Sunteți pe pagina 1din 52

Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti

Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)


PROIECT DE LECTIE
Data: 17 iunie 2016
Clasa: a XI-a C – Matematica-Informatica
Profesor: MARIN E. CLAUDIA
Disciplina: Matematica – Analiza Matematica
Unitatea de invatare: REPREZENTAREA GRAFICA A FUNCTIILOR
Titlul lectiei: Reprezentarea grafica a functiilor
Tipul lectiei: de recapitulare si sistematizare
Durata: 50 minute
Competente generale:
CG1: Folosirea terminologiei specifice matematicii in contexte variate de aplicare.
CG2: Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse in enunturi matematice.
CG3: Utilizarea algoritmilor si a conceptelor matematice in rezolvarea de probleme.
CG4: Exprimarea si redactarea coerenta in limbaj formal sau in limbaj cotidian, a rezolvarii sau a strategiilor de rezolvare a unei probleme.
CG5: Analiza de situatii-problema in scopul descoperirii de strategii pentru optimizarea solutiilor.
CG6: Generalizarea unor proprietati prin modificarea contextului initial de definire a problemei sau prin generalizarea algoritmilor.
Competente specifice:
CS1: Caracterizarea unor functii utilizand reprezentarea geometrica a unor cazuri particulare.
CS2: Interpretarea unor propretati ale unor functii cu ajutorul reprezentarilor grafice.
CS3: Aplicarea unor algoritmi specifici calculului diferential in rezolvarea unor probleme si modelarea unor procese.
CS4: Exprimarea cu ajutorul notiunilor de limita, continuitate, derivabilitate, monotonie, a unor proprietati cantitative si calitative ale unei functii.
CS5: Studierea unor functii din punct de vedere cantitativ si calitativ utilizand diverse procedee: utilizarea reprezentarii grafice a unei functii pentru verificarea unor
rezultate si pentru identificarea unor proprietati.
CS6: Explorarea unor proprietati cu caracter local si/sau global ale unor functii utilizand reprezentarea grafica.
Competente derivate:
CD1: Cunoasterea si utilizarea formulelor de calcul pentru distante, arii si pentru determinarea diferitelor ecuatii ale dreptelor
CD2: Descrierea pozitiei diferitelor puncte fata de reperul cartezian
CD3: Compararea diferitelor distante
CD4: Transpunerea in limbaj specific geometric a unor probleme practice referitoare la arii, distante, perpendicularitate, paralelism
CD5: Analizarea si interpretarea rezultatelor obtinute prin rezolvarea problemelor practice

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)
Strategii didactice:

 Metode: Conversatia– CIORCHINELE –Explicatie –CUBUL – TURUL GALERIEI -Exercitiul


 Forme de organizare: Frontal – GRUPE
 Materiale si mijloace:
Videoproiector Magneti / Scotch/Guma lipit Fisa nr 2 CUB (6 x 6) (fata-verso:problema+sarcina)
Fiecare grupa are cate o culoare
Markere – diverse culori Fisa nr 1 CIORCHINE (x nr. elevi) Macheta
Carti de joc (1-6) Planse Flip-chart (6) Stampila: 1pct (pt rasp corecte)
Miniplanse de completat (6 folii x 3 miniplanse) CUB Tema: se imprima 2 pe pagina x (nr elevi/2)

Resurse:
 Pedagogice: Metodica predarii matematicii
 Oficiale: Programa scolara
 Temporale: 50 minute
 Psihologice: Cunostinte dobandite de catre elevi la disciplina Matematica; colectiv eterogen (interesat de obiect)

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)

DESFASURAREA LECTIEI

ETAPELE
FORME DE MIJLOACE SI METODE SI EVALU
LECTIEI C ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR ORGANIZARE MATERIALE PROCEDEE ARE
(durata)
I.Moment -organizez materialele necesare -pregatesc materialele necesare Frontala Conversatia
1’
organizatoric desfasurarii lectiei
(2’) -notez absentii -un elev anunta elevii absenti/scrie pe
1’
notes
II.Verificarea -verific tema elevilor, prin sondaj, prin -elevii comunica rezultatele Frontala Caiete Conversatia Orala
1’
temei confruntarea rezultatelor Manual
(2’) -ofer indicatii spre rezolvare, problemelor -elevii comunica problemele intampinate Individuala Caiete Explicatia
1’
aparute
III.Anuntarea “In cadrul orei de astazi vom recapitula si -noteaza titlul lectiei, in caiete: Frontala Caiete Conversatia
titlului lectiei si sistematiza notiuni din reprezentarea grafica a “REPREZENTAREA GRAFICA A
a obiectivelor functiilor” FUCNTIILOR”
1’
(1’) Notez titlul lectiei, pe tabla (in mijloc):
“REPREZENTAREA GRAFICA A
FUNCTIILOR”
IV.Reactualizare
a cunostintelor ACTIVITATEA 1 – CIORCHINELE – “Spuneti ce putem reprezenta si rezolva grafic, apoi completati miniplansele si construiti ciorchinele”
anterior insusite

