Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Coala
Coala
Coala
Coala
[1,p.30]
Coala
kW
unde : m = are valori : 0,5..1,
kW
m2
[ ]
mm 2
Coala
Coala
Coala
Sc într . = K s * √ ¿ ¿
unde :
Pic .tot - puterea activă totală de calcul, avînd în vedere pierderile active prin
Coala
S c .într
U c =4 ,34 √l+16 P , unde
P=
2
19,658
Uc
Varianta I
=4,34 7+16∗
√ 2
Uc ≤ Un =
=64 ,3[kV ]
110 [kV]
Varianta II Uc ≥ Un = 35 [kV]
103,51
F calc . = =94,1 [mm 2]
1,1
2
Fc = 95 [mm ] – din [4,p.361,tab.П1-1 ]
ro = 0,299 [ Ω /Km] – din [4,p.361,tab.П1-1 ]
Coala
∆U=
∑ P 'c. tot .∗R+ ∑ Q'c .tot .∗X =[V ]
Un
15363∗2,093+16001∗2,68
∆U= =632,5 [ V ]
110
Calculăm pierderile de tensiune în % la 110 kV după formula:
∆U 0,633
∆U= ∗100 [ % ] ∆U= ∗100=0,58 [ % ]
Un 110
19658 324,1
I c= =324,1 [ A ] F c= =295 [ mm2 ]
1,73∗35 1,1
2
Fst = 300 mm , calculăm parametrii conductoarelor pentru varianta II:
R = 0,098*7 = 0,69[Ω]
Coala
Varianta I
S nom ≤S ctr nT = 10000 [kVA]
S
Varianta II
S nom ≥S ctr nT= 16000 [kVA]
S
Coala
Coala
10157730 5920022
X= =458,98 [ m ] Y= =261,12 [ m ]
25121 25121
S calc . 2694
Sc .tr = S = =1924 [ kVA ]
n∗K înc c .tr 1,4
S calc . 2694 S calc .
K av .
K înc . = K înc = =0,53 înc . =
n∗S nom. tr 2∗2500 (n−1)∗Snom .tr
2694
K av
înc = =1,06
2500
Coala
Categoria
Grupuri Pdeconectată
№ după Sarcina Kînc Kînc
de nxSnT în regim avarie
PT continuitate asigurată avarie
sarcină [kW]
a în AEE
-
1 1,6,7,8 I,II 2694 2x2500 0,53 1,06
2,10,11,
2 I,II 2788 2x2500 0,56 1,12 -
12
-
3 4,5 II,III 3658 2x2500 0,69 1,38
3,18, -
4 I,II 3547 2x2500 0,65 1,3
15,17
9,13,14, -
5 I,II,III 1788 2x1600 0,56 1,12
16,19
Coala
Coala
5482 /2
I c= =158 [A]
√3∗10
Coala
Tipul şi ro xo
Sarcina Ic Fec Iadm L
Tronsonul secţ. Ω Ω
tranzitată [A] [mm2] [A] [km]
Cablului km km
SPC-PT1 158 ААШв 240 0,194 0,366 0,33
120
2741 113
PT1-PT2 80 ААШв 165 0,443 0,086 0,183
3x70
1394 57
SPC-PT3 208 ААШв 275 0,194 0,079 0,35
150
3602 148
PT3-PT4 102 ААШв 205 0,576 0,347 0,21
95
1773 73
SPC-PT5 51 ААШв 140 1,14 0,379 0,65
50
894 37
[4,p.369,tab.П.1-9;p.373,tab.П.2-6]
Coala
Coala
Coala
Sb
x L =x o⋅l⋅ 2
determină:
U med
unde : l – lungimea liniei, km;
Sb – puterea de bază (Sb=100 [MVA] sau 1000 [MVA])
Umed – valoarea tensiunii medie pentru tensiunea nominală în punctul de
scurtcircuit.
