Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lecţie

Proporţii. Aflarea unui termen necunoscut al unei proporţii

Data:
Şcoala:
Clasa a VI-a
Profesor:
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematică
Unitatea de învăţare: Rapoarte si proporţii
Subiectul: Aflarea unui termen necunoscut al unei proporţii
Tipul lecţiei: de predare de noi cunoştinţe
Scopul lecţiei: aprofundarea cunoştinţelor
Competenţe specifice:
 Identificarea rapoartelor, rocentelor şi proporţiilor în enunţuri diverse
 Alegerea metodei adecvate de rezolvare a problemelor în care intervin rapoarte, procente
şi proporţii
 Analizarea unor situaţii practice cu ajutorul rapoartelor, procentelor sau proporţiilor
 Rezolvarea cu ajutorul rapoartelor şi proporţiilor a unor situaţii problemă şi interpretarea
rezultatelor
Obiective operaţionale:
 Elevii vor şti noţiunile de raport, proporţie, mezi, extremi.
 Elevii vor cunoaşte proprietatea fundamentală a unei proporţii
 Elevii vor şti să afle un termen necunoscut al unei proporţii folosind proprietatea
fundamentală
Mijloace didactice: tabla, manualul, catalog.
Metode de învăţământ: conversaţia, exerciţiul, expunerea.
Materiale didactice: tabla, cretă, manuale, caiete, culegere
Forme de organizare a clasei:frontală.
Timp: 50 minute.
Bibliografie: Manual de matematică pentru clasa a VI-a, ed. Petrion, Ion Petrică, Victor
Bălşeanu, Iaroslav Chebici.
Culegere Mate 2000+7/8, ed. Paralela 45, Dan Branzei, Dan Zaharia, Maria Zaharia.
Desfăşurarea activităţii:
1. Moment organizatoric (3 min.)
Activitatea profesorului: Profesorul notează absenţii. Se verifică prezenţa caietelor,
manualelor.
Activitatea elevului: Elevul de serviciu spune absenţii.
Evaluare: frontal.
Metode: conversaţia
Mijloace: catalogul
2. Verificarea conţinuturilor însuşite (5 min.)
Activitatea profesorului: Se realizează verificarea temei pentru acasă prin sondaj şi se
discută exerciţiile ce au ridicat dificultăţi elevilor.
Activitatea elevului: Elevii răspund întrebărilor profesorului şi pun întrebări din temă.
Evaluare: frontal.
Metode: conversaţia, expunerea
3. Enunţarea titlului lecţie şi prezentarea obiectivelor lecţiei (5 min.)
Activitatea profesorului: Scrie pe tabla titlul lecţiei, anunţă obiectivele şi recapitulează
noţiunile necesare pentru noua lecţie.
Titlul lecţiei: Aflarea unui termen necunoscut al unei proporţii
Ca principale obiective:
 Recapitularea noţiunilor din lecţia precedenta: raport, proporţie, proprietatea
fundamentală a proporţiei
 Elevii vor şti să afle un termen necunoscut al unei proporţii folosind proprietatea
fundamentală a proporţiei

Se numeşte proporţie egalitatea a două rapoarte.


𝑎 𝑐
= , 𝑏, 𝑑 ≠ 0.
𝑏 𝑑
𝑎, 𝑏, 𝑐, 𝑑 sunt termenii proporţiei

𝑎 ş𝑖 𝑑 sunt extremii proporţiei, iar b si c sunt mezii.

Obs. Se obţin proporţii prin amplificarea şi simplificarea unui raport:


3 15
= , prin aplificare cu 5.
4 20
10 1
= , prin simplificare cu 10.
20 2
Proprietatea fundamentala a proporţiei: produsul mezilor este egal cu produsul extremilor.
𝑎 𝑐
= , 𝑏, 𝑑 ≠ 0. 𝐴𝑡𝑢𝑛𝑐𝑖 𝑎 ∙ 𝑑 = 𝑏 ∙ 𝑐
𝑏 𝑑
2 6
Exemplu: 5
= 15 ⇒ 2 ∙ 15 = 5 ∙ 6

3 6
Obs: Din 3 ∙ 10 = 5 ∙ 6 ⇒ 5 = 10.

Activitatea elevului: Elevii notează titlul lecţiei, ascultă obiectivele trasate de cadrul didactic
şi răspund la întrebări.

Evaluare: frontal.

Metode: conversaţia, expunerea şi explicaţia.

