Sunteți pe pagina 1din 38

Unitatea scolara: Liceul Teoretic Ion Barbu, Bucuresti

Elemente de Geometrie Analitica – Recapitulare


PROIECT DE LECTIE
Data: 12 iunie 2015
Clasa: a X-a C - Stiintele naturii
Profesor: MARIN E. CLAUDIA
Disciplina: Matematica – Geometrie
Unitatea de invatare: ELEMENTE DE GEOMETRIE ANALITICA
Titlul lectiei: Elemente de geometrie analitica
Tipul lectiei: de recapitulare si sistematizare
Durata: 50 minute
Competente generale:
CG1: Identificarea unor date si relatii matematice si corelarea lor in functie de contextul in care au fost definite.
CG2: Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse in enunturi matematice
CG3: Utilizarea algoritmilor si a conceptelor matematice pentru caracterizarea locala si globala a unei situatii concrete
CG4: Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situatii concrete si a algoritmilor de prelucrare a acestora
CG5: Analiza si interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situatii-problema
CG6: Modelarea matematica a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunostintelor din diferite domenii
Competente specifice:
CS1: Descrierea unor configuratii geometrice analitic
CS2: Descrierea analitica a relatiilor de paralelism si perpendicularitate
CS3: Utilizarea informatiilor oferite de o configuratie geometrica pentru deducerea unor proprietati ale acesteia si calcul de distante si arii
CS4: Exprimarea analitica a caracteristicilor matematice ale unei configuratii matematice
CS5: Interpretarea perpendicularitatii in relatie cu paralelismul si minimul distantei
CS6: Modelarea unor configuratii geometrice analitic.
Competente derivate:
CD1: Cunoasterea si utilizarea formulelor de calcul pentru distante, arii si pentru determinarea diferitelor ecuatii ale dreptelor
CD2: Descrierea pozitiei diferitelor puncte fata de reperul cartezian
CD3: Compararea diferitelor distante
CD4: Transpunerea in limbaj specific geometric a unor probleme practice referitoare la arii, distante, perpendicularitate, paralelism
CD5: Analizarea si interpretarea rezultatelor obtinute prin rezolvarea problemelor practice

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Liceul Teoretic Ion Barbu, Bucuresti
Elemente de Geometrie Analitica – Recapitulare
Strategii didactice:
 Metode: Conversatia– CIORCHINELE –Explicatie –CUBUL – TURUL GALERIEI -Exercitiul
 Forme de organizare: Frontal – GRUPE
 Materiale si mijloace:
Videoproiector Magneti / Scotch Fisa nr 2 CUB (6 x 5) (fata-verso, de preferat)
Markere – diverse culori Fisa nr 1 CIORCHINE (x nr. elevi) Macheta
Carti de joc (1-6) Planse Flip-chart (6) Stampila: 1pct (pt rasp corecte)
Miniplanse de completat (6 folii x 3 miniplanse) CUB Stampila: TEMA NEEFECTUATA / DATA

Resurse:
 Pedagogice: Metodica predarii matematicii
 Oficiale: Programa scolara
 Temporale: 50 minute
 Psihologice: Cunostinte dobandite de catre elevi la disciplina Matematica; colectiv eterogen (interesat de obiect)

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Liceul Teoretic Ion Barbu, Bucuresti
Elemente de Geometrie Analitica – Recapitulare
DESFASURAREA LECTIEI

