Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

Obiectul: Geografia Romaniei


Clasa: a VIII-a
Data: 04.04. 2016
Profesor: Camelia LUCA
Subiectul lecţiei: Aşezările urbane. Tipuri de oraşe
Tipul lecției: Mixtă (predare – învățare – evaluare)
Timp: 50 min.

MOTIVAŢIA:
Însuşirea temeinică a unor cunoştinţe specifice referitoare la asezarile urbane existente in
Romania.

COMPETENTE GENERALE
1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice
3. Transferarea unor elemente din matematică ştiinţe şi tehnologie în studierea mediului terestru
4. Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic
6. Identificarea şi explicarea dimensiunii sociale, civice şi culturale a caracteristicilor spaţiului
geografic
7. Dobândirea unor deprinderi şi tehnici de lucru pentru pregătirea permanentă

COMPETENTE SPECIFICE
C1 Definirea, în cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de bază
C2 Identificarea influenţelor tehnologiilor asupra caracteristicilor geografice ale României
C3 Identificarea principalelor elemente naturale şi socio-economice reprezentate pe hărţi
C4 Localizarea unor elemente din realitate pe reprezentări cartografice
C5. Explicarea diversităţii naturale, umane şi culturale a ţării noastre, realizând corelaţii cu
informaţiile dobândite la alte discipline şcolare
C6 Aplicarea cunoştinţelor şi deprinderilor învăţate

STRATEGIA DIDACTICĂ: dirijată, cognitivă, euristică


ORGANIZAREA ACTIVITĂȚII: frontală, pe grupe
METODE DIDACTICE: conversaţia, descoperirea, observatia, lucrul cu harta si cu manualul,
expunerea si explicatia, conversatia, comparatia
MATERIALE DIDACTICE: Harta fizică şi politică a lumii, calculatorul, videoproiector,
ecranul de proiecţie, manualul, fise de lucru, prezentări power-point, planse
MATERIALE BIBLIOGRAFICE:
manualul “ Geografia Romaniei ” cls. VIII, autor Gr. Posea
Nicolae Ilinca, Didactica geografiei, Editura Corint, București, 2000.
CONTINUTUL INFORMATIV AL LECTIEI

Asezarile urbane si tipurile de orase

Aşezarea urbană sau orasul ( definitie )


- este o concentrare umană, de mărime mai mare decât aşezarea rurală (atât ca numar de locuitori
cât şi ca suprafaţă), ce desfăşoară predominant activităţi din sectorul secundar (ind) şi terţiar
(servicii).

Componentele oraşului:
 Populaţia
 Teritoriul construit=intravilan
 Spaţiul înconjurător=periurban sau extravilan
 Activităţile economice şi urbane (predominant din sectorul secundar şi terţiar)

Caracteristicile oraselor din Romania


 formează un sistem urban şi chiar o reţea urbană, ce cuprinde 268 de oraşe
 exercită o influenţă asupra zonelor din jur, in pricipal oraşele mari

Clasificarea oraselor
Oraşele din România se pot clasifică după mai multe criterii:

1. Clasificarea dupa vechime ( geneza )


 Oraşe antice: Histria, Tomis (Constanţa), Callatis (Mangalia)
 Oraşe daco-romane: Cluj-Napoca (Napoca), Drobeta Turnu Severin (Dorobeta),
Alba-Iulia (Apullum), Orşova (Dierna)
 Oraşe din evul mediu (feudale):cele mai multe: Timisoara, Suceava, Brasov, Sibiu,
Sighisoara, Targoviste, Craiova, Arad, Targu Mures etc
 Oraşe moderne şi contemporane: Petrosani, Reşiţa, Alexandria, Calafat, Zimnicea,
Otopeni

2. Clasificarea după mărimea demografică (nr. de locuitori):


 Oraşe foarte mari (peste 1 mil. loc): Bucureşti
 Oraşe mari (100.000-350.000 loc):I( 8 orase): Iaşi, Constanţa, Timişoara, Cluj-
Napoca , Galaţi, Craiova, Suceava, Botoşani
 Oraşe mijlocii (50.000-100.000 loc):Roman, Vaslui, Focşani, Petroşani
 Oraşe mici (20.000-50.000 loc): Rădăuţi, Paşcani, Dorohoi
 Oraşe forte mici (sub 20.000loc): Siret, Bucecea, Flămănzi, Darabani