Tabelul 9.1
Unom 6 [kV] 10 [kV] 35 [kV] 110 [kV]
Umed 6,3 [kV] 10,5 [kV] 37 [kV] 115 [kV]
xo – reactanţa specifică pentru un 1km,
Pentru transformator:
U sc Sb
x o= ⋅
100 S nom
unde: usc – tensiunea de scurtcircuit a transformatorului se ia din catalog
în dependenţă de tipul;
Snom – puterea nominală a transformatorului.
Reactanţa sistemului:
Sb Sb
x= x=x s⋅
S sc sau Snom
Zec
Eec
h
h
Coala
E ech
I '' = ⋅I ,[ kA ]
Z ech b
Pentru fiecare punct de scurtcircuit să determină curentul de şoc:
''
i ş =√ 2⋅k s ș⋅I ,[ kA ]
unde: Ks – coeficientul de şoc se alege din [6. tab.3.8., P150].
Valoarea curentului total de scurtcircuit se determină:
Coala
Es= 1
SEE
S s = 2000 MVA
X sist
X = O,8
s
XL
L= 7 km
L
X0 =0,4 Ω/km
K3
S nt=16000kVA X spc
SPC
K3 USC =14 %
X L1
L1 L1=0,35km
X 0 =0,079Ω/km
K2
L2=0, 21 km
L2 XL2
K2 X0 =0, 347Ω/km
Coala
U sc∗Sb 6,5∗1000
X PT = = =26
100∗S tr . PT 100∗2,5
Es
X rez1
K1
Sb 1000
∗U
√ 3∗U b 2 1,73∗0,42 ∗0,4 55[kA]
I b= = =¿
U1 10
Es 1
I p .0= ∗I = ∗55=2,5 [ kA ]
X rez 1 b 22,13
i ș= √2∗K ș∗I p . o=1,41∗1,369∗2,5=4,9 [ kA ]
Coala
X 2PT 676
X rez2= X rez 1− =22,13− =9,13
2 X PT 52
Sb 1000
I b= = =55,05 [ kA ]
√ 3∗U b 1,73∗10,5
Es 1
I p .0= ∗I b= ∗55,05=6,02 [ kA ]
X rez 2 9,13
i ș= √2∗K ș∗I p .0 =1,41∗1,369∗6,02=11,6 [ kA ]
PentruK3
X SPC 2 X L2 76,6 25,4
X rez3= + + X sist= + +0,5=7,5
2 X SPC 2 X L 17,5 10,08
Sb 1000
I b= = =55,05 [ kA ]
√ 3∗U b 1,73∗10,5
Es 1
I p .0= ∗I b= ∗55,05=7,34 [ kA ]
X rez 3 7,5
i ș= √2∗K ș∗I p .0 =1,41∗1,608∗7,34=16,6 [ kA ]
de S/C
K1 2,5 1,369 0,01 4,9
K2 6,02 1,369 0,01 11,6
K3 7,34 1,608 0,01 16,6
Coala
Aparatul electric dintr-o instalaţie electrică trebuie ales astfel încît să satisfacă
următoarele condiţii :
- Parametrii nominali ai echipamentului să corespundă parametrilor locului în
care se instalează;
- Să reziste supratensiunilor şi curenţilor de scurtcircuit ce pot să apară în
regimurile de avarie.
Verificarea aparatelor electrice la solicitări mecanice şi termice în cazul
curenţilor de scurtcircuit se face prin compararea mărimelor de calcul cu cele de
încărcare.
La alegerea unui sau a altui aparat electric aceste condiţii pot fi mai puţine sau
mai multe în funcţie de destinaţia şi locul de instalare. De exemplu: întrerupătoarele
se aleg după toate condiţiile, iar separatoarele nu se verifică la capacitatea de
deconectare.
Tipul aparatelor de comutaţie şi protecţie cu parametrii de calcul şi nominali
din catalog se reprezintă în tabele.
Coala
Un =35 kV.