ETAPELE
FORME DE MIJLOACE SI METODE SI EVALU
LECTIEI C ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR ORGANIZARE MATERIALE PROCEDEE ARE
(durata)
I.Moment -organizez materialele necesare -pregatesc materialele necesare desfasurarii Frontala Conversatia
1’
organizatoric lectiei
(2’) 1’ -notez absentii -un elev anunta elevii absenti/scrie pe notes
II.Verificarea -verific tema elevilor, prin sondaj, prin -elevii comunica rezultatele Frontala Caiete Conversatia Orala
1’
temei confruntarea rezultatelor Manual
(2’) 1’ -ofer indicatii spre rezolvare, problemelor aparute -elevii comunica problemele intampinate Individuala Caiete Explicatia
III.Anuntarea “In cadrul orei de astazi vom recapitula si -noteaza titlul lectiei, in caiete: Frontala Caiete Conversatia
titlului lectiei si a sistematiza notiuni din geometria analitica” “ELEMENTE DE GEOMETRIE
1’
obiectivelor Notez titlul lectiei, pe tabla (in mijloc): ANALITICA”
(1’) “ELEMENTE DE GEOMETRIE ANALITICA”
IV.Reactualizarea ACTIVITATEA 1 – CIORCHINELE – “Prezentati notiuni intalnite in geometria analitica, apoi completati miniplansele si construiti ciorchinele”
cunostintelor “Care sunt notiunile pe care le-ati intalnit in “Am intalnit urmatoarele notiuni: Frontala Conversatia Orala
anterior insusite geometria analitica?” -panta,
(10’) 1’ “Ce putem calcula?” -ecuatia dreptei,
“Ce putem determina?” -calculul distantelor,
‘Ce putem impune?” -conditii de paralelism si perpendicularitate,
Schematizez un inceput de ciorchine: -calculul de arii, Marker CIORCHI
-conditii de coliniaritate a 3 puncte, NELE
-determinarea coordonatelor unor puncte”

1’

“Acum, doresc sa va grupati in 6 echipe de cate -se grupeaza cate 4-5 elevi, in 6 echipe Grupe Conversatia
4-5elevi”
-iau 6 carti de joc numerotate de la 1 la 6 -fiecare grupa extrage cate o carte, care va Grupe Carti de
2’ -fiecare grupa primeste cate un numar I-VI indica numarul grupei joc
-impart fiecarei grupe cate 3 miniplanse de -fiecare grupa primeste miniplansele Grupe Miniplanse
completat Markere
Burete
“Timp de 1 minut, va rog, sa completati, pe -completeaza miniplansele Grupe Orala
1’
spatiile libere, miniplansele, cu marker-ul primit”
Prof. Marin Claudia
Unitatea scolara: Liceul Teoretic Ion Barbu, Bucuresti
Elemente de Geometrie Analitica – Recapitulare
-invit, la tabla, pe rand, fiecare grupa sa prezinte -prezinta miniplansele Grupe Miniplanse Conversatie
miniplansele completate
“Fiecare miniplansa sa fie amplasata pe -amplaseaza miniplansele pe ciorchine Grupe Magneti
ciorchinele inceput”
-se formeaza ciorchinele:

5’

-impart, fiecarui elev, cate o Fisa 1 - -fiecare elev primeste Fisa 1 - CIORCHINE Fisa 1 -
CIORCHINE, in forma lui finala, deja printat CIORCHI
NE
V.Fixarea ACTIVITATEA 2 - CUBUL
cunostintelor -scot din cutie cubul si il prezint -observa cubul CUBUL
(20’) -atribui fiecarei grupe cate un verb: Grupe
Echipa I – Descrie
Echipa II – Compara
1’
Echipa III – Analizeaza
Echipa IV – Asociaza
Echipa V – Aplica
Echipa VI - Argumenteaza
-impart Fisa 2 – CUBUL (fiecare grupa primeste -grupele primesc plansele Flipchart si Fisa 2 Fisa 2 -
1’ acelasi nr de fise cati elevi sunt in echipa) - CUBUL CUBUL
Plansa Flip