3. Clasificarea dupa activitati economice/ functie


- definirea functiei unui oras se face in raport cu activitatea de baza, care asigura dezvoltarea sa
 Oraşe cu caracter complex: toate oraşele cu peste 100.000 locuitori
 Oraşe industriale: in care majoritatea populatiei active este ocupata in activitati ale ind.
extractive sau prelucratoare. Orasele mari se disting prin prezenta mai multor ramuri ind.
prelucratoare
- cu industrie extractivă: Petroşani, Rovinari, Tg. Ocna
- cu industrie prelucratoare: Reşiţa, Hunedoara, Călăraşi, Slatina
 Oraşe cu activităţi de servicii:
- noduri feroviare: Paşcani, Feteşti, Adjud
- Porturi maritime: Constanţa , Sulina, Mangalia
- Porturi fluviatile: Galaţi, Brăila, Călăraşi, Orşova, Drobeta Turnu Severin
- Aeroporturi: Otopeni
- Staţiuni balneoclimaterice: Geoagiu, Sangeorgi Bai, Baile Felix, Calimăneşti
 Oraşe culturale: - muzeu-Sibiu, universitare: Bucureşti, Iaşi, Timişoara....etc ale
festivalurilor: Mangalia, Braşov
 Oraşe turistice: Braşov, Sinaia, Predeal, Buşteni, Azuga, Vatra Dornei,
 Oraşe cu activităţi agricole:din zonele de câmpie: Bucecea, Urziceni
 Orase cu functii administrative si politice: capitalele si resedintele de judet

4. Clasificare dupa forma si structura


 Oraşe cu structură radiar-concentrica- dispunerea oraşului se face în jurul centrului iar
arterele întretaie străzile circulare- ex: Bucuresti
 Orase polinucleare oraşe cu mai multe nuclee apărute iniţial, în timpul evoluţiei oraşului
sau ca urmare a procesului de migraţie; dezvoltarea oraşului este haotică, străzi sinuoase,
adesea înfundate ce dau un aspect de labirint (de exemplu: Timişoara, Baia Mare, ighişoara,
Satu Mare, Galaţi, Suceava);
 Orase-strada- cu structura liniara, dezvoltat ede-a lungul unui râu, a unei căi ferate , cu
dezvoltarea unor sectoare paralele, aici activităţile economice sunt concentrate de-a lungul
unei străzi, specific oraselor mici si mijlocii ex: Tg Jiu, Herculane, Petrosani etc
 Oraşe cu structură rectangulara – plan simplu cu o piaţă centrală, cu străzi ce au unghiuri
drepte (de exemplu: Călăraşi, Drobeta-Turnu Severin, Alexandria, Botoşani, Cluj-Napoca)
Clasificarea oraselor dupa vechime

Orase antice

- infiintate de colonistii greci in sec VII-VI i.Hr.: Histria (disparut in prezent),


Callatis (Mangalia), Tomis (Constanta)

- in perioada dacica apar „davele” sec.IV i.Hr.-II d.Hr.: Costesti, Sarmisegetuza


Regia, Blidaru, Zimnicea, Piatra Neamt

- in perioada daco-romana apar si se dezvolta numeroase orase existente si in prezent:


Apulum (Alba-Iulia), Napoca (Cluj), Potaissa (Turda), Drobeta (Turnu-Severin),
Dierna (Orsova), Aegyssus (Tulcea)

Dupa retragerea administratiei romane, datorita invaziilor popoarelor migratoare


procesul de urbanizare decade, majoritatea oraselor transformandu-se in targuri rurale


b. Orase medievale -sec XII-XIX d.Hr.

- resedinte ale voievozilor: Baia, Suceava, Iasi ( in Moldova), Curtea de Arges,


Campulung, Targoviste (Tara Romaneasca)

- in jurul unor cetati mai ales in centrul si vestul tarii: Brasov, Sibiu, Sighisoara,
Timisoara, Arad, Oradea, Satu Mare

- ca orase-targuri la intersectia unor mari drumuri comerciale, purtand si astazi


numele de targ: Targu Jiu, Targu Mures, Targu Neamt, Targu Frumos, etc.; altele:
Bucuresti, Ploiesti, Craiova, Medias, Dej etc

c. Orase moderne si contemporane au aparut ca urmare a dezvoltarii unor


activitati intense precum- minerit,- ind. prelucratoare, transporturi,turism au aparut ca
urmare a dezvoltarii activitatilor economice, fiind cele mai numeroase, unele insa
neindeplinind un minim de conditii urbane ex: Petrosani, Reşiţa, Alexandria, Calafat,
Zimnicea, Otopeni


