Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Coala
Coala
Coala
Coala
Coala
Coala
Coala
[1,p.16,tab.1.6.;p.22,tab.1.10.]
Coala
Sc într . = K s * √ ¿ ¿
unde :
Pic .tot - puterea activă totală de calcul, avînd în vedere pierderile active prin
Coala
S c .într
U c =4 ,34 √l+16 P , unde
P=
2
19,117
Uc
Varianta I
√
=4,34 4,8+16∗
Uc ≤ Un =
2
=54,5[ kV ]
110 [kV]
Varianta II Uc ≥ Un = 35 [kV]
Coala
100,46
F calc . = =91,327[mm2 ]
1,1
2
Fc = 95 [mm ] – din [4,p.361,tab.П1-1 ]
ro = 0,299 [ Ω /Km] – din [4,p.361,tab.П1-1 ]
xo = 0,383[ Ω /Km] – din [4,p.363,tab.П1-3 ]
d = 13,5 [mm] - din [4,p.361,tab.П1-1 ]
∆U=
∑ P 'c. tot .∗R+∑ Q'c .tot .∗X =[V ]
Un
14509,188∗1,435+14874,871∗1,838
∆U= =437,82 [ V ]
110
Calculăm pierderile de tensiune în % la 110 kV după formula:
∆U 0,438
∆U= ∗100 [ % ] ∆U= ∗100=0,398 [ % ]
Un 110
19116,93 315,72
I c= =315,72 [ A ] F c= =287 [ mm 2 ]
1,73∗35 1,1
2
Fst = 300 mm , calculăm parametrii conductoarelor pentru varianta II:
Coala
Varianta I
S nom ≤S ctr nT = 10000 [kVA]
S
Varianta II
S nom ≥S ctr nT= 16000 [kVA]
S
Coala
Sc . într
K înc =
în regim normal:
n⋅Snom .tr
Coeficientul de încărcare în regim de avarie trebuie să corespundă relaţiei:
S c . într
av K av
înc =
K înc ≤1,4 ( n−1 )⋅S nom. tr
Coala
10157650 5920427
X= =416,98 [ m ] Y= =243,04 [ m ]
24360 24360
Coala
3468,54
K av
înc = =1,13Tabelul
2500
-
3 8 I 6179,13 2x4000 0,64 1,28
-
4 9 I 6179,13 2x4000 0,64 1,28
1,7,10,11 -
5 I,III 5611,64 2x4000 0,58 1,16
13
Notă : Puterea deconectată în regim de avarie se va calcula după relaţia :
Pdec = 1.4 * Snom – Pc.tot
Coala
Coala
3468 /2
I c= =68,9[A]
√3∗10
Coala
Tipul şi ro xo
Sarcina Ic Fec Iadm L
Tronsonul secţ. Ω Ω
tranzitată [A] [mm2] [A] [km]
Cablului km km
SPC-PT1 68,9 ААШв 140 1,14 0,379 0,1
3468,54
50
49,2
SPC-PT2 138 ААШв 240 0,1 0,031 0,225
5391
120
109,25
SPC-PT3 215,9 ААШв 310 0,194 0,079 0,275
6179,13
185
139
SPC-PT4 215,9 ААШв 310 0,194 0,079 0,175
6179,13
185
154,2
SPC-PT5 157 ААШв 240 0,194 0,366 0,150
5611,64
120
112,3
[4,p.369,tab.П.1-9;p.373,tab.П.2-6]
Coala
Coala
Coala
Sb
x L =x o⋅l⋅ 2
determină:
U med
unde : l – lungimea liniei, km;
Sb – puterea de bază (Sb=100 [MVA] sau 1000 [MVA])
Umed – valoarea tensiunii medie pentru tensiunea nominală în punctul de
scurtcircuit.
Tabelul 9.1
Unom 6 [kV] 10 [kV] 35 [kV] 110 [kV]
Umed 6,3 [kV] 10,5 [kV] 37 [kV] 115 [kV]
xo – reactanţa specifică pentru un 1km,
Pentru transformator:
U sc Sb
x o= ⋅
100 S nom
unde: usc – tensiunea de scurtcircuit a transformatorului se ia din catalog
în dependenţă de tipul;
Snom – puterea nominală a transformatorului.
