Sunteți pe pagina 1din 5

Pacan Natalia, profesoar de geografie, grad didactic II

Gimnaziul Ion Creang, s.nreni, r. Anenii Noi


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Proiect didactic

Data:
Profesor:
Instituia:
Clasa:

29.11.11
Pacan Natalia, grad didactic II
gimnaziul Ion Creang, s.nreni, r-ul Anenii Noi
IX

Tipul leciei:

Disciplina de studiu:

Geografia uman a Republicii Moldova

Subiectul :

Aezrile umane. Aezrile rurale

de dobndire a cunotinelor i de formare a competenelor.

Subcompetene:
Subcompetena 5. Analiza materialelor statistice, grafice i cartografice la caracterizarea indicilor
demografici.
Subcompetena 6. Utilizarea schemelor, tabelelor, organizatorilor grafici la clasificarea populaiei
dup diferite criterii.
Subcompetena 7. Interpretarea Hrii populaiei Republicii Moldova. Caracterizarea aezrilor
umane i rurale.

1
Biblioteca Electronic colar

www.biblionline.md

V atenionm asupra respectrii necondiionate a LEGII privind dreptul de autor i drepturile conexe nr.293-XIII din 23.11.1994 !

Pacan Natalia, profesoar de geografie, grad didactic II


Gimnaziul Ion Creang, s.nreni, r. Anenii Noi
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Obiective operaionale.
Elevii vor fi capabili:
O1 s explice esena noiunilor aezare uman,vatra satului, n baza studierii fragmentului de
text.
O2 s disting tipurile de aezrilor umane, studiind textul din manual / analiznd o schem.
O3 s argumenteze influena condiiilor naturale asupra aezrilor rurale, n baza studierii textului
i a hrii.
O4 - s identifice principalele tipuri de aezri rurale, dup diferite criterii, studiind textul din
manual / analiznd o schem.
O5 s evalueze problemele ecologice specifice aezrilor rurale, studiind diferite surse de
informare.

Metode / procedee:
conversaia euristic, studierea unui fragment de text, explicarea, analiza schemelor, exerciiu de
studiere a materialului grafic, alctuirea conspectelor de reper, studiul de caz, analiza hrilor,
compararea, turul galeriei, gndete perechi-prezint.

Forme de activitate:
frontal, individual, n grup.

Materiale didactice:
Hrta administrativ-teritorial, Harta fizic i cea economic, harta-schem Configuraii de aezri
rurale, imagini cu unele tipuri de aezri rurale a Republicii Moldova, computatorul, proiectorul,
postere, marchere, ppt.

2
Biblioteca Electronic colar

www.biblionline.md

V atenionm asupra respectrii necondiionate a LEGII privind dreptul de autor i drepturile conexe nr.293-XIII din 23.11.1994 !

Pacan Natalia, profesoar de geografie, grad didactic II


Gimnaziul Ion Creang, s.nreni, r. Anenii Noi
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Desfurarea leciei
Etapele
leciei

T
O.o.

Obiective operaionale
Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Strategii
didactice/
forme de
activitate

Evaluare

1
2
Moment 1
organizatoric

3
Profesorul se salut, motiveaz elevii

Verificarea
temei de
acas

Propun un test de verificare a temei Repartiia


geografic a populaiei:
(Anexa 1)

Rezolv individual
testul propus

Tehnica
Itemi cu
rspuns
scurt

Evaluare
curent

Captarea ateniei

2-3

Pe fon muzical iniiez o conversaie privind


comentarea mottoului: Venicia s-a nscut la
sat (Lucian Blaga).
- Care este semnificaia acestui mottou?

2-3 elevi
comenteaz
mottoul.

Conversaie/

Conversaie

Predarea 1 Anunarea subiectului i obiectivelor leciei


/nvare
(ppt)
a
O1
Caracteristici generale ale aezrilor umane
materiei
Exerciii de analiz a noiunii aezare uman
noi
3 Lucrul n grup:
I grup Studiind alin.I pag.48 explicai noiunea
de Aezare uman .
II grup Explicai noiunea de Aezare uman
O2 conform DEX.
III Destingei tipurile de aezri umane
analiznd alin.III pag.48 din manual,
( ppt)
1-2

Iniiez o conversaie:
- Ce include o aezare uman, din ce ea este
alctuit? (ppt)

O3
2

Cadrul geografic al aezrilor rulale


- Imagimai-v, c suntei un trib, care are
posibilitatea s se amplaseze cu traiul pe
teritoriul actual al Moldovei. De care factori
naturali vei ine cont? Argumentai de ce?

