Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Învăţământ ȘCOALA: Școala Gimnazială Nr.1 Pericei


PROFESOR: Ignă Rebeca-Ioana
gimnazial
CLASA: a VI-a B
ARIA CURRICULARĂ:Limbă și comunicare
OBIECTUL:Limba și literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE:Nr.4 Oameni și locuri
SUBIECTUL: Textul narativ
TIPUL LECȚIEI: Evaluare

COMPETENȚE GENERALE:

3.Receptarea textului scris de diverse tipuri


4.Redactarea textului scris de diverse tipuri

COMPETENȚE SPECIFICE:

3.3. Identificarea temei în relație cu ideile principale și cu tiparul


narativ,descriptiv,explicativ de structurare a ideilor din texte diverse;
-identificarea temei în texte diverse pe baza unor criterii date;
-precizarea acțiunii și a etapelor acțiunii ,a participanților la acțiune a timpului și
spațiului în care se petrec evenimentele într-o narațiune;

3.4. Identificarea tipurilor de comunicare artistică/nonartistică în texte diverse


-diferențierea între diferitele tipuri de texte;

4.1. Redactarea unui răspuns personal și/creativ pe baza unor texte ,pe teme
diverse,care actualizează tipuri de comunicare artistică/nonartistică
-exprimarea propriilor opinii în legătură cu texte diverse;
-formularea unor răspunsuri creative pe teme familiare;
-exercitii-joc de imaginație pornind de la textele receptate.

4.2.Redactarea unui text ,pe baza unor structuri


specifice,narative,descriptive,explicative,pentru a comunica idei și informații pe teme
familiare și/sau pentru a prezenta experiențe reale/imaginare;
-relatarea unor fapte și întâmplări cu caracter personal;
-redactarea unor compuneri narative,descriptive,explicative;

CONȚINUTURI:

-Exprimarea temei/subiectul textul narativ;


-Definiția narațiunii si tipurile;
-Utilizarea textelor literare;
-Rezolvare itemi test

METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: conversația ,exercițiul,analiza.

FORME DE ORGANIZARE A ÎNVĂȚĂRII: activitate frontală,activitate


independentă
EVALUARE: proba scrisă

RESURSE: Spațiu de lucru: sala de clasă


Resurse umane: 27 elevi
Resurse temporale: 50 minute

MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: fise de lucru,tabla,caietele elevilor,creta


colorata,manualul.

BIBLIOGRAFIE:
-Manualul de Limba Română ,Ed.Corvin,Hedwig Bartolf,clasa a VI-a
-Programa școlară pentru școlile și secțiile cu predare în limba
maghiară Clasele V-VIII ,București 2017

Lecţia propriu-zisă
I. Evocare (1 min)
Se notează absenții și se asigură un climat favorabil activității de învățare.
Se pregateste materialul didactic necesar lecției. Elevii își pregătesc cele necesare
lecției.

Anunţarea temei şi a obiectivelor:


Elevii vor fi anunțați că în această oră urmează a se evalua toate informațiile
acumulate de ei cu privire la textul narativ.Elevii sunt atenți la indicații.
(ANEXA 1)

II. Realizarea sensului (50min)


Se împarte fișa de evaluare ,elevilor și acestia sunt supravegheați în timp ce rezolvă
itemii testului.
III. Reflecţia (1 min)
Se comunică tema pentru acasă.

TIPURI DE ITEMI
Itemi obiectivi: a) cu alegere duală I1
b) cu alegere multiplă I2
c) de tip pereche I4
Itemi semiobiectivi: a) de completare I3, I6
b)cu răspuns scurt I5
Itemi subiectivi: I7 (eseu structurat)

