Sunteți pe pagina 1din 23

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT

LICEUL CU PROGRAM SPORTIV ROMAN

Metodist: Profesor pentru învățământul Preșcolar

Rotaru Mihaela
GRADINIȚA CU PROGRAM NORMAL „ SERGIU CELIBIDACHE ” ROMAN

PROPUNĂTOR: Profesor pentru înv. Preșcolar


BUBĂ CRISTINA- PARASCHIVA
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA
“ÎN AȘTEPTAREA IEPURAȘULUI DE PAȘTE!”

DATA: 17.04.2019
UNITATEA DE ÎNVATAMANT: Gradinița Liceului cu Program Sportiv Roman
GRUPA: MARE „Greierașii”
PROPUNATOARE: Bubă Cristina Paraschiva
TEMA ANUALA DE STUDIU: „Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?”
PROIECT TEMATIC: „Obiceiuri și tradiții de Paște”
TEMA SAPTAMANII: „Hristos a înviat!”
TEMA ZILEI: „În așteptarea iepurașului de Paște”
FORMA DE REALIZARE: activitate integrata
TIPUL DE ACTIVITATE: mixta
DURATA:o zi
DOMENII DE ACTIVITATE INTEGRATE:ALA+ADE(DȘ+DEC)+ALA2
SCOP:
 Stimularea curiozității, și a interesului de cunoaștere față de tradițiile și obiceiurile de Paște;
 Verificarea cunoştinţelor şi deprinderilor matematice de utilizare a numerelor în concentrul 1-10; consolidarea deprinderilor și
priceperilor specifice picturii;
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: Jocul, conversașia, explicația, demonstrația, mana oarba,exercițiul, munca independentă;
RESURSE MATERIALE: Traseul iepurașului,iepurașul,scrisoarea, plicuri cu exerciții, ouă, suportul pentru ou, flori, lipici,
,pensoane, acuarele, creioane colorate, fișe de muncă independentă, creioane, siluete de ouă colorate de mărimi diferite, jetoane
reprezentând cifrele 1-10, coșulețe pentru ouă;
FORMA DE ORGANIZARE: frontal,pe grupuri,individual;
EVALUAREA ACTIVITĂȚII –Finalitatea zilei :
 Aprecieri verbale, individuale și colective;
 Recompense
 Expoziție cu lucrările copiilor;

ACTIVITAȚI DE ÎNVĂȚARE:
ADP: Întâlnirea de dimineață: Bună dimineața iepurașilor veseli!
În cerc să ne adunăm
Cu toții să ne salutăm
A-nceput o nouă zi
Bună dimineața copii!
Rutine: ”Știu să folosesc șervețelul la masă”
“Sunt curat ca iepurașul”

Tranziții: „Iepuraș dragalaș ”-cântec


„Dansează hopa-hopa."-versuri ritmice
“Iepurașul Țup”-joc cu text și cânt
.
JOCURI ȘI ACTIVITĂŢI LIBER ALESE- ALA 1

Construcţii: „Biserica din sat”


Joc de masă: Puzzel „Imagini de Paște”
Bibliotecă: „Decorăm ouă''- semne grafice

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE- ADE

DŞ: Activitate matematică -“Ajută iepurașul să ajungă la morcovi”- joc didactic (consolidarea și utilizarea numerelor în
concentrul 1-10)
DEC: Educaţie plastică-„ Ouă Pentru iepuraș''-pictură

ACTIVITĂŢI LIBER ALESE- ALA II

Joc de mişcare: “Cursa iepuraşilor”


„Albinele și bondarii”
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
ADP: - să salute educatoarea şi colegii ;
- să fixeze data calendarului şi fenomenul meteo caracteristic zilei;
- să participe activ la activităţile zilnice de autoservire, ordine, disciplină şi igienă.
ALA1: Biblioteca:
„Decorăm ouă”: - să realizeze, după model, o lucrare care conține semnele grafice învățate;
- să-și coordoneze mișcările pentru scrierea corectă a elementelor grafice
Joc de masă :
Puzzel: - să îmbine piesele de puzzel astfel încât să refacă imaginea,
- să descrie imaginea rezultată
Construcții:
„Biserica din sat”: - să construiască prin alăturarea, îmbinarea, suprapunerea pieselor în scopul realizării temei;
- să colaboreze cu colegii în realizarea temei propuse.
ADE:DS –Activitate matematică
- să numere crescător și descrescător conform cerințelor formulate în limitele1-10;
- să așeze jetoanele cu cifre în odine crescătoare și descrescătoare în limitele 1-10;
- să așeze vecinii unui număr în limitele 1-10;
- să formeze mulțimi de elemente după un criteriu dat;
- să identifice poziția unui număr într-un șir dat utilizând numeralul ordinal;
- să raporteze corect cantitatea la număr și numărul la cantitate în limitele 1-10;
- să rezolve operații de adunare și de scădere cu o unitate în limitele 1-10

DEC- - să denumească materialele de lucru;

- să obțină efecte plastice, spontane prin tehnici specifice picturii;


