(ul de ac#ivi#a#e Frontal) Frontal) Frontal)

;eactuali3are a cuno,tin0elor

*e $oi a#resa ele$ilor urm)toarele 2ntre+)ri: 1 Care sunt ")r0ile "rinci"ale #e "ro"o3i0ie? 1 Ce este su+iectul ,i la ce 2ntre+)ri r)s"un#e? 1 Ce este "re#icatul ,i la ce 2ntre+)ri r)s"un#e? 1 Ce alt) "arte #e "ro"o3i0ie mai cunoa,te0i? 1 Ce este atri+utul ,i la ce 2ntre+)ri r)s"un#e?

(le$ii r)s"un# la 2ntre+)ri.

'nun0area temei ,i a o+iecti$elor

Se anun0) tema lec0iei ,i o+iecti$ele $i3ate. 'st)3i la lim+a ,i literatura rom.n) $om 2n$)0a #es"re cea #e a #oua "arte secun#ar) #e "ro"o3i0ie ,i anume #es"re: Com"lement!ast&el c) la s&.r,itul orei $a tre+ui : 1 S) "ute0i #e&ini ")r0ile secun#are #e "ro"o3i0ie 2n$)0ate8 1 S) i#enti&ica0i com"lementul 2n #i&erite enun0uri 8 1 S) anali3a0i corect gramatical "@r0ile #e "ro"o3i0ie8 1 S) alc@tui0i sc6ema "ro"o3i0iilor anali3ate8 -1.A.1. Voi scrie "e ta+l) sc6ema: Com"lementul (l cite,te o carte.

Frontal) (le$ii ascult).

Diri>area 2n$)0)rii

'cti$itate &rontal)

8umele: 9ata

-0.: 9/ +;8%: 089/2/89/8<:

1.Com"letea3) "ro$er+ele #e mai >os cu com"lementele necesare: a5 %a3a +un) trece CCCCCCCCCCCCC rea. +5 %rietenul a#e$)rat CCCCCCCCCCCC.. se cunoa,te. c5 Diua +un) se cunoa,te CCCCCCCCCCCC.. 2.'lc)tuie,te c.te o "ro"o3i0ie 2n care cu$intele cu sens o"us cu$intelor: s)r)cie!tinere0e ,i lumin) s) ai+) &unc0ie #e com"lement. A.'lc)tuie,te sc6ema "ro"o3i0iei: Valurile m)rii scal#) nisi"ul nisi"os.

4.Construie,te o "ro"o3i0ie #u") sc6ema:

S E %$ E C

S-ar putea să vă placă și