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Liceul Teoretic Ion Barbu, Bucuresti
Elemente de Geometrie Analitica – Recapitulare
-citesc problema de pe Fisa 2 – CUBUL si/sau -grupele incep sa lucreze Videoproie
videoproiector si explic fiecarei echipe ce are de ctor
1’
facut
-prezint Macheta -lucreaza pe grupe Grupe Macheta Explicatia
10’ -ii invit sa lucreze, timp de 10’la sarcinile primite
-daca apar probleme, le dau indicatii
-dupa expirarea timpului, invit, pe rand, fiecare -fiecare echipa prezinta produsul realizat Tabla/Pere
echipa sa prezinte sarcina pe care a avut-o de -elevii celorlalte grupe isi iau notite te
rezolvat, prin afisarea pe tabla (sau peritii clasei) Magneti
7’
Scotch
“Pe rand, fiecare grupa sa vina sa prezinte
sarcina avuta, la tabla”
VI.Evaluare/Feed ACTIVITATEA 3 – TURUL GALERIEI – “Invit fiecare grupa sa analizeze plansele celorlalte grupe”
back/Aprecieri -invit, pe rand, fiecare grupa sa treaca prin fata -grupele se rotesc prin clasa, examineaza si Grupe TURUL
(5’) planselor celorlalte grupe, ca intr-o galerie de arta noteaza plansele GALERIEI
4’
si sa examineze produsele afisate, putand sa faca
observatii scrise pe plansele grupelor
-le spun grupelor sa revina la plansele proprii -grupele revin la plansele proprii pentru a citi
1’ comentariile colegilor si a reexamina
propriile produse
1’ -apreciez verbal activitatea elevilor Frontala Conversatia
VII.Concluzii si -intreb despre ce am discutat astazi? -notiuni de geometrie analitica Frontala Oral
anuntarea temei -le propun ca tema sa compuna si sa rezolve o
4’
pentru acasa problema cu aplicabilitate in viata cotidiana,
asemanatoare cu cea din lectie

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Liceul Teoretic Ion Barbu, Bucuresti
Elemente de Geometrie Analitica – Recapitulare
INCEPUT DE CIORCHINE

 Se scrie, pe tabla, ciorchinele, timp in care elevii completeaza miniplansele

COORDONATE ECUATII

DISTANTE
PANTA
ELEMENTE
ARII DE GEOMETRIE
ANALITICA

CONDITII DE
CONDITII DE PERPENDICULARITATE
COLINIARITATE CONDITII DE
PARALELISM

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Liceul Teoretic Ion Barbu, Bucuresti
Elemente de Geometrie Analitica – Recapitulare
MINIPLANSE (vezi pe urmatoarele pagini)

 Se imprima, fiecare, pe cate o coala de hartie A4;


 Se plastifiaza;
 Se decupeaza dupa contur;
 Pe ele, elevii scriu cu marker de tabla;
 Se amplaseaza pe ciorchinele scris pe tabla, de catre elevi, utilizand magneti sau scotch sau diferite materiale

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Liceul Teoretic Ion Barbu, Bucuresti
Elemente de Geometrie Analitica – Recapitulare

Panta unei drepte


se mai numeste si:
-____________________
-____________________
-____________________
d
Y


Prof. Marin Claudia
Unitatea scolara: Liceul Teoretic Ion Barbu, Bucuresti
Elemente de Geometrie Analitica – Recapitulare

Forma generala
a ecuatiei unei drepte

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Liceul Teoretic Ion Barbu, Bucuresti
Elemente de Geometrie Analitica – Recapitulare

Forma explicita
a ecuatiei unei drepte

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Liceul Teoretic Ion Barbu, Bucuresti
Elemente de Geometrie Analitica – Recapitulare

Ecuatia dreptei determinata de


punctul A(xA;yA) si directia md

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Liceul Teoretic Ion Barbu, Bucuresti
Elemente de Geometrie Analitica – Recapitulare

Panta dreptei AB

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Liceul Teoretic Ion Barbu, Bucuresti
Elemente de Geometrie Analitica – Recapitulare

Panta dreptei
d: ax+by+c = 0

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Liceul Teoretic Ion Barbu, Bucuresti
Elemente de Geometrie Analitica – Recapitulare

Ecuatia dreptei determinata de


doua puncte A(xA;yA) si B(xB;yB)

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Liceul Teoretic Ion Barbu, Bucuresti
Elemente de Geometrie Analitica – Recapitulare

d1: a1 x+b1 y+c1=0


d2: a2 x+b2 y+c2=0
d1||d2 ,daca:

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Liceul Teoretic Ion Barbu, Bucuresti
Elemente de Geometrie Analitica – Recapitulare

d1: a1 x+b1 y+c1=0


d2: a2 x+b2 y+c2=0
d1  d2 ,daca:

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Liceul Teoretic Ion Barbu, Bucuresti
Elemente de Geometrie Analitica – Recapitulare

d1: a1 x+b1 y+c1=0


d2: a2 x+b2 y+c2=0

d1=d2 ,daca:

