PROIECT DIDACTIC
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială ,,Mareșal Alexandru Averescu” Adjud
Data: 8.12.2022
Clasa: a II- a B
Propunător: prof. înv.
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea tematicã: ,,Colindãm în lung și-n lat”
Subiectul lecției: ,, Desaga cu fulgi ” dupã Emilia Plugaru
Tipul lecției: Comunicare de noi cunoștințe
Forma de realizare: activitate integratã ( MEM; DP )
Scopul lecției : Consolidarea deprinderilor de citire corectă, conştientă, expresivă a textului respectând semnele de punctuaţie și pauzele.
Competențe specifice :
Comunicare în limba română:
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral din texte accesibile variate ;
1.3. Identificarea sunetelor și a silabelor în cuvinte și a cuvintelor rostite cu claritate;
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute;
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în situaţii concrete de comunicare ;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri, în diferite contexte de comunicare ;
3.2. Identificarea mesajului unui text în care se relatează întâmplări, fenomene din universul cunoscut;
4.1. Scrierea unor mesaje, în diverse contexte de comunicare ;
4.2. Redactarea unor mesaje simple, cu respectarea convenţiilor de bază .
Competențe derivate :
C1 -Formularea corectã a rãspunsului la ghicitoare;
C2 - Citirea corectã, fluentã, conştientã şi expresivã a textul suport;
C3 - Citirea în forme variate a textului ( citire cu voce tare / în șoaptã, în gând, citire în lanț, etc);
C4 - Formularea de rãspunsuri orale la întrebãri referitoare la conținutul textului;
C5 - Explicarea cuvintelor şi expresiilor necunoscute şi să le introducă în contexte noi;
C6 - Identificarea cuvintelor cu sens asemãnãtor/ opus pentru cele date;
C7 - Identificarea propozițiilor enunțiative, interogative, exclamative;
C8- Scrierea corectã a unor propoziții/ fraze/ a unui text scurt pe foaie dictando/velinã respectând încadrarea în paginã, aprecierea spațiilor
dintre litere și cuvinte;
C9 - Rezolvarea corectã a cerințelor de pe fișa de lucru.
Competenţe integrate
Matematică şi explorarea mediului:
1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-1000.
Competențe derivate:
C1-Așezarea în ordine crescãtoare/descrescãtoare a unor numere date.
Dezvoltare personală:
2.2. Transmiterea unor mesaje verbale sau non-verbale simple despre propriile experiențe de viață.
Competențe derivate:
C1 - Evidenţierea regulilor de comportament din poveşti/povestiri/poezii/fabule.
Strategia didactică:
1. Metode şi procedee: conversaţia euristică , Metoda fonetică, analitico-sintetică ,explicaţia, exercițiul, problematizarea, metoda Cadranele.
2. Mijloace de învãțãmânt: poezia ,,Fulgul de zãpadã”, manualul de comunicare, caietele elevilor, vocabular , fișa de lucru, fișa cu
motoda Cadranele.
3. Forme de organizare: frontal, individual.
4. Resurse temporale: 50 minute
5. Resurse spaţiale : sala de clasă
6. Resurse umane :15 elevi
7. Metode de evaluare : observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, evaluare reciprocă, acordarea de
recompense.
Bibliografie:
1. Programa școlară pentru disciplina Comunicare în limba română(clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a), aprobată prin ordinul
ministrului Nr. 3418/19.03.2013;
2. Manual – Comunicare în limba română, Tudora Pițilă, Cleopatra Mihailescu, EDP, București, 2018;
3. CLR – Clasa a II-a – manual de Comunicare în limba românã , Editura Edu;
4. Cominicare în limba românã, caiet de lucru clasa a II-a , Editura Litera Educațional
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂṬII
Evenimentul C. S. Activităţi de învăţare Strategia didactică Evaluare
didactic Metode şi Mijloace Forme de
procedee organizare
[Link] Se asigură climatul favorabil desfăşurării lecţiei, organizarea
organizatoric elevilor, a materialelor didactice. Conversaţia Frontal
Elevii sunt invitaţi să se aşeze în bănci.
2. Reactualizarea Sunt verificate temele efectuate acasă urmărindu-se aspectul Conversaţia Frontal Observarea
cunoştinţelor și caietului, aranjarea în pagină, dacă tema este completă, forma scrisului, sistematică
deprinderilor corectitudinea conţinutului. În timpul verificării se vor scoate în Exercițul
evidență atât cantitatea, cât şi calitatea temei.
