Sunteți pe pagina 1din 4

DATA:

CLASA:
ŞCOALA:
DURATA ACTIVITĂŢII: 50 MINUTE
PROFESOR: Charlotte Maria Irimie

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

 MODULUL: Gastronomie
 UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Materii prime de origine animală
 TEMA LECŢIEI: Valoarea nutritivă a cărnii
DEMERS DIDACTIC
1. MOTIVAŢIA: Este o lecţie mixtă care este valoroasă prin conţinutul său
informativ şi formativ privind valoarea nutritivă a cărnii
2. OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:

 Obiective cognitive:
O1 – să enumere substanţele nutritive specifice unor tipuri de carne;
O2 – să caracterizeze diverse le tipuri de carne;
O3 – să prezinte condiţiile de păstrare a cărnii;
O4 – să precizeze posibilităţile de utilizare culinară a cărnii;
O5 – să compare unele tipuri de carne;

 Obiective motrice:
O6 – să colaboreze cu colegii în cadrul grupei;
O7 – să completeze fişele de lucru;

 Obiective afective:
O8 – să participe activ la lecţie.
O9 – să manifeste interes pentru activitate
1O – să se implice în cadrul echipei
3. STRATEGIE DIDACTICĂ:
A. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, lucrul
individual şi în echipă, turul galeriei, metoda sinelg, diagrama Venn, eseul de 5
minute.
B. Mijloace: fişe individuale de lucru, planşe şi markere pentru prezentare
6. BIBLIOGRAFIE:
 Pintilie, M. – Metode moderne de învăţare – evaluare, Editura Eurodidact, Cluj-
Napoca, 2003.
 Steele, J.L., Meredith, K.S., Temple, Charles – Lectura şi scrierea pentru
dezvoltarea gândiri critice, volumele I şi II, editate de ,,Center Education
2000+”
SCENARIU DIDACTIC

Etapele Ob. Desfăşurarea activităţii Activitatea Metode şi


lecţiei elevilor procedde
1. Moment Se pregăteşte sala de clasă şi Se pregătesc în conversa-
organizatoric materialul didactic necesar linişte pentru ţia
desfăşurării optime a lecţiei. Se activitate.
efectuează prezenţa şi se notează
absenţii în catalog.
2. Verificarea O7 Se împart elevilor spre rezolvare explicaţia
cunoştinţelor fişele de lucru (ataşate la planul de Completează exerciţiul
însuşite lecţie) şi se acordă elevilor timp de fişa de muncă problemat
anterior lucru 15 minute, după ce în prealabil independentă. izarea
li se explică ce sarcini de lucru au.
3. Anunţarea Se anunţă titlul lecţiei noi şi Notează titlul conversa-
temei obiectivele operaţionale urmărite. Se lecţiei noi în ţia
notează titlul pe tablă. caiete.
4. Dirijarea O1 Se împart elevii în 4 grupe. Fiecare Lucrează în lucrul în
învăţării O2 grupă va studia timp de 7 minute echipă. echipă
O6 valoarea nutritivă a unui anumit tip Îşi prezintă turul
O8 de carne, cu ajutorul materialului din produsul galeriei
O9 manual. Vor completa ideile pe o
1O planşă. După expirarea timpului
fiecare echipă îşi va desemna un
reprezentant care va prezenta
informaţiile pe care grupa lor le-au
descoperit. Planşele vor fi expuse pe
pereţi până la ora viitoare.
O3 Li se cere elevilor să spună cum ştiu
O4 ei că se păstrează carnea şi li se cere Elevii răspund metoda
O8 să găsească modalităţi de utilizare cerinţelor sinelg
O9 culinară a cărnii. formulate

5. Fixarea O5 Cu ajutorul diagramei Venn, şi a Elevii rezolvă metoda


cunoştinţelor O8 informaţiilor suplimentare din cerinţa formulată diagramei
O9 manual se face o comparaţie între
valoarea nutritivă a cărnii de pasăre şi
peşte.
6. Evaluarea Li se cere să facă un eseu de 5 minute Elevii scriu metoda
şi asigurarea prin care: eseul eseului de
feed-back- O8 - să scrie un lucru pe care l-au învăţat 5 minute
ului din lecţia respectivă;
- să formuleze o întrebare pe care o
mai au în legătură cu această lecţie. .
7. Concluzii O9 Profesorul trage concluzii şi face Ascultă
şi aprecieri aprecieri referitoare la modul de concluziile înv. Conversa-
desfăşurare a activităţii şi face ţia
recomandări, dacă este nevoie, pentru
îmbunătăţirea procesului educativ.
8. Tema de Se dă tema de casă: vor căuta pe Notează tema de Conversa-
casă internet sau în diferite cărţi informaţii casă. ţia
suplimentare privind valoarea
nutritivă a unui anumit tip de carne,
la alegere.
FIŞĂ DE L UC R U

A. Citeşte afirmaţiile de mai jos. Dacă consideri că afirmaţia este adevărată încercuieşti
litera A , iar dacă este falsă încercuieşti litera F .
A F Acidul lactic face parte din categoria substanţelor extractive azotate.
A F Carnea şi subprodusele constituie sursa cea mai importantă de fier..
A F Vitaminele conţinute de carne sunt : B, PP, A, E.
A F Acizii graşi saturaţi sunt valoroşi pentru organism.
2 puncte
B. Realizaţi o asociere corectă a cifrelor cu literele (scriind în dreptul fiecărei cifre din
prima coloană literele corespunzătoare a tipurilor de carne din coloana a doua)

a. batal
1. BOVINE b. palmipede
c. nisetru
2. OVINE d. mânzat
e. galinacee
3. PASĂRE f. columbieni
g. bivol
4. PEŞTE h. miel
i. cegă.
2 puncte
C. Rezolvaţi aritmogriful următor:
A – B Substanţă nutritiv reprezentativă pentru carne
1. Element aproximativ invers proporţional cu conţinutul de grăsime din carne.
2. Componentul mineral reprezentativ pentru carne, ea reprezentând cea mai bună sursă
alimentară pentru această substanţă minerală.
3. Substanţă extractivă neazotată.
4. Fosfolipid.
5. Sterid
6. Fosfolipid
7. Componenţi esenţiali ai proteinelor.
8. Lipidele de bază din carne.
A
1. A P A
2. F I E R
3. G L I C O G E N
4. L E C I T I N A
5. C O L E S T E R O L
6. C E F A I N A
7. A M I N O A C I Z I
8. G L I C E R I D E
B

5 puncte

S-ar putea să vă placă și