Tabela 10.1.Separator
Tipul: PHДЗ-1-35/1000 Y1
Parametrii de calcul
Parametrii nominali
Uins= 35 [kV] Unom= 35 [kV]
Il= 264 [A] Imax= 369 [A] Inom= 1000 [A]
iş= 16,6 [kA] ilim.dim. = 63 [kA]
Bsc= 161 [kA 2*s] I2term tterm= 2500 [kA 2*s]
[ 5,p.267,tab.5.5. ]
Snt 16000
I l= = =264 [ A ]
√ 3∗U n 1,73∗35
1,4 S nt 1,4∗16000
I max= = =369 [ A ]
√ 3∗U n 1,73∗35
[1,p.180,tab.7.11.]
Coala
Snt 16000
I l= = =924 [ A ]
√ 3∗U n 1,73∗10
1,4 S nt 1,4∗16000
I max= = =1294 [ A ]
√ 3∗U n 1,73∗10
Snt 2500
I l= = =144 [ A ]
√ 3∗U n 1,73∗10
1,4 S nt 1,4∗2500
I max= = =202 [ A ]
√ 3∗U n 1,73∗10
Coala
Tipul: ТПЛK-10-УЗ
Parametrii de calcul
Parametrii nominali
Uins= 10 [kV] Unom= 10 [kV]
Il= 924 [A] Imax= 1294 [A] Inom1= 2000 Inom2= 5 [A]
iş = 11,6 [kA] ilim.din.= 74.5 [kA]
Bsc= 108 [kA 2*s] I2term tterm.= 2187 [kA 2*s]
r2=2,3 [Ω] r2.adm=4 [Ω]
[ 3,p.632,tab.4.5 ]
S ap .
r 2=r ap . +r cond . +r cont . = +r cond . +r cont . =0,4 +1,8+0,1=2,3 [ Ω ]
I 22
Tipul: TЛM-10-У3
Parametrii de calcul
Parametrii nominali
Uins= 10 [kV] Unom= 10 [kV]
Il= 924 [A] Imax= 1294 [A] Inom1= 200 Inom2= 5 [A]
iş = 11,6 [kA] ilim.din.= 17.6 [kA]
Bsc= 108 [kA 2*s] I term tterm.=
2
300 [kA 2*s]
r2=2,8 [Ω] r2.adm=6 [Ω]
Coala
S ap .
r 2=r ap . +r cond . +r cont . = +r cond . +r cont . =0,4 +2,3+0,1=2,8 [ Ω ]
I 22
Tipul: Э25
Parametrii de calcul
Parametrii nominali
Uins= 0,4 [kV] Unom= 0,66 [kV]
Coala
Snt 2500
I l= = =3612 [ A ]
√ 3∗U n 1,73∗0,4
1,4 S nt 1,4∗2500
I max= = =5057 [ A ]
√ 3∗U n 1,73∗0,4
Tipul: ТНШЛ-066
Parametrii de calcul
Parametrii nominali
Uins= 0.4 [kV] Unom= 0,6 [kV]
Il= 3612 [A] Imax= 5057 [A] Inom1= 6000, Inom2= 5 [A]
iş = 4,9 [kA] ilim.din.= 17.6 [kA]
Bsc= 18,75 [kA 2*s] I term tterm.= 2187
2
[kA 2*s]
r2=3 [Ω] r2.adm=6 [Ω]
[ 6,p.632,tab.4.5 ]
S ap .
r 2=r ap . +r cond . +r cont . = +r cond . +r cont . =0,6+ 2,3+0,1=3 [ Ω ]
I 22
Bsс= I p .o2 ( t ppr +t decon .) =2,52∗3=18,75 [ kA 2∗s ]
Concluzie:
În proiectul de curs a fost efectuată alimentarea cu energiei electrică a uzinei
constructoare de masini . Alimentarea cu e.e poate fi efectuata de la statia raionala a
SEE,in care sint instalate doua transfoarmatoare de putere .
Coala
BIBLIOGRAFIE
Coala
1. CUPRINS:
Coala
Concluzii………………………………………………………………………
Bibliografie……………………………………………………………………
Coala