Aprecieri
Voi adresa elevilor următoarele întrebări : verbale
1. În ce anotimp suntem acum ? Individual
2. Care sunt lunile acestui anotimp?
3. La ce ne gândim atunci când spunem ,,Iarnã”?
[Link] a Voi capta atenţia copiilor cu ajutorul unei poezii și a unei ghicitori Conversaţia Observarea
atenţiei DP despre fulgul de zãpadã. Frontal comportamentului
Exerciţiul Poezia verbal şi nonverbal
2.2. ,, Fulgul de Individual
Fulgul de zăpadă
Problematizarea Zăpadă ”
CLR Pe obraz, pe nas, pe umăr,
1.1. Tot cad fulgii fără număr, Metoda fonetică, Ghicitoarea
S-a oprit în palma unul, analitico-sintetică Aprecieri verbale
Iute, iute, închid pumnul.
Desfac pumnul,
Unde-i fulgul?
Am în mână-un strop de rouă,
Sau un bob de apă?
Plouă?
S-a topit în mâna mea
Ca o lacrima de nea…
Despre ce este vorba în poezie?
Le voi spune elevilor urmãtoarea ghicitoare:
Stele reci de vânt purtate
Au căzut pe drum, pe stradă,
Parcă-s stele de mătase
Şi sunt albe şi uşoare,
Ce să fie oare?
(Fulgii de zăpadă)
4. Anunţarea Anunţ tema lecţiei: Conversația Caiet Observarea
subiectului și Astăzi vom studia textul literar ,, Desaga cu fulgi” dupã Emilia Frontal focalizării şi
obiectivelor Plugaru ,vom citi textul , ne vom îmbogăţi vocabularul cu cuvinte noi, Explicaţia menţinerii atenţiei
vom alcătui enunţuri cu acestea și vom rezolva exerciții pe baza acestui
text.
Voi nota data, titlul lecţiei și autorul la tablă, iar elevii vor nota în
caiete.
Le voi da elevilor date despre autor. Frontal
[Link] Emilia Plugaru : o scriitoare care scris literaturã pentru copii Conversaţia Manualul de Obsevarea
optimã a ( poezii, povești, ghicitori, scenete de teatru) . comunicare capacităţii de
conținutului și CLR receptare a mesajului
Solicit elevilor să dechidă manualul de comunicare (Editura Edu) la
dirijarea 1.3. transmis
învãțãrii 1.4. pagina 54. Observarea
Împreună cu elevii, voi analiza imaginile aferente textului, după
care, vom explica organizarea textului literar în paginã, specificând
faptul cã este prezentat doar un fragment din povestea pentru copii ,, Individual
Explicația
Desaga cu fulgi”.
Etape:
1. Voi realiza citirea model a textului, în timp ce elevii Exercițiul
urmãresc textul în manual.
Observarea
CLR 2. Citirea textului în gând de cãtre elevi. Frontal sistematică a
2.1. comportamentului
3. Citirea integralã a textului. (doi sau trei elevi care Individual
2.3. efectueazã o citire corectã și coerentã, sunt solicitați
sã citeascã textul în întregime).
Problematizarea Frontal
4. Se face citirea textului cu voce tare, de către elevi
5. ( citirea în lanț, citirea ștafetă, citirea selectivă,)
respectându-se semnele de punctuație . Aprecieri verbale
6. Explicarea cuvintelor noi din text (hãț, zvârlugã, Individual
desagã).
7. Explicarea cuvintelor se va face prin citirea Vocabularul
acestora de la rubrica ,,Vocabular” din manual. Voi
scrie pe tablă cuvintele necunoscute și explicația
Individual
acestora, iar elevii scriu și ei același lucru în
carnețelele de vocabular.
8. Elevii vor alcătui oral, propoziții cu noile cuvinte.
9. Intrebãri pe baza textului:
- De ce este un text literar?
Exercițiul Aprecieri verbale
- Care este titlul textului?
- Cine este autorul acestui text? Caietele
elevilor Individual
- Câte alineate are textul?
- Care sunt personajele textului?
- De ce a oprit Moșul sania?
- Cine este Pârlicã ? Dar Crãciunița? Problematizarea
- Pentru cine a adunat iepurasul fulgi?
- Unde obișnuia Pârlicã sã doarmã?
Vom rezolva exercițiul 1 din manual , elevii vor
CLR scrie exercițiul pe caiet.
3.2. Precizeazã:
4.1. titlul și autorul textului;
timpul, locul și personajele întâmplãrii.
6. Fixarea și MEM Voi distribui o fişă de lucru pe care o vom rezolva împreunã, Explicaţia Fișa de lucru Frontal Obsevarea
transferul 1.2. sistematică
completãnd cele patru cadrane.
cunoștințelor CLR Conversaţia Individual
4.2. Aprecieri
Metoda Cadranele verbale
7. Aprecieri și Se vor face aprecieri generale și individuale asupra participării
recomandãri elevilor la lecție, precum și asupra comportamentului lor pe parcursul Explicația Frontal Aprecierea verbalã,
orei. colectivã și
individualã
Se va comunica tema pentru acasă.