Elevii se pregtesc
de lecie;

frontal
Dau citirii
obiectivele leciei
afiate pe ecran.
Execut sarcinile
lucrnd n grup pe
postere, care se
afieaz pe tabl i
se d citirei.

Studierea
fragmentului de
text din
manual /
dicionar/
n grup

Conversaie de
verificare

Rrpund: populaia,
casele de locuit,
obiectele
economice i cele
sociale, strzile etc.

frontal

Conversaie de
verificare

Rspund (relieful,
clima, apele,
solurile, substane
minerale utile,etc),
argumentnd.

Problema- Evaluare
tizare
oral
frontal

Analiza
schemei

3
Biblioteca Electronic colar

www.biblionline.md

V atenionm asupra respectrii necondiionate a LEGII privind dreptul de autor i drepturile conexe nr.293-XIII din 23.11.1994 !

Pacan Natalia, profesoar de geografie, grad didactic II


Gimnaziul Ion Creang, s.nreni, r. Anenii Noi
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

O1 - Identificai n manual noiunea de Vatr i


1-2 moie din rubrica tii c .(ppt)

O4
1

Explic prezentnd ppt clasificarea principalelor


tipuri de aezri rurale, dup diferite criterii.
- Aezrile rurale se clasific dup anumite
criterii:
1) dup configuraia vetrei
2) dup numrul de locuitori
3) activitatea economic a populaiei

Studiind informaia
explic i arat pe
ecran amplasarea
vetrei i a moiei
satului.

Explicarea

Noteaz n caiete
schema.

-Studierea
fragmentului de
text din
manual
alctuirea
conspecte
-lor de
reper
Analiza

O4
Propun grupurilor sarcini spre realizare pentru
7-8 conexiune invers la explicarea clasificrii
principalelor tipuri de aezri rurale, dup
diferite criterii
Anexa 2
( pe postere, ppt)

O4
2-3

Consolidarea
materiei
noi

Reeaua de aezri rurale


Propun exerciii de indentificare a factorilor
care determin tipurile de configuraii ale
aezrilor rurale din arealele: valea rului Cula,
suburbiile Chiinului i Stepa Bugeacului
(folosind fig.3.29 din manual).

O5
1012

Aspecte ecologice ale aezrilor rurale


aplicarea tehnicii turul galeriei. n baza
studierii textului din manual elevii propun
msuri de soluionare a problemelor
ecologice.

5-7

Adresez ntrebri problem referitor la


aezrile umane care reprezint carcasa
economiei naionale din rubrica dezbateri la
tem (pag.51 din manual), prin aplicarea
metodei studiul de caz.

Compar observnd Analiza


deosebirile
hrii
activitate
frontal
Explicarea
Conversaie
n baza studierii
textului din manual
elevii propun msuri de soluionare
a problemelor
ecolo-gice.
Lucrnd n grup
propun rspunsuri
la ntrebri.

Exerciiul
Compararea

Analiza
hrilor

Compararea
verbal

Explicarea

Turul
galeriei
Lucrul n
grup

Dezbateri

Soluionarea unor
situaiiproblem

4
Biblioteca Electronic colar

www.biblionline.md

V atenionm asupra respectrii necondiionate a LEGII privind dreptul de autor i drepturile conexe nr.293-XIII din 23.11.1994 !

Pacan Natalia, profesoar de geografie, grad didactic II


Gimnaziul Ion Creang, s.nreni, r. Anenii Noi
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bilanul
leciei

Tema
pentru
acas

Apreciez activitatea elevilor referitor la


realizarea obiectivelor, utiliznd
calificative.
Concluzii finale.
1.Realizarea sarcinei 4 din compartimentul
Formare i evaluare (pag.51 din manual).
2.Exerciii de rezolvat de la rubrica Dezbateri la
tem (pag.64 din manual), elaborarea unui
eseu.

Apreciaz pe cei
mai activi elevi

Autoevalu
are

Noteaz n agende
tama pentru acas

5
Biblioteca Electronic colar

www.biblionline.md

V atenionm asupra respectrii necondiionate a LEGII privind dreptul de autor i drepturile conexe nr.293-XIII din 23.11.1994 !

S-ar putea să vă placă și