Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect de lectie

Obiectul: Limba si literatura romn


Clasa: a V a
Subiectul: Puiul de Ioan Al. Brtescu- Voinesti
Explorarea textului
Propuntor: Irimia Andreea Ctlina
Asistent: Apricopoaie Melania Ionela
Obiective operationale:

O1: s fac observatii asupra textului: este un text n proz.


O2: s disting momentele principale ale naratiunii, fr denumirile
acestora.
a) mprejurrile n care are loc actiunea (timp, loc, personaje).
b) ntmplarea neprevzut din cauza creia se modific situatia initial
si au loc ntmplrile urmtoare.
c) ntmplrile urmtoare care se nlntuie, n succesiunea lor n timp.
d) situatia final.
O3: s delimiteze fragmentele din text ce se constituie n jurul unei idei
principale. Se va acorda o atentie deosebit lucrului pe text.
O4: s cultive dorinta de a citi si alte opere ale scriitorului.

Tipul lectiei: de predare- nvtare


Metode si procedee didactice: conversatia frontal, euristic, explicatia,
nvtarea prin descoperire,problematizarea.
Material didactic:
Manualul de Limba si literatura romn pentru clasa aV a Ed. Petrion,
tabla, caietele, Portofoliul elevilor si cel al propuntorului, fise de lucru.
Forme de organizare a activittii elevilor: activitate individual si frontal,
dialogul, lucrul n echip.
Timp alocat: 50 minute
Material bibliografic:
Manualul de Limba si literatura romn pentru clasa aV a, Ed. Petrion
,,ntuneric si lumin - Ioan Al. Brtescu- Voinesti
Desfsurarea lectiei:
I. Organizarea clasei pentru lectie
II. Actualizarea cunostintelor dobndite anterior (profesorul verific tema)
si corecteaz eventualele greseli).
III. Captarea atentiei elevilor pentru noua lectie: profesorul anunt
continuarea studierii textului Puiul de Ioan Al. Brtescu- Voinesti.Se vor
delimita fragmentele respectiv ideile principale ale acestor fragmente.

IV. Desfsurarea lectiei


Se discut cu elevii fiecare fragment n parte si se extrag ideile
principale care se scriu pe tabl.
1) Primul fragment de la ,,ntr-o primvar... repede veneau lng ea.
Aici se discut despre ce se prezint la nceputul povestirii:
timpul- ,,ntr-o primvar
locul - ,,ntr- un lan verde de gru la marginea unui lstar
primul personaj- prepelita si despre ce face prepelita dup ce se
ntoarce din trile calde.
Dup ce a strbtut drum lung, s-a odihnit, apoi si-a fcut cuib cu
pricepere adunnd betrigase, foi uscate, paie si fire de fn, alegnd cu grij
locul cel mai potrivit.
Spiritul de sacrificiu este evidentiat de atentia cu care cloceste cele
sapte ou ,, ca nu cumva s ptrunz o pictur de ploaie la ou.
Mai este prezentat viata de familie a prepelitei. Mama prindea cte o
furnic sau cte o lcust pe care o aducea puilor si o frmita pentru ca puii
s-o mnnce cu usurint.
Armonia se datoreaz faptului c puii sunt cuminti si asculttori.
(1) O prepelit ntoars din trile calde are sapte pui, pe care i ngrijeste
cu dragoste.

2) ,,Odat prin iunie..., c poti s ptesti si mai ru.


Primul fapt care tulbur linistea prepelitei si a puilor este venirea
tranilor la seceratul grului. Puiul cel mare este prins de un secertor si
eliberat .
(2) Puiul cel mare,neascultator, este prins de un faclau si eliberat la
rugamintea unui batrn.

3) ,, Si asa triau acolo... orase mari si ruri si marea.


Aici se va urmri: -evidentierea armoniei n care triau avnd ce
mnca si ce bea.

,,boabe de gru ,,roua de pe firele de iarb

-nceperea lectiilor de zbor care se tineau dimineata si


seara, cci ziua era primejdios din pricina eretilor.
Sub comanda mamei zburau cu totii de la marginea lastarului pna la
cantonul de pe sosea si napoi.Prepelita le spunea ca i pregateste pentru
lunga calatorie de la sfrsitul verii, peste orase ,ruri si mari.
(3) Cu timpul mama ncepe sa-i nvete pe pui sa zboare.

4) ,,ntr-o dupa-amiaza ..,zboara repede spre lastar .


Existenta lor este tulburata de aparitia unui vnator si a cinelui sau ,Nero.
Puii nu nteleg primejdia, dar din vorbele mamei nteleg gravitatea situatiei si
nevoia respectarii poruncilor sale.
Prepelita reuseste sa-l pacaleasca pe Nero , prefacndu-se ranita .
(4) Un vnator primejduieste viata puilor si prepelita l ndeparteaza.

5),,n vremea asta puiul al mai mare ..,,Apporte !


Puiul cel mare si paraseste fratii si plateste scump nesocotinta sa.
(5) Puiul cel mare este ranit la o aripa.
6) ,,Mai trziu carutasa nu-l deznadajduiasca pe el..
Dupa ce a trecut pericolul , prepelita si cheama puii si descopera lipsa
puiului cel mai mare. Cnd l gaseste si vede aripa rupta si da seama ca puiul
este pierdut .
(6) Prepelita si da seama ca puiul cel mare este pierdut .

7) ,,D-atunci au nceput .,catre miazazi.


Aici se vor sublinia urmarile ranirii puiului. ncep zile triste pentru pui,se uita
cu mhnire cum fratii sai continua lectiile de zbor.
Natura nu mai pastreaza nimic din farmecul si seninatatea din timpul verii.
(7) Vremea se raceste , iar puiul sufera din cauza ranii.

8) ,,n inima prepelitei..n zarea despre miazazi.


n inima prepelitei se dadea o lupta sfsietoare ntre dorinta de a ramne
sa-si ngrijeasca puiul ranit si datoria de a pleca mpreuna cu puii
sanatosi.Suflarea crivatului o obliga pe prepelita sa hotarasca sa plece
gndindu-se ca dect sa-I moara toti puii ,mai bine sa se sfrseasca doar cel
ranit.
(8) Prepelita se hotaraste sa-si salveze puii sanatosi de frigul iernii
apropiate.

9) ,, Peste trei zile ..ca pentru nchinaciune.


(9)La marginea lastarului puiul este ucis de asprimea anotimpului alb.

Primavara-anotimpul iesirii puilor


Vara -cel al cresterii
Toamna -anotimpul maturizarii
Iarna -cel al mortii

TEMA

Realizati oral rezumatul si povestirea folosindu-va de ideile principale.

S-ar putea să vă placă și