Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

Propunător: Filatov Vali-Florentina


Data: 26.05.2015
Şcoala Gimnazială „Alexandru Ciucurencu” Tulcea
Clasa: a I-a C
Aria curriculară: Consiliere şi orientare
Disciplina: Dezvoltare personală
Unitatea de învăţare: Vine, vine vara!
Detaliere de conţinut: Atitudine pozitivă faţă de sine şi faţă de ceilalţi
Interacţiuni simple cu fiinţe şi obiecte familiare
Text suport: „Cel mai frumos cadou”
Tipul lecţiei: recapitulare

Competențe specifice:

2.1. Asocierea emoțiilor de bază cu elemente simple de limbaj nonverbal și paraverbal


2.3. Explorarea caracteristicilor necesare pentru a fi bun prieten

Obiective operaţionale:
a). cognitive
O.c1. să citească corect, conştient, cursiv şi expresiv textul „Cel mai frumos cadou”;
O.c.2 să asocieze corect emoțiile de bază celor redate de chipul ursulețului;
O.c.3 să explice cuvintele şi expresiile noi din text, integrându-le în contexte noi;
O.c.4 să coloreze doar casetele în care se regăsesc calitățile lui Martinică;
O.c.5 să traseze drumul până la comoara prieteniei.
b). afective
O.a.1 implicarea activă a tuturor elevilor în toate momentele lecţiei.

Strategia didactică: euristică

Metode de învăţământ:

1
a) de comunicare – orală: expozitive - explicaţia M1
- descrierea M2
- povestirea M3
conversative- conversaţia euristică M4

- scrisă: - lectura explicativă M5


- lectura selectivă M6

b) de explorare – directă a realităţii: - observaţia dirijată M7

c) de învăţare prin acţiune – directă: - exerciţiul M8


- simulată: - jocul M9
d) interactive: - brainstorming M10
e) de evaluare – tradiţionale – proba scrisă M11
- alternative - observarea dirijată a activităţii şi comportamentului M12
- autoevaluarea M13
Mijloace de învăţământ:

- videoproiector m1
- mesajul zilei m2
- fişe cu sarcini de lucru m3
- cufăr m4
- jetoane în formă de inimioare m5
- markere m6
- creioane colorate m7
- post-it-uri m8

Forme de organizare:
a). activitate – colectivă F1
- individuală F2
- în perechi F3
b). participare - dirijată F4
- independentă F5
c). sarcini - frontale F6
- individuale F7

2
Bibliografie:

Ministerul Educaţiei Naționale- Programe şcolare pentru clasa I, aprobate prin O.M. nr. 3418/19.03.2013;
Caiet de aplicații „Dezvoltare personală”, Anca Veronica Tăut,Rodica Horvath, Editura Sinapsis, Cluj-Napoca, 2014;
Caiet „Mă joc şi învăţ- activităţi practice”, Editura Teora, București, 2009;
http://www.citatecelebre.net/

3
Desfăşurarea lecţiei

Evenimentele Obiective Elemente de conţinut/ Activităţi de învăţare Strategii didactice Evaluare


lecţiei Metode Mijloace Forme de
Timp organizare
1. Pregătirea
pentru activitate - Pregătirea materialelor necesare lecţiei;
a). organizarea 4 min. - Asigurarea climatului de încredere
clasei reciprocă şi a disponibilităţilor psihice M1 F1
pentru desfăşurarea lecţiei;
- Salutul, însoțit de adresarea unor F3
complimente;

b). captarea Elevii sunt introduşi în activitate prin M2 m1 F4 - aprecierea şi


2 min.
atenţiei prezentarea pe videoproiector a unei imagini. M3 analizarea
Se cere elevilor să precizeze ce legătură există M4 răspunsurilor
între cei doi copii. (ANEXA 1). M7

c). motivarea 4 min.


Se solicită elevilor să noteze pe post-it-uri „La M10 m8 F2 - aprecierea şi
specifică pentru ce se gândesc când aud cuvântul prietenie?”. M8 m6 F4 analizarea
activitate O.a.1 Răspunsurile elevilor vor forma un ciorchine. F6 răspunsurilor

2. Anunţarea 2 min. Se prezintă tema şi obiectivele lecţiei. M1 F1


temei şi a
obiectivelor

4
3. Consolidarea 18 min. Învăţarea se va realiza prin lectura - aprecierea şi
şi explicativă a textului „Cel mai frumos cadou”- analizarea
sistematizarea O.c.1 metodă specifică în familiarizarea elevilor cu răspunsurilor
cunoştinţelor O.c.3 tehnici ale muncii cu cartea: F1
- lectura integrală a textului în mod M5 m3 F4 - stimularea elevilor
independent; M4 F6 pasivi
- lectura selectivă; M6
- explicarea cuvintelor şi a expresiilor;
- conversaţia generalizatoare cu privire la
conţinutul textului.

4. Obţinerea 7 min. Evaluarea stadiului înţelegerii, însuşirii şi - analiza nivelului


performanţei O.c.2 aplicării cunoştinţelor se va realiza prin M4 m3 F2 rezolvării sarcinilor
O.c.4 rezolvarea celor două cerințe prezente pe fișa M8 m7 F5
de lucru (ANEXA 2). M11 F7
M12

5. Asigurarea 10 min. Fiecare elev va primi câte o fișă cu un M1 m3 F1


retenţiei şi a O.c.5 labirint (ANEXA 3), a cărei rezolvare îi va M4 m4 F5
transferului conduce către „comoara prieteniei” (un cufăr M8 m5 F7
din care fiecare elev va extrage câte un jeton M9
în formă de inimioară pe care este scrisă o M12
calitate necesară pentru a fi bun prieten).
Va oferi acest jeton colegului care deţine din
punctul lui de vedere această calitate.
6. Concluzii şi 3 min. Aprecieri asupra modului de participare la M12 F1 -autoapreciere
aprecieri finale lecţie şi a implicării în diferite momente ale M13 F4 -aprecieri finale
activităţii. F6

5
ANEXA 1

6
ANEXA 2

7
ANEXA 3

S-ar putea să vă placă și