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)
(10’) *1)“Ce putem reprezenta grafic?” *1)“Putem reprezenta: Frontala Conversatia Orala
*2)“Ce conice ati intalnit in acest capitol?” -functii,
*3)“Ce putem rezolva cu ajutorul reprezentarii -conice”
grafice?” *2)”Am intalnit urmatoarele conice:
*4)“Cum rezolvam, grafic o ecuatie?” -cercul, elipsa, hiperbola si parabola”
*5)“Care sunt etapele de reprezentare grafica a*3)“Putem rezolva cu ajutorul
unei functii?” reprezentarii grafice:
1’ -ecuatiile;
-ecuatiile cu parametru”
*4)”Rezolvarea unei ecuatii prin metoda
grafica presupune:
-reprezentarea grafica a functiei din care
provine ecuatia”
*5)”Etapele de reprezentare grafica
Schematizez un inceput de ciorchine: sunt: Marker CIORCHIN
-determinarea domeniului de definitie al ELE
functiei
-intersectia cu axele de coordonate OX si
OY
1’ -asimptotele functiei
-studiul functiei folosind prima derivata
-studiul functiei folosind a doua derivata
-tabelul de variatie al functiei
-trasarea graficului functiei”
“Acum, doresc sa va grupati in 6 echipe de cate -se grupeaza cate 4-5 elevi, in 6 echipe Grupe Conversatia
4-5elevi”
-iau 6 carti de joc numerotate de la 1 la 6 -fiecare grupa extrage cate o carte, care Grupe Carti de joc
2’ -fiecare grupa primeste cate un numar I-VI va indica numarul grupei
-impart fiecarei grupe cate 3 miniplanse de -fiecare grupa primeste miniplansele Grupe Miniplanse
completat Markere
Burete
“Timp de 1 minut, va rog, sa completati, pe -completeaza miniplansele Grupe Orala
1’
spatiile libere, miniplansele, cu marker-ul primit”
-invit, la tabla, pe rand, fiecare grupa sa prezinte -prezinta miniplansele Grupe Miniplanse Conversatie
miniplansele completate
5’
“Fiecare miniplansa sa fie amplasata pe -amplaseaza miniplansele pe ciorchine Grupe Magneti
ciorchinele inceput”

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)
-se formeaza ciorchinele:

-impart, fiecarui elev, cate o Fisa 1 - -fiecare elev primeste Fisa 1 - Fisa 1 -
CIORCHINE, in forma lui finala, deja printat CIORCHINE CIORCHINE
V.Fixarea ACTIVITATEA 2 - CUBUL
cunostintelor -scot din cutie cubul si il prezint -observa cubul CUBUL
(25’) -atribui fiecarei grupe cate un verb: Grupe
Echipa I – Analizeaza
Echipa II – Asociaza
1’
Echipa III – Aplica
Echipa IV – Descrie
Echipa V – Argumenteaza
Echipa VI - Compara
-impart Fisa 2 – CUBUL (fiecare grupa primeste -grupele primesc plansele Flipchart si Fisa 2 -
1’ acelasi nr de fise cati elevi sunt in echipa) Fisa 2 - CUBUL CUBUL
Plansa Flip
-citesc problema de pe Fisa 2 – CUBUL si/sau -grupele incep sa lucreze Videoproiect
videoproiector si explic fiecarei echipe ce are de or
1’
facut
-prezint Macheta -lucreaza pe grupe Grupe Macheta Explicatia
10’ -ii invit sa lucreze, timp de 10’la sarcinile primite
-daca apar probleme, le dau indicatii

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)
-dupa expirarea timpului, invit, pe rand, fiecare -fiecare echipa prezinta produsul realizat Tabla/Perete
echipa sa prezinte sarcina pe care a avut-o de -elevii celorlalte grupe isi iau notite Magneti
12’ rezolvat, prin afisarea pe tabla (sau peritii clasei) Scotch
“Pe rand, fiecare grupa sa vina sa prezinte
sarcina avuta, la tabla”
VI.Evaluare ACTIVITATEA 3 – “Invit fiecare grupa sa analizeze plansele celorlalte grupe”
/Aprecieri -invit, pe rand, fiecare grupa sa aprecieze sau sa -grupele examineaza plansele si intervin Grupe Conversatia
4’
(6’) intervina daca este cazul
2’ -apreciez verbal activitatea elevilor Frontala Conversatia
VII.Concluzii/ -intreb: “Despre ce am discutat astazi?” -reprezentarea grafica a functiilor; Frontala Oral
reformulare si -le propun ca tema sa reprezinte grafic doua -rezolvarea ecuatiilor cu ajutorul
anuntarea temei functii, iar apoi, utilizand aplicatia de pe site-ul reprezentarii grafice a functiilor;
pentru acasa http://www.mathe-fa.de/ro#result sa verifice -probleme de optimizare.
4’
(4’) daca au realizat corect graficul; sa rezolve o
ecuatie cu parametru si sa compuna si sa rezolve
o problema cu aplicabilitate in viata cotidiana,
asemanatoare cu cea din lectie.

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)
INCEPUT DE CIORCHINE
REZOLVAREA
 Se scrie, pe tabla, ciorchinele, timp in care elevii completeaza miniplansele ECUATIILOR

REPREZENTARE
A GRAFICA A
FUCNTIILOR
1)DOMENIUL
CONICE
de definitie

ETAPE
7)GRAFICUL
functiei

2)INTERSECTIA
6)TABEL de cu axele OX si OY
VARIATIE

5)DERIVATA 3)ASIMPTOTELE functiei


A DOUA (daca exista)

4)DERIVATA
INTAI

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)
MINIPLANSE (vezi pe urmatoarele pagini)

 Se imprima, fiecare, pe cate o coala de hartie A4;


 Se plastifiaza;
 Se decupeaza dupa contur;
 Pe ele, elevii scriu cu marker de tabla;
 Se amplaseaza pe ciorchinele scris pe tabla, de catre elevi, utilizand magneti sau scotch sau diferite materiale

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)

Ecuatia pt ………. este


( x  a)  ( y  b)  r 2 2

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)

Ec.pt …...….…este
2 2
x y
2
 2
 1  0
a b

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)

Ec.pt ……………..
2 2
x y
2
 2
 1  0
a b

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)

Ec.pt ……………..
y  2 px
2

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)

Pt. a rez. ecuatiile,


aducem sub forma:

…………………..

