Sunteți pe pagina 1din 5

Liceul Teoretic „Gheorghe Marinescu” Tîrgu Mureş

str. Gheorghe Marinescu nr. 15

Tel./Fax. 0365.882498

E-mail: sanitarms@yahoo.com

Web: www.prosanitar.ro

ARIA CURRICULARĂ - LIMBĂ ŞI COMUNICARE ANUL ŞCOLAR 2015-2016

MODULUL I - COMUNICARE PROFESIONALĂ ANUL I POSTLICEAL

PROF. DR. FELICIA-STELA IONESCU

AVIZAT / APROBAT,

Sem. I / II, Săpt. _____ Data ____________________

MACHETA
PROIECT DIDACTIC (LECŢIE)

I. Parte introductivă

Subiectul lecţiei:

Durata de desfăşurare a lecţiei: h= min

Competenţe generale Comunicare profesională

Competenţe specifice C1 C 1. Elaborează strategii pentru o comunicare eficientă

C2 C 2. Aplică tehnici de comunicare orală

C3 C 3. Realizează un raport formal

Tipul şi varianta de 1. L. de comunicare/dobândire a a) L. de descoperire pe cale inductivă


lecţie: cunoştinţelor
b) L. de descoperire pe cale deductivă

c) L. prelegere

d) L. seminar

e) L. pe grupe de nivel

f) L. bazată pe instruirea programată

2. L. de formare a priceperilor şi a) L. pe bază de exerciţii aplicative


deprinderilor (sau L. de munca
independentă) b) L. practică bazată pe lucrări de laborator

c) L. de muncă independentă cu ajutorul fişelor

d) L. de creaţie

3. a. L. de recapitulare şi a) L. de sinteză
sistematizare
b) L. de recapitulare cu ajutorul textului programat

c) L. de recapitulare şi sistematizare cu ajutorul fişelor

Întocmit: prof. dr. Ionescu Felicia Stela 1/5 Tel.: 0721.435252, Fax 0365.814482

Disciplina: Comunicare profesională e-mail: feliciastelaionescu@gmail.com


d) L. de recapitulare şi sistematizare pe bază de referat

3. b. L. de fixare şi consolidare a cunoştinţelor

4. L. de evaluare a performanţelor a) L. de evaluare orală


şcolare (verificare şi apreciere a
cunoştinţelor) b) L. de evaluare prin teme scrise

c) L. destinată analizei lucrărilor scrise

d) L. de evaluare prin lucrări practice

e) L. de evaluare cu ajutorul testelor docimologice (teste de cunoştinţe)

5. L. mixtă (sau combinată)

Resurse procedurale (metode de învăţământ):

I. Metode de comunicare (transmitere și însușire a cunoștințelor) II. Metode de explorare și descoperire

1. Metode de comunicare orală 1. Metode de explorare directă

a) expozitive • observația didactică

• prelegerea • experimentul

• povestirea didactică • studiul de caz

• descrierea • cercetarea documentelor

• explicația • învățarea prin descoperire

• instructajul • problematizarea

b) conversative 2. Metode de explorare indirectă

• conversația • demonstrarea

• discuția colectivă • modelarea

• problematizarea • algoritmizare

• brainstormingul III. Metode de acțiune (practică de formare a deprinderilor)

2. Metode de comunicare scrisă 1. Metode de acțiune reală

• lectura sau munca cu manualul • lucrări practice/de laborator

3. Metode de comunicare oral-vizuale • exerciții

• tehnicile audio-video • elaborare de proiecte

• instruirea prin radio/televiziune • studiul de caz

IV. Metode de raționalizare 2. Metode de acțiune simulative

• metode algoritmice • jocul de rol

• instruire programată • simularea

• instruire asistată de calculator • învățarea pe simulatoare

Întocmit: prof. dr. Ionescu Felicia Stela 2/5 Tel.: 0721.435252, Fax 0365.814482

Disciplina: Comunicare profesională e-mail: feliciastelaionescu@gmail.com


Resurse materiale (mijloace de învăţământ: aparatură şi material didactic).

1. Mijloace tehnice vizuale 4. Mijloacele informatice

- aparatură : retroproiectorul, aspectomatul, proiectorul


calculatoare, softuri, etc.
pentru film, camera de luat vederi etc.;

Materiale pentru proiecţie cu aparate video 5. Mijloace de evaluare:

1. diafilmele, diapozitivele, microfilmele, foliile celuloid - modele de evaluare orală

2. fişe de lucru, fragmente din lucrări elaborate de elevi – chestionarea individuala

3. corpuri, imprimări, mulaje, – chestionarea de grup;

4. documente, manuscrise, stampe, - modele de evaluare scrisă

5. documente scrise sau tipărite, desene, ilustraţii, reviste – lucrări de control

2. Mijloace tehnice audio: – teze

radioul, casetofonul, reportofonul, magnetofonul, picupul – teste de cunoștințe

3. Mijloace tehnice audio-vizuale - modele de evaluare practica

video-player, televiziunea cu circuit închis, aparatul de


– de apreciere și notare a obiectelor sau a activităților desfășurate;
proiecţie cinematografică.