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Liceul Teoretic Ion Barbu, Bucuresti
Elemente de Geometrie Analitica – Recapitulare

Panta dreptei d: y = mx + n

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Liceul Teoretic Ion Barbu, Bucuresti
Elemente de Geometrie Analitica – Recapitulare

d1: a1 x+b1 y+c1=0


d2: a2 x+b2 y+c2=0
d1  d2 si  =(d1;d2),atunci

cos =

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Liceul Teoretic Ion Barbu, Bucuresti
Elemente de Geometrie Analitica – Recapitulare

d1: y =m1 x+n1


d2: y =m2 x+n2

d1=d2 ,daca:

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Liceul Teoretic Ion Barbu, Bucuresti
Elemente de Geometrie Analitica – Recapitulare

d1: y =m1 x+n1


d2: y =m2 x+n2
d1||d2 ,daca:

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Liceul Teoretic Ion Barbu, Bucuresti
Elemente de Geometrie Analitica – Recapitulare

d1: y =m1 x+n1


d2: y =m2 x+n2
d1  d2 , si  =(d1;d2),atunci

cos =

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Liceul Teoretic Ion Barbu, Bucuresti
Elemente de Geometrie Analitica – Recapitulare

d1: y =m1 x+n1


d2: y =m2 x+n2
d1  d2 ,daca:

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Liceul Teoretic Ion Barbu, Bucuresti
Elemente de Geometrie Analitica – Recapitulare

Distanta dintre
doua drepte paralele:
d1: y = mx + n1 si d2: y = mx + n2

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Liceul Teoretic Ion Barbu, Bucuresti
Elemente de Geometrie Analitica – Recapitulare

Punctele
A(xA;yA), B(xB;yB) si C(xC;yC) sunt
coliniare ,daca:

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Liceul Teoretic Ion Barbu, Bucuresti
Elemente de Geometrie Analitica – Recapitulare

Coordonatele

centrului de greutate G
al  ABC

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Liceul Teoretic Ion Barbu, Bucuresti
Elemente de Geometrie Analitica – Recapitulare

Distanta dintre
doua puncte A(xA;yA) si B(xB;yB)

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Liceul Teoretic Ion Barbu, Bucuresti
Elemente de Geometrie Analitica – Recapitulare

Coordonatele
mijlocului M al [AB]

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Liceul Teoretic Ion Barbu, Bucuresti
Elemente de Geometrie Analitica – Recapitulare

Coordonatele punctului M
care imparte [AB] intr-un raport dat k
AM
B
k
A M MB

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Liceul Teoretic Ion Barbu, Bucuresti
Elemente de Geometrie Analitica – Recapitulare

Aria unui  ABC

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Liceul Teoretic Ion Barbu, Bucuresti
Elemente de Geometrie Analitica – Recapitulare

Distanta
de la punctulA(xA;yA) la
dreapta d: y=mx+n

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Liceul Teoretic Ion Barbu, Bucuresti
Elemente de Geometrie Analitica – Recapitulare

Distanta
de la punctulA(xA;yA) la dreapta
d: ax+by+c = 0

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Liceul Teoretic Ion Barbu, Bucuresti
Elemente de Geometrie Analitica – Recapitulare Ecuatia dreptei determinata
de doua puncte Ecuatia dreptei determinata
FISA 1 – CIORCHINE Forma generala a de un punct si o directie data
Coordonatele mijlocului ecuatiei unei drepte yB  yA
unui segment este d: ax+by+c=0 y  yA  (x  xA) y  y A  md ( x  x A )
xB  xA
x A  xB y A  yB
M( ; ) Panta dreptei
2 2 Forma explicita a
ecuatiei unei drepte d: ax+by+c=0 este:
Panta dreptei AB
Coordonatele centrului este d: y=mx+n ECUATII a
y  yA md  
de greutate md  B b
COORDONATE
xB  x A
x A  x B  xC y A  y B  yC
G( ; )
3 3
Directie PANTA
Tangenta unghiului dintre dreapta d si axa OX
ELEMENTE DE
ARIA unui triunghi ABC GEOMETRIE ANALITICA Coeficient unghiular
1
AABC  x A ( yC  y B )  xB ( y A  yC )  xC ( y B  y A ) -
2 ARII

