Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

DATA: 27.03.2017

CLASA: a IV – a

ÎNVĂŢĂTOR: Farcaș Carmen Diana

ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare

DISCIPLINA: Limba și literatura română

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: A ști, a face, a fi împreună

SUBIECTUL LECȚIEI: Cuvântul-parte de propoziție. Predicatul

TIPUL LECŢIEI: predare – învăţare

FORMA DE REALIZARE꞉ activitate integrată

DISCIPLINE INTEGRATE:
 Limba și literatura română
 Geografie
 Matematică

COMPETENȚE SPECIFICE:
Limba și literatura română:
1.1. Realizarea de deducţii simple pe baza audierii unui text literar sau informativ accesibil
1.3. Sesizarea abaterilor din mesajele audiate în vederea corectării acestora
2.4. Iniţierea şi menţinerea unei interacţiuni în vederea rezolvării de probleme individuale sau de grup
2.5. Manifestarea interesului pentru participarea la interacţiuni orale
3.2. Asocierea elementelor descoperite în textul citit cu experienţe proprii

Geografie:
1.1. Identificarea unor termeni geografici în texte/contexte/situații de învățare diferite
1.2. Utilizarea termenilor geografici simpli în contexte cunoscute

Matematică:
2.1. Recunoaşterea numerelor naturale în concentrul 0- 1 000 000 şi a fracţiilor cu numitori mai mici sau
egali cu 10, respectiv egali cu 100

SCOPUL LECȚIEI:
- formarea deprinderilor de a opera cu structuri gramaticale morfologice şi sintactice diverse ;
- consolidarea abilităților de comunicare prin dezvoltarea capacităţii de exprimare corectă,fluentă,în
propoziţii logice;
- îmbogățirea vocabularului.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE: - Pe parcursul și la finalul lecției, elevii vor fi capabili :

O1. Să completeze corect rebusul folosind cunoştinţe referitoare la părţile de vorbire şi părţile de
propoziţie;
O2. Să definească cuvântul ca parte de propoziție;
O3. Să definească predicatul pe baza exemplelor date ;
O4. Să identifice predicate verbale din textele date pe baza întrebărilor
O5. Să analizeze predicate verbale indicând categoriile gramaticale ale verbului
O6. Să completeze propoziții lacunare cu predicatele potrivite

STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, problematizarea; munca
independentă
 RESURSE MATERIALE:manual, caiete, fise de lucru; plic (cuvinte decupate)
 FORME DE ORGANIZARE:, individual, frontal, în perechi
 FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: evaluare orală, aprecieri verbale;
 RESURSE TEMPORALE: 50 minute
 RESURSE UMANE: 20 elevi

Bibliografie:
 Vasile Molan, ,,Didactica disciplinelor «Comunicare în limba română» și «Limba și literatura
română» din învățământul primar”, Editura Miniped, București, 2015
 Ştefania Popescu, ,,Gramatica practică a limbiii române”, Editura Tedit FZH, Bucureşti, 2007

 Ioan Şerdean, ,,Didactica limbii şi literaturii române în învăţământul primar”, Editura Corint,
Bucureşti, 2007
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Strategia didactică
Nr. Secvențele Ob Conținutul instructiv educativ Metode și Mijloace de Mod de Evaluare
Crt lecției . procedee învățământ organizare
. didactice
Op
.

1. Momentul  Asigur condiţiile optime pentru buna


organizatoric desfăşurare a lecţiei: aerisirea sălii de
clasă, pregătirea materialului didactic
pentru prezentarea softului educaţional şi a
experimentelor.
2. Verificarea  Se verifică calitativ și cantitativ tema Conversația Caiete Frontal Capacitatea de a recepta
cunoștințelor pentru acasă. un mesaj și de a răspunde
Explicația la întrebări
anterioare și
a temei
pentru acasă
3. Captarea 05  Captarea atenției se va realiza prin Conversaţia Fișă Frontal Capacitatea de a recepta
atenţiei rezolvarea unui rebus ( Anexa 1) un mesaj și de a răspunde
Rebus la întrebări

4. Anunţarea  Pornind de la rebusul de mai sus solicit un Conversația Caiete Frontal Capacitatea de a asculta
temei elev să citească cuvântul care a ieşit pe un mesaj
verticala A-B şi astfel le spun elevilor că Exercițiul Tablă Individual
astăzi vom învăța despre predicat.
 Explic obiectivele vizate pe înțelesul
elevilor.
 Scriu titlul pe tablă.
5. Dirijarea  Se citesc replicile corespunzătoare Activitate Tablă Frontal Capacitatea de a citi
învăţării imaginii din manual și se discută. independentă corect, conștient și
05  Se definește cuvântul ca parte de Caiete expresiv.
propoziție și se notează în caiete. Conversaţia
Manual Individual Capacitatea de a
 Pentru fiecare cuvânt al enunțului ,,Tata
Explicaţia recunoaște verbele.
doarme pe banchetă”se identifică
întrebarea potrivită . Capacitatea de a preciza
 Se recunoaște în propozițiile date verbul întrebările potrivite
ca parte de vorbire și se discută ce exprimă pentru diverse cuvinte.
fiecare.
 Se definește predicatul și se notează Capacitatea de a defini
noțiunile pe tablă și în caiete. predicatul.