Reactanţa sistemului:
Sb Sb
x= x=x s⋅
S sc sau Snom
Zec
Eec
h
h
Coala
E ech
I '' = ⋅I ,[ kA ]
Z ech b
Pentru fiecare punct de scurtcircuit să determină curentul de şoc:
Coala
Es= 1
SEE
S s =550MVA
X sist
XL
L=4,8 km
L
X0 =0,4 Ω/km
K3
S nt=16000kVA X spc
SPC
K3 USC =10 %
K2
X L4
L4 L1=0,175 km
K2 X 0 =0,079Ω/km
K1
X PT
Snt= 4000 kVA
PT4
USC =6,5%
K1
Coala
U sc∗Sb 6,5∗100
X PT = = =1,625
100∗S tr . PT 100∗4
Es
X rez1
K1
Sb 100
∗U
√ 3∗U b 2 1,73∗0,42 ∗0,4 5,5[kA]
I b= = =¿
U1 10
Es 1
I p .0= ∗I = ∗5,5=1,55 [ kA ]
X rez 1 b 3,559
i ș= √2∗K ș∗I p . o=1,41∗1,369∗1,55=2,99 [ kA ]
Pentru K2
X 2PT 2,64
X rez2= X rez 1− =3,559− =2,259
2 X PT 3,25
Coala
PentruK3
X SPC 2 X L2 0,39 0,13
X rez3= + + X sist= + +0,16=0,84
2 X SPC 2 X L 1,25 0,72
Sb 100
I b= = =5,505 [ kA ]
√ 3∗U b 1,73∗10,5
Es 1
I p .0= ∗I b= ∗5,505=6,5 [ kA ]
X rez 3 0,84
i ș= √2∗K ș∗I p .0 =1,41∗1,608∗6,5=12,35 [ kA ]
de S/C
K1 1,55 1,369 0,01 2,99
K2 2,4 1,369 0,01 6,95
K3 6,5 1,608 0,01 12,35
Coala
Aparatul electric dintr-o instalaţie electrică trebuie ales astfel încît să satisfacă
următoarele condiţii :
- Parametrii nominali ai echipamentului să corespundă parametrilor locului în
care se instalează;
- Să reziste supratensiunilor şi curenţilor de scurtcircuit ce pot să apară în
regimurile de avarie.
Verificarea aparatelor electrice la solicitări mecanice şi termice în cazul
curenţilor de scurtcircuit se face prin compararea mărimelor de calcul cu cele de
încărcare.
La alegerea unui sau a altui aparat electric aceste condiţii pot fi mai puţine sau
mai multe în funcţie de destinaţia şi locul de instalare. De exemplu: întrerupătoarele
Coala
Un =35 kV.
Tabela 10.1.Separator
Tipul: PHДЗ-1-35/1000 Y1
Parametrii de calcul
Parametrii nominali
Uins= 35 [kV] Unom= 35 [kV]
Il= 264 [A] Imax= 369 [A] Inom= 1000 [A]
iş= 12,35 [kA] ilim.dim. = 63 [kA]
Bsc= 89 [kA *s]
2
I term tterm= 2500 [kA 2*s]
2
[ 5,p.267,tab.5.5. ]
Snt 16000
I l= = =264 [ A ]
√ 3∗U n 1,73∗35
1,4 S nt 1,4∗16000
I max= = =369 [ A ]
√ 3∗U n 1,73∗35
[1,p.180,tab.7.11.]
Coala
Tipul: ТПЛK-10-УЗ
Parametrii de calcul
Parametrii nominali
Uins= 10 [kV] Unom= 10 [kV]
Il= 264 [A]; Imax= 369 [A] Inom1= 1000 Inom2= 5 [A]
iş = 12,35[kA] ilim.din.= 74.5 [kA]
Bsc= 89 [kA 2*s] I2term tterm.= 2187 [kA 2*s]
r2=2,3 [Ω] r2.adm=4 [Ω]
[ 3,p.632,tab.4.5 ]
S ap .
r 2=r ap . +r cond . +r cont . = +r cond . +r cont . =0,4 +1,8+0,1=2,3 [ Ω ]
I 22
Snt 4000
I l= = =144 [ A ]
√ 3∗U n 1,73∗10
1,4 S nt 1,4∗4000
I max= = =202 [ A ]
√ 3∗U n 1,73∗10
Coala
Tipul: TЛM-10-У3
Parametrii de calcul
Parametrii nominali
Uins= 10 [kV] Unom= 10 [kV]
Il= 264 [A] Imax= 369 [A] Inom1= 200 Inom2= 5 [A]
iş = 6,95 [kA] ilim.din.= 17.6 [kA]
Bsc= 17 [kA 2*s] I term tterm.=
2
300 [kA 2*s]
Coala
S ap .
r 2=r ap . +r cond . +r cont . = +r cond . +r cont . =0,4 +2,3+0,1=2,8 [ Ω ]
I 22
Coala
Tipul: Э25
Parametrii de calcul
Parametrii nominali
Uins= 0,4 [kV] Unom= 0,66 [kV]
Il= 2312 [A] Imax= 3236 [A] Inom= 2500 [A]
Isc= 1,55 [kA] Inom.rup.= 50 [kA]
[1,p.91,tab.4.10]
Snt 4000
I l= = =2312 [ A ]
√ 3∗U n 1,73∗0,4
1,4 S nt 1,4∗4000
I max= = =3236 [ A ]
√ 3∗U n 1,73∗0,4
Tipul: ТНШЛ-066
Parametrii de calcul
Parametrii nominali
Uins= 0.4 [kV] Unom= 0,6 [kV]
Il=2312 [A]; Imax=3236 [A] Inom1= 3000, Inom2= 5 [A]
iş = 2,99 [kA] ilim.din.= 17.6 [kA]
Bsc= 7,2 [kA 2*s] I term tterm.= 2187
2
[kA 2*s]
r2=3 [Ω] r2.adm=6 [Ω]
[ 6,p.632,tab.4.5 ]
S ap .
r 2=r ap . +r cond . +r cont . = +r cond . +r cont . =0,6+ 2,3+0,1=3 [ Ω ]
I 22
Bsс= I p .o2 ( t ppr +t decon .) =1,552∗3=7,2 [ kA 2∗s ]
Concluzie:
Coala
BIBLIOGRAFIE
Coala
1. CUPRINS:
Coala
Concluzii………………………………………………………………………
Bibliografie……………………………………………………………………
Coala