Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

EDUCATOARE: Ursu Raluca

DATA: 24.01.2023

GRUPA: Mare

TEMA ANUALĂ: Când, cum și de ce se întâmplă?

TEMA PROIECTULUI: În lumea animalelor

TEMA SĂPTĂMÂNII: Animalele în timpul iernii

DOMENIUL DE ACTIVITATE (EXPERIENȚIAL): Domeniul Psihomotric

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educație fizică

TEMA/TITLUL ACTIVITĂȚII: “Mergem în pădure”.

FORMA/MIJLOC DE REALIZARE: Parcurs aplicativ

SCOPUL ACTIVITĂȚII: Consolidarea depriderilor motrice de baza (Mers cu ocolire de obstacole, mers în echilibru cu transport de
greutăți, târâre pe abdomen cu spijin pe antebrate și împingere, aruncarea mingii la țintă fixă, săritura în lungime de pe loc, alergare
cu ocolire de obstacole) și a unui element de gimnastică (rostogolire din ghemuit în ghemuit pe salteaua de gimnastică).
Dimensiuni ale dezvoltării:

- Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață famliare;

- Sănătate (nutriție, îngrijire, igienă personală) și practici privind securitatea personală;

- Curiozitate, interes și inițiativă în învățare;

- Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate.

Comportamente vizate:

- Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei;

- Participă la activități fizice variate, adecvate nivelului lui de dezvoltare;

- Utilizează reguli de securitate fizică personală;

- Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în situații noi;

- Manifestă încredere în adulții cunoscuți, prin exersarea interacțiunii cu aceștia.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1- Să răspundă motric la o comandă dată: “Drepți!”, “Pe loc repaus!”, “La dreapta!”, “La stânga!”;

O2- Să execute diferite variante de mers și alergare păstrând poziția corectă;

O3- Să exerseze depriderile motrice învățate anterior prin parcurgerea traseului aplicativ;

O4- Să respecte direcția de deplasare în efectuarea parcursului aplicativ;

O5- Să participe activ și disciplinat la parcursul aplicativ.


STRATEGIA DIDACTICĂ:

 METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: Conversația, instructajul, explicația, demonstrația, exercițiul, jocul.

 MIJLOACE DIDACTICE: Fluier, stegulețe, ciupercuțe, bănci de gimnastică, măsuțe alăturate, mingi, indicatoare, element-
surpriză (un clopoțel), fluturaș.
 FORME DE ORGANIZARE: Frontal, individual.

LOCUL DESFĂȘURĂRII ACTIVITĂȚII:

BIBLIOGRAFIE:

 M.E.N, 2019, Curriculum Pentru Învăţământul Preşcolar, București.


 „Laborator preşcolar” – Ghid metodologic, Ediţia a II-a revizuită, Liliana Ezechil, Mihaela Păişi Lăzărescu, Editura V&I
Integral, Bucureşti, 2002.
 “Sugestii metodologice pentru aplicarea noului curriculum – Activități integrate din cadrul proiectelor” – Editura Diana.

DURATA ACTIVITĂȚII: 15 minute


SCENARIUL DIDACTIC
SECVENȚEL CONȚINUTUL ACTIVITĂȚII INDICATII EVALUARE
E METODICE
ACTIVITĂȚII

/DURATA

Adunarea și alinierea.

1.Organizarea Salutul și raportul. Respectă locul stabilit. Rapiditate și precizie.


colectivului
Verificarea echipamentului și Sincronizare.
de copii stării de sănătate.
Distanța între copii va
3 minute Anunțarea temei activității. fi de un cot luat prin
Respecta directia.
așezarea palmei drepte
Adoptari de poziții (Stând,
pe sold.
întoarceri spre stânga și spre
dreapta prin săritură). Atentie la neatentie!
Joc pentru captarea atenției: se Executa toti în acelasi
număra copiii din 2 în 2. La timp.
sunetul fluierului, nr.1 stă
ghemuit, iar nr.2 ridica brațele sus
și invers.

a) VARIANTE DE MERS:
2. Pregătirea *mers normal în formatie câte Spatele este drept.
organismului unul; Privirea înainte. Mișcă
Mersul coordonat și elastic.
pentru efort brațele pe lângă corp.
*mers în cadență (“Suntem
6 minute soldați”); Brațele sunt pe lângă
urechi.
*mers pe vârfuri cu brațele sus
(“Suntem balerini”);

*mers cu genunchii sus, brațele pe Palmele sunt pe


șolduri (“Suntem berze”); genunchi.

