Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a VI-a
Data:
Profesor:
Disciplina : Matematică ( Geometrie)
Unitatea de învăţare: Proprietatile triunghiurilor
Subiectul : Proprietatile triunghiului dreptunghic
Tipul lecţiei : Lectie de dobandire de noi cunostinte
Locul de desfăşurare : Sala de clasă
Competenţe specifice:
3.6. Utilizarea criteriilor de congruenta si a proprietatii unor triunghiuri particulare pentru determinarea caracteristicilor unei configuratii geometrice.
4.6. Exprimarea in limbaj geometric simbolic si figurativ a caracteristicilor triunghiurilor si ale liniilor importante in triunghi.
5.6. Analizarea unor constructii geometrice in vedera evidentierii unor proprietati ale triunghiurilor.
6.6. Transpunerea, in limbaj specific, a unei situatii date legate de geometria triunghiului, rezolvarea problemei obtinute si interpretarea rezultatului.
Obiectivele operaţionale ale lecţiei:
La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:
O1Sa defineasca triunghiul dreptunghic.
O 2 Sa construiasca triunghiul dreptunghic.
O3. Sa identifice elementele triunghiului dreptunghic.
O4 Să enunte teoremele specifice triunghiului dreptunghic.
O5 Sa utilizeze proprietatile triunghiului dreptunghic in rezolvarea problemelor.

Mijloace şi strategii didactice


1. Materiale suport: caiete, culegerea, instrumente geometrice, laptop, videoproiector.
2. Metode de învăţământ: conversaţia, învăţarea prin descoperire, exerciţiul, demonstratia, observaţia.
3. Forme de evaluare: continuă.
4. Forme de organizare a activităţii: frontal, individual.
5. Bibliografie:
Culegere de probleme de matematică clasa a VI- a – D. Zaharia, M. Zaharia, Editura Paralela 45.
Manual clasa a VI-a– D. Lin, M. Lint, D. Zaharia, M. Zaharia , EDP.

1
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etapele Obiec Conținutul instructiv educativ Strategii didactice Evaluare


lecției -tive
Activitatea profesorului Activitatea Metode și Mijloace Forme de
elevului procedee didactice organizare
Moment Verificarea prezentei elevilor;; Elevii îşi pregătesc Conversatia Catalog Frontal
Se asigură o atmosferă adecvată pentru buna materialele necesare
organizatoric
desfăşurare a orei. pentru ora.
(1 min)
Verificarea Verificarea temei cantitativ şi calitativ (prin citirea Elevii raspund la Conversatia Culegere Frontal Observarea
temei rezultatelor). Profesorul ofera indicatii de rezolvare a intrebarile sistematica a
profesorului si indica Tabla elevilor.
(2 min) problemelor mai dificile
problemele la care au
Marker Analiza si
intampinat dificultati.
aprecierea
raspunsurilor
primite.

Anunţarea Scriu titlul pe tablă: Elevii noteaza titlul Tabla


Proprietatile triunghiului dreptunghic in caiete Marker
temei şi a
Anunţ obiectivele lecţiei
obiectivelor
(1 min)
Prezentarea O1 In cadrul lectiei de astazi vom studia proprietatile Aportul elevilor este Conversaţia Tabla Frontal Observarea
triunghiului dreptunghic. foarte mare, deoarece Invăţarea prin Marker sistematica a
conţinutului
O2 in prima parte cele descoperire elevilor.
https://www.youtube.com/watch?v=6DT5BNRVWKM
şi dirijarea Exerciţiul Instrumente
mai multe dintre
Definitie: Un triunghi cu un unghi drept se numeste Demonstratia geometrice Analiza si
învăţării O3 notiuni si rezultate au
triunghi dreptunghic. Observaţia Caietele
fost intalnite si in aprecierea
(30 min) elevilor
Laturile care formeaza unghiul drept se numesc catete, cadrul altor lectii sau raspunsurilor
O4 iar cea opusa unghiului drept se numeste ipotenuza.
sub forma unor primite.
O5 probleme.

In partea a doua,
unde se
demonstreaza
teoremele specifice
triunghiului
dreptunghic,elevii

2
participa activ la
demonstratii,
deoarece in cadrul lor
se folosesc
proprietatile
triunghiului isoscel si
ale triunghiului
echilateral.