Panta dreptei
d: y=mx+n este m

DISTANTE

Distanta dintre doua puncte POZITIA RELATIVA A DOUA DREPTE


d1: a1x+b1y+c1 = 0 | d1: y = m1x+n1
AB  ( x B  x A ) 2  ( y B  y A ) 2 d2: a2x+b2y+c2 = 0 | d2: y = m2x+n2

COLINIARITATE
A,B,C coliniare daca
d  d
y  y A yC  y A 1 2
AB || AC  B 
x B  x A xC  x A m m  1
d || d 1 2
Distanta de la un punct la o dreapta 1 2
a1a2  b1b2  0
a b
1 1
ax A  by A  c m1=m2
d ( A; d )  a b
2 2
2 2
a b RITATE
Prof. Marin Claudia
Unitatea scolara: Liceul Teoretic Ion Barbu, Bucuresti
Elemente de Geometrie Analitica – Recapitulare
FISA 2 – CUBUL
Problema
Doua strazi principale din localitatea Dej – vezi harta de mai jos - se numesc Strada Mioritei si Strada
Mihai Eminescu; acestea sunt perpendiculare una pe cealalta si se intalnesc intr-un punct. Ele impart zona
orasului in patru cadrane.
Patru prieteni se hotarasc sa isi construiasca, fiecare cate o casa, in aceeasi zona, astfel:
- Andrei, la 10 m de Strada Mihai Eminescu si la 20 m de Strada Miorita;
- Bogdan, la 50 m de Strada Mihai Eminescu si la 60 m de Strada Miorita;
- Cristi, la 60 m de Strada Mihai Eminescu si la 10 m de Strada Miorita;
- David, la 50 m de Strada Mihai Eminescu si la 20 m de Strada Miorita.

In plus, ei vor sa inceapa impreuna o afacere si se gandesc sa deschida un Magazin la mijlocul


distantei dintre casa lui Andrei si casa lui Bogdan.

Andrei, Cristi si David vor sa puna Gazon pe suprafata care exista intre casele lor.

Deoarece, au un buget limitat s-au gandit sa apeleze la o Firma de Consultanta in Constructii, pentru ca
cele 6 Echipe experte sa le dea cele mai bune sfaturi si raspunsuri la intrebarile care au aparut.

Echipele vor prezenta produsul, pe cate o plansa si isi vor sustine punctul de vedere.

Pentru ca vor ca proiectul lor sa fie perfect au decis, in plus sa apeleze si la un arhitect, care a
construit o macheta, de altfel, utila echipelor in studierea materialelor.

Astfel, fiecare echipa a primit cate o sarcina:

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Liceul Teoretic Ion Barbu, Bucuresti
Elemente de Geometrie Analitica – Recapitulare
Sarcina - Echipa I – Descrie

Cei patru doresc sa planteze cateva flori exact in centrul triunghiului format de casa lui David, casa lui
Bogdan si Magazin.

1. Descrieti pozitia Magazinului fata de Strada Mihai Eminescu si Strada Miorita.

2. Descrieti pozitia florilor fata de Strada Mihai Eminescu si Strada Miorita.

Sarcina - Echipa II – Compara

Comparati lungimea drumului de la casa lui Andrei la casa lui Cristi, cu lungimea drumului de la casa
lui Andrei la casa lui Bogdan.

Sarcina - Echipa III – Analizeaza

David doreste sa amplasesze o Lampa solara la distanta de 10m de Strada Miorita si la 45 m de Strada
Mihai Eminescu

Analizati daca dreapta care uneste casa lui David cu Lampa solara este paralela cu aleea care uneste
casa lui Andrei cu casa lui Bogdan.

Sarcina - Echipa IV – Asociaza

Andrei vrea sa afle cati metri parcurge de la casa lui, pana la magazin, stiind ca alege drumul cel mai
scurt. In plus, pe marginea aleii, care face legatura dintre casa lui Cristi si casa lui Bogdan, David doreste sa
planteze un Pom, astfel incat, distanta de la casa lui pana la Pom sa fie minima.

