Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

Grupa: mijlocie
Unitatea de invatamânt: Scoala primara Dreamland Pipera
Educatoare: Parlici Adela
Data: 13.11.2020
Tema anuala de studiu: Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?
Tema saptamanii: Ciubotelele ogarului
Tema activitatii: Iepurele si ogarul
Tipul activitatii:
Categorii de activitati de invatare: DEC - educatie muzicala
Forme de realizare: Cantec: „Iepurele si ogarul”- predare
Scopul activitatii: formarea deprinderii de a intona corect, expresiv si omogen
cantecul, respectand pozitia corecta, tonul, semnalul de inceput, dictia si respiratia in
emiterea sunetelor.
Dimensiuni ale dezvoltarii:
- Conduita senzorio-motorie, pentru orientarea miscarii.
Comportamentele vizate:
- Isi coordoneaza miscarile in functie de ritm, cadenta, pauza, semnale sonore,
melodii.
Obiectivele operationale:
 Sa redea corect linia ritmico-melodica a noului cantec;
 Sa respecte pozitia corecta in timpul interpretarii, in vederea unei respiratii
corecte si a emiterii corecpunzatoare a sunetelor;
 Sa interpreteze cantecel in mai multe variante, cu intreaga grupa si pe grupuri
mici de copii
Strategii didactice:
Metode si procedee didactice: observatia, demonstratia, exercițiul, explicația,
conversația
Mijloace didactice: papusa – machete, planse cu imagini sugestive, laptop,
statie, recompense;
Forme de organizare a activitatii: frontal, individual, pe grupuri mici
Durata:15-20 min

DESFASURAREA ACTIVITATII

EVENIMENT CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGII EVALUARE


DIDACTIC DIDACTICE
Moment Pentru o buna desfăşurare a activitatii, Observarea
organizatoric se realizează urmatoarele: comportament
-aerisirea sălii de grupa; ului copiilor
-pregatirea materialului didactic
(machete, stativul cu plansele
reprezentand imagini sugestive pentru
textul noului cantec);
-asezarea scaunelelor in semicerc;
- intrarea ordonata a copiilor in sala de
grupa si ocuparea scaunelelor;

Captarea Se va prezenta elemental surpriza – o Conversația; Evaluare


atenției machete cu elemente specifice - Macheta formativa orala
continutului cantecului: copaci - frontal
desfrunziti, iepure si ogar care alearga
printre copaci; se va discuta despre
anotimpul toamna si despre ce se
intampla in acest anotimp.
Anuntarea temei Se va anunta titlul noului cantec,
“ Iepurele si ogarul”
Prezentarea Se atrage atentia copiilor asupra Conversatia,
continutului si pozitiei corecte a corpului in timpul demonstratia,
dirijarea interpretarii: spatele drept, lipit de explicația,exer
invatarii spatarul scaunelelor, mâinile pe cițiul
genunchi. Copiii sunt familiarizati cu Frontal
conţinutul noului cantec, utilizand Pe grupuri
imaginile de pe stativ;
Se interpreteaza cantecul de catre
educatoare. Se recita versurile noului
cantec, care, apoi, se repeta cu toti
copii
“ Ce se vede colo in zare?
/Vine parca-ar fi calare./
Hop,hop,hop,hop,hop/Hop,hop,hop,hop
Fuge de mananca nori/Sa nu-l prinde
vanatorii./
Hop, hop,hop…../Iepurasul fuge,fuge si
ogarul nu-l
ajunge./Hop,hop,hop,hop,hop,hop/Hop,
hop,hop,hop.(bis)
Pusca sa nu-l nimereasca/ Pielea sa n-
o gaureasca./
Uite, crangul e aproape /Si-n tufisuri o
sa scape./
Hop,hop,hop,hop,hop/Hop,hop,hop,hop
/ Iepurasul fuge,fuge si ogarul nu-l
ajunge./Hop,hop,hop,hop,hop,hop/Hop,
hop,hop,hop.(bis)
Se executa impreuna cu copii diferite
exerciţii, cu scopul reglarii respiratiei,
omogenizarii vocilor si mobilizarii
corzilor vocale: mirosim o floare,
umflam balonul, suflam in luminare,
facem ca trompeta/ca toba/ca si
claxonul masinii; scurte fragmente
melodice din cantecel care urmeaza a fi
invatate, redate cu ajutorul silabei “la”;
Se interpreteaza cantecul cu toata
grupa, urmarindu-se respectarea
semnalului educatoarei, a tonului si
ritmului (se interpreteaza mai intai pe
fragmente, apoi in intregime).
Se repeta cantecul de doua-trei ori cu
toti copiii (se evita obosirea acestora),
apoi cu unul-doua grupuri mici de copii.

Obtinerea Se inregistreaza interpretarea Conversația


performantei si cantecului de catre copii si se audiaza frontal
asigurarea apoi inregistrarea; se discuta impreuna
retentiei si cu copiii despre calitatea interpretarii.
transferului
Incheierea Se fac aprecieri individuale si colective Conversația, Aprecieri
activitatii referitoare la modul de participare la frontal verbale
activitate si la calitatea executarii
cantecului.

S-ar putea să vă placă și