Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Caiet Practica Pedagogica
Caiet Practica Pedagogica
CAIET
DE
PRACTIC PEDAGOGIC
2008
CUPRINS
A. FUNDAMENTELE ACTIVITII DE PRACTIC PEDAGOGIC
1. Baza normativ-legislativ a pregtirii pentru profesia didactic
2. Obiectivele practicii pedagogice
3. Coninutul i secvenele practicii pedagogice
4. Planificarea activitilor de practic pedagogic: orarul sptmnal al profesorului mentor i planificarea leciilor de prob i a leciei
finale
B. DOCUMENTELE PORTOFOLIULUI DE EVALUARE A ACTIVITII DE PRACTIC PEDAGOGIC N NVMNTUL
PREUNIVERSITAR OBLIGATORIU (1)
1. Fia de asisten
2. Gril de observare a leciei
3. Planificare calendaristic
4. Proiectul unitii de nvare
5. Proiect de lecie
6. Raport asupra practicii pedagogice desfurate n semestrul 5 (anul III, sem.1) - o copie se depune la facultate / centrul territorial ID -
a) Nivelul I (iniial): acord absolvenilor de studii universitare dreptul s ocupe posturi didactice n nvmntul preuniversitar obligatoriu,
cu condiia acumulrii unui minimum de 30 de credite transferabile din programul de studii psihopedagogice;
b) Nivelul II (de aprofundare): acord absolvenilor de studii universitare dreptul s ocupe posturi didactice n nvmntul liceal,
postliceal i universitar, cu satisfacerea a dou condiii:
acumularea unui minimum de 60 de credite transferabile din programul de studii psihopedagogice;
absolvirea unui program de master n domeniul diplomei de licen.
n art.9. din acelai ordin se precizeaz:
(1) Absolvenii studiilor universitare (de licen, masterat sau doctorat) care au obinut Certificatul de absolvire a DPPD, Nivelul I, pot ocupa
posturi didactice n nvmntul preuniversitar obligatoriu constituite din discipline i activiti didactice corespunztoare domeniului studiilor
de licen absolvite .
(2) Absolvenii studiilor universitare care au obinut Certificatul de absolvire a DPPD, Nivelul II, pot ocupa posturi didactice n nvmntul
liceal, postliceal i superior constituite din discipline i activiti corespunztoare domeniului studiilor de licen absolvit.
(3) Corespondena dintre domeniile studiilor universitare absolvite i disciplinele care pot fi predate n nvmntul preuniversitar se stabilete
potrivit Centralizatorului privind disciplinele de nvmnt, domeniile i specializrile, precum i probele de concurs, pentru ncadrarea
personalului didactic din nvmntul preuniversitar, aprobat anual, prin ordin al ministrului educaiei.
(4) Corespondena dintre domeniile studiilor universitare de licen, masterat sau doctorat absolvite i disciplinele care pot fi predate n
nvmntul superior se stabilete de ctre senat, prin regulamentele interne privind ocuparea posturilor didactice.
Programul de studii psihopedagogice oferit de DPPD este conceput i aplicat n sistemul creditelor de studiu transferabile. Obinerea creditelor
necesare celor dou niveluri de certificare pentru profesia didactic se conformeaz principiilor de transfer, recunoatere i acumulare a
creditelor de studiu.
Nr. crt.
Anul
Semestrul
Numr de
sptmni
Credite
PLAN DE NVMNT
pentru programul de studii psihopedagogice de 30 de credite pentru Nivelul I (iniial) de certificare pentru profesia didactic
-monospecializare ncepnd cu anul universitar 2008/2009*
10
11
III
14
42
42
III
12
36
36
Perioada de studiu a
disciplinei
Numr de
ore pe
sptmn
*
Total ore
Discipline de nvmnt
1
Practic pedagogic n nvmntul
7
preuniversitar obligatoriu (1)
Practic pedagogic n nvmntul
8
preuniversitar obligatoriu (2)
Total
*Precizri:
1. Numrul de sptmni i, respectiv, numrul de ore pentru practica pedagogic rezult din faptul c, potrivit standardelor actuale, ultimul
semestru al studiilor universitare este de 10-12 sptmni.
