Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Grupa: mijlocie
Tema anual: Cum este /a fost i va fi pe pmnt
Tema zilei:Trenuleul veseliei
Forma de realizare:activitate integrat
Tipul activitii:de consolidare a priceperilor si deprinderilor insuite anterior

Componena activitii:
-Activiti de dezvoltare personal( intlnirea de diminea)
-Activiti liber alese
-Activiti pe domenii expereniale :-Domeniul tiin-: Ne jucm i
numrm (joc didactic- numrm vagoanele trenului)

Scopul activitii:
-consolidarea cunostintelor legate de mijloacele de locomoie i transport;

Obiective operaionale:
La sfritul activitii copiii vor fi capabili:
-s imbine/lipeasc prile componente ale trenului pentru realizarea unui intreg
utiliznd materialele puse la dispoziie;
-s numere corect in limitele 1-3;
-s identifice cifra corespunztoare numrului de vagoane;
-s denumeasc figurile geometrice invaate( cerc ,patrat ,triunghi)
-s manifeste spirit cooperant in activitatea de grup,comunicnd cu partenerii de
joc.

Metode si procedee:conversatia,explicaia exerciiul, demonstraia ,observaia ,


munca in echip,turul galeriei.

Material didactic:-cuburi, lipici ,hartie glasat ,machet reprezentnd o gar i


ci ferate ,cifrele de la 1-3 decupate, 2 trenuri cu vagoane,siluete de calatori
,trenulete si vagoane realizate din hartie cartonata,vagoanele de diferite forme
geometrice,panou cu un trenulet ,fotografiile copiilor,

Bibliografie:
Curriculum pentru invmntul precolar-MEC-2008
Metode interactive i de grup Ed.Arves ,2009

Scenariul zilei:

Intlnirea de diminea debuteaz cu salutul ,apoi vom interpreta


cntecul:Bun dimineaa, drag grdini.Pe un panou pe care este un trenule
cu vagoane vom efectua prezena punnd in vagoane fotografiile copiilor
prezeni.Vom complecta apoi calendarul naturii jetoanele care ilustreaz
fenomenele meteorologice specifice zilei respective.Are loc apoi o discuie
introductiv (imprtirea cu ceilali) copiii ii vor exprima propriile
triri,gnduri, sentimente dup vizita din ziua precedent fcut la gar.
In continuare le voi prezenta copiilor centrele:
-La Construcii Gara din cutii ei trebuie sa construiasca o cladire pe care o
vom ampasa pe machete pregatit
-La ArtTrenuletul prin lipire si imbinare fiecare va realiza un trenulet cu un
numar diferit de vagoane avnd in vedere materialele puse la dispoziie.Aceste
trenulete vor fi utilizate mai apoi in jocul didactic la activitatile pe domenii
experientiale.
Rutina si tranziia :sub forma unui jocTrenul face manevre copiii vor
merge la baie apoi in mod aleator se vor aseza pe scaunele fiind impartiti in
doua grupe pentru a se juca jocul Ne jucm i numrm
Sarcina didactica: raportarea cantitii la numr
Reguli de joc:copiii vor actiona la un semnal vizual ,ei vor da din mn in
mn o jucrie iar atunci cnd educatoarea ridic paleta rosie jucaria se opreste ,
cel la care se opreste trebuie sa indeplineasca o sarcina, daca greseste sarcina
revine grupul 2 .Fiecare grup are cate un trenulet, iar la fiecare raspuns corect
vor fi recompensati cu cate un calator in trenulet.
La sfarsitul activitii castiga grupa care are cei mai multi cltori in trenulet.
Elemente de joc:surpriza,aplauze,recompensa, intrecerea.
La sfarsitul activitii toi copiii vor fi recompensati pentru participarea la
activitate si se vor face cateva poze care vor fi expuse mai apoi la panou
informative al parintilor.

Desfurarea activitii

Etapele Coninutul activitii Strategii


activitii didactice

Moment Aerisirea salii de grup


organizatoric Pregatirea materialului didactic necesar.
Aranjarea mobilierului in vederea
desfasurrii activitii.
Captarea ateniei Se realizeaz prin intermediul unei conversatia
ghicitori:
Pe lungi fire argintii
Printre dealuri i cmpii
Vino iar i ne du
Si ne cnt tu,tu,tu.
Se va realiza o scurt conversaie despre
impresiile avute dup cltoria facuta in
zilele precedente la gar.
Anunarea temei Educatoarea va anunta ca vor desfasura Conversatia
i a obiectivelor o activitate care se numeste Trenuleul Explicatia
veseliei, ei trebuie sa construiasca ,sa
lipeasca, sa numere vagoanele
trenuleului.
Desfurarea Copiii se grupeaz pe centre dup Conversatia
activitii preferinte astfel inct la: Explicatia
-arta: ei trebuie sa lipeasca in spatele Munca in echipa
locomotivei vagoane care au diverse
forme geometrice (in cosuletele lor se
afla un numr diferit de vagoane de la 1-
3)
-constructii:trebuie cu ajutorul unor
cutii sa construiasca o gara(cutiile
trebuie pozitionate corect deoarece au
desenate pe ele ferestre,usi i acoperis
etc.)
Pe tot parcursul desfasurarii activitii
urmresc i indrum activitatea copiilor
oferindu-le suport i informaii
suplimentare.
Obinerea Voi imprii copiii pe grupe numrnd Conversatia
performanei din doi in doi i ne vom juca jocul -: Ne Explicatia
jucm i numrmcu ajutorul Demonstratia
trenuletelor realizate la centrul Jocul didactic
arta.Fiecare grup primete cate un
trenulet.
Le sunt explicate regulile jocului.Pe
rnd cte un copil la care se oprete
jucaria va veni in fa si va numara sau
va lipi pe locomotiv cifra
corespunzatoare numarului de vagoane ,
ori va identifica forma geometrica a unui
dintre vagoane (va primi o sarcina clara
din partea educatoarei).Dac sarcina este
indeplinita corect in trenuletul grupei va
urca un cltor ,dac nu sarcina revine
grupei adverse.
Grupa care la sfarsitul activitii va
avea cel mai mare numr de cltori va
fi desemnat ctigtoare.
Vom executa jocul de prob ,apoi va
avea loc desfaurarea propriu
zis,urmrind in permanen respectarea
i indeplinirea corect a sarcinilor.
Asigurarea Educatoarea le propune acum copiilor s Problematizarea
reteniei i a amplaseze trenuletele pe machete Exerciiul
transferului pregtit astfel: trenuleele mai scurt( cu Conversaia
1 vagon ) mai in fa pe prima linie
ferat. , trenuleele cele mai lungi (cu 3
vagoane) pe ultima linie ferat ,iar cele
mijlocii (cu 2 vagoane ) in mijloc.

Evaluarea Educatoarea impreun cu copiii vor conversatia


activitii stabili in care tren se afla mai multi
calatori iar echipa castigatoare va fi
felicitat si aplaudat de achipa advers.
Se face aprecierea activitii global
apoi individual oferindu-le copiilor
sfaturi i sugestii.

Incheierea Copiii vor fi recompensati si vom Turul galeriei


activitii realiza cateva poze cu lucrarile conversatia
copiilor ,apoi vom interpreta cantecul
Trenul .

S-ar putea să vă placă și