Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:26.11.2020
GRUPA: Mare 4
EDUCATOARE: Bacnașu Ionela
TEMA ANUALĂ: Cum este, a fost şi va fi aici pe Pământ?
TEMA PROIECTULUI: Astazi despre ieri si maine
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: Au fost, sunt si vor mai fi
CATEGORIA ACTIVITĂȚII: JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA )
MIJLOC DE REALIZARE: ACTIVITĂȚI PE CENTRE DE INTERES
TEMA ACTIVITĂȚII:
 JOC DE MASĂ:” Jocul umbrelor”
 NISIP ȘI APĂ:”Produse de panificațíe”
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi
SCOPUL: Cultivarea sociabilității copiilor, a intereselor și deprinderilor de cooperare
cu partenerii de joc, a intercomunicării libere în timpul jocului.
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII:
C1.Curiozitate, interes si initiativa in învătare;
COMPORTAMENTE VIZATE:
C1.1. Manifesta curiozitate si interes pentru experimentarea si invatarea in situatii noi;
C1.2. Initiaza activitati de invatare si interactiuni cu copiii sau cu adultii din mediul
apropiat .
OBIECTIVE:
 Să identifice obiectele după forma umbrei acestora;
 Să execute mișcări specifice etapei de încălzire a mâinilor ;
 Să realizeze lucrări cu tema activității.
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul
MATERIAL DIDACTIC:
JOC DE MASĂ NISIP ȘI APĂ
Fișe cu umbrele Forme
obiectelor,cartonașe cu prăjituri(gogoși,croisante,pâine,covrigi),nisip
imagini ,siluete ale kinetic de diferite culori,apă
obiectelor

FORMA DE ORGANIZARE: pe grupuri


DURATA: 25-30 min
BIBLIOGRAFIE:
 Borţeanu, S., Brănişteanu, R., Breben, S., Fulga, M., Grama, F., Haiden, R.,
Ignat, E.,
Mânzu, L., Necula, G., Nicolae, I., Popescu, C. , Răileanu, D. ,2008,
Curriculum pentru învățământul preșcolar (3-6/7 ani) , Editura Didactica
Publishing House
 Antonovici Ştefania, Paula Neaţu – „Jocuri şi activităţi alese”, Editura Aramis
Print, 2008;
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Evenimentul Obiective Conţinutul ştiinţific Strategii Evaluare


didactic didactice
Moment Se asigură un climat psiho-pedagogic optim
organizatoric pentru desfășurarea activității:
-se aerisește sala de grupă
-se așază mobilierul pe centre de interes
-se pregătesc materialele necesare pentru
fiecare centru
1.Captarea Educatoarea îi invită pe copii într-o calatorie cu Conversaţia frontală
atenţiei trenul, iar la fiecare oprire in gara au parte de o
mulţime de surprize. Se prezintă centrele de Explicaţia
activitate și se intuiesc materialele
corespunzătoare.
2.Anunţarea Se anunță tema și obiectivele urmărite la frontală
temei fiecare centru:
JOC DE MASĂ:” Jocul umbrelor”-copiii
potrivesc siluetele și cartonașele cu umbra
obiectelor Explicaţia
NISIP ȘI APĂ:”Produse de panificațíe”-
realizează din nisipul kinetic pus la dispozitie și
cu ajutorul formelor produse de panificație.
3.Dirijarea O1 Exerciţiul
activităţii Copiii se organizează în microgrupuri și își Explicaţia Pe
O2 desfășoară activitatea pe centre. grupuri

O3 Educatoarea va trece pe la fiecare centru şi le


va oferi sugestii și ajutor copiilor, dacă este
cazul.
Copiii pot,dacă doresc, să facă schimb de loc
de la un centru de activitate la altul(educatoarea
pune la dispoziție materiale individuale,în
plus,la fiecare centru)

Se vor urmări socializarea, colaborarea între


copii, munca în echipă, îndemânarea şi
exprimarea liberă.
4.Încheierea Explicaţia Frontal-
activităţii Se fac aprecieri generale și individuale asupra individuală
modului în care s-au comportat copiii la
activitate.
Se realizează o expoziţie cu lucrările de la
centrul „Nisip și apă”
Prin Tranziţia:” Ceasul sună,pe toți ne
adună!”, copiii merg la baie.

S-ar putea să vă placă și