*mers ghemuit cu palmele pe


genunchi (“Suntem pitici”);
Brațele sunt îndoite din
Alergare elastică.
*mers normal. cot la 900.

b) VARIANTE DE ALERGARE: Coapsele sunt la


orizontală.
*alergare ușoară;
Călcâiele ating șezutul. Păstrează distanța.
*alergare cu genunchii sus;

*alergare cu pendularea gambei


înapoi;*exerciții de respirație.

Mers de voie în coloană câte doi.

Formarea coloanei de gimnastică.


3.Prelucrarea
selectivă a Direcția și sincronizarea.
aparatului
Exercițiul nr.1:
locomotor
“Privim după fluturi”
8 minute
P.I.- Stând depărtat cu palmele la
frunte;

T1-T2- Aplecarea capului cu


Spatele este drept.
arcuire;

T3-T4- Extensia capului cu arcuire;

T5-T6- Răsucirea capului spre


stânga cu arcuire;

T7-T8- Răsucirea capului spre Executarea corectă în timpii


dreapta cu arcuire. impuși ai exercițiului.

Exercițiul nr.2 :

“Foarfeca”
Forfecarea se execută
P.I.- Stând depărtat cu brațele energic, cu coatele
întinse înainte; întinse.
T1-T8- Ducerea brațelor unul peste
Executarea corecta în timpii
altul în plan orizontal. impuși ai exercițiului.

Exercițiul nr.3 : Mișcarea de întindere a


brațelor se face energic
“Boxăm”
cu pumnii ușor strânși.
P.I.- Stând depărtat cu pumnii la
piept
Executarea corecta în timpii
T1-T3-T5-T7- întinderea energică a impuși ai exercițiului.
brațului stâng înainte;

T2-T4-T6-T8- întinderea brațului


drept cu îndoirea brațului stâng la
Genunchii sunt întinși.
piept.

Exercițiul nr.4 : Executarea corecta în timpii


impuși ai exercițiului.
“Culegem flori”

P.I.- Stând depărtat;

T1- îndoirea trunchiului spre


înainte, mâna stânga atinge solul;

T2- Revenire;
T3- îndoirea trunchiului spre
înainte, mâna dreaptă atinge solul;
Brațele și picioarele se
T4- Revenire în P.I. mișcă liber, fără ca ei
să se lovească.
Executarea corectă în timpii
impuși ai exercițiului.

Exercițiul nr.5 :

“Gândacelul răsturnat”

P.I.- Culcat înapoi;


Coapsele sunt la
T1-T7- Ridicarea brațelor și Executarea corecta în timpii
orizontala.
picioarelor îndoite , mișcarea impuși ai exercițiului.
liberă a acestora;

T8- Revenire în P.I.

Exercițiul nr.6 :

4.Consolidarea “Barza într-un picior”


Executarea corecta în timpii
depinderilor
motrice prin P.I.- Stând cu mâinile pe sold; Săriturile se vor face cu impuși ai exercițiului.
parcurs aplicativ spatele drept.
T1- Ridicarea coapsei stângi cu
15 minute genunchiul îndoit și vârful întins;

T2- Revenire la P.I.;

T3- Ridicarea coapsei drepte cu


genunchiul îndoit și vârful întins;

T4- Revenire la P.I.

