Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA: MARE
DATA:3.12.2020
TEMA ANUALA DE STUDIU :Cum exprimăm ceea ce simțim
SUBTEMA:România de ieri și de azi
DOMENIUL DE ACTIVITATE: D.O.S.
ACTIVITATEA:Educație pentru societate
TEMA ACTIVITĂȚII:” Am fost și eu la Alba Iulia și am văzut Unirea cea mare”de
Dumitru Almaș
TIPUL DE ACTIVITATE :consolidare
FORMA DE REALIZARE : povestea educatoarei
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
D.1 .Mesaje orale în context de comunicare cunoscute
COMPORTAMENTE VIZATE:
D.1.1 Exersează,cu sprijin,ascultarea activă a unui mesaj,în vederea înțelegerii și receptării
lui(comunicarea receptivă)
SCOPUL: Cultivarea atitudinii pozitive și de apartenența la o comunitate și dezvoltarea
trăsăturilor moral-civice prin prezentarea unor întâmplări/ povestiri istorice
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
-să redea înțelesul unor cuvinte și expresii din text;
-să descrie succesiunea momentelor principale ale povestiri;
- să demonstreze înțelegerea mesajului transmis in textul literar(morala poveștii).
METODE ȘI PROCEDEE: conversaţie, explicaţia, povestirea
. MATERIALE DIDACTICE: calculator,conținutul video al povestii,planșe cu secvențele
poveștii ,steagul României

DURATA:30-35 minute

BIBLIOGRAFIE:
M.E.C.T. ,Curriculum pentru învatamântul preșcolar, Bucuresti , 2008
Revista de învățământ preșcolar ,București ,2009
Anca Vodita., 2014, Ghid de aplicare în practică educațională a curriculumului preșcolar–
Planificare tematică, Editura Kreativ
Desfășurarea activității:

Nr. Secvența Conținutul științific Metode și Evaluar


crt didactică procedee ea
1 Moment Asigurarea condițiilor optime de desfașurare a activității.
organizatoric Aerisirea sălii de grupă.
Distribuirea materialelor folosite.
Configurarea mobilierului din sala de grupă.
2 Captarea Copiilor li se va prezenta cartea “ Povestiri Coversația inițială
atenției istorice”purtându-se o mică conversație referitoare la
importanța și semnificația pe care o au acestea în relatarea
unor evenimente ce s-au petrecut de-a lungul timpului.

3 Prezentarea Se va prezenta copiilor titlul poveștii:” Am fost și eu la Explicația


temei și a Alba Iulia și am văzut Unirea cea mare“ de Dumitru Almaș
obiectivelor şi obiectivele activităţii într-o manieră accesibilă.
povestirea continuă
Copiilor le vor fi prezentate imagini cu harta României din
prezent și harta țării de acum 102 ani în urmă(când toate
cele trei principate au hotărât Unirea).

Educatoarea redă conținutul poveștii cu ajutorul imaginilor


vizuale( pe parcurs este derulat materialul video)
menținând un prmanent contact vizual cu copiii.
Expunerea povestirii se realizează pe un ton cald sau
4 Desfășurarea grav(modulații ale vocii),în funcție de intensitatea
activității mesajului transmis prin textul redat.
Se vor face opriri ale derulării , educatoare oferind
explicații necesare înțelegerii cuvintelor folosite(drapel,a
viețui,văzduh,o țâră) și al mesajului redat prin materialul
expus.
Vor fi adresate întrebări copiilor cu privire la înțelegerea
mesajului transmis,al succesiunii evenimentelor cât și al
unor cuvinte și expresii întâlnite în textul literar.
Copiii vor fi încurajați să se exprime clar și coerent în
redarea ideilor principale și/sau al secvențelor din textul
povestirii folosindu-se de imagini din „Am fost și eu la
Alba Iulia și am văzut Unirea cea mare”scrisă de Dumitru
Almaș . conversația
Mesajul textului este extras împreună cu copiii printr-un set
de întrebari ajutătoare:

Care este titlul poveștii audiate?

Știa de la începutul poveștii Dumitrița ce se v-a întâmpla


la Alba Iulia?

Cum s-a simțit Dumitrița când mama sa a acceptat să o ia


cu ea la Unirea cea Mare?
Care a fost atitudinea bătrânului față de Dumitrița?Ce i-a
spus?

Cum a decurs Unirea cea mare?

De ce credeți că Dumitrița si-a amintit toate


amănuntele(sentimentele)pe care le-a trăit în acea zi?

Se are în vedere menționarea importanței relatărilor pe


care le fac autorii povestirilor istorice în stabilirea unor
date veidice din trecutul unei țări(națiuni,popor).

5 Asigurarea Copiii vor fi încurajați să ofere își exprime părerea cu conversația finală
retenției și a privire la semnificația textului:
transferului “ Unde-i unul nu-i putere /La nevoi și la durere/Unde-s doi
puterea crește/Si dușmanul nu sporește.”
Copiilor li se v-a pune spre audiție cântecul:” Hora
Unirii” .

6 Încheierea Se vor face aprecieri asupra modului de desfășurare a


activității activității și al modului de implicare .

S-ar putea să vă placă și