Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA

Data:
Clasa: a-XI-a A
Disciplina: Informatică
Unitatea de învăţare: Şiruri de caractere
Tema: Prelucrarea a două şiruri de caractere
Tipul lecţiei: formarea şi consolidarea de deprinderi şi priceperi
Locul de desfăşurare: Laboratorul de informatică
Nivelul iniţial al clasei:
-elevii şi-au însuşit toate noţiunile teoretice legate de utilizarea funcţiilor specifice prelucrării a două
şiruri de caractere;
-elevii utilizează corect noţiunile legate de sintaxa funcţiilor;
-elevii au un nivel de cunoştinţe corespunzător programei şi de utilizare a calculatorului;

Obiectivul cadru: realizarea de aplicaţii utilizând funcţiile strcpy( ), strcat( ), strcmp( )


Obiective de referinţă:
-să aplice funcţiile învăţate;
-să realizeze programe în limbajul C++ ce necesită operaţii de copiere, concatenare, comparare

1
-să urmărească etapele de realizare a unei aplicaţii;
-să depaneze programele în cazul unor eventuale erori

Obiective educaţionale:
Obiective cognitive:
- Să definească corect definiţiile teoretice însuşite ;
- Să identifice corect situaţiile în care alegerea unei funcţii prezintă avantaje în raport cu alte metode de
rezolvare;
- Să analizeze modul de apelare al funcţiilor;
- Să argumenteze anumite situaţii create în etapele de rezolvare a unei aplicaţii;
- Să compare funcţiile învăţate;
- Să aplice corect operaţiile însuşite în aplicaţii concrete.
Obiective afective
- Să aleagă corect situaţiile în carev se folosesc funcţiile;
- Să studieze individual şi în echipă, în colaborare şi în competiţie, cunoscând scopul învăţării temei
date;
- Să aprecieze corect soluţiile oferite de ceilalti colegi;
- Să se autoevalueze în raport cu obiectivele şi cu clasa;
Obiective psihomotorii:
- Să dezvolte gândirea algoritmică, logica, capacitatea de generalizare şi problematizare;
- Să-si dezvolte atenţia şi spiritual de observaţie;
- Să utilizeze corect noţiunile teoretice însuşite;

2
- Să implementeze algoritmii în limbajul C++.

Obiective operaţionale:
- Să descrie sintaxa pentru funcţiile învăţate;
- Să justifice necesitatea utilizării funcţiilor;
- Să înţeleagă exemplele date şi să elaboreze programe corecte pentru aplicaţiile propuse;
- Să aleagă variantele corecte şi să argumenteze alegerea unei anumite instrucţiuni în realizarea
programelor;
- Să conceapă(compună) noi aplicaţii (exemple) care necesită utilizarea operaţiilor învăţate.

Strategii didactice:
Principii didactice
-principiul participării şi învăţării active;
-principiul asigurării progresului gradat al performanţei;
-principiul conexiunii inverse.
Metode de învăţământ:
-metode de comunicare oral:-conversaţia,explicaţia;
-metode active participative:-problematizarea, exerciţiul, algoritmizarea
Procedee de instruire:
-conversaţia de recapitulare şi consolidare;
-problematizarea prin crearea de situaţii problemă;
-exerciţii de consolidare şi sistematizare.

3
Forme de organizare:-frontală şi individuală;
Forme de dirijare a învăţării:
-dirijată de profesor sau prin materiale didactice
-independentă

Resurse materiale: manualul, set de aplicaţii, culegeri şi reviste de specialitate, computer


Metode de evaluare:-iniţială(întrebări orale),
-evaluare continuă pe parcursul lecţiei (fişa de lucru şi calculator)
-evaluare formativă

4
Obiective Conţinutul lecţiei de predare-invatare-evaluare Metode,
procedee
Activitatea Activitatea mijloace
profesorului elevului
Organizarea clasei-crearea unei atmosfere
prielnice desfăşurării activităţii didactice -pregatirea pentru inceperea
(cretă,burete,apel). activitatii didactice Conversatia
-captarea atenţiei elevilor
prin formule motivaţionale

-sa defineasca Reactualizarea unor cunostinte necesare -explicarea notiunii de sir de


notiunea de sir de activitatii didactice. caractere Conversatia
caractere
-enumerarea operaţiilor studiate
-sa justifice referitoare la prelucrarea a doua
necesitatea utilizarii siruri de caractere Explicatia
functiilor
-explicarea sintaxei functiilor
- Sa compare strcpy( ), strcat( ), strcmp( )
functiile invatate
-analizeza modului de apelare
al funcţiilor

5
Anuntarea obiectivelor ce urmează a fi
- să justifice atinse pe parcursul activităţii didactice.
necesitatea utilizării -exemplificarea modului de folosire a Explicatia
funcţiilor; functiilor care prelucreaza doua siruri de -definirea tipurilor necesare si
caractere declararea corecta a variabilelor
Lucrare de
Aplicaţia 1: laborator
- să înţeleagă
exemplele date şi să Se consideră un şir de n cuvinte. Să se
elaboreze programe determine cel mai mic în ordine lexicografică -prezentarea functiei de copiere,
corecte pentru obţinut prin concatenarea a două dintre concatenare si comparare
aplicaţiile propuse; cuvintele citite.
Lucrul in grup
Exemplu:
Pentru n=5 şi şirul: ‚mama’ ,’arc’,
‘conduce’, ‘paine’, ‘vine’ se va afişa: -interpretarea rezultatelor obtinute
-să analizeze modul ‘arcconduce’. Algoritmi
de apelare al zarea
funcţiilor; Aplicaţia 2:

Se consideră un şir de n cuvinte -declararea unui vector de cuvinte


reprezentând numele disciplinelor din orarul Descoperi
zilei următoare ale unui elev. Realizaţi un rea
program care permite afişarea orarului pe -scrierea operatiei de sortare a unui
ieşirea standard,m astfel încât materiile să fie vector prin metoda selectiei directe
scrise pe coloane, în ordine lexicografică.

6
Exemlu:
Pentru n=4 şi disciplinele „muzică”, -folosirea adecvata a indicilor
-să implementeze „desen”, „sport”, „biologie”, se va afişa sub structurilor repetitive
algoritmii în limbajul forma:
C++ bdms
i eu p
osz o -interpretarea rezultatelor
- să aprecieze corect l e i r
soluţiile oferite de onc t
ceilalti colegi; g a
i
e

-Să conceapă
(compună) noi Prezentarea cerintelor referitoare la tema -rezolvarea exerciţiilor si problemelor
aplicaţii (exemple) pentru acasa: propuse
care necesită Pentru fiecare din cele două aplicaţii date,
utilizarea operaţiilor afişaţi rezultatele obţinute într-un fişier text
învăţate out.txt.

S-ar putea să vă placă și