Nr. Itemi Punctaj


crt.
1. I1. (Selectaţi răspunsul corect (A/F) referitor la enunţul dat)
să recunoască autorul textului, structurarea textului pe momentele
1p
subiectului, într-o ordine logică și cronologică, moduri de expunere
existente în texte literare ;
punctaj de tip calitativ- totul sau nimic
pentru fiecare alegere corectă s-au acordat câte 0,25 puncte
2. I2. (Alegeţi răspunsul corect din variantele date) 0,5 p
să recunoască trăsăturile textului narativ literar;
punctaj de tip calitativ- totul sau nimic;
pentru fiecare alegere corectă s-au acordat câte 0,10 puncte
3. I3. (Completaţi spaţiile punctate cu răspunsuri adecvate)
să stabilească tipul de narator;
1,50 p
pentru fiecare răspuns corect se acordă 0,28 puncte;
4. I4. (Identificarea sinonimelor cuvintelor indicate)
să analizeze sensul cuvintelor din text;
0,50 p
pentru fiecare asociere corectă s-au acordat câte 0,10 puncte;
5. I5. (Răspund corect la întrebările formulate )
să sesizeze importanța personajului în cadrul narațiunii;
0,50 p
pentru fiecare formă literară se acordă 0,10 puncte;
6. I6. (Identificarea trăsăturilor textului narativ)
pentru fiecare trăsătură se acordă se acordă 1 punct, conform baremului.

2p

7. I7. (Redactarea unui text narativ)


să cunoască trăsăturile textului narativ şi să le ilustreze cu exemple
3p
adecvate în conformitate cu potențialul bio-psihic individual;
punctajul se distribuie conform precizărilor din baremul de corectare.
OFICIU 1p
TOTAL 10 p
Nume şi prenume……………………………………
Clasa a VI-a

Test de evaluare

Pornind de la textul de mai jos formulează răspunsuri adecvate cerinţelor date:

„ Am pornit noaptea, tiptil, pe marginea grădinii văduvei, pe o potecă pierdută, aplecându-ne ca să nu


ne lovim cu capul de crengi. Tocmai când treceam prin fața bucătăriei, m-am împiedicat de o rădăcină
și am căzut cu zgomot. Ne-am ghemuit la pământ, ținându-ne răsuflarea. Jim, negrul cel mai mare al
domnișoarei Watson, ședea în pragul bucătăriei.
S-a ridicat și întinzându-și gâtul, a ascultat cam un minut; apoi a strigat:
- Cine-i acolo?
A mai tras puțin cu urechea, apoi a pornit tiptil și s-a oprit chiar alături de noi. Mai c-am fi putut să-l
atingem cu mâna. Am stat așa nu știu câte minute, fără să zicem nici pâs, și pe deasupra mai eram și
lipiți unul de altul.
Mă apucase o mâncărime undeva pe la gleznă, dar nu îndrăzneam să mă scarpin. Pe urmă a început să
mă mănânce urechea, apoi spinarea, apoi tocmai între umeri. Simțeam că mor dacă nu mă scarpin. De
atunci am băgat de seamă de multe ori că, dacă te afli într-o societate simandicoasă sau la vreo
înmormântare…..taman atunci te apucă mâncărimea într-o mie de locuri deodată.
După un timp, Jim spuse:
- Hei, cine-i acolo? Unde ești? Aha, știe Jim ce-i de făcut, șade aici până aude iar zgomotu′.
Și se așeză pe pământ alături de noi. Își rezemă spinarea de un trunchi de copac și-și întinse picioarele,
mai - mai să m-atingă. Începu să mă mănânce nasul așa de tare, că-mi dăduseră lacrimile. Dar nici
gând să mă scarpin. Nu mai știam ce să fac ca să stau locului. Acum mă mânca în vreo unsprezece
locuri deodată. Simțeam că nu mai pot să rabd nicio clipă. Tocmai atunci Jim începu să răsufle greu,
apoi să sforăie. Parcă mi s-a luat o piatră de pe inimă!”

Mark Twain, Aventurile lui Tom Sawyer și Huckleberry Finn


1. Citeşte cu atenţie afirmaţiile de mai jos.
Dacă apreciezi că afirmaţia este adevărată, încercuieşte litera A. Dacă tu crezi că este falsă,
încercuieşte litera F: (0,25p * 4)
a) A/ F Autorul textului este Emil Gârleanu.
b) A/ F Opera citată este structurată pe momentele subiectului.
c) A/ F Într-un text narativ nu poate exista descriere.
d) A/F Acțiunea textului narativ se desfășoară într-o ordine logică.

