Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Coala
Coala
Coala
[1,p.30-32]
Coala
Coala
kW
unde : m = are valori : 0,5..1,
kW
m2
[ ] mm 2
Coala
Coala
Sc într . = K s * √ ¿ ¿
unde :
Pic .tot - puterea activă totală de calcul, avînd în vedere pierderile active prin
Coala
S c .într
U c =4 ,34 √l+16 P , unde
P=
2
Coala
41,35
Uc
Varianta I
=4,34 1+16∗
√
Uc ≤ Un =
2
=79,03[ kV ]
110 [kV]
Varianta II Uc ≥ Un = 35 [kV]
108,65
F calc . = =98,77[mm2 ]
1,1
2
Fc = 120 [mm ] – din [4,p.361,tab.П1-1 ]
ro = 0,157 [ Ω /Km] – din [4,p.361,tab.П1-1 ]
xo = 0,154[ Ω /Km] – din [4,p.363,tab.П1-3 ]
d = 17,5 [mm] - din [4,p.361,tab.П1-1 ]
∆U=
∑ P 'c. tot .∗R+∑ Q'c .tot .∗X =[V ]
Un
Coala
41352,69 341,47
I c= =341,47 [ A ] F c= =310,41 [ mm 2 ]
2∗1,73∗35 1,1
2
Fst = 400 mm , calculăm parametrii conductoarelor pentru varianta II:
Coala
Varianta I
S nom ≤S ctr nT = 25000 [kVA]
S
Varianta II
S nom ≥S ctr nT= 32000 [kVA]
S
Sc . într
K înc =
în regim normal:
n⋅Snom .tr
Coeficientul de încărcare în regim de avarie trebuie să corespundă relaţiei:
S c . într
av K av
înc =
K înc ≤1,4 ( n−1 )⋅S nom. tr
Coala
9882209,54 5374690,39
X= =172,47 [ m ] Y= =93,8 [ m ]
57297,2 57297,2
Coala
S calc . 3852
Sc .tr = S c .tr = =2558 [ kVA ]
n∗K înc 1,4
S calc . 3852
K înc . = K înc = =¿ 0,77
n∗S nom. tr 2∗2500
S calc . 3852
K av .
înc . = K av
înc = =1,44
(n−1)∗Snom .tr 2500
Categoria
Grupuri Pdeconectată
№ după Sarcina Kînc Kînc
de nxSnT în regim avarie
PT continuitate asigurată Avarie
sarcină [kW]
a în AEE
0,77 1,54 -352
1 14 I 3852 2x2500
Coala
Coala
Coala
3402
I c= =196[A]
2 √ 3∗10
196
F ec .= =140 [ A]
1,4
Tipul şi ro xo
Sarcina Ic Fec Iadm L
Tronsonul secţ. Ω Ω
tranzitată [A] [mm2] [A] [km]
cablului km km
Coala
Coala
Coala
S
x L =x o⋅l⋅ 2b
determină: U med
unde : l – lungimea liniei, km;
Sb – puterea de bază (Sb=100 [MVA] sau 1000 [MVA])
Umed – valoarea tensiunii medie pentru tensiunea nominală în punctul de
scurtcircuit.
Tabelul 9.1
Unom 6 [kV] 10 [kV] 35 [kV] 110 [kV]
Umed 6,3 [kV] 10,5 [kV] 37 [kV] 115 [kV]
xo – reactanţa specifică pentru un 1km,
Pentru transformator:
Coala
Zec
Eec
h
h
unde: Eech – este forţa electromotoare sumară
E ech
I '' = ⋅I ,[ kA ]
Z ech b
Pentru fiecare punct de scurtcircuit să determină curentul de şoc:
Coala
Coala
XL
L= 1 km
L
X0 =0,4 Ω/km
K3
S nt=40000kVA X spc
SPC
K3 USC =10,5 %
X L1
L1 L1=0,23km
X 0 =0,031Ω/km
K2
L2=0, 12 km
L2 X L2
K2 X0 =0, 079Ω/km
Sn t= 4000 kVA K1
PT8 X PT
USC =6,5%
K1
Coala
Es
X rez1
K1
Sb 100
∗U 2 ∗0,4
√ 3∗U b 1,73∗0,42 5,5[kA]
I b= = =¿
U1 10
Es 1
I p .0= ∗I b= ∗5,5=5,4 [ kA ]
X rez 1 1,18
i ș= √2∗K ș∗I p . o=1,41∗1,369∗5,4=10,4 [ kA ]
Pentru K2
X 2PT 2,64
X rez2= X rez 1− =1,18− =0,37
2 X PT 3,25
Sb 100
I b= = =5,505 [ kA ]
√ 3∗U b 1,73∗10,5
Es 1
I p .0= ∗I b= ∗5,505=28,9 [ kA ]
X rez 2 0,37
i ș= √2∗K ș∗I p .0 =1,41∗1,369∗28,9=55,9 [ kA ]
PentruK3
X SPC 2 X L2 0,07 0,0009
X rez3= + + X sist= + + 0,08=0,17
2 X SPC 2 X L 0,52 0,06
Coala
de S/C
K1 5,4 1,369 0,01 10,4
K2 28,9 1,369 0,01 55,9
K3 29,8 1,608 0,01 67,5
Aparatul electric dintr-o instalaţie electrică trebuie ales astfel încît să satisfacă
următoarele condiţii :
- Parametrii nominali ai echipamentului să corespundă parametrilor locului în
care se instalează;
Coala
La alegerea unui sau a altui aparat electric aceste condiţii pot fi mai puţine sau
mai multe în funcţie de destinaţia şi locul de instalare. De exemplu: întrerupătoarele
se aleg după toate condiţiile, iar separatoarele nu se verifică la capacitatea de
deconectare.
