Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:3.12.2020
GRUPA: Mare 4
EDUCATOARE: Bacnașu Ionela
TEMA ANUALĂ: Cu ce exprimăm ceea ce simțim?
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: România de ieri și de azi
CATEGORIA ACTIVITĂȚII: JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA 1)
MIJLOC DE REALIZARE: ACTIVITĂȚI PE CENTRE DE INTERES
TEMA ACTIVITĂȚII:
 STIINTA: “Semnificația culorilor tricolorului” – material video
 JOC DE MASĂ:” Harta țării”– puzzle
 JOC DE ROL: „La defilare”
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi
SCOPUL: Cultivarea sociabilității copiilor, a intereselor și deprinderilor de cooperare
cu partenerii de joc, a intercomunicării libere în timpul jocului.
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII:
C1.Curiozitate, interes si initiativa in învătare;
COMPORTAMENTE VIZATE:
C1.1. Manifesta curiozitate si interes pentru experimentarea si invatarea in situatii noi;
C1.2. Initiaza activitati de invatare si interactiuni cu copiii sau cu adultii din mediul
apropiat.
OBIECTIVE:
 Să urmareasca materialul video pentru aflarea mai multor informatii despre
semnificația culorilor de pe drapelul României;
 Să îmbine corespunzător piesele puzleurilor pentru a obține imaginea dată ;
 Să redea prin joc tema centrului de interes
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul
MATERIAL DIDACTIC:
STIINTA JOC DE MASĂ JOC DE ROL
Calculator,CD, Puzzleuri cu harta Steaguri mari și
Drapel Romăniei(județe,regiuni,forme mici,avioane ,tancuri
de relief,obiective turistice ,cai și soldați de jucărie

FORMA DE ORGANIZARE: pe grupuri


DURATA: 25-30 min
BIBLIOGRAFIE:
 Borţeanu, S., Brănişteanu, R., Breben, S., Fulga, M., Grama, F., Haiden, R.,
Ignat, E.,
Mânzu, L., Necula, G., Nicolae, I., Popescu, C. , Răileanu, D. ,2008,
Curriculum
pentru învățământul preșcolar (3-6/7 ani) , Editura Didactica Publishing House
 Antonovici Ştefania, Paula Neaţu – „Jocuri şi activităţi alese”, Editura Aramis
Print, 2008;
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Evenimentul Obiective Conţinutul ştiinţific Strategii Evaluare


didactic didactice
Moment Se asigură un climat psiho-pedagogic optim
organizatoric pentru desfășurarea activității:
-se aerisește sala de grupă
-se așază mobilierul pe centre de interes
-se pregătesc materialele necesare pentru
fiecare centru
1.Captarea Educatoarea îi invită pe copii într-o calatorie cu Conversaţia frontală
atenţiei trenul, iar la fiecare oprire in gara au parte de o
mulţime de surprize. Se prezintă centrele de Explicaţia
activitate și se intuiesc materialele
corespunzătoare.
2.Anunţarea Se anunță tema și obiectivele urmărite la frontală
temei fiecare centru:
STIINTA: Semnificația culorilor
tricolorului? – material video – copiii vor
urmari materialul video pentru a intelege mai Explicaţia
bine cum sunt așezate și care este semnificația
simbolică a culorilor de pe stegul României
JOC DE MASĂ Harta țării-puzzle
– copiii vor imbina, individual ,piesele puzzelui
pentru a obține imaginea pusă la dispoziție
JOC DE ROL: – copiii vor folosi materialele
puse la dispoziție de central de interes și nu
numai pentru a organiza defilarea românilor și
a armatei de 1 Decembrie

3.Dirijarea O1 Copiii se organizează în microgrupuri și își Exerciţiul


activităţii desfășoară activitatea pe centre. Educatoarea va Explicaţia Pe
O2 trece pe la fiecare centru şi le va oferi sugestii grupuri
copiilor, dacă este cazul. Se vor urmări
O3 socializarea, colaborarea între copii, munca în
echipă, îndemânarea şi exprimarea liberă.
4.Încheierea Se fac aprecieri generale și individuale asupra Explicaţia Frontal-
activităţii modului în care s-au comportat copiii la individuală
activitate. Se intonează un fragment din Imnul
României :“Deșteaptă-te,române! “.

S-ar putea să vă placă și