Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Profesor: Scutelnic Natalia


Disciplina: Matematica
Grupa:
Durata lecţiei: 80 min
Data:

Subiectul lecţiei: Ecuaţii și inecuații raţionale cu o necunoscută.


Competențe specifice: C1,C2,C3
Subcompetenţe:
Identificarea şi aplicarea terminologiei, a notaţiilor aferente noţiunilor de ecuaţie, inecuaţie, sistem
de ecuaţii, sistem de inecuaţii în diverse contexte.
Analizarea rezolvării unei ecuaţii, inecuaţii, sistem în contextul corectitudinii, al simpli-tăţii, al clarităţii
şi al semnificaţiei rezultatelor.
Alegerea metodei adecvate de rezolvare a ecuaţiilor, inecuaţiilor, sistemelor de ecuaţii şi inecuaţii.

Obiectivele lecţiei:
O1 Să recunoască ecuaţii și inecuații raţionale cu necunoscuta la numitor.
O2 Să afla DVA al ecuaţiilor și inecuațiilor raţionale cu necunoscuta la numitor.
O3 Să rezolve ecuaţii și inecuații raţionale cu necunoscuta la numitor.
O4 Să aplice metoda introducerii necunoscutei auxiliare la rezolvarea ecuaţiilor și inecuațiilor raţionale.
O4 Să clasifice ecuaţii și inecuații după diverse criterii.

Tehnologii didactice:
a.Forme: frontal, individual ,pe grupe
b.Metode: convesaţia ,lucrul cu manualul, învăţarea prin descoperire, problematizarea, lucrul
independentă,jucul didactic.
c.Mijloace de învăţămînt: tabla şcolară, creta, fişe,manualul
Matematică, clasa a IX-a, Ion Achiri , Chişinău, Prut Internaţional
Matematică, clasa a IX-a, ghidul profesorului, ş.a.

Evaluare:
a.Tipul evaluării: oral, frontal, individual, aprecieri verbale.
b.Forme,metode, tehnici de evaluare: exerciţiul, lucru la tabla şcolară, fişe,testul.
Conţinutul lecţiei:
Nr. Secvenţele Activităţi Timp
lecţiei
10
min
Verificarea cunoştinţelor prin întrebări recapitulative.
Verificarea temei de casă selectiv.
1
Evocarea 20
DEF.Expresii formate din numere şi litere cu ajutorul operaţiilor de adunare,
scădere, înmulţire şi împărţire se numesc ecuaţii raţionale. min
Ecuaţiile în care necunoscuta apare atît la numărătorul cît şi la numitorul
raportului respectiv se numesc ecuaţii raţionale cu o necunoscută la
numitor.

Algoritmul de rezolvare.
 Se determină DVA al ecuaţiei.
 Se trec toţi termenii în membrul stîng al ecuaţiei.
A
 Se aduce membrul stîng la forma .
B
 Se aplică regula egalării cu zero a unui raport.
 Se rezolvă ecuaţia obţinută (A=0).
 Se verifică dacă valorile obţinute satisfac condiţiile precizate, inclusiv
dacă aparţin DVA.
 Se scrie răspunsul.

Ex 1 oral pag 87 30
Ex 2 a pag 87 Min
1.
1
2 Realizarea
 2, DVA  R / 0
sensului. x
a)
1 1 2x 1
 2  0,  0, 1  2 x  0, x   DVA
x x 2
2 1
  , DVA  R / 0
x 3
b)
2 1 6  x
   0,  0,  6  x  0, x  6  DVA
x 3 3x
5
 2,5 DVA  R / 0 3 2 1
2x   DVA  R / 0
c) d) 7 x 7
5
x  DVA x  3 2  DVA
5
2.
2 3
3 Reflecţie.  DVA  R / 1
x 1 4
a) (4
2 3( x 1 8  3x  3 11 11 
  0,  0, 11  3x  0, x   DVA, S   
x 1 4 4( x  1) 3 3
b)
5 1 2
 DVA  R /  
3x  2 2 3
5(2 1(3 x 2 10  3 x  2 8  8
  0,  0,  8  3 x  0, x    DVA, S   
3x  2 2 2(3x  2) 3  3
3.

2 x 1 5x2 1
 DVA  R / 1
x 1 x 1
2  2
5 x 2  2 x  0, x(5 x  2)  0, x  0 sau x   DVA, S  0, 
5  5

EVALUARE
Varianta I
15
x2 2x  3 2x 144
а)  ; b)  2  1. min
x3 x3 x  6 x  36
Varianta II
x2  6 x x2  2x  8 7
а)  ; b)  .
x3 x3 x 4
2
x2

4.
2 5 4 5 
  , DVA  R /  
2x  5 5  2x 7 2
2(7 5(7 4(2 x 5
4 Extindere. a)    0, 14  35  8 x  20  0, 5
2x  5 2x  5 7
min
69  69 
x   DVA, S   
8 8

Evaluarea elevilor activi cu note


Tema de casă: Ex. 5(c,d,f)/87

S-ar putea să vă placă și