Tipul aparatelor de comutaţie şi protecţie cu parametrii de calcul şi nominali
din catalog se reprezintă în tabele.
Un =110 kV.
Tabela 10.1.Separator
Tipul: PHДЗ-1-110/1000 Y1
Parametrii de calcul
Parametrii nominali
Uins= 110 [kV] Unom= 110 [kV]
Il= 210 [A] Imax= 294 [A] Inom= 1000 [A]
iş= 67,5 [kA] ilim.dim. = 80 [kA]
Coala
Snt 40000
I l= = =210 [ A ]
√ 3∗U n 1,73∗110
1,4 S nt 1,4∗40000
I max= = =294 [ A ]
√ 3∗U n 1,73∗110
Coala
Snt 40000
I l= = =2312 [ A ]
√ 3∗U n 1,73∗10
1,4 S nt 1,4∗40000
I max= = =3236 [ A ]
√ 3∗U n 1,73∗10
Snt 4000
I l= = =231 [ A ]
√ 3∗U n 1,73∗10
1,4 S nt 1,4∗4000
I max= = =323 [ A ]
√ 3∗U n 1,73∗10
Coala
S ap .
r 2=r ap . +r cond . +r cont . = +r cond . +r cont . =0,4 +1,8+0,1=2,3 [ Ω ]
I 22
Tipul: TЛM-10-У3
Parametrii de calcul
Parametrii nominali
Uins= 10 [kV] Unom= 10 [kV]
Il= 231 [A] Imax= 323 [A] Inom1= 400 Inom2= 5 [A]
iş = 55,9 [kA] ilim.din.= 74,5 [kA]
Bsc= 2295 [kA 2*s] I term tterm.=
2
300 [kA 2*s]
r2=2,8 [Ω] r2.adm=6 [Ω]
[ 3,p.632,tab.4.5 ]
S ap .
r 2=r ap . +r cond . +r cont . = +r cond . +r cont . =0,4 +2,3+0,1=2,8 [ Ω ]
I 22
Coala
Tipul: Э40
Parametrii de calcul
Parametrii nominali
Uins= 0,4 [kV] Unom= 0,66 [kV]
Il= 5780 [A] Imax= 8092 [A] Inom= 15000 [A]
Isc= 5,4 [kA] Inom.rup.= 50 [kA]
[1,p.91,tab.4.10]
Snt 4000
I l= = =5780 [ A ]
√ 3∗U n 1,73∗0,4
1,4 S nt 1,4∗4000
I max= = =8092 [ A ]
√ 3∗U n 1,73∗0,4
Tipul: ТНШЛ-066
Parametrii de calcul
Parametrii nominali
Uins= 0.4 [kV] Unom= 0,6 [kV]
Il= 5780 [A] Imax= 8092 [A] Inom1= 20000, Inom2= 5 [A]
iş = 10,4 [kA] ilim.din.= 17.6 [kA]
Bsc= 87 [kA 2*s] I2term tterm.= 2187 [kA 2*s]
r2=3 [Ω] r2.adm=6 [Ω]
[ 6,p.632,tab.4.5 ]
S ap .
r 2=r ap . +r cond . +r cont . = +r cond . +r cont . =0,6+ 2,3+0,1=3 [ Ω ]
I 22
Bsс= I p .o2 ( t ppr +t decon .) =5,42∗3=87 [ kA2∗s ]
Coala
Coala
BIBLIOGRAFIE
Coala