Asociati valorile corecte, trasand sageti intre elementele din coloana A si elementele din coloana B.

A B
20 26
Distanta de la casa lui Andrei la Magazin este:
13
Distanta de la casa lui David la Pom este: 20 2
30 26
26

Sarcina - Echipa V – Aplica

Aplicati formula ariei unui triunghi, pentru a calcula suprafata pe care Andrei, Cristi si David vor
sa o semene cu gazon.

Sarcina - Echipa VI – Argumenteaza

Argumentati, de ce aleea care uneste casa lui Cristi cu casa lui David este perpendiculara pe aleea
care uneste casa lui Andrei cu casa lui Bogdan.

TEMA Compuneti o problema cu aplicabilitate in viata cotidiana, asemanatoare cu cea din lectie.

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Liceul Teoretic Ion Barbu, Bucuresti
Elemente de Geometrie Analitica – Recapitulare
RASPUNSURI ASTEPTATE

Echipa I – Descrie

R: M(xM ; yM ) este mijlocul segmentului [AB]

xA  xB 20 60 yA  yB 10 50
xM  = =40, iar yM  = =30, deci M(40; 30)
2 2 2 2

F(xF ; yF ) - este centrul de greutate al triunghiului  DMB

xD  xM  xB 20 40 60 120 yD  yM  yB 50 30 50 130


xF  = = =40; yF  = = =46,(6)
3 3 3 3 3 3
F se afla la 40 m de Str Miorita si la 46,(6)m de Str M.Eminescu

Echipa II – Compara

R: AC  (xC  x A ) 2  ( yC  y A ) 2 = (10 20) 2  (6010) 2 = 102  502 = 10 26 = 2600

AB  (xB  x A ) 2  ( y B  y A ) 2 = (60 20) 2  (5010) 2 = 402  402 = 40 2 = 3200

Deoarece, 2000<3200  2600< 3200  AC < AB

Echipa III – Analizeaza

y A  yB 45 50  5 1 yB  y A 5010 40
R: mDL  = = = ; mAB  = = =1
xL  xD 10 20 10 2 xB  x A 60 20 40

1
Cum mDL  mAB, pentru ca  1  DL || AB
2
Echipa IV – Asociaza

R: Se calculeaza coordonatele mijlocului punctului M(xM ; yM ) :

xA  xB 20 60 yA  yB 10 50
xM  = =40, iar yM  = =30, deci M(40; 30)
2 2 2 2

AM  (xM  x A ) 2  ( yM  y A ) 2 = (40 20) 2  (3010) 2 = 202  202 = 20 2

yC  yB 60 50
BC: y  yB  (x  xB )  y  50  (x  60)  -50(y-50)=10(x-60)  -5y+250=x-60
xC  xD 10 60

BC: x+5y-310=0

D(20; 50)

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Liceul Teoretic Ion Barbu, Bucuresti
Elemente de Geometrie Analitica – Recapitulare
| xD  5yD  310| | 20 5 50 310| | 20 60| 40 26 20 26
D(D; BC)= = = = =
12  52 12  52 26 26 13

Echipa V – Aplica

R: A(20; 10), C(10; 60), D(20; 50)

1
AACD   x A  ( yD  yC )  xC  ( y A  yD )  xD  ( yC  y A ) =
2

1
=  20 (50 60) 10 (10 50)  20 (6010) =
2

1
=  20 (10) 10 (40)  20 50 =
2

1
=   200 4001000 =
2

1
=  400 = 200
2

Echipa VI – Argumenteaza

R: CD  AB

yD  yC 50 60 10
mCD  = = = -1
xD  xC 2010 10

yB  y A 5010 40
mAB  = = =1
xB  x A 60 20 40

Deoarece, mCD  mAB  (-1)  1 = -1  CD  AB

Prof. Marin Claudia


Unitatea scolara: Liceul Teoretic Ion Barbu, Bucuresti
Elemente de Geometrie Analitica – Recapitulare
CARTI DE JOC

SAU

MACHETA

CUB

Prof. Marin Claudia

S-ar putea să vă placă și