2. Încercuieşte litera corespunzătoare răspunsului corect: (0,10p * 5)


o În acest fragment, replicile aparțin lui :
a) Tom b) Jim c) Huck
o Un reper spațial în text este:
a) marginea pădurii b) o colibă c) marginea grădinei văduvei
o Un reper temporal din text este:
a) În zori; b)într-o zi de luni; c) noaptea
o Cel mai tensionat moment este când:
a) Unul dintre băieți se împiedică, b) pe unul din băieți îl mănâncă pielea; c) Jim se
așază în apropierea băieților
o Situația inițială într-un text narativ prezintă:
a) Spațiul și timpul acțiunii; b) personajele; c) ambele

3. Observă persoana la care sunt folosite verbele în interiorul pasajelor narative și formulează o
concluzie pentru tipul de narator întâlnit în text.(0, 28x 7)
Verbele din pasajele narative, precum: ……………………………, ……………………………,
și…………………………… se află la persoana……………. Așadar, povestirea este una
…………., iar tipul de narator este……………………..
4. Notează câte un sinonim potrivit pentru cuvintele subliniate în text: potecă, crengi, răsuflarea,
tiptil , să rabd (0,10p * 5)
5.Notează câte un răspuns pentru fiecare întrebare de pe marginile steluței de mai jos, valorificând
informațiile din text.(0, 2x 5) Cine?

Cum? Ce?

Când? Unde?
 Cine participă la acțiunea din text?

 Unde se așază personajul din text?

 Când are loc plimbarea personajului?

 Ce hotărâre ia personajul?

 Cum se soluționează problema existentă?

6.Numește două trăsături ale textului narativ ficțional prezente în textul dat.(2p)
7. Redactează o compunere de 6-8 rânduri în care să imaginezi o continuare a întâmplărilor de
mai sus. (3p)
Nu uita să acorzi atenție :
 cronologiei evenimentelor;
 utilizării narațiunii;
 corectitudinii exprimării;
 limitei de spațiu.

Timp de lucru: 50 min. Din oficiu: 1 punct.


BAREMUL DE CORECTARE ŞI NOTARE
1. Pentru fiecare răspuns corect se acordă 0,25p.
a)F
b)A
c)F
d)A
2. Pentru fiecare răspuns corect se acordă 0,10 p.
o Replicile îi aparțin lui Jim – varianta corectă b.
o Un reper spațial – varianta corectă c.
o Un reper temporal – varianta corectă c.
o Cel mai tensionat moment – varianta corectă b.
o Situația inițială într-un text narativ prezintă – varianta corectă c.

1. Pentru fiecare cuvânt/ expresie adecvat/ă se acordă 0,28p.


3. Verbele din pasajele narative, precum: am pornit, treceam, m-am împiedicat se află la persoana
I. Așadar, povestirea este una subiectivă, iar tipul de narator este personaj.

4. Pentru fiecare răspuns corect se acordă 0,10p:


o Poteca = cărare;
o Crengi = ramuri;
o Răsuflarea = respirația;
o Tiptil = încet;
o Să rabd = să aștept.
5. Se acordă câte 0,10 p pentru fiecare răspuns corect:
1. La acțiunea din text participă: Jim, Tom și Huck.
2. Personajul din text se așază pe pământ.
3. Personajul pornește noaptea pe o potecă pierdută, pe lângă bucătăria domnișoarei
Watson.
4. Tom i-a hotărârea dea nu se scărpina.
5. Problema se soluționează prin faptul că Jim începu să răsufle greu, apoi să sforăie.

6. Pentru fiecare tip de text amintit, se acordă 1 p.


Se acordă câte 0,50p pentru fiecare cerinţă corect rezolvată. Pentru răspunsuri parţiale sau cu
greşeli de logică şi/ sau exprimare se acordă 0,30 puncte, iar pentru încercare de răspuns se acordă
0,10 puncte.

S-ar putea să vă placă și