Clasificarea după mărimea demografică (nr. de locuitori):

 Oraşe foarte mari (peste 1 mil. loc): Bucureşti


 Oraşe mari (100.000-350.000 loc):Iaşi, Constanţa, Timişoara, Cluj-
Napoca , Galaţi, Craiova, Suceava, Botoşani
 Oraşe mijlocii (50.000-100.000 loc):Roman,Focşani, Petroşani
 Oraşe mici (20.000-50.000 loc): Rădăuţi,
 Oraşe forte mici (sub 20.000 loc):


Clasificarea dupa activitati economice

- definirea functiei unui oras se face in raport cu activitatea de baza, care asigura dezvoltarea sa
 Oraşe cu caracter complex: toate oraşele cu peste 100.000 locuitori
 Oraşe industriale: in care majoritatea populatiei active este ocupata in activitati ale ind.
extractive sau prelucratoare. Orasele mari se disting prin prezenta mai multor ramuri ind.
prelucratoare
- cu industrie extractivă: Petroşani, Rovinari, Tg. Ocna
- cu industrie prelucratoare: Reşiţa, Hunedoara, Călăraşi, Slatina
 Oraşe cu activităţi de servicii:
- noduri feroviare: Paşcani, Feteşti, Adjud
- Porturi maritime: Constanţa , Sulina, Mangalia
- Porturi fluviatile: Galaţi, Brăila, Călăraşi, Orşova, Drobeta Turnu Severin
- Aeroporturi: Otopeni
- Staţiuni balneoclimaterice: Geoagiu, Sangeorgi Bai, Baile Felix, Calimăneşti
 Oraşe culturale: - muzeu-Sibiu, universitare: Bucureşti, Iaşi, Timişoara....etc ale
festivalurilor: Mangalia, Braşov
 Oraşe turistice: Braşov, Sinaia, Predeal, Buşteni, Azuga, Vatra Dornei,
 Oraşe cu activităţi agricole:din zonele de câmpie: Bucecea, Urziceni
 Orase cu functii administrative si politice: capitalele si resedintele de judet


Clasificarea dupa forma si structura

 Oraşe cu structură radiar-concentrica- dispunerea oraşului se face în jurul


centrului iar arterele întretaie străzile circulare- ex: Bucuresti

 Orase polinucleare oraşe cu mai multe nuclee apărute iniţial, în timpul


evoluţiei oraşului sau ca urmare a procesului de migraţie; dezvoltarea oraşului
este haotică, străzi sinuoase, adesea înfundate ce dau un aspect de labirint (de
exemplu: Timişoara, Baia Mare, Sighişoara, Satu Mare, Galaţi, Suceava);

 Orase-strada- cu structura liniara, dezvoltat ede-a lungul unui râu, a unei căi
ferate , cu dezvoltarea unor sectoare paralele, aici activităţile economice sunt
concentrate de-a lungul unei străzi, specific oraselor mici si mijlocii ex: Tg Jiu,
Herculane, Petrosani etc

 Oraşe cu structură rectangulara – plan simplu cu o piaţă centrală, cu străzi


ce au unghiuri drepte (de exemplu: Călăraşi, Drobeta-Turnu Severin,
Alexandria, Botoşani, Cluj-Napoca)


DESFASURAREA LECTIEI

Activ. de predare - invatare


Momentele Timp Strategii
Evaluare
lectiei alocat Actv. prof. Actv. elevilor didactice

Verificarea prezentei
elevilor
1.Organizarea Pregatirea caietelor si Atentionare
1min Aranjarea materialului Observarea
clasei a manualelor scolare Aprecieri
necesar lectiei