2. Perioada de 2 sptmni prevzut pentru examenul de absolvire este alocat pentru finalizarea portofoliului didactic.
3. Se aplic i n cazul studiilor universitare de licen cu durata de 4/5/6 ani.
4. Studenii care predau ntr-una din specialitile pentru care se pregtesc nu au obligaia de a asista la alte lecii. Pentru confirmarea
acestei activiti, studentul prezint adeverin eliberat de coal. Pentru evaluarea practicii pedagogice (2) i studenii aflai n aceast
situaie vor susine dou lecii de prob i o lecie final, asistate de mentorul de practic pedagogic (ef de catedr, directorul colii).
5. Coordonarea i evaluarea practicii pedagogice, ndrumarea i coordonarea efectiv a practicii pedagogice este asigurat:
a) de personalul didactic al D.P.P.D. inclusiv titularii cursurilor de Didactica specialitii;
b) de ctre profesorii-mentori din unitile de nvmnt n care se desfoar practica, care acioneaz ca ageni i garani ai
efecturii i calitii practicii pedagogice. Profesorul-mentor apreciaz dou lecii de prob i o lecie final prin note, pe care le
consemneaz n fiele de evaluare (un model posibil este n caietul de practic pedagogic). Studenii depun fiele semnate de
profesorul-mentor la facultate, respectiv la Centrele teritoriale. Centrele ID comunic la faculti aceste rezultate odat cu
rezultatele de la celelalte discipline.
6. Colocviul de practic pedagogic se susine n ultima sptmn de activitate didactic, n sistemul evalurii asistate de calculator, prin
Platforma Blackboard. Subiectele de evaluare vizeaz verificarea competenelor enunate n programa activitii de practic pedagogic
corespunztoare fiecrui semestru i dobndite n urma completrii, prin efort personal, a caietului de practic pedagogic.
Nota final a activitii de practic pedagogic va ine seama de aprecierea transmis de profesorul mentor n Raportul asupra practicii
pedagogice i depus de studentul practicant la sfritul fiecrui semestru.
PLAN DE NVMNT
pentru programul de studii psihopedagogice de 30 de credite pentru Nivelul I (iniial) de certificare pentru profesia didactic
-dubl specializareValabil ncepnd cu anul universitar 2008-2009*
Total
Numr de
crediteee
10
11
Semestru
lNumr
Anul
Evalu are
Total ore
Nr. crt.
Discipline de nvmnt
Numr de
ore pe
sptmn
de
sptmn
i
Perioada de
studiu a
disciplinei
III
14
42
42
III
12
36
36
1
Practic pedagogic( n nvmntul preuniversitar
8
obligatoriu ) - Specializarea A
Practic pedagogic( n nvmntul preuniversitar
9
obligatoriu ) - Specializarea B
*Precizri:
1. Precizrile de la Anexa 2.a (monospecializare) se aplic i n cazul programului de studii psihopedagogice pentru dubl specializare.
2. n cazul dublei specializri, practica pedagogic de la fiecare specializare cumuleaz, pe parcursul unui semestru, cerinele (asisten,
proiectare, lecii de prob) de la monospecializare
3. Cele 5 credite suplimentare nu pot fi acumulate n pachetul de 60 de credite necesar obinerii Nivelului II de certificare pentru profesia
didactic.
