Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

EDUCATOARE: Ursu Raluca

DATA: 6.03.2023

GRUPA: Mică

TEMA ANUALĂ: Cum exprimăm ceea ce simțim?

TEMA PROIECTULUI: Bine ai venit, primăvară!

TEMA SĂPTĂMÂNII: Pentru tine, dragă mamă!

DOMENIUL DE ACTIVITATE (EXPERIENȚIAL): Domeniul estetic și creativ (DEC)

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educație muzicală

TEMA/TITLUL ACTIVITĂȚII: „Vine, vine primăvara”

TIPUL ACTIVITĂȚII: Predare-învățare

SCOPUL ACTIVITĂȚII:

 Însuşirea temeinică şi conştientă a noului cântec predat.


OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1- să intoneze şi să execute exerciţii muzicale concepute pentru dezvoltarea auzului, întinderii vocale şi a memoriei muzicale;

O2- să interpreteze jocul muzical cu voce naturală, fără stridenţe şi la înălţimea reală;

O3- să-şi însuşească versurile şi melodia cântecului, interpretându-l nuanţat şi expresiv;

O4- să execute jocul muzical coordonând mişcările şi sincronizându-le cu ritmul şi textul acestuia.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

 METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul;

 MIJLOACE DIDACTICE: imagini cu aspecte de primăvară, tamburină;

 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.

LOCUL DESFĂȘURĂRII ACTIVITĂȚII:

BIBLIOGRAFIE:

 M.E.N, 2019, Curriculum Pentru Învăţământul Preşcolar, București.


 „Laborator preşcolar” – Ghid metodologic, Ediţia a II-a revizuită, Liliana Ezechil, Mihaela Păişi Lăzărescu, Editura V&I
Integral, Bucureşti, 2002.
 “Sugestii metodologice pentru aplicarea noului curriculum – Activități integrate din cadrul proiectelor” – Editura Diana.

DURATA ACTIVITĂȚII: 15 minute


SCENARIUL DIDACTIC
Strategia Didactică
Nr. Secvențele Ob Conținutul instructiv-educativ Metode și Mijloace de Forme de Evaluare
Crt. activității . procedee învățământ organizare
Op
 Salutul
 Aerisirea sălii de grupă
1. Momentul  Aranjarea mobilierului
orgnizatoric  Pregătirea materialelor
didactice
 Asigurarea condițiilor optime
pentru buna desfășurare a
activității

Se va realiza printr-oscurtă
conversaţie despre primăvară: Conversația Fontal
 „În ce anotimp ne aflăm noi?”
2. Captarea  „Ce schimbări se petrec în
atenției natură în anotimpul de Explicația Individual
primăvară?”
(înfloresc copacii, florile, se
întorc păsările călătoare, vine
căldura)
Fontal
3. Anunțarea „Astăzi vom învăța cântecelul Vine,
temei și a vine primăvara” – 2,3 copii fixează Conversația
obiectivelor tema anunţată.
Individual
Voi prezenta imaginile cu primăvara,
pe marginea acestora îi voi familiariza Conversația Planșe de
pe copii cu textul cântecului. primăvară

„Noi ne bucurăm mult de sosirea


primăverii în ţara noastră pentru că
4. Dirijarea floricele multicolore ies pe câmpii iar
activității copiii le adună cu plăcere. Peste tot Conversația
creşte iarbă verde, ciocârliile zboară
până la nori cântând cântece din
câmpie. Cucul strigă tare, pitulicea (o Observarea
altă pasăre) care vestesteşte
primăvara, sare în luncă, iar mieii
zburdă pe câmpii, în timp ce copiii
sunt îndemnaţi să-i privească şi să se Conversația
joace cu ei.”
Demonstrația
Voi interpreta cântecul model de 2
ori, expresiv şi nuanţat, după fiecare
interpretare voi face referiri la
conţinut, după care voi cânta cu copii
de 2, 3 ori.

5. Evaluarea  „Cum s-a numit cântecelul Conversația


activității învățat de noi astăzi?”

Se vor face atât aprecieri generale, cât Frontal


6. Încheierea și individuale, asupra modului în care Conversația
activității copiii au participat la activitate. Individual

S-ar putea să vă placă și