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)

C.E. pt: f (x)


este:

…………………….
Prof. Marin Claudia
Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)

g ( x)
C.E. pt: f ( x)
este:

…………………..
Prof. Marin Claudia
Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)

C.E. pt: ln f ( x )
este:

…………………..
Prof. Marin Claudia
Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)

C.E. pt: arcsin f(x)


este:

…………………..
Prof. Marin Claudia
Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)

Gf  OX inseamna
a rezolva ecuatia:

………………..

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)

Gf  OY inseamna
a calcula:

………………..

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)

AS.VERTICALA
are ec: x=a si calculam
………………………
………………………
. Prof. Marin Claudia
Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)

AS.ORIZONTALA
are ec: y=b si calculam:

b=……………….

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)

AS.OBLICA are
ec: y=mx+n si calc.:
m=…………………
n=…………………
…. Prof. Marin Claudia
Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)

Rezolvand ec:
f ' ( x)  0
determ. punctele
…….……...…….
Prof. Marin Claudia
Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)

Rezolvand ec:
f ' ' ( x)  0
determ. punctele
……….….…….
Prof. Marin Claudia
Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)

Semnul functiei: f ' ( x )


a)Daca f ' ( x )  0 ,at. f
este …………………...
b) Daca f ' ( x)  0 ,at. f
este …………………...
Prof. Marin Claudia
Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)

Semnul functiei: f ' ' ( x)

a)Daca f ' ' ( x )  0 ,at. f


este ………………..
b) Daca f ' ' ( x)  0 ,at. f
este ………………...
Prof. Marin Claudia
Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)

TABELUL DE VARIATIE

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.) Se aduce ecuatia sub forma
FISA 1 – CIORCHINE f(x)=m
Ecuatia pt CERC este
REZOLVAREA
Ecuatia pt ELIPSA este ( x  a)  ( y  b)  r
2 2
ECUATIILOR C.E. pt: f (x) este: f ( x )  0

x2 y2
 1  0 REPREZENTAREA
a2 b2 GRAFICA A C.E. pt: g ( x ) este: f ( x )  0
FUNCTIILOR 1)DOMENIUL f ( x)
CONICE de definitie

Ecuatia pt HIPERBOLA este ETAPE C.E. pt: ln f ( x ) este: f ( x )  0


7)GRAFICUL
x2 y2 functiei
 1  0 C.E. pt: arcsin f ( x) este:  1  f ( x)  1
a2 b2
6)TABELUL de
VARIATIE 2)INTERSECTIA
cu axele OX si OY Gf  OX presupune:
Ecuatia pt PARABOLA
a rezolva ecuatia: f(x)=0
este y 2  2 px
x
f’(x)
f(x) Gf  OY presupune: a calcula: f(0)
f’’(x)

VERTICALA are ec: x=a


Semnul functiei: f ' ' ( x ) Calculam:
3)ASIMPTOTELE functiei
a)Daca f ' ' ( x)  0 ,at. f este convexa; lim f ( x)  
(daca exista) x a
xa
b) Daca f ' ' ( x)  0 ,at. f este concava; lim f ( x)  
x a
x a

5)DERIVATA OBLICA are ec: y=mx+n


A DOUA Calculam:
f ( x)
m  lim ORIZONTALA are ec: y=b
x   x
Rezolvam ec: f ' ' ( x)  0 4)DERIVATA n  lim [ f ( x)  mx] Calculam:
x  
lim f ( x)  b
Determinam punctele de inflexiune INTAI x  

Semnul functiei: f ' ( x )


a)Daca f ' ( x )  0 ,at. f este strict crescatoare; Rezolvam ec: f ' ( x )  0
b) Daca f ' ( x )  0 ,at. f este strict descrescatoare; Determinam punctele critice
Prof. Marin Claudia
Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)

FISA 2 – CUBUL
Problema
Doua strazi principale din localitatea Turda – vezi harta de mai jos - se numesc Strada Ogorului si
Strada Randunicii; acestea sunt perpendiculare una pe cealalta si se intalnesc intr-un punct. Ele impart zona
orasului in patru cadrane.
Doi prieteni se hotarasc sa isi construiasca, fiecare cate o casa, in aceasta zona, astfel:
- Andrei, in cadranul I;
- Bogdan, in cadranul al III-lea.

Pentru a-si da seama daca pot realiza ce isi doresc, inainte de a incepe constructiile, vor sa proiecteze
zona in care vor locui si sa simuleze amplasarea catorva lucruri pe care si le doresc.

Fiind pasionati de matematica  se gandesc sa construiasca, in jurul caselor, dupa reprezentarea


grafica a functiei f ( x)  x  x  2 , cate un rond de flori, pentru delimitare.
2

x3

In plus, ei vor sa inceapa impreuna o afacere cu produse apicole si se gandesc sa amplasaze, in zona,
un rand de stupi.

Deoarece, au un buget limitat s-au gandit sa apeleze la o Firma de Consultanta in Constructii, pentru ca
cele 6 Echipe Experte ale firmei sa le dea cele mai bune sfaturi si raspunsuri la intrebarile care apar.

Au mai cerut, firmei sa realizeze desenul corespunzator reprezentarii grafice intr-un sistem XOY.

La randul ei, Firma a cerut echipelor sa coopereze, fiecare avand de rezolvat cate o sarcina.

La final, echipele isi vor prezenta produsul, fiecare pe cate o plansa si isi vor sustine, pe rand, punctul
de vedere, cu observatia ca, celelate echipe pot interveni.

Deasemenea, timpul fiind limitat, ei au promis sa expuna ideile direct si la obiect.

Pentru ca vor ca proiectul lor sa fie perfect au decis, in plus sa apeleze si la un arhitect, care a
construit o macheta, de altfel, utila echipelor in studierea materialelor.