6
a) de personalul didactic al Departamentului pentru Pregtirea Personalului Didactic i al facultilor de profil care:
face legtura cu conducerile colilor i cu profesorii-mentori care vor ndruma nemijlocit practica studenilor;
asigur documentaia tiinific necesar studenilor n pregtirea activitilor din cadrul practicii pedagogice;
analizeaz i avizeaz proiectele didactice pentru fiecare tip de activiti practice ale studenilor;
analizeaz i evalueaz mpreun cu profesorii- mentori rezultatele obinute de studeni la practica pedagogic;
nscrie n documentele colare de eviden-activitile fiecrui student efectuate n perioadele de practic pedagogic.
b) de ctre profesorii-mentori din colile pilot (de aplicaie), care acioneaz ca ageni i garani ai realizrii i calitii practicii
pedagogice asigurnd:
- planificarea activitilor instructiv-educative nscrise n programele de practic;
- repartizarea sptmnal a studenilor la activitile didactice pe care le desfoar profesorii-mentori;
- ndrumarea tiinific de specialitate i didactic a studenilor pentru toate categoriile i tipurile de activiti practice ce se
realizeaz, pe toat durata practicii pedagogice;
- urmrete ca proiectul didactic s includ toate componentele specifice unui proiect tiinific;
- verific dac este respectat n proiect concordana dintre obiectivele propuse, coninutul ce trebuie predat, strategiile didactice,
structura leciei i instrumentele de evaluare;
- urmrete alocarea corect a timpului necesar fiecrei activiti din proiectul didactic, n funcie de nivelul de vrst i de
cunotinele elevilor;
- dezvolt la studenii practicani capacitatea de a face analiza critic a leciei;
- feed-back-ul se bazeaz pe o analiz obiectiv a leciei observate;
- transmite observaiile sale cu privire la fiecare activitate a studentului practicant/stagiarului: a) observaiile sunt obiective, fr
prejudeci i comentarii subiective, focalizate pe activitile didactice care vizeaz dezvoltarea n profesie a studentului
practicant/stagiarului; b) observaiile ofer studenilor practicani posibilitatea de a ajunge la propriile concluzii i soluii prin
intermediul reflectrii; c) observaiile faciliteaz explorarea de ctre studeni a propriei gndiri i dezvoltarea propriei teorii n
ceea ce privete predarea.
- analizeaz i evalueaz activitatea didactic a studenilor practicani pe baza unor standarde minime de competene profesionale
pe care acetia le cunosc de la nceputul practicii pedagogice;
- ncurajeaz autoevaluarea ca form de autoreflecie asupra activitii didactice;
- ntocmete rapoarte de analiz a activitii studenilor practicani: evaluarea realizat n cadrul raportului se bazeaz pe un set de
standarde ce evideniaz competenele profesionale pe care trebuie s le dein n momentul respectiv studentul practicant.
Desfurarea optim i realizarea corespunztoare a obiectivelor practicii pedagogice implic n mod necesar participarea efectiv i
responsabil a studenilor la toate aciunile, proiectele i programele nscrise n sistemul general al practicii pedagogice, component organic,
esenial a pregtirii pentru profesiunea didactic.
LUNI
Disciplina
MARI
Clasa
Disciplina
MIERCURI
Clasa
Disciplina
Clasa
JOI
Disciplina
VINERI
Clasa
Disciplina
Clasa
Clasa
Subiectul
Clasa
Lecia final
Subiectul
10
Disciplina:
Data/Ora
Clasa
Subiectul
Desfurarea leciei
Fi de asisten aplicabil la toate tipurile de lecie (dobndire de cunotine, mixt, formare de priceperi i deprinderi, recapitulare i evaluare) i la toate leciile i
activitile demonstrative la care s-a asistat. Aceast fi este un model posibil. Pot fi utilizate i alte variante de Fie de asisten oferite de profesorii mentori.
11
12
Recunoaterea
aciunii indicatorilor
( se bifeaz)
1.Aspect informativ
- coninut tiinific
- adaptarea la nivelul clasei
- ncadrarea noilor cunotine n sistemul
cunotinelor anterioare
- realizarea cerinelor programei colare
(obiective-cadru, obiective de referin)
13
2.Aspect formativ
- utilizarea metodelor activ-participative
(sugerate de programa colar)
- realizarea conexiunii inverse
- dezvoltarea capacitilor intelectuale
- valorificarea valenelor educative ale temei
- dezvoltarea capacitii de transfer (realizarea
de corelaii intra/inter/transdisciplinare)
3. Metodologia didactic
- aplic. metodelor i a procedeelor didactice
- utilizarea mijloacelor de nvmnt
- ncadrarea n timp
4. Evaluarea activitii elevilor
- iniial
- formativ
- final
5. Relaia profesor-elev; elev-elev
- atmosfer de lucru n clas
- organizarea activitii pe grupe sau
independent/individual
6. Ali indicatori
14
OBIECTIVE DE
REFERIN
CONINUTURI
15
NR.
