Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Disciplina: Informatică
Clasa: a IX-a A
Profesor: Lucan Marina
Unitatea de învăţare: Limbajul C++
Tema: Structuri alternative
Tipul lecţiei: Aprofundare
Locul de desfăşurare: Laboratorul de informatică

Nivelul iniţial al clasei:


- elevii şi-au însuşit noţiunile de vocabular, structura programelor în
limbajul C++;
- elevii cunosc operaţiile de citire şi afişare a datelor de la tastatură
- elevii cunosc operatorii;
- elevii cunosc sintaxa instrucțiunilor alternative

Competenţa generală:
 Implementarea algoritmilor într-un limbaj de programare;

Competenţe specifice:
 Implementarea algoritmilor reprezentaţi în pseudocod în limbaj de
programare
 Utilizarea mediului de programare pentru limbajul C++

Obiective operaţionale:
O1: să enunţe rolul instrucţiunilor alternative;
O2: să aleagă, în funcţie de problemă, instrucţiunea alternativă
necesară;
O3: să utilizeze corect instrucţiunile alternative în rezolvarea
problemelor;
O4: să utilizeze mediul de programare al limbajului C++ pentru
verificarea programelor realizate;

Strategii didactice:
Principii didactice:
- principiul participării şi învăţării active
- principiul asigurării progresului gradat al performanţei
- principiul conexiunii inverse

Metode de învăţare:
- metode de comunicare orală: conversaţie, problematizare
- metode de acţiune: exerciţiul, învăţarea prin descoperire
1
Procedee de instruire:
- explicaţia în etapa de comunicare
- învăţarea prin descoperire, prin rezolvarea de probleme
- problematizarea prin crearea situaţiilor problemă
- conversaţia de consolidare în etapa de fixare a cunoştinţelor
Forme de organizare: frontală şi individuală

Forme de dirijare a învăţării: dirijată de profesor şi independentă

Resurse materiale:
- fișă de lucru

Metode de evaluare: aplicaţii pe calculator, evaluare finală

Desfăşurarea lecţiei:

1. Moment organizatoric (2-3 minute):


- organizarea şi pregătirea clasei: - verificarea frecvenţei
- captarea atenţiei clasei: - anunţarea subiectului, a obiectivelor
urmărite, anunţarea modului de desfăşurare a activităţii

2. Reactualizarea cunoştinţelor (3-5 minute ):


Se va face prin întrebări cu scopul de a reaminti noţiunile necesare
pentru înţelegerea noii lecţii astfel:
Întrebare Răspuns aşteptat
1. Care este Instrucțiunea IF
instrucțiunea de decizie
(condițională)
2. Care este
;
instrucțiunea vidă.
3. Cum procedăm dacă
la clauza else a
instrucțiunii de decizie
Utilizăm instrucțiunea compusă
trebuie să executăm
mai mult de o acțiune.

3. Aprofundarea noilor cunoştinţe (10 minute):


Se propun spre rezolvare problemele 1 si 2a), de la secțiunea ”Exersare” din
fișa de lucru. Unul dintre elevi va rezolva problema în CodeBlocks și va
partaja ecranul astefel încât toți colegii să vizualizeze rezolvarea.
1. #include<iostream.h> 2. a)
using namespace std; #include<iostream.h>
int main() using namespace std;
{ int a,b,s; int main()
cin>>a>>b; { float l, V;
c= a%10+b/10; cin>>l;
cout<<s; V= l*l*l;
return 0; cout<<s;
} return 0;}

2
4. Dirijarea învăţării pentru obţinerea performanţei ( 20 minute):
Pentru intensificarea reţinerii şi asigurării transferului de informaţii
profesorul solicită elevilor sa rezolve problemele 1 si 2 din sectiunea de
Aprofundare, din fișa de lucru. Unul dintre elevi va rezolva problema în
CodeBlocks și va partaja ecranul astefel încât toți colegii să vizualizeze
rezolvarea.
Rezolvare problema 1
#include<iostream.h>
using namespace std;
int main()
{
float a,b;
int x;
cin>>a>>b>>x;
if (x>=a&&x<=b)
cout<<”Apartine”;
else
cout<<”Nu apartine”;
return 0;
}

Rezolvare problema 2
#include<iostream.h>
using namespace std;
int main()
{
Char c;
cin>>c;
if (c==’a’||c==’e’||c==’i’||c==’o’||c==’u’)
cout<<”Vocala”;
else
cout<<”Nu este vocala”;
return 0;
}

Pentru obţinerea performanţei:


Se va solicita completarea algoritmului cu afişarea mesajului consoana
in cazul in care nu este vocala. Elevii trebuie sa cunoasca faptul ca sunt 256
de caractere si nu toate sunt litere. Cu alte cuvinte ei trebuie sa verifice daca
c (caracterul citit) este litera dar nu este voacala.
5. Tema pentru acasă (2 minute):
Problema 2b) din sectiunea Exersare.

Metode folosite în desfăşurarea lecţiei: explicaţia, conversaţia de


fixare, exerciţiul comparativ, problematizarea, exerciţiul de consolidare,
brainstorming

Anexez proiectului didactic fisa de lucru si mentionez faptul ca este creata


pentru trei ore de laborator.

3
INSTRUCȚIUNI SIMPLE ȘI ALTERNATIVE

Reamintim ….
1. Care este instrucțiunea de decizie (condițională)
2. Care este instrucțiunea vidă.
3. Cum procedăm dacă la clauza else a instrucțiunii de decizie trebuie să executăm mai mult de o
acțiune.

Exersăm ...
1. Scrieți programul C++, aferent algoritmului pseudocod citește a,b (nr. intregi)
s a%10+[b/10]
alăturat. scrie s
2. Scrieti câte program C++ pentru fiecare din urmatoarele cerinte:
a) Sa se calculeze volumul unui cub de latură l (număr real).
b) Fiind date trei numere reale, a, b, c, reprezentând laturile unui triunghi, să se decidă dacă
triunghiul este isoscel, echilateral, dreptunghic sau oarecare.

Aprofundăm …
1. Fiind dat un număr natural x și două numere reale a și b, să se decidă dacă x aparține intervalului
[a,b].
2. Se citește de la tastatură un character c. Să se decidă dacă c este vocală.
3. Fiind dat un număr întreg l, reprezentând numărul unei luni din an, să se afișeze pe ecran mesajul
”Luna x are y zile”, unde x este denumirea lunii, iar y este numărul de zile.
4. Se citește de la tastatură un număr natural de 3 cifre. Să se determine câte cifre impare conține.
5. Să se scrie un program care citeşte de la tastatură două numere întregi şi verifică dacă cele doua
numere au acelaşi semn.

Performăm...
1. Fiind date trei numere reale a, b, c, să se afișeze în ordine crescătoare.
2. Cunoscând data nașterii unei persoane dată prin trei numere naturale z, l, a, să se afișeze ce vârstă
are.

S-ar putea să vă placă și