- să folosească în mod corect materialele puse la dispoziție pentru realizarea oului;
ALA2: Joc de miscare: „Cursa iepurașilor”; „Albinele și bondarii”
-să execute corect mișcările propuse;
- să participe activ și să își aducă contribuția la reușita echipe
-să dea dovadă de fair-play în întrecerile sportive.
ELEMENTE DE JOC: mânuirea materialului, surpriza, întrecerea, aplauzele, mișcarea;
REGULILE JOCULUI : Copiii vor fi împărțiți în două grupe (ouă galbene și rosii). Copilul indicat cu bagheta magica vine în față și
ridică obstacolul, sub care va găsi un plic cu o cerință. Educatoarea va citi cerința, iar copilul împreuna cu echipa rezolvă cerința.
Pentru fiecare răspuns corect iepurașul va depăși câte un obstacol, iar echipa va primi un punct (ou). Câștigă echipa cu cele mai multe
ouă adunate.
SARCINA DIDACTICĂ: alcatuirea de grupe după criteriul dat (mărime, culoare), aflarea vecinilor unui număr, numeralul cardinal
și ordinal, raportarea numărului la cantitate și invers, rezolvarea de probleme de adunare si scădere cu 1-2 unitati;
STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, observarea spontană și dirijată, Mâna oarbă, învatarea
prin cooperare, Turul galeriei.
MATERIAL DIDACTIC: traseul cu obstacole, creioane colorate, medalioane cu ouă galbene și rosii, plicuri cu sarcini, panouri
pentru probe, jetoane cu cifre , siluete în formă de ouă, coșulețe, acuarele, fișe de lucru, pensule, pahare cu apa, șervetele, ou, suport
pentru ou,flori, lipici, panou punctaj, stimulente (oua de ciocolata).
FORMA DE ORGANIZARE : frontal, individual, pe echipe.

DURATA: o zi
SCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineaţă: Bună dimineaţa ,iepuraşilor veseli!

purtăm o scurtă discuţie despre sărbătoarea care se apropie,după care completăm calendarul naturii, facem prezenţa: "Citestesc" de pe
panoul cu fotografii numele copiilor ,fotografiile celor absenți se așeaza în partea de jos a panoului, anunţ noutatea zilei. Astăzi la noi
la gradiniță au venit doamnele să vadă câte lucruri interesante știți voi sa faceți și cît de cuminți și activi sunteți la activitati.

Folosind procedeul “Mana oarba”, copiii își aleg centrul de interes la care vor să lucreze.
La centrul ''Bibliotecă'' vor decora oul cu semene grafice. La “Joc de masă”, vor îmbina piesele de puzzel astfel încât să refacă
imaginea, iar la “Construcții” vor avea de construit Biserica din sat .
Dupa realizarea temelor propuse, se expun toate lucrarile și se realizează Turul galeriei.
Tranziția către activitățile pe domenii experiențiale se realizează prin interpretarea cântecului „Iepuraș drăgălaș”.
După jocul didactic „Ajută iepurașul să ajungă la morcovi”, urmează activitatea de educație plastică, unde copiii vor picta „Ouă
pentru iepuraș'', apoi au loc rutine și tranziții.
La sfârşitul zilei vom juca:
 Oul la concurs- joc distractiv;
 Albinele și bondarii
Dacă rezolvaţi toate cerinţele mele la sfârșitul zilei o să primiţi o altă surpriză.
EVENIMENTUL STRATEGIA DIDACTICA
DIDACTIC CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC EVALUARE
Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare

1.Organizarea Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurării a Conversația


activității activităţii: Panoul Frontal Observarea
●aerisirea sălii de grupă; pentru comportamentului
calendarul copiilor
●amenajarea spaţiului de desfăşurare a activităţii;
naturii,
●pregătirea materialului demontrativ; Panoul
●intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă. pentru
Întalnirea de dimineață: prezență;
-salutul
-prezența
-activitatea de grup
-noutatea zilei
2.Captarea atentiei Se va purta o scurta discuție despre Sărbătoarea Frontal
Învierii Domnului-Paștele. Voi spune copiilor că Conversația
dimineață venind spre grădinită m-am întâlnit cu
iepurașul de paște care mi-a dat un săculț pentru
voi, în care vom găsi multe lucruri pentru
activitatea noastră
3.Anuntarea temei Le voi prezenta centrele de activitate deschise în
si a obiectivelor aceasta zi: Conversația Puzzel Frontal
Bibliotecă: „Decoram oua” , unde copiii vor Fișe de lucru
Creioane
avea ca sarcina să decoreze oul cu semnele
Piese de
grafice învățate; Construcții
Joc de masă: Puzzel- copiii vor îmbina piesele
de puzzel astfel încât să refacă imaginea, și vor
descrie imaginea rezultată
Construcții: „Biserica din sat ''-copiii vor
îmbina, suprapune piesele de construcții pentru a
realiza biserica.
4.Desfășurarea Se vor prezenta materialele didactice pregatite Frontal
activității Explicația, Puzzel
pentru fiecare centru