ORE
SPT
MNA
OBSERVAII
16
Obiective de referin
Activiti de nvare
17
Resurse
Evaluare
18
5. Proiect de lecie
(ntocmit de studentul practicant dup o structura propus de profesorul mentor)
19
20
Specialitatea:.
21
Nr. de ore de asisten (lecii demonstrative ale profesorului mentor, lecii de prob ale colegilor): ____________________
- minim cinci tipuri de lecie Nr. participri la alte activiti educative (dirigenie, excursii colare, lectorate s.a.): ____________________________
- cel puin o activitate Data
Clasa
Interval orar
22
Oferirea de informaie
De la teorie la practic:
Explicarea conceptelor teoretice
Strategia de predare
X
X
X
X
Citire
x
x
x
x
x
x
x
x
23
X
X
X
x
x
x
Planificarea i revizuirea
aciunilor
Expunere oral
Suport de curs / fie de lucru
X
X
Demonstraie
De la teorie la practic: Legarea teoriei de practic
x
x
x
Formare (coaching)
nvarea unui sistem mecanic, sau a unor fapte
concrete, sau a unei succesiuni
Dezvoltarea de abiliti de comunicare oral
nvare mecanic
Discuie :
Dezbatere
Mas rotund
Joc de rol / Pies de teatru /
Simulare
Lucru n grup
Grup cu sarcin precis
Grup mic
Brainstorming
Grup creativ
Tem scris
Jocuri / Pies de teatru / joc de rol
Teme /proiecte integrate
Vizit de dou sau mai multe zile
24
x
x
x
x
x
x
x
x
Consolidarea informaiei
Lucru n grup
Generarea de idei:
Brainstorming
Consolidarea ideilor:
Grup cu sarcin precis
Grup mic
Seminar
Joc de rol
Evaluare /Test
Tem de lucru / proiect
(individual / n grup)
ntrebri i rspunsuri verbale
(profesor i elev)
Examen / test
Suport de curs cu spaii goale de
completat
ntrebri de control
Evaluare practic / activitate cu
sarcin / schiarea profilului de
abiliti
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
Exemplu:
Idei privind strategiile pe care practicienii le-ar putea folosi pentru a adecva strategia de predare aleas la stilurile individuale de nvare al
elevilor.
Scopul predrii Ce v dorii s realizai?
Rezolvarea de probleme
Strategia de predare
Tipul vizual
Aceasta va fi o situaie de nvare n
care elevii se vor simi n largul lor, vor
avea ncredere n aceast strategie.
Punei elevul s-i noteze idei de la
brainstorming folosind creioane
colorate, spidergrams, imagini i
simboluri care au sens pentru el.
Tipul auditiv
Aceasta va fi o situaie de nvare n care
elevii se vor simi n largul lor, vor avea
ncredere n aceast strategie.
Punei elevul s-i noteze iniial pe scurt
ideile i apoi s le dezvolte n propoziii
care au sens pentru el.
Tipul practic
Aceasta va fi o situaie de
nvare n care elevii se vor
simi n largul lor, vor avea
ncredere n aceast strategie.
Exemple:
Elevii au folosit brainstorming-ul pentru a alctui o list de posibile obiecte care ar putea fi fabricate spre vnzare folosind deeurile
rmase ntr-o cutie. Celor cu dominant practic li s-a cerut s prezinte deeurile pentru a stimula apariia ideilor la cei cu dominant
vizual i auditiv.
