Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
6
IMPOZITAREA VENITURILOR DIN SALARII IN ROMANIA
1. O persoana fizica obtine lunar la locul de munca un salariu de 2550 lei si bonuri de masa
a caror contravaloare este de 600 lei. Sa se calculeze marimea venitului net ramas la
dispozitia contribuabilului si dimensiunea obligatiilor fiscale aferente venitului din
salarii, inclusiv contributii obligatorii.
Ce s-ar fi intamplat daca in loc de bonuri de masa angajatului i s-ar fi oferit o
indemnizatie de hrana de 600 de lei?
VB fara tichete=2550
-CO 25%*2550+10%*2550=892,5
-DP =f(VB cu tichete, nr de persoane)=f (2550+600=3150, 0) DP=150, cf tabel de mai jos
+TICHETE 600
VI=2550-892,5-150+600=2107,5
I=10%*2107,5=210,75
VENITUL NET=VB FARA TICHETE-CO-IMPOZIT PE VENIT=
2550-892,5-210,75=1446,75
Ce s-ar fi intamplat daca in loc de bonuri de masa angajatului i s-ar fi oferit o indemnizatie de
hrana de 600 de lei?
INDEMNIZATIA SUPORTA CO!!!
VB= 2550+600=3150
-CO 35%*3150=1102,5
-DP (3150, 0)=150
VI=3150-1102,5-150=1897,5
I=10%*1897,5=189,75
VENITUL NET=3150-1102,5-189,75=1857,75
VB din salarii=? Vom analiza pas cu pas veniturile salariatului, dupa cum urmeaza:
salariu de baza 3000-se impoziteaza
spor de stress 3%*3000=90 se impoziteaza
abonament telefonic 100:
30 de lei interes personal=avantaj, se impoziteaza
70 de lei interes de serviciu-nu se impoziteaza
Diurna 250-nu se impoziteaza, este in interes de serviciu
Pret preferential 550-300=250, avantaj, se impoziteaza
1
Suport seminar FINANTE Nr.6
IMPOZITAREA VENITURILOR DIN SALARII IN ROMANIA
VB fara tichete=3000+90+30+250=3370
-CO 35%*3370=1179,5
-DP (3370, 2)=395
VI=3370-1179,5-395=1795,5
I=1795,5*10%=179,55
3. Un angajat obtine venituri brute din salarii de 5400 de lei, din care avantajele, altele decat
tichetele, sunt in suma de 400 de lei. Acesta nu are persoane in intretinere. Venitul net din
salarii este cheltuit in proportie de 60% pe bunuri si servicii. Pentru consumul sau,
angajatul suporta TVA 19%, accize 1200lei si TV 80lei. Sa se identifice presiunea fiscala
generala la care este supus contribuabilul, prin prisma venitului si a consumului. Se va
tine cont si de impactul contributiilor obligatorii.
1655,4.................100%+19%
TVA....................19%
2
Suport seminar FINANTE Nr.6
IMPOZITAREA VENITURILOR DIN SALARII IN ROMANIA
3
Suport seminar FINANTE Nr.6
IMPOZITAREA VENITURILOR DIN SALARII IN ROMANIA