Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

EDUCATOARE: Ursu Raluca

DATA : 4.10.2022

GRUPA : MARE

TEMA ANUALĂ: Când, cum și de ce se întâmplă?

TEMA PROIECTULUI: Darurile toamnei

TEMA SĂPTĂMÂNII: Zvon de toamnă

TEMA ACTIVITTĂȚII: Culori de anotimpuri

DOMENIUL DE ACTIVITATE (EXPERIENȚIAL): Domeniul Științe

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Cunoașterea mediului

TEMA/TITLUL ACTIVITĂȚII:

TIPUL ACTIVITĂȚII: Predare-învățare

FORMA/MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic


OBIECTIV FUNDAMENTAL: Evaluarea cunoştinţelor despre anotimpuri.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
O1-să recunoască anotimpurile după elementele caracteristice fiecăruia ;
O2-să descrie conţinutul imaginilor prezentate;
O3-să sesizeze elementele care nu aparţin anotimpului respectiv;
O4-să găsească răspuns la ghicitori;
O5-să mânuiască materialul pus la dispoziţie;
O6-să rezolve sarcinile fişei.

REGULILE JOCULUI: Descrierea ilustraţiilor ce reprezintă aspecte semnificative celor patru anotimpuri, stabilirea legăturii dintre
conţinutul ilustraţiei şi anotimp, recunoaşterea unor elemente speifice anotimpurilor.

ELEMENTE DE JOC : surpriza, aplauzele, ghicitori, stimulente.

COMPLICAREA JOCULUI : copiii ascultă cu atenţie sarcina dată de educatoare fiecărei echipe, apoi, pe rând, dau răspunsul.

STRATEGIA DIDACTICĂ :
1. Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, descoperirea, problematizarea.

2. Mijloace didactice:
- imagini reprezentând cele patru anotimpuri;
- imagini reprezentând fiecare anotimp, în care s-au strecurat elemente specifice altor anotimpuri;
- bileţele cu ghicitori pentru fiecare echipă;
- fise de evaluare;
- coş
- buline colorate în maro, alb, verde şi galben;
- simboluri pentru fiecare echipă: frunze, brăduţi, ghiocei, cireşe;
- pătrate din hârtie albă pentru proba 2
- panou
- carioca
3. Material bibliografic
 Ana, A.; Cioflica, S.M. “ Proiecte tematice orientative” Editura TehnoArt, 2003
 Mihai, I., Arsene, M, “ Ghicitori hazlii pentru voi, copii!” Editura Aramis, 2003

ORGANIZAREA JOCULUI: Frontal, individual, pe echipe.

DURATA : 30 minute

SCENARIUL DIDACTIC

Etapele Conţinut Metode Evaluare


activităţii Ob instuctiv-educativ şi
procedee
I.Moment Se pregăteşte clasa pentru activitate.
organizatoric Se pregătesc materialele necesare pentru activitate.
II.Captarea Surpriza: pe mese se află un coşuleţ şi materiale cu Conversaţia
atenţiei care copiii vor lucra la activitatea la care vor fi asistaţi
de câţiva musafiri.
III.Anunţarea “ Astăzi la activitatea de cunoaştere a mediului vom
temei şi a juca un joc care se numeşte Când se întâmplă.Voi va Conversaţia
obiectivelor trebui să arătaţi cât de multe lucruri interesante ştiţi
voi despre acestea.”
Într-un coş se află un număr egal de buline de 4 culori: Evaluez capacitatea de
IV.Explicarea maro, albe, verzi şi galbene.Copiii vor extrage buline Conversaţia concentrare a atenţiei
jocului şi în funcţie de acestea se vor împărţi în patru echipe copiilor în urmărirea
egale: explicaţiilor.
1.Echipa toamnei-maro Explicaţia
2.Echipa iernii-alb
3.Echipa primăverii-verde
4.Echipa verii-galben
Fiecare echipă se aşează la câte o masă.
Educatoarea are pregătite pentru fiecare echipă câte
patru probe specifice anotimpului pe care aceasta îl
reprezintă.Pe rând, toate echipele vor răspunde la câte
o probă.
Pentru fiecare răspuns corect fiecare echipă primeşte
un simbol caracteristic anotimpului pe care îl
reprezintă (frunze, brăduţi, ghiocei, cireşe).La final se
adună simbolurile strânse de fiecare echipă şi se
declară câştigătoare echipa care adună cele mai multe
simboluri.
Se va desfăşura un joc de probă pentru a verifica dacă
copiii au înţeles sarcina.Pentru aceasta voi adresa Capacitatea copiilor de
V.Jocul de probă întrebarea “Care sunt anotimpurile anului?” Numesc Exerciţiul întelegere a regulilor jocului.
un copil să răspundă şi dacă acesta dă răspunsul corect
îi acord , doar ca exemplu, un punct.
Jocul va începe cu prima probă care va fi efectuată, pe
rând, de toate cele patru echipe, apoi, se va continua la
fel ce restul probelor.
PROBA 1
VI.Jocul Priveşte imaginea expusă şi descrie anotimpul pe care Exerciţiul Capacitatea copiilor de a
propriu-zis O1 îl ilustrează Conversaţia rezolva sarcinile primite şi
O2 PROBA 2 Problematizarea acord punctajul cuvenit.
Acoperă cu câte o bucată de hârtie albă elementele Descoperirea
care nu se potrivesc cu anotimpul din centrul imaginii,
pe care îl reprezintă ehipa ta.
O3 PROBA 3
Fiecare echipă va răspunde la o ghicitoare care se
referă la o caracteristică ce aparţine anotimpului său.
PROBA 4
O4 Fiecare echipă va primi o fişă de lucru individual, cu
sarcină diferită, în funcţie de anotimpul pe care îl
reprezintă.

O5
O6
Adun punctajul obţinut de fiecare echipă şi desemnez
VII.Încheierea echipa câştigătoare. Conversaţia
activităţii Acord stimulente.
Se strâng materialele

S-ar putea să vă placă și