4. Comunicarea de noi cunoştinţe si aplicarea lor in exerciţii la tablă (35 min.)


Activitatea profesorului: Profesorul arată cum se poate afla termenul necunoscut al unei
proporţii, explica toate cazurile posibile. După prezentarea lecţiei, dă elevilor fişe de
lcuru şi începe sa cheme elevi la tablă pentru a rezolva câteva exerciţii.
produsul mezilor produsul extremilor
un extrem= , iar un un mez= .
celălalt extrem celălalt mez
Cazuri posibile:
𝑥 𝑐 𝑏∙𝑐 𝑎 𝑐 𝑎∙𝑑
= ⇒𝑥= = ⇒𝑥=
𝑏 𝑑 𝑑 𝑥 𝑑 𝑐
𝑎 𝑥 𝑎∙𝑑 𝑎 𝑐 𝑏∙𝑐
= ⇒𝑥= = ⇒𝑥=
𝑏 𝑑 𝑏 𝑏 𝑥 𝑎
Aplicaţii:
Exerciţiul 11/17 din culegere.
Aflaţi termenul necunoscut din următoarele proporţii:
𝑥 7 5∙7 35 11 𝑥 11∙10
a) 5 = 2 ⇒ 𝑥 = 2 = 2 c) 5
= 10 ⇒ 𝑥 = 5 =22
b)
4 9 4∙5 20 4 1 13∙1 13
c) 𝑥 = 5 ⇒ 𝑥 = 9 = 9 d) 13
=𝑥⇒𝑥= 4 = 4

Exerciţiul 24/18 din culegere:

Aflaţi x din proporţiile:


𝑥+1 7
a) 𝑥
= 6 ⇒ (𝑥 + 1) ∙ 6 = 𝑥 ∙ 7 ⇒ 6𝑥 + 6 = 7𝑥 ⇒ 7𝑥 − 6𝑥 = 6 ⇒ 𝑥 = 6.

𝑥 7 14
b) 𝑥+2
= 9 ⇒ 𝑥 ∙ 9 = 7 ∙ (𝑥 + 2) ⇒ 9𝑥 = 7𝑥 + 14 ⇒ 9𝑥 − 7𝑥 = 14 ⇒ 𝑥 = 2
= 7.

𝑥 𝑥+1
c) = ⇒ 𝑥 ∙ 9 = 8 ∙ (𝑥 + 1) ⇒ 9𝑥 = 8𝑥 + 8 ⇒ 9𝑥 − 8𝑥 = 8 ⇒ 𝑥 = 8.
8 9

Exerciţiul 2 b/21 din culegere.


2𝑥+1 1 3
Aflaţi x din proporţia 4𝑥+3 = 3 , 𝑥 ∈ 𝑄 − {− 4}.

2𝑥 + 1 1
= ⇒ (2𝑥 + 1) ∙ 3 = (4𝑥 + 3) ∙ 1 ⇒ 6𝑥 + 3 = 4𝑥 + 3 ⇒ 6𝑥 − 4𝑥 = 3 − 3
4𝑥 + 3 3
⇒ 2𝑥 = 0 ⇒ 𝑥 = 0.

Se lucrează la tabla şi alte exerciţii de pe fişele de lucru.


Activitatea elevului: Elevii participă activ la oră.
Evaluare: frontal.
Metode: conversaţia, exerciţiul şi explicaţia.
5. Asigurarea feed-back-ului şi tema pentru acasă. (2 min.)
Activitatea profesorului: Anunţa tema pentru acasă şi notează elevii care au ieşit la tablă
sau care s-au implicat activ din bănci.
Temă: ex. 1,2,3,6,7,12, pg. 17 din culegere + restul exerciţiilor din fişa de lucru.
Activitatea elevului: Elevii notează tema pentru acasă.
Evaluare: frontal.
Metode: conversaţia.
Fişă de lucru

Proporţii

1) Verificati daca urmatoarele numere pot forma o proportie : 15 ,45 ,27 , 9 si

3 21 20 11
, , ,
4 16 77 5

2) Utilizand proprietatea fundamentala a proportiilor verificati daca numerele date


pot forma o proportie

3 5 7 5 6 12
si ; si ; si
7 9 13 11 7 14

3
22 x 0, (5) 3 1, (1) 1, (3) x
3) Aflati x din proportiile : = ,  ,  , 7 
5 10 x 0, (2) 1, (2) x 5 1
10

x 5
4) Aflati x si y daca  si 3x – 2y = 3
y 7

a 3 7 a  2b
5) Daca  calculati
b 11 2a  3b
6) Precizaţi care dintre cele patru variante de răspuns este cea corectă.
a 3 2a  3b
Fie  . Valoarea raportului este :
b 7 5a  2b
23 27 17
A. ; B. ; C. 25; D. .
30 29 19
7) Aflaţi numărul x din proporţiile de mai jos şi asociaţi fiecărui număr din coloana A o
literă din coloana B.
A B
8 9
1.  a. x = 32
x 36
5 25
2.  b. x = 52
8 2x
13a x
3.  ,13a 10 c. x = 42
5 2
d. x = 20

S-ar putea să vă placă și