Exercițiul nr.7 :

“Sari și te întoarce”

P.I.- Stând cu mâinile pe șold;

T1-T3- Sărituri pe loc cu


desprindere de pe ambele
picioare;

T4- în săritură întoarcere la 900 la


stânga;
Coordonare și execuție corectă
T5-T7- Sărituri pe loc cu
adecvată.
desprindere de pe ambele
picioare; Se va lua în
T8- în săritură întoarcere la 900 la consideratie executarea
dreapta. corectă a depinderilor
motrice.

Desfacerea coloanei de
gimnastică. Împărțirea grupei de
copii în două echipe,
personalizându-se astfel echipele.
Copiii care au fost nr.1 vor forma
echipa stegulețelor galbene, iar
copiii care au fost nr.2 vor forma
echipa stegulețelor albastre. Se Se va urmări
vor alege și căpitanii celor două respectarea direcției de
echipe. deplasare în efectuarea
Parcursul aplicativ se va desfășura parcursului aplicativ.
ca o orientare turistică în pădure.
Această orientare se va desfășura
sub formă de concurs, pentru care
se stabilesc reguli cum ar fi:
executarea corectă a deprinderilor
motrice având timpul cel mai bun,
respectarea direcției de deplasare
în efectuarea parcursului
aplicativ, spirit de initiațivă și de
echipă în rezovarea sarcinilor
întâlnite pe traseul aplicativ.
Copiii din cele două
Fiecare echipă se va orienta după
echipe își pot susține
florile pe care le va găsi în drumul Ținuta corporală adecvată.
prin aplauze și
său, fiind îndrumat de educatoare.
îndemnuri coechipierul
La semnalul educatoarei, atunci când acesta are
“START”, plecând de la nevoie
indicatorul pe care scrie
“PLECARE” fiecare copil dintr-o
echipă se deplasează în șir. Ei
ajung într-o poiana unde sunt mai
multe ciupercuțe. Și trebuie să
ocoleasca cipercuța “OCOLEȘTE
CIUPERCUȚELE!” Ei trebuie să
se deplaseze în mers cu ocolire de
obstacole. Pe banca de gimnastică
întâlnesc un alt mesaj: “TRECEȚI
Receptivitatea copiilor.
PODUL!” Ei iau pietrele care se
găsesc lângă pod, se ridica pe
băncile de gimnastică, execută
mersul în echilibru cu transport de
greutăți și aterizează în spijin
ghemuit. Aici întâlnesc litera
R-“ROSTOGOLEȘTE-TE!”, ei
executând rostogolirea pe saltea. îi
întampină un alt indicator: Ei
5.Revenirea Copiii se afla în cerc.
ajung pe malul unui râu și găsesc
organismului Un copil sta în
mesajul: ”SARI PESTE RÂU!”,
după efort picioare, cu mainile la
adică executarea săriturii în
ochi, în mijlocul
3 minute lungime de pe loc. Când termină
cercului. Cei care se
traseul predă ștafeta, stegulețul
află în cerc au un
următorului copil din echipa sa.
fluturaș pe care
Câștigă echipa care termină
încearcă să-l ascundă la
primul traseul aplicativ și care a Dacă a găsit fluturașul, cei doi
spate și să-l treacă din
executat deprinderile motrice copii își vor schimba locurile
mână în mână. Când
corect . între ei și jocul continuă.
aude sunetul fluierului,
Voi premia cu diplome ambele copilul care se află în Dacă nu a ghicit, copilul are
echipe, subliniind ca toți copiii mijloc trebuie să indice dreptul la mai multe încercări.
sunt câștigători. copilul care are
fluturașul. Sunt felicitați și premiați cei
Joc liniștitor: “Unde-i fluturașul?” care au câștigat, dar și ceilalți
Apreciez modul de copii.
Adunarea (alinierea).
execuție a exercițiilor
Aprecieri generale și individuale. și a deprinderilor .

Recomandări.

Salutul.
6.Încheierea
activității

1 minut

S-ar putea să vă placă și