Firma a impartit sarcinile celor 6 Echipe, astfel:


Prof. Marin Claudia
Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)

Sarcina - Echipa I – Analizeaza

Bogdan observa ca rondul de flori care inconjoara casa lui, intersecteaza cele doua strazi (axele OX si
OY) in 3 puncte.

Analizati pozitia punctelor de intersectie cu cele doua strazi(axe OX si OY) fata de origine si stabiliti
domeniul in care pot fi plasate cele doua ronduri (domeniul de definitie).

Sarcina - Echipa II – Asociaza

Cei doi vor sa construiasca doua drumuri drepte, care sa faca legatura intre casele lor (asimptotele
functiei).

Asociati valorile corecte, trasand sageti intre elementele din coloana A si elementele din coloana B.

A B
1) Drumul paralel cu Str. Randunicii (asimptota
a) x-3=0
verticala) este o dreapta de ecuatie
2) Drumul paralel cu Str. Ogorului (asimptota
b)x-y+2=0
orizontala) este o dreapta de ecuatie
3) Drumul care intersecteaza cele doua strazi si trece pe
c) Nu exista
langa cele doua case (asimptota oblica) este o dreapta de
ecuatie
d) y-3=0
Sarcina - Echipa III – Aplica

Pentru a putea sadi florile, firma are nevoie de traseul de parcurs al rondurilor.

Aplicati regulile de derivare, calculand f ' si f ' ' si studiati functia (puncte de extrem, monotonie,
puncte de inflexiune, concavitate, convexitate).

Sarcina - Echipa IV – Descrie

Firma a colectat toate datele necesare de la celelalte echipe si a realizat urmatorul tabel:

x  -1 0 1 2 3 5 
f ' ( x) + + + 0 - | 0 +
2
f (x)  0 1 0  | 9 
3
f ' ' ( x) - - - - - | + +

Descrieti, pe macheta, precum si intr-un sistem XOY, traseul pe care trebuie sa il urmeze cele doua
ronduri de flori.

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)

Sarcina - Echipa V – Argumenteaza

Cei doi vor sa amplaseze randul de stupi in asa fel incat sa se afle intre cele doua case si sa nu se
intersecteze cu rondurile de flori. Ei au deja forma finala a proiectului:

Argumentati, de ce randul de stupi poate fi amplasat, paralel cu Str. Ogorului la o distanta minima
de 1(u.m.) si la maximum de 9 (u.m.) fata de Str. Ogorului, precum si de ce ecuatia x 2  x(m  1)  3m  2  0
este cea care da numarul punctelor(abscise) de intersectie ale graficului cu randul nostru de stupi, care face
parte dintr – o dreapta de ecuatie y=m?

Sarcina - Echipa VI – Compara

Pentru afacerea pe care cei doi vor sa o inceapa, au de ales intre doua familii de albine, care produc de
la inceperea activitatii pana la un moment dat t (min) o cantitate de miere exprimata prin formulele
m1 (t )  k1  t 2  e  t , respectiv m2 (t )  k 2  t 3  e 2 t (inclusiv consumul intern), unde k1 , k 2 si  sunt constante
strict pozitive, iar valoarea aproximativa a lui   0,03 .

Comparati pentru cele doua familii de albine, timpul optim de recoltare a unei cantitati maxime de
miere si stabiliti care familie de albine este mai productiva.

TEMA

I. Realizati graficele functiilor de mai jos si utilizand aplicatia de pe site-ul

http://www.mathe-fa.de/ro#result, verificati daca graficele sunt corecte:

  x3
, f ( x)  2
a.
f : R \ { 1;1} R
x 1

 x2  x  2
, f ( x) 
b.
f : R \ {1} R
x 1
II. Determinati, in functie de valorile lui m, numarul radacinilor reale ale ecuatiei

x 3  (2  m) x 2  (1  2m) x  m  4  0

III. Compuneti o problema cu aplicabilitate in viata cotidiana, asemanatoare cu cea din lectie.
Prof. Marin Claudia
Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)

RASPUNSURI ASTEPTATE

Echipa I – Analizeaza

R: Domeniul de definitie: x  3  0  x  3  x  R \ {3}  D  R \ {3}

Intersectia graficului G f cu axa OX  G f  OX  f ( x)  0  f ( x)  x  x  2  x 2  x  2  0 


2

x3

 b  b 2  4ac 1  1  8 1  3 4 2
x1;2  = =  x1   2 si x 2   1
2a 2 2 2 2

Deci, A (1; 0) si B ( 2; 0) sunt intersectiile lui G f cu axa OX.

2
Intersectia garficului G f cu axa OY  G f  OY  f (0) 
3

2
Deci, C (0; ) este intersectia lui G f cu axa OY.
3
Evident, functia f este continua pe R \ {3} (tema)

Echipa II – Asociaza

R: Asimptota verticala:

x 2  x  2 (3  1)(3  2) 4
lim f ( x)  lim    
x3 x3
x 3
x  3 0  0
x 3

x 2  x  2 (3  1)(3  2) 4
lim f ( x)  lim    
x3 x3
x 3
x  3 0  0
x 3

Dreapta de ecuatie x  3  0 este asimptota verticala la graficul functiei G f


Asimptota orizontala:

x2  x  2
lim f ( x)  lim  
x x x 3

x2  x  2
lim f ( x)  lim  
x x x 3

Asimptota orizontala la graficul functiei G f nu exista.


