Sunteți pe pagina 1din 6

ŞCOALA: GRUP ŞCOLAR ,, C.

BRĂTESCU,, ISACCEA

PROIECT DIDACTIC

DATA: 17.05.2010
CLASA: a XI-a A
PROPUNĂTOR: prof. GĂTEJE GHEORGHE
OBIECTUL: ANALIZĂ MATEMATICĂ
SUBIECTUL: Derivatele unor funcţii elementare
TIPUL.: predare- învăţare-evaluare
POZIŢIA LECŢIEI ÎN MODUL: Unitatea de învăţare Funcţii derivabile
a) Competente specifice (din programa):
3. Aplicarea unor logaritmi specifici calculului diferenţial
5. Studierea unor funcţii din punct de vedere cantitativ/ calitativ utilizând diferite procedee
6.Să descopere şi să aplice derivatele unor funcţii elementare

b) Obiective operaţionale:

C1. să calculeze derivata unei funcţii într-un punct;


C2: să verifice derivabilitatea unei funcţii într-un punct şi pe o mulţime;
C3: să stabilească derivabilitatea într-un punct cu ajutorul derivatelor laterale;
C4: să identifice pe fişa de lucru informaţiile lacunare;
C5. să descoperă şi să poată să aplice derivatele funcţiilor elementare studiate;
C6. să coopereze în cadrul echipei la descoperirea derivatelor din fişa de învăţare;
C7. să analizeze şi să evalueze în mod corect munca colegilor din grupă

FORME DE ORGANIZARE
a) a conţinuturilor: modulară, integratoare
b) a activităţii: frontală, individuală, în grupuri mici

TIPURI DE INTERACŢIUNI : profesor-elev, elev- profesor; elev-elev;


TIPURI, FORME,
STRATEGII
ŞI INSTRUMENTE
DE EVALUARE :formativă,
orală şi scrisă, individuală şi în grup,

RESURSE:
a) pedagogice (metode şi procedee): conversaţia, scheme logice sub formă de ciochine; - metoda
mozaicului; - activitatea pe grupe, individuală şi frontal,exerciţiul, problematizarea
b) materiale : fişe de lucru individuale şi pe grupe, texte-suport sub formă de proiecţie,
.
specifice disciplinei : -manual clsXIa M1, Ed Mathpress autori-Mircea Ganga

c) bibliografice:

metodice: Managementul activităţii didactice. Eficienţă şi calitate, autor


Mariana Dragomir;
Modulele de formare in proiectul „Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice
prin activitati de mentorat”
d) temporale: 50 minute ( 45 minute)
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE LECŢIEI OB. RESURSE PROCEDURALE EVALUARE


de conţinut de forme de metode şi mijloace (metode,
timp organizare procedee didactice instrumente,
indicatori)
1. Captarea atenţiei ☺- controlul prezenţei elevilor 1min Caietele de - chestionare
- controlul temei de acasă frontală conversaţia teme orala
- verificarea
temei
2. Anunţarea ☺- anunţ şi sriu pe tablă tema lecţiei
obiectivelor - prezint obiectivele care trebuie 2min frontală Conversaţia tabla Observarea
îndeplinite până la sfârşitul acestei explicaţia sistematică
ore de curs
3. Dirijarea invatarii ☺
a)Prezentarea derivata unei funcţii într-un punct 10min Lucru pe grupe descoperirea - completarea
conţinutului ce C1 -derivabilitatea unei funcţii într-un punct - fişe de fişelor de
urmează a fi predat, C2 - interpretarea geometrică a derivatei conversatia recapitulare lucru,
recapitulat, sistematizat C3 - legătura derivabilitate-continuitate pe grupe recapitularea
şi evaluat C4 - caracterizarea derivatei într-un punct cu noţiunile
b) prelegere ajutorul derivatelor laterale -scheme logice învăţate în
interactiva - puncte remarcabile pentru graficul unei sub formă de unitatea de
funcţii ciorchine învăţare
Funcţii
derivabile
☺“Derivatele unor funcţii elementare indicând
(uzuale)” 4 min informaţiile
- definirea noţiunii de derivată a unei frontală conversaţia lacunare din
funcţii pe o mulţime, comparaţia cu fişele de lucru
derivata într-un punct explicaţia
- definirea noţiunii de derivabilitate a unei continuitatea
funcţii pe o mulţime / paralela cu comparaţia pe o mulţime
continuitatea pe o mulţime

d) organizarea C1 ☺- stabilirea sarcinilor de lucru pentru - fişe de


pentru activitatea de C4 fiecare grupă prin aruncarea unui zar învăţare pe - completarea
grup- C6 - folosirea metodei mozaicului în -lucrul pe grupe - metoda grupe cerinţelor
descoperirea derivatelor funcţiilor 10min - o unitate de mozaicului - manual fişelor de
elementare: funcţia constantă, funcţia cunoaştere pentru combinată cu învăţare pe
identică, funcţia putere, funcţia radical, fiecare grupă metoda planşe
funcţia exponenţială, funcţia logaritmică, cafenelei
funcţiile trigonometrice sin, cos, tg, ctg
- afişarea şi
- materialele realizate, posterele, vor fi 5 min descoperirea prezentarea
expuse în clasă în 6 locuri vizibile.Un - explicaţia posterelor cu
reprezentant din fiecare grupă îşi va rezolvările
prezenta mai întâi sarcina de lucru şi apoi unităţilor de
modul de realizare a ei, astfel că toţi elevii - fişe cu învăţare
vor descoperi de la fiecare grupă o parte numele
din lecţia 1 min colegilor de - notarea
- Împărţirea biletelor cu numele colegilor conversaţia grupă colegilor din
de grupă în vederea notărilor reciproce explicaţia grupa din care
face parte
elevul (cu
excepţia sa)
4) Feedback prin ☺ Înţelegerea întregului conţinut al
raportarea la lecţiei (reţinerea formulelor derivatelor 4 min frontală Problematizarea Caietele de Evaluare
obiectivele propuse învăţate) şi rezolvarea exerciţiilor din conversaţia clasă formativă
iniţial, cu solicitarea manual manualul
elevilor
5) Obtinerea ☺aplicaţie – rezolvarea exerciţiilor din
performantelor fiţele individuale 8 min Individuală exerciţiul Fişe de lucru Evaluare orală
şi scrisă
6)Asigurarea ☺- reamintirea temei a sarcinilor de
retenţiei şi transferul C7 lucru 3 min frontală conversaţia Materiale Aprecieri
de cunoştinţe Premiere: Ca premiu, fiecare echipă va informative verbale
primi câte un material informativ , astfel:
Grupa I: referat Funcţii derivabile
Grupa II: Fotografie mathematician şi un
document despre opera sa
Grupa III: Referat Funcţii elementare
Grupa IV: Tabel cu derivatele funcţiilor
elementare şi integralele lor
Grupa V: Material informative:
Proprietăţile funcţiilor derivabile
Grupa VI: Material informativ despre
Grigore Moisil
Materialele vor fi multiplicate pentru
fiecare membru al echipei şi vor fi afişate
în clasă.
7) Încheierea lecţiei ☺tema pentru acasă
- aprecieri globale şi notarea elevilor 2 min Frontală Conversaţia Evaluare
activi explicaţie formativă

S-ar putea să vă placă și