- modele de evaluare informatizată – cu ajutorul calculatorului.

Tipul de organizare colectivă pe grupe individuală


a activităţii:

Anticiparea
dificultăţilor:

Bibliografia: - în anexe, în ordinea alfabetică a autorilor, cu specificarea autorilor, titlului lucrării, editurii, anului apariţiei, paginilor

II. Desfăşurarea lecţiei:

Obiectivele Etapele (evenimentele) lecţiei Activitatea Activitatea Evaluarea


operaţionale corespunzător tipului şi variantei de lecţie în profesorului elevilor
ordine subordonată logicii desfăşurării lecţiei

(corespunzătoar a) moment organizatoric/captarea şi


e Competenţelor păstrarea atenţiei elevilor
specifice)
b) enunţarea obiectivelor urmărite
(facultativ, nu se recomandă in lecţiile de
O1 învăţare prin descoperire)

O2 c) reactualizarea cunoştinţelor sau


deprinderilor dobândite anterior
O3
d) transmiterea noului conţinut
etc. informaţional (predare)

e) dirijarea învăţării (antrenarea (cu accent pe (evaluarea atingerii


elevilor în realizarea activității, realizarea descrierea obiectivelor urmărite,
independentă a lucrării, exercițiului de către activităţilor de modalităţile de
fiecare elev) (verbal sau cu ajutorul unei fişe de învăţare) evaluare)
Întocmit: prof. dr. Ionescu Felicia Stela 3/5 Tel.: 0721.435252, Fax 0365.814482

Disciplina: Comunicare profesională e-mail: feliciastelaionescu@gmail.com


Obiectivele Etapele (evenimentele) lecţiei Activitatea Activitatea Evaluarea
operaţionale corespunzător tipului şi variantei de lecţie în profesorului elevilor
ordine subordonată logicii desfăşurării lecţiei

lucru) / demonstrarea sau execuția- Item 1


model / recapitularea conținutului pe
baza planului stabilit Item 2

Item 3 etc.

f) obţinerea performanţelor /
antrenarea elevilor în realizarea
activității cu ajutorul profesorului /
realizarea independentă a lucrării,
exercițiului de către fiecare elev /
realizarea a unor exerciții/lucrări pe
baza cunoștințelor recapitulate

g) fixarea cunoștințelor/realizarea preferabil în scris


conexiunii inverse (feed-back corectiv)

h) evaluarea performanţelor elevilor fişa de evaluare


și precizări privind modul de
continuare a activității desfășurate în
timpul orei

i) intensificarea procesului de
retenţie (utilizarea conceptului însuşit în
contexte variate sau exersarea) / aprecierea
rezultatelor

j) transferul cunoștințelor (aplicaţii,


legături inter, intra şi
transdisciplinare) / precizări şi sugestii

k) anunțarea și explicarea temei


pentru acasă

Întocmit: prof. dr. Ionescu Felicia Stela 4/5 Tel.: 0721.435252, Fax 0365.814482

Disciplina: Comunicare profesională e-mail: feliciastelaionescu@gmail.com


III. Schema tablei – cu desene (atunci când este cazul) realizate în culorile convenţionale.

IV. Fişe de muncă independentă (de lucru) – în special pentru lecţiile bazate pe învăţare prin descoperire,
problematizare, observaţie independentă

 în anexe

V. Probe de evaluare.

 probe orale / practice prin care elevul demonstrează că este capabil să aplice tehnici de comunicare orală unui
auditoriu de dimensiuni medii folosind PowerPoint, să realizeze o discuţie într-un grup mic (de exemplu să
explice sarcini de lucru) şi o discuţie cu o altă persoană (de exemplu să ofere feed-back unei persoane pentru
munca realizată), conform criteriilor de performanţă şi condiţiilor de aplicabilitate date.

 în anexe

VI. Reflecţii în urma desfăşurării lecţiei / aspecte perfectibile

Întocmit: prof. dr. Ionescu Felicia Stela 5/5 Tel.: 0721.435252, Fax 0365.814482

Disciplina: Comunicare profesională e-mail: feliciastelaionescu@gmail.com

S-ar putea să vă placă și