Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECŢIE

Data: 26.01.2011
Unitatea şcolară: Şcoala cu clasele I-VIII, Ştefan cel Mare
Clasa: a III-a
Profesor: Răvăşel Oana - Cătălina
Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale Naturii
Disciplina: Matematică
Unitatea de învăţare: Înmulţirea şi împărţirea
Conţinutul învăţării: Evaluare
Tipul lecţiei: verificare şi apreciere
Obiective de referinţă:
1.4. să efectueze operaţii de înmulţire şi împărţire cu numere naturale mai mici decât 100;
3.1. să exprime clar şi concis semnificaţia calculelor făcute în rezolvarea unei probleme;
4.2. să depăşească blocaje în rezolvarea de probleme, să caute prin încercare-eroare noi căi de rezolvare.
Obiective operaţionale:
 Cognitive:
- să efectueze operaţii de înmulţire şi împărţire;
- să compare rezultatele unor împărţiri utilizând semnele „<”, „>”sau „=” ;
- să asocieze terminologia „cu … mai mic decât…”, „cu … mai mare decât…”,
„de … ori mai mic decât…”,„de … ori mai mare decât…” cu operaţiile
corespunzătoare(scădere, adunare, împărţire, înmulţire);
- să rezolve probleme, alcătuind un plan de rezolvare al problemei.
 Afectiv – atitudinale:
- să manifeste interes şi curiozitate în rezolvarea sarcinilor.
 Psihomotorii:
- să adopte o poziţie corectă în bancă în timpul evaluării scrise.
Strategia didactică:
 Resurse procedurale:
- conversaţia, explicaţia, demonstraţia, problematizarea.
 Resurse materiale:
- fişe de evaluare, culegere de exerciţii
 Forme de organizare:
- frontală, individuală
Forma de evaluare: sumativă
Durata: 50 minute
Locul desfăşurării: sala de clasă
Bibliografie:
 Cheta, Gheorghe – Metodica învăţării aritmeticii în ciclul primar, Editura Universităţii ,,Aurel
Vlaicu’’, Arad, 2009.

 ***Programe şcolare pentru clasa a III-a, Bucureşti, 2004

1
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Observaţii


1.Moment Asigură un climat de ordine şi disciplină Se pregătesc
organizatoric/Pregătirea necesar desfăşurării în bune condiţii a lecţiei. pentru oră şi
clasei pentru activitate respectă indicaţiile
(2min.) învăţătoarei.
2. Verificarea temei Se realizează verificarea cantitativă şi Prezintă caietele de
(5min.) calitativă a temei. teme şi citesc pe
rând anumite
exerciţii din temă.
3.Stabilirea conţinutului Se reaminteşte elevilor conţinutul ce va fi Răspund la
tematic ce urmează a fi verificat: întrebările adresate
verificat - operaţiile matematice studiate : de învăţător.
(7min.) înmulţirea şi împărţirea
- denumirile numerelor care se
înmulţesc sau se împart, rezultatele
înmulţirii şi împărţirii.
- rezolvarea de probleme, etapele
alcătuirii planului de rezolvare.
4. Verificarea pregătirii Se realizează printr-o fişă de evaluare. Rezolvă, individual,
elevilor sarcinile din fişa de
(20min.) evaluare.
5. Aprecierea Se evidenţiază greşelile observate la elevi în Ascultă indicaţiile
rezultatelor timpul rezolvării sarcinilor date. învăţătorului.
(6min.)
6. Explicaţii După evidenţierea greşelilor făcute de elevi, Sunt atenţi şi îşi
suplimentare se oferă explicaţii suplimentare referitoare la notează explicaţiile
(5min.) rezolvarea anumitor exerciţii. oferite.
7. Tema pentru Se dă tema pentru acasă care va conţine Îşi notează tema.
acasă/Explicaţii pentru exerciţii asemănătoare cu cele greşite în
continuarea activităţii proba scrisă.
acasă
(5min.)

2
Conţinut informativ

TEST DE EVALUARE

1. Comparaţi rezultatele:

28 : 4 -- 42 : 6 63 : 9 -- 56 : 8

49 : 7 -- 63 : 7 12 : 4 -- 24 : 6

54 : 9 -- 60 : 10 27 : 3 -- 21 : 3

2. Aflaţi un număr:

a) cu 6 mai mare decât 36;

b) de 8 ori mai mic decât 48;

c) de 7 ori mai mare decât 9;

d) produsul numerelor 4 şi 8;

e) cu 9 mai mic decât 81;

f) câtul numerelor 45 şi 9.

3. Şase pepeni cântăresc 18 kg .Câte kilograme ar cântări 8 pepeni? Dar 10 pepeni?

4. La Grădina Zoologică sunt 48 maimuţe, de 6 ori mai puţine căprioare, iar zebre, un sfert din numărul
de căprioare.

Câte animale sunt la Grădina Zoologică?

Barem de corectare şi notare

Item
1 2 3 4
Calificativ
SUFICIENT 2 exerciţii corecte află 2 numere un calcul corect un calcul corect

BINE 4 exerciţii corecte află 4 numere 2 calcule corecte 2 calcule corecte


află toate rezolvare rezolvare
FOARTE BINE 6 exerciţii corecte
numerele completă completă

S-ar putea să vă placă și