26
2.Proiect de lecie 2
DISCIPLINA:
CLASA:
SUBIECTUL:
TIPUL LECIEI
SCOPURI
CONINUT INFORMATIV:
OBIECTIVE OPERAIONALE
Pn la sfritul orei, elevii vor fi capabili:
O1
O2
O3
O4
RESURSE PROCEDURALE (METODE I PROCEDEE):
RESURSE MATERIALE (MIJLOACE DE NVMNT):
ORGANIZAREA ACTIVITII ELEVILOR:
STRATEGIE DE EVALUARE:
Structur orientativ pentru adaptarea sa orice tip de lecie din sistem (dobndire de cunotine, consolidare, mixt, formare de priceperi i deprinderi, recapitulare, evaluare)
27
Obiective
DESFURAREA LECIEI
Coninut, sarcini de predare-nvare-evaluare
Etapele
leciei/
Timp
28
29
3. FI DE EVALUARE A LECIEI 3
Data :
Clasa :
Nr.
crt.
2.
3.
Subiectul leciei :
Tipul leciei :
INDICATORI
4
1
1.
Disciplina :
NOTE
7
10
PROIECTAREA LECIEI
Documentare metodico-tiinific (concordana cu programa, terminologie), formularea obiectivelor
operaionale, unitatea obiective-coninut-itemi de evaluare
DESFURAREA LECIEI
Parcurgerea adecvat a etapelor leciei, densitatea sarcinilor i ritmul de lucru, dozarea raional a timpului
Prezentarea coninutului (tiinific, logic, accesibil, esenial, exemplificat., interdisciplinar)
Realizarea obiectivelor operaionale
Realizarea comunicrii didactice, dificultatea solicitrilor, succesiunea i tipologia ntrebrilor,
Aspecte formativ-educative (dezvoltarea creativitii, a capacitilor intelectuale, valorificarea educativ a
coninutului, a aspectelor moral-civice, interculturale, ecologice etc); individualizare, motivare, activizare
Mijloace implicate n activitile de nvare, asigurarea caracterului practic-aplicativ
PERSONALITATEA STUDENTULUI PRACTICANT: inuta, autoritatea n faa clasei; limbajul (corect,
expresivitate, accesibilitate, corectarea rspunsurilor greite); elemente de creativitate didactic (ex.: microdecizii luate n situaii de feed-back); atmosfera i climatul afectiv-motivaional n lecie; relaia profesorelev, elev-elev.
CAPACITATEA DE EVALUARE I DE AUTOEVALUARE: Formele de evaluare folosite;
contientizarea elevilor asupra rezultatelor evalurii; propunerea unor msuri corective pentru lecia
viitoare; spirit autocritic; capacitate de identificare a aspectelor reuite i a celor mai puin izbutite
NOTA
SEMNTURA
Profesor- mentor,
...
Se multiplic pentru fiecare leciei susinut. Pot fi utilizate i alte variante propuse de profesorul mentor. Fia de evaluare a leciei este ataat Proiectului de lecie
corespunztor.
30
31
Bibliografia consultat:
Scenariul desfurrii activitii:
1) Organizarea clasei n vederea desfurrii activitii
2) Motivarea elevilor
3) Desfurarea activitii
4) Asigurarea feed-back-ului
32
33
6. Raport asupra practicii pedagogice (comasate) desfurate n semestrul VI (anul III, sem.2)
- o copie se depune la facultate / centrul territorial ID
Unitatea de nvmnt: _____________________________________________________________________________________
Adresa unitii de nvmnt: ________________________________________________________________________________
Telefon/fax: __________________________________________________________________________
Directorul unitii de nvmnt (numele i prenumele, semntur i tampil): _________________________________________
Raport asupra practicii pedagogice (comasate) desfurate n semestrul VI (anul III, sem.2)
Student practicant:
Facultatea:.
Anul de studiu:
Specialitatea:.
34
Lecii susinute de studentul practicant (cel puin dou lecii de prob i o lecie final):
Data
Clasa
Ore
35