Asimptota oblica:

f ( x) x2  x  2
m  lim  lim 1
x x x x( x  3)

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)

x2  x  2 x 2  x  2  x 2  3x 2x  2
n  lim ( f ( x)  x)  lim (  x)  lim  lim 2
x x x 3 x x 3 x x  3

Dreapta de ecuatie y = x+2 este asimptota oblica la ramura  

Analog, aratam ca dreapta de ecuatie y = x+2 este asimptota oblica si la ramura   (tema)

y = x+2  x – y + 2 = 0
Asocierea este 1) - a); 2) - c); 3) - b).
Functia data este de doua ori derivabila pe R \ {3} (tema)
Echipa III – Aplica

( x 2  x  2)'( x  3)  ( x 2  x  2)  ( x  3)' (2 x  1)( x  3)  ( x 2  x  2)


R: f ' ( x)   =
( x  3) 2 ( x  3) 2

2x 2  6x  x  3  x 2  x  2 x 2  6x  5
= = ;
( x  3) 2 ( x  3) 2

f ' ( x)  0  x 2  6 x  5  0  x  {1; 5}

Tabelul de semn pentru prima derivata este:

x  -1 0 1 2 3 5 
f ' ( x) + + + 0 - | 0 +
2
f (x)  0 1 0  | 9 
3
max min

Functia este strict crescatoare pe intervalele ( ;1] si [5;)

Functia este strict descrescatoare pe intervalele [ 1;3) si (3;5]

Punctul x=1 este punct de maxim, iar punctul x=5 este punct de minim

( x 2  6 x  5)'( x  3) 2  ( x 2  6 x  5)  (( x  3) 2 )' (2 x  6)( x  3) 2  ( x 2  6 x  5)  2  ( x  3)


f ' ' ( x)   =
( x  3) 4 ( x  3) 4

( x  3)(( 2 x  6)( x  3)  2( x 2  6 x  5)) 2 x 2  6 x  6 x  18  2 x 2  12 x  10


= = =
( x  3) 4 ( x  3) 3
2 x 2  6 x  6 x  18  2 x 2  12 x  10 8
= =  f ' ' ( x)  0 .
( x  3) 3
( x  3) 3

Semnul functiei f ' ' ( x) este dat de semnul functiei g(x)=x-3.

Functia este concava pe intervalul (;3)

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)

Functia este convexa pe intervalul (3;)

Tabelul de semn pentru a doua derivata este:

x  -1 0 1 2 3 5 
f ' ( x) + + + 0 - | 0 +
2
f (x)  0 1 0  | 9 
3
f ' ' ( x) - - - - - | + +

Echipa IV – Descrie

R:

si

Echipa V – Argumenteaza

R: Remarcam faptul ca ecuatia se poate scrie sub o alta forma:

x 2  x(m  1)  3m  2  0  x 2  x  m  x  3m  2  0  x 2  x  m( x  3)  2  0 
x2  x  2
 x 2  x  2  m( x  3)  m
x 3

Ecuatia obtinută determină abscisele punctelor de intersectie ale lui Gf cu dreapta variabila y=m (care
este paralela cu axa Ox).

Astfel că:

Dacă m  (;1) , atunci ecuatia are doua radacini reale simple (stupii ar “taia” rondul de flori al
casei lui Bogdan);

Dacă m  1 , atunci ecuatia are o radacina dubla ( x1  x2  1 ) (stupii ar trece tangent rondului de
flori al casei lui Bogdan);

Dacă m  (1;9) , atunci ecuatia are un are nici o radacina (stupii nu trec peste cele doua ronduri de
flori);

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)

Dacă m  9 , atunci ecuatia are o radacina dubla ( x1  x2  5 ) (stupii ar trece tangent rondului de
flori al casei lui Andrei);

Dacă m  (9;) , atunci ecuatia are doua radacini reale simple (stupii ar “taia” rondul de flori al
casei lui Andrei).

Echipa VI – Compară

R: Se deriveaza, in functie de t, cele doua functii:

m1 (t )  k1  t 2  e  t , respectiv m 2 (t )  k2  t 3  e 2 t

Obtinem:

m 1' (t )  k1  ((t 2 )'e  t  t 2  (e  t )' ) = k1  (2t  e  t  t 2    e  t ) = k1  t  e  t (2    t )

m 2 ' (t )  k2  ((t 3 )'e2 t  t 3  (e 2 t )' ) = k 2  (3t 2  e 2 t  t 3  2    e 2 t ) = k 2  t 2  e 2 t (3  2    t )

Studiem semnul celor doua functii:

2 2 200
m 1 ' (t )  0  2    t  0  t1     66, (6)
 0,03 3

3 3 100
m 2 ' (t )  0  3  2   t  0  t 2     50
2   2  0,03 2

Obtinem tabelele de variatie:

Pentru m 1 ' (t )

2
t 0 

m 1 ' (t ) + 0 +
2
m 1 (t ) 0 m1  0
 
Pentru m 2 ' (t )

3
t 0 
2 
m 2 ' (t ) + 0 +
 3 
m 2 (t ) 0 m1  0
 2  
Observam ca: t1  t 2

In concluzie, prima familie de albine este mai productiva.

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)

CARTI DE JOC

SAU

MACHETA (INITIAL SI FINAL)

CUB

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)

Strada OGORULUI Strada RÂNDUNICII

O 1 1 2 2 3 3 4 4 5 5 6 6 7 7

8 8 9 9 10 10 11 12 -1 -2 -3 -4 -5 -1 -2
X Y

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)

FISA 2 – CUBUL
Problema
Doua strazi principale din localitatea Turda – vezi harta de mai jos - se numesc Strada Ogorului si
Strada Randunicii; acestea sunt perpendiculare una pe cealalta si se intalnesc intr-un punct. Ele impart zona
orasului in patru cadrane.
Doi prieteni se hotarasc sa isi construiasca, fiecare cate o casa, in aceasta zona, astfel:
- Andrei, in cadranul I;
- Bogdan, in cadranul al III-lea.