∆ ABC , m( ∢ A)=90° ⟹ ∆ ABC dreptunghic.


AB, AC sunt catete, iar BC este ipotenuza.
Propozitie: In orice triunghi dreptunghic lungimea
ipotenuzei este mai mare decat lungimea oricareia
dintre catete.
Propozitie: In orice triunghi dreptunghic unghiurile
alaturate ipotenuzei sunt ascutite si complementare.
Definitie: Daca un triunghi dreptunghic are catetele
congruente, atunci el se numeste triunghi dreptunghic
isoscel.
Propozitie: In orice triunghi dreptunghic isoscel,
unghiurile ascutite au masura de 45° .
Propozitie: Daca un triunghi dreptunghic are un unghi
ascutit cu masura de 45° , atunci el este triunghi
dreptunghic isoscel.
Observatie: Daca un triunghi dreptunghic are un
unghi cu masura de 30° , atunci celalalt unghi ascutit
are masura de 60° .
Teorema(30-60-90): Daca un triunghi dreptunghic are
un unghi ascutit cu masura de 30° , atunci lungimea
catetei opusa acestui unghi este egala cu jumatatea
ipotenuzei.

3
Demonstratie:
Ipoteza: ∆ ABC , m( ∢ A)=90 ° , m( ∢ B)=30 °

BC
Concluzie: AC=
2
Fie D simetricul lui C fata de A. In triunghiul BDC,
BA este inaltime si mediana. Rezulta ca ∆ BDC este
isoscel cu baza DC. In acest triunghi, deoarece BA este
inaltime rezulta ca este si bisectoare, deci
m ( ∢ CBD )=2∙ m ( ∢ CBA )=60° . ∆ BDC este
triunghi isoscel si are un unghi cu masura de 60 ° .
Rezulta ca este triunghi echilateral, deci DC=BC.
Deoarece
D simetricul lui C fata de A, avem DC=2AC. Din
ultimele doua relatii rezulta concluzia.
https://www.digitaliada.ro/O-proprietate-a-
triunghiului-dreptunghic-verificata-in-GeoGebra-
a1639320418712261?ref=fundatiaorange.ro
Teorema reciproca:Daca intr-un triunghi dreptunghic
lungimea unei catete este egala cu jumatatea
ipotenuzei, atunci unghiul opus acestei catete are
masura de 30° .
Demonstratia se propune ca tema elevilor, sugerandu-
le sa faca aceiasi constructie si sa foloseasca
proprietatile triunghiului isoscel si ale triunghiului
echilateral.
Teorema: In orice triunghi dreptunghic, lungimea
medianei corespunzatoare ipotenuzei este egala cu
jumatatea lungimii ipotenuzei.

4
Demonstratie:
Ipoteza: ∆ ABC , m( ∢ A)=90 ° , [AM] mediana,
M ∈ BC .
BC
Concluzie: AM =
2

B D

A C

Fie D simetricul punctului A fata de punctul M.


∆ MAC ≡∆ MBD (LUL) deoarece
[ MA ] ≡ [ MD ] (constructie)
[ MC ] ≡ [ MB ] (¿ . medianei)
∢ AMC ≡ ∢ MDB (opuse la varf).
Rezulta ca [ AC ] ≡ [ BD ] , ∢ ACM ≡ ∢ MBD
Deoarece din triunghiul ABC avem
m ( ∢ ABC ) +m ( ∢ ACB )=90° ⟹
m ( ∢ ABC ) +m ( ∢ MBD )=90 ° ⟹
m ( ∢ ABD ) =90 °
Acum avem
∆ ABC ≡ ∆ BAD (CC) deoarece sunt triunghiuri
dreptunghice, au cateta [AB] comuna si [ AC ] ≡ [ BD ] .
Rezulta ca [ BC ] ≡ [ AD ] . Dar, prin constructie,
BC
AD=2 AM, deci AM =
2
Observatie: In figura anterioara ∆ MAB si ∆ MAC
sunt triunghiuri isoscele.
Teorema reciproca: Daca intr-un triunghi, una dintre
mediane are lungimea egala cu jumatate din lungimea
laturii corespunzatoare, atunci triunghiul este

