Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 3.12.2020

GRUPA: MARE 4

TEMA ANUALA:,,Cum exprimăm ceea ce simțim?”

TEMA SĂPTĂMÂNALĂ:,,România de ieri și de azi”

CATEGORIA ACTIVITATII: ALA :

JOC DE MISCARE:,,Cursa stegulețelor!”

SCOPUL:
Cultivarea sociabilității, a spiritului de echipă, a interrelaționării, a comunicării libere
în timpul jocului și a competitivității.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII


A2. Conduita senzorio-motorie pentru orientarea miscarii

COMPORTAMENTE VIZATE
A2.2. Se orienteaza in spatiu pe baza simturilor

OBIECTIVE:
 Să respecte regulile jocului;
 Să utilizeze în timpul jocurilor deprinderile însușite în timpul activităților
instructiv-educative;
 Să coopereze cu colegii pe parcursul jocului.

METODEE ȘI PROCEDEE: conversația,explicația, jocul

MATERIAL DIDACTIC: cretă,găletușe cu nisip,stegulețe

FORMA DE ORGANIZARE:frontal-individuală

DURATA:30 de minute

BIBLIOGRAFIE:

*Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor de la nastere la 6/7 ani


*Anca Bulboacă, Grațiela Vișan, „Labirintul jocurilor. Antologie de jocuri pentru
preșcolari și școlari”-Editura Arlequin, 2015
SCENARIUL ACTIVITĂȚII:
EVENIMENTE CONȚINUTUL STRATEGII EVALUAREA
DIDACTICE ȘTIINȚIFIC DIDACTICE
1.Moment Se creeaza conditiile psiho-
organizatoric pedagogice necesare desfășurarii
activității în bune condiții.
2.Captarea Se realizează cu ajutorul unui element Conversația Frontală
atenției surpriza:
“Stegul României”.
3.Anunțarea Copiii vor fi anunțați că vor desfăsura Conversația
temei in curtea gradinitei jocul de Explicația
miscare ,,Cursa stegulețelor!”.

4.Desfășurarea PREZENTAREA JOCULUI: Explicația


activității Grupa de copii se împarte în două
echipe egale ca număr.Se
așeazăașează în flanc în fața liniei de
pornire.Primul jucător din fiecare jocul
coloană primește 5 stegulețe.El
aleargă cu stegulețele și le înfige în
găletușele cu nisip așezate în zig-zag
în fața rândului.Apoi trece la sfârșitul
acestuia.
Când copilul a terminat de așezat
stegulețele următorul aleargă și le
culege(strânge)în ordinea așezării lor
inițiale.Apoi se întoarce cu ele și le
înmânează coechipierului său,iar el
trece la sfârșitul rândului.
Copilul următor nu depășește linia de
plecare până ce nu a primit toate
stegulețele.Căștigă echipa care
termină mai repede.
5.Încheierea Voi face aprecieri generale și Conversația Frontală
activității individuale asupra activitatii.Copiii Individuală
primesc câte un steguleț.

S-ar putea să vă placă și