Pentru a-si da seama daca pot realiza ce isi doresc, inainte de a incepe constructiile, vor sa proiecteze
zona in care vor locui si sa simuleze amplasarea catorva lucruri pe care si le doresc.

Fiind pasionati de matematica  se gandesc sa construiasca, in jurul caselor, dupa reprezentarea


grafica a functiei f ( x)  x  x  2 , cate un rond de flori, pentru delimitare.
2

x3

In plus, ei vor sa inceapa impreuna o afacere cu produse apicole si se gandesc sa amplasaze, in zona,
un rand de stupi.

Deoarece, au un buget limitat s-au gandit sa apeleze la o Firma de Consultanta in Constructii, pentru ca
cele 6 Echipe Experte ale firmei sa le dea cele mai bune sfaturi si raspunsuri la intrebarile care apar.

Au mai cerut, firmei sa realizeze desenul corespunzator reprezentarii grafice intr-un sistem XOY.

La randul ei, Firma a cerut echipelor sa coopereze, fiecare avand de rezolvat cate o sarcina.

La final, echipele isi vor prezenta produsul, fiecare pe cate o plansa si isi vor sustine, pe rand, punctul
de vedere, cu observatia ca, celelate echipe pot interveni.

Deasemenea, timpul fiind limitat, ei au promis sa expuna ideile direct si la obiect.

Pentru ca vor ca proiectul lor sa fie perfect au decis, in plus sa apeleze si la un arhitect, care a
construit o macheta, de altfel, utila echipelor in studierea materialelor.

Firma a impartit sarcinile celor 6 Echipe, astfel:

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)

Sarcina - Echipa I – Analizeaza

Bogdan observa ca rondul de flori care inconjoara casa lui, intersecteaza cele doua strazi (axele OX si
OY) in 3 puncte.

Analizati pozitia punctelor de intersectie cu cele doua strazi(axe OX si OY) fata de origine si stabiliti
domeniul in care pot fi plasate cele doua ronduri (domeniul de definitie).

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)

FISA 2 – CUBUL
Problema
Doua strazi principale din localitatea Turda – vezi harta de mai jos - se numesc Strada Ogorului si
Strada Randunicii; acestea sunt perpendiculare una pe cealalta si se intalnesc intr-un punct. Ele impart zona
orasului in patru cadrane.
Doi prieteni se hotarasc sa isi construiasca, fiecare cate o casa, in aceasta zona, astfel:
- Andrei, in cadranul I;
- Bogdan, in cadranul al III-lea.

Pentru a-si da seama daca pot realiza ce isi doresc, inainte de a incepe constructiile, vor sa proiecteze
zona in care vor locui si sa simuleze amplasarea catorva lucruri pe care si le doresc.

Fiind pasionati de matematica  se gandesc sa construiasca, in jurul caselor, dupa reprezentarea


grafica a functiei f ( x)  x  x  2 , cate un rond de flori, pentru delimitare.
2

x3

In plus, ei vor sa inceapa impreuna o afacere cu produse apicole si se gandesc sa amplasaze, in zona,
un rand de stupi.

Deoarece, au un buget limitat s-au gandit sa apeleze la o Firma de Consultanta in Constructii, pentru ca
cele 6 Echipe Experte ale firmei sa le dea cele mai bune sfaturi si raspunsuri la intrebarile care apar.

Au mai cerut, firmei sa realizeze desenul corespunzator reprezentarii grafice intr-un sistem XOY.

La randul ei, Firma a cerut echipelor sa coopereze, fiecare avand de rezolvat cate o sarcina.

La final, echipele isi vor prezenta produsul, fiecare pe cate o plansa si isi vor sustine, pe rand, punctul
de vedere, cu observatia ca, celelate echipe pot interveni.

Deasemenea, timpul fiind limitat, ei au promis sa expuna ideile direct si la obiect.

Pentru ca vor ca proiectul lor sa fie perfect au decis, in plus sa apeleze si la un arhitect, care a
construit o macheta, de altfel, utila echipelor in studierea materialelor.

Firma a impartit sarcinile celor 6 Echipe, astfel:

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)

Sarcina - Echipa II – Asociaza

Cei doi vor sa construiasca doua drumuri care sa faca legatura intre casele lor (asimptotele functiei).

Asociati valorile corecte, trasand sageti intre elementele din coloana A si elementele din coloana B.

A B
1) Drumul paralel cu Str. Randunicii (asimptota
a) x-3=0
verticala) este o dreapta de ecuatie
2) Drumul paralel cu Str. Ogorului (asimptota
b)x-y+2=0
orizontala) este o dreapta de ecuatie
3) Drumul care intersecteaza cele doua strazi si trece pe
c) Nu exista
langa cele doua case (asimptota oblica) este o dreapta de
ecuatie
d) y-3=0

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)

FISA 2 – CUBUL
Problema
Doua strazi principale din localitatea Turda – vezi harta de mai jos - se numesc Strada Ogorului si
Strada Randunicii; acestea sunt perpendiculare una pe cealalta si se intalnesc intr-un punct. Ele impart zona
orasului in patru cadrane.
Doi prieteni se hotarasc sa isi construiasca, fiecare cate o casa, in aceasta zona, astfel:
- Andrei, in cadranul I;
- Bogdan, in cadranul al III-lea.

Pentru a-si da seama daca pot realiza ce isi doresc, inainte de a incepe constructiile, vor sa proiecteze
zona in care vor locui si sa simuleze amplasarea catorva lucruri pe care si le doresc.