6. Fixarea  Se fixează cunoștințele prin rezolvarea Conversaţia Fișa Frontal Capacitatea de a citi
cunoştinţelor sarcinilor de pe fișa de lucru (Anexa 2) corect, conștient și
Explicaţia Individual expresiv.

Exercițiul Capacitatea de a rezolva


sarcinile fișei de lucru.
Problematizare

7. Obținerea  Elevii vor fi împărțiți în perechi Conversația Plic Lucrul în Capacitatea de a ordona
performanței  Fiecare pereche primește un plic cu o perechi cuvinte pentru a obține
coală A4 și cuvinte amestecate.(Anexa 3) Exercițiul Cuvinte propoziții.
decupate
 Vor lipi cuvintele pe coală pentru a
Problematizarea
obține propoziții
 Se vor afișa la tablă propozițiile obținute
și se vor identifica predicatele.
8. Asigurarea  Se va face prin discutarea celor învățate Conversaţia Manual Frontal Capacitatea de a
retenției și a în cadrul lecției și prin parcurgerea celor completa piramida
trei trepte ale piramidei (Anexa 4). Exercițiul Fișă Individual
transferului  Se va da tema pentru acasă Aprecieri verbale
Anexa 1

REZOLVAŢI REBUSUL!

A
1. 1.

2. 2.
3. 3.
4. 4.
5. 5.
6. 6.
7.
7.
8. 8.
B

1. Partea de vorbire care ţine locul unui substantiv se numeşte .......


2. Partea de vorbire care exprimă acţiunea, starea şi existenţa se numeşte .....
3. Partea de vorbire care arată numărul obiectelor prin numărare se numeşte ......
4. Partea de vorbire care exprimă însuşiri ale substantivelor se numeşte .....
5. Propozitiile sunt alcătuite din .......
6. Verbul exprimă ...................., starea şi existenţa fiinţelor, lucrurilor, fenomenelor
naturii.
7. Verbul ,, stă” exprimă .....
8. Partea de vorbire care denumeşte fiinţe, lucruri, fenomene ale naturii se numeşte ......

Anexa 2
Fișă de lucru

1. Subliniază predicatele din enunțurile următoare:

Dunărea străbate zece țări și patru capitale.

În vacanța mare noi vom vizita Delta Dunării.

În Delta Dunării sunt păsări ocrotite de lege.

- Pelicanul nu a prins nici un pește?

2. Încercuieşte forma corectă a predicatelor verbale:

Bucătarul gătesc / găteşte. Zidarii construieşte /construiesc.


Păsărelele zboară / zbor. Copiii merge / merg.

3.Completează spaţiile cu predicate verbale potrivite:


Clopoțelul______________. Luca_____________niște ghicitori. Nina_________________
lucrările colegilor.O___________ Tania.

(a suna, a citi, a strânge, a ajuta)

4.Subliniază predicatele din textul dat și analizează-le după modelu dat:

“ Iarna geroasã a trecut. Zãpada, mângâiatã de razele soarelui, se topeşte.


În pãduri apar ghioceii gingaşi. În curând se vor întoarce pãsãrile cãlãtoare.”

A trecut꞊ predicat exprimat prin verb, timpul trecut, persoana a III-a, numărul singular

_________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
ANEXA 4

URCĂ, DACĂ ŞTII !

BRAVO !

Realizează acordul:

Stufărişurile bogate( a adăposti)


………………..vulpi şirete și mistreţi fioroși
.Delta Dunării ( a avea) …………un farmec
aparte.

ÎncercuieȘte doar predicatele:


Delta Dunării s-a format prin depunere aluviunilor aduse de fluviu.. Ea
se află între cele trei braţe.

Predicatul este...................................................................care
arată................................................... Întrebările prin care se află
sunt:...............................................................................................

ANEXA 3
Dunărea limitează la sud Carpații
Occidentali.

Carpații Orientali se învecinează spre vest cu


Depresiunea Transilvaniei.

Carpații Meridionali au o altitudine maximă de


2544m, în Vârful Moldoveanu.

S-ar putea să vă placă și