Analiza
Adreseaza interogatii de control
Asculta, analizeaza, raspunsurilor,
privitoare la continuturile
2.Reactualizarea gandesc si formuleaza stimularea
predate si invatate anterior: -
cunoștințelor din 8 min raspunsurile asteptate, Dialogul elevilor si
„Vechimea asezarilor umane” „si
lecția anterioară fiind indrumati de evaluarea
„Asezarile rurale”
profesor rezultatelor
invatarii
Observarea
Sa ne reamintim faptul cã
comportamentului
teritoriul ţãrii noastre a fost Elevii sunt captivati de
elevilor,
populat din cele mai vechi subiect si formuleaza
Pregatirea 1–2 Conversatia stimularea
timpuri şi cã unele aşezãrile raspunsuri sub
aperceptiva min euristica participarii
urbane sunt foarte vechi, inca indrumara
elevilor la
din perioada antica profesorului
formularea
raspunsului
Anunțarea temei 1 min Precizează obiectivele şi modul Expunere, Observarea
și a obiectivelor de desfasurare a lectiei, Ascultă, acceptă, se lucrul la tablă comportamentului
condiţiile de lucru. mobilizează, participă, elevilor
scriu titlul lecţiei în
Scrie titlul lecţiei pe tablă:
caiet
Asezarile urbane . Tipurile de
orase
Profesorul impreuna cu elevii Provoaca
Lucru cu
defineste o asezare urbana, participarea
Elevii sunt atenti si manaualul
componentele acesteia si tuturor elevilor si
formuleaza
principalele caracteristici ale ii determina sa
raspunsulrile sub
asezarilor urbane din Romania. dialogheze
indrumarea prof. Observarea
Profesoul imparte elevii in 6
Conversatia
grupe. Fiecare grupa va primi o
plansa si o fișa cu instructiuni.
Dirijarea
predarii - 20’ – 25‘ - In functie de ce criteri ati
Elevii numesc diferite
invatarii clasifica orasele din Romania ?
criterii de clasificare a
Profesorul le comunica elevilor Idem
oraselor Descoperirea
ca orasele din tara noastra
Noteaza
formeaza un sistem urban ce
caracteristicile
numara 268 de orase care au o
generale ale oraselor
influenta majora in regiunile
din Romania Lucru cu
geografice unde sunt asezate
manualul si
harta
Fiecare grupa va nota pe plansa Citesc notiunile Provoaca
un tip de clasificare a oraselor si expuse in manual si Conversatia participarea
isi va alege un leader de grup fișa primita spre euristica tuturor elevilor si
care sa prezinte aceasta analiza. ii determina sa
clasificare. O persoana Reflecteaza dialogheze, sa se
apartinand aceluiasi grup, va Sub indrumarea prof., autoevalueze sau
puncta pe harta de perete, cu elevii explica notiunile
magneti, principalele tipuri de analizate, le
orase aduse in discutie mentioneaza si aplica
in alte situatii
Clasificarea oraselor se va face cunostintele invatate.
dupa urmatoarele criterii:
 Vechime: antice (grecesti, sa evalueze
romane, dacice), raspunsurile date
Lucru cu
medievale, moderne si Elevii analizeaza harta de alti colegi.
harta si
contemporane si indentifica orasele
manualul
 Marime/ numarul de in functie de
locuitori caracteristicile
 Principala functie solicitate, notand pe
 Rang plansa

Elevii analizeaza harta


si indentifica orasele
Conversatia
in functie de structura,
euristica
vechime, functii
economice, marime
etc
Stimularea
Reanalizeaza, participarii
Explicati diversitatea elem.
Atingerea feed- sintetizeaza si explica Exercitii elevilor, analiza
3’ - 4‘ geografice specifice asezarilor
backului varietatea acestor geografice raspunsurilor si
umane
asezari geografice evaluarea prin
note.
Fixarea 10’ Prezentati pe scurt Selecteaza informatiile Interogatiile Evaluarea finala
cunoștințelor/ caracteristicile orasului pentru completarea de control si
Timisoara, in functie de punctele
de reper invatate: vechime, nr. de
locuitori, functie, rang
schitei si formularea
Obținerea Profesorul deseneaza o stea pe
corecta a dialogul.
performanței. tabla. In colturile sale va nota
raspunsurilor.
ceea ce elevii vor descoperi
despre orasul Timisoara.

Comunica sugestiile si
continuturile ce vor fi parcurse
spre studiu.
Precizarea Recomanda pt studiu acasa,
activitatilor pe urmatorul articol:
1’ - 2‘ Asculta si noteza.
care elevii le vor http://www.worldwideromania.com/ Explicarea
Tema pentru acasa
desfasura acasa 2013/08/21/cel-mai-vechi-oras-din-
transilvania-mai-vechi-decat-
piramidele-egiptene/

Anexa 1

Care este rangul si importanta orasului?


Cat de vechi este orasul Timisoara? Care este functia orasului Timisoara?

Unde se afla situat in raport cu Ce fel de oras este, in functie de


centrul tarii si in cadrul carei unitati de relief? numarul de locuitori?

S-ar putea să vă placă și