Fiind pasionati de matematica  se gandesc sa construiasca, in jurul caselor, dupa reprezentarea


grafica a functiei f ( x)  x  x  2 , cate un rond de flori, pentru delimitare.
2

x3

In plus, ei vor sa inceapa impreuna o afacere cu produse apicole si se gandesc sa amplasaze, in zona,
un rand de stupi.

Deoarece, au un buget limitat s-au gandit sa apeleze la o Firma de Consultanta in Constructii, pentru ca
cele 6 Echipe Experte ale firmei sa le dea cele mai bune sfaturi si raspunsuri la intrebarile care apar.

Au mai cerut, firmei sa realizeze desenul corespunzator reprezentarii grafice intr-un sistem XOY.

La randul ei, Firma a cerut echipelor sa coopereze, fiecare avand de rezolvat cate o sarcina.

La final, echipele isi vor prezenta produsul, fiecare pe cate o plansa si isi vor sustine, pe rand, punctul
de vedere, cu observatia ca, celelate echipe pot interveni.

Deasemenea, timpul fiind limitat, ei au promis sa expuna ideile direct si la obiect.

Pentru ca vor ca proiectul lor sa fie perfect au decis, in plus sa apeleze si la un arhitect, care a
construit o macheta, de altfel, utila echipelor in studierea materialelor.

Firma a impartit sarcinile celor 6 Echipe, astfel:


Prof. Marin Claudia
Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)

Sarcina - Echipa III – Aplica

Pentru a putea sadi florile, firma are nevoie de traseul de parcurs al rondurilor.

Aplicati regulile de derivare, calculand f ' si f ' ' si studiati functia (puncte de extrem, monotonie,
puncte de inflexiune, concavitate, convexitate).

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)

FISA 2 – CUBUL
Problema
Doua strazi principale din localitatea Turda – vezi harta de mai jos - se numesc Strada Ogorului si
Strada Randunicii; acestea sunt perpendiculare una pe cealalta si se intalnesc intr-un punct. Ele impart zona
orasului in patru cadrane.
Doi prieteni se hotarasc sa isi construiasca, fiecare cate o casa, in aceasta zona, astfel:
- Andrei, in cadranul I;
- Bogdan, in cadranul al III-lea.

Pentru a-si da seama daca pot realiza ce isi doresc, inainte de a incepe constructiile, vor sa proiecteze
zona in care vor locui si sa simuleze amplasarea catorva lucruri pe care si le doresc.

Fiind pasionati de matematica  se gandesc sa construiasca, in jurul caselor, dupa reprezentarea


grafica a functiei f ( x)  x  x  2 , cate un rond de flori, pentru delimitare.
2

x3

In plus, ei vor sa inceapa impreuna o afacere cu produse apicole si se gandesc sa amplasaze, in zona,
un rand de stupi.

Deoarece, au un buget limitat s-au gandit sa apeleze la o Firma de Consultanta in Constructii, pentru ca
cele 6 Echipe Experte ale firmei sa le dea cele mai bune sfaturi si raspunsuri la intrebarile care apar.

Au mai cerut, firmei sa realizeze desenul corespunzator reprezentarii grafice intr-un sistem XOY.

La randul ei, Firma a cerut echipelor sa coopereze, fiecare avand de rezolvat cate o sarcina.

La final, echipele isi vor prezenta produsul, fiecare pe cate o plansa si isi vor sustine, pe rand, punctul
de vedere, cu observatia ca, celelate echipe pot interveni.

Deasemenea, timpul fiind limitat, ei au promis sa expuna ideile direct si la obiect.

Pentru ca vor ca proiectul lor sa fie perfect au decis, in plus sa apeleze si la un arhitect, care a
construit o macheta, de altfel, utila echipelor in studierea materialelor.

Firma a impartit sarcinile celor 6 Echipe, astfel:


Prof. Marin Claudia
Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)

Sarcina - Echipa IV – Descrie

Firma a colectat toate datele necesare de la celelalte echipe si a realizat urmatorul tabel:

x  -1 0 1 2 3 5 
f ' ( x) + + + 0 - | 0 +
2
f (x)  0 1 0  | 9 
3
f ' ' ( x) - - - - - | + +

Descrieti, pe macheta, precum si intr-un sistem XOY, traseul pe care trebuie sa il urmeze cele doua
ronduri de flori.

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)

FISA 2 – CUBUL
Problema
Doua strazi principale din localitatea Turda – vezi harta de mai jos - se numesc Strada Ogorului si
Strada Randunicii; acestea sunt perpendiculare una pe cealalta si se intalnesc intr-un punct. Ele impart zona
orasului in patru cadrane.
Doi prieteni se hotarasc sa isi construiasca, fiecare cate o casa, in aceasta zona, astfel:
- Andrei, in cadranul I;
- Bogdan, in cadranul al III-lea.

Pentru a-si da seama daca pot realiza ce isi doresc, inainte de a incepe constructiile, vor sa proiecteze
zona in care vor locui si sa simuleze amplasarea catorva lucruri pe care si le doresc.

Fiind pasionati de matematica  se gandesc sa construiasca, in jurul caselor, dupa reprezentarea


grafica a functiei f ( x)  x  x  2 , cate un rond de flori, pentru delimitare.
2

x3

In plus, ei vor sa inceapa impreuna o afacere cu produse apicole si se gandesc sa amplasaze, in zona,
un rand de stupi.

Deoarece, au un buget limitat s-au gandit sa apeleze la o Firma de Consultanta in Constructii, pentru ca
cele 6 Echipe Experte ale firmei sa le dea cele mai bune sfaturi si raspunsuri la intrebarile care apar.

Au mai cerut, firmei sa realizeze desenul corespunzator reprezentarii grafice intr-un sistem XOY.

La randul ei, Firma a cerut echipelor sa coopereze, fiecare avand de rezolvat cate o sarcina.