5
dreptunghic, unghiul drept fiind unghiul opus laturii
careia ii corespunde mediana.
Demonstratia se propune ca tema elevilor, sugerandu-
le sa foloseasca faptul ca ∆ MAB si ∆ MAC sunt
isoscele si ca suma masurilor unghiurilor in ∆ ABC
este 180°
Obţinerea O1 Se propune elevilor să rezolve următoarele probleme: Elevii rezolva la Conversaţia Tabla Frontal Observarea
performanţei 1. In ∆ ABC , m( ∢ A)=90 ° , m( ∢ B)=30 ° , tabla, sub Invăţarea prin Marker sistematica a
O2 BC=6 cm. Daca M este mijlocul lui [BC] supravegherea descoperire Individual elevilor.
şi asigurarea aflati lungimile segmentelor Exerciţiul Instrumente
profesorului
AC,BM,AM,CM. geometrice Analiza si
feed-back- O3 problemele propuse
2. Se considera unghiul AOB cu masura de 60 ° Caietele
si raspund la aprecierea
ului elevilor
si semidreapta [OM, bisectoarea sa. raspunsurilor
O4 intrebarile adresate
(15 min) a) Daca OM=10 cm, calculati distana de la primite.
M la laturile unghiului. de profesor. Elevii
O5 b) Daca MN⫠OA si P este mijlocul lui care lucreaza mai
[OM], stabiliti naturatriunghiului MNP. repede sunt sfatuiti sa
In triunghiul ABC dreptunghic in A, cu treaca la urmatoarele
m ( ∢ B ) >m( ∢ C ), se construiesc probleme , urmarind,
inaltimea AD, D∈ BC , si mediana in paralel, ce se scrie
[AM]. Stiind ca m ( ∢ MAD )=30 ° si pe tabla.
MD=10 cm, aratati ca triunghiul MAB
este echilateral si calculati BC
Incheierea Profesorul evaluează elevii care au răspuns la lecţie şi Elevii isi noteaza Conversaţia Caietele Frontal
lectiei au participat cât mai activ. Elevii primesc tema: din tema in caiet. elevilor

(1 min) culegere, pag. 173 problemele 11,12,13,14,15 si sa Culegere


demonstreze teoremele ramase.

6
FIŞA DE LUCRU

1. Fie triunghiul ABC cu măsura unghiului A de 90 0 şi măsura unghiului B egală cu două treimi din măsura
unghiului A. Aflaţi măsurile celorlalte unghiuri ale triunghiului.
2. Fie Δ ABC cu m(∠ ABC)=900, m(∠ BAC)=300 şi AC=10 cm. Să se determine lungimea laturii BC.
3. Triunghiul ABC are m(∠ B)=450, m(∠ A)=1050. Se duce înălţimea AD. Dacă BD=4,5 cm, să se afle AC.
4. Măsurile unghiurilor BAC, ACB, ABC ale triunghiului ABC sunt direct proporţionale cu numerele 3, 6, 9.
Dacă M este mijlocul laturii AC şi BM=4 cm, să se afle lungimile AC şi BC.
5. Triunghiul ABC este dreptunghic in B, [BD] înălţime, BM mediană. Dacă m(∠ BMC)=1200 şi BC=6 cm,
să se afle BD şi d(A, BM).
6. Triunghiul ABC este dreptunghic in A. Mediatoarea catetei [AC] intersectează ipotenuza BC în O. se duce
înălţimea AD, AD=4 cm iar AO=AC. Să se afle lungimea catetei AB.
7. Fie triunghiul ABC, în care mediana AO corespunzătoare laturii BC este jumătate din lungimea lui BCsi
m(<AOB)=30o. Demonstrati că triunghiul este dreptunghic în A.
A

B O C

8. Fie triunghiul echilateral ABC .Pe semidreapta opusă lui BA se ia punctul D astfel încât BD=AC.Demonstrați că
triunghiul ACD este dreptunghic.
C

A B D

9. În triunghiul ABC se dă BC=2AB și m( <B)=600.Arătați că triunghiul este dreptunghic.

S-ar putea să vă placă și