La final, echipele isi vor prezenta produsul, fiecare pe cate o plansa si isi vor sustine, pe rand, punctul
de vedere, cu observatia ca, celelate echipe pot interveni.

Deasemenea, timpul fiind limitat, ei au promis sa expuna ideile direct si la obiect.

Pentru ca vor ca proiectul lor sa fie perfect au decis, in plus sa apeleze si la un arhitect, care a
construit o macheta, de altfel, utila echipelor in studierea materialelor.

Firma a impartit sarcinile celor 6 Echipe, astfel:


Prof. Marin Claudia
Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)

Sarcina - Echipa V – Argumenteaza

Cei doi vor sa amplaseze randul de stupi in asa fel incat sa se afle intre cele doua case si sa nu se
intersecteze cu rondurile de flori. Ei au deja forma finala a proiectului:

Argumentati, de ce randul de stupi poate fi amplasat, paralel cu Str. Ogorului la o distanta minima
de 1(u.m.) si la maximum de 9 (u.m.) fata de Str. Ogorului, precum si de ce ecuatia x 2  x(m  1)  3m  2  0
este cea care da numarul punctelor(abscise) de intersectie ale graficului cu randul nostru de stupi, care face
parte dintr – o dreapta de ecuatie y=m?

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)

FISA 2 – CUBUL

Problema
Doua strazi principale din localitatea Turda – vezi harta de mai jos - se numesc Strada Ogorului si
Strada Randunicii; acestea sunt perpendiculare una pe cealalta si se intalnesc intr-un punct. Ele impart zona
orasului in patru cadrane.
Doi prieteni se hotarasc sa isi construiasca, fiecare cate o casa, in aceasta zona, astfel:
- Andrei, in cadranul I;
- Bogdan, in cadranul al III-lea.

Pentru a-si da seama daca pot realiza ce isi doresc, inainte de a incepe constructiile, vor sa proiecteze
zona in care vor locui si sa simuleze amplasarea catorva lucruri pe care si le doresc.

Fiind pasionati de matematica  se gandesc sa construiasca, in jurul caselor, dupa reprezentarea


grafica a functiei f ( x)  x  x  2 , cate un rond de flori, pentru delimitare.
2

x3

In plus, ei vor sa inceapa impreuna o afacere cu produse apicole si se gandesc sa amplasaze, in zona,
un rand de stupi.

Deoarece, au un buget limitat s-au gandit sa apeleze la o Firma de Consultanta in Constructii, pentru ca
cele 6 Echipe Experte ale firmei sa le dea cele mai bune sfaturi si raspunsuri la intrebarile care apar.

Au mai cerut, firmei sa realizeze desenul corespunzator reprezentarii grafice intr-un sistem XOY.

La randul ei, Firma a cerut echipelor sa coopereze, fiecare avand de rezolvat cate o sarcina.

La final, echipele isi vor prezenta produsul, fiecare pe cate o plansa si isi vor sustine, pe rand, punctul
de vedere, cu observatia ca, celelate echipe pot interveni.

Deasemenea, timpul fiind limitat, ei au promis sa expuna ideile direct si la obiect.

Pentru ca vor ca proiectul lor sa fie perfect au decis, in plus sa apeleze si la un arhitect, care a
construit o macheta, de altfel, utila echipelor in studierea materialelor.

Firma a impartit sarcinile celor 6 Echipe, astfel:

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)

Sarcina - Echipa VI – Compara

Pentru afacerea pe care cei doi vor sa o inceapa, au de ales intre doua familii de albine, care produc de
la inceperea activitatii pana la un moment dat t (min) o cantitate de miere exprimata prin formulele
m1 (t )  k1  t 2  e  t , respectiv m2 (t )  k 2  t 3  e 2 t (inclusiv consumul intern), unde k1 , k 2 si  sunt constante
strict pozitive, iar valoarea aproximativa a lui   0,03 .

Comparati pentru cele doua familii de albine, timpul optim de recoltare a unei cantitati maxime de
miere si stabiliti care familie de albine este mai productiva.

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)

TEMA

I. Realizati graficele functiilor de mai jos si utilizand aplicatia de pe site-ul

http://www.mathe-fa.de/ro#result, verificati daca graficele sunt corecte:

  x3
, f ( x)  2
a.
f : R \ { 1;1} R
x 1

 x2  x  2
, f ( x) 
b.
f : R \ {1} R
x 1
II. Determinati, in functie de valorile lui m, numarul radacinilor reale ale ecuatiei

x 3  (2  m) x 2  (1  2m) x  m  4  0

III. Compuneti o problema cu aplicabilitate in viata cotidiana, asemanatoare cu cea din lectie.

TEMA

I. Realizati graficele functiilor de mai jos si utilizand aplicatia de pe site-ul

http://www.mathe-fa.de/ro#result, verificati daca graficele sunt corecte:

  x3
a.
f : R \ { 1;1} R , f ( x ) 
x2 1

 x2  x  2
b.
f : R \ {1} R , f ( x ) 
x 1
II. Determinati, in functie de valorile lui m, numarul radacinilor reale ale ecuatiei

x 3  (2  m) x 2  (1  2m) x  m  4  0

III. Compuneti o problema cu aplicabilitate in viata cotidiana, asemanatoare cu cea din lectie.

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)

ECHIPA VI
COMPARA

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Colegiul National Mihai Eminescu, Bucuresti
Reprezentarea grafica a functiilor – Recapitulare – cls. a XI-a (M.I.)

2
x x2
f ( x) 
x3
x  x(m  1)  3m  2  0
2

 t
m1 (t )  k1  t  e 2

2 t
m2 (t )  k 2  t  e 3

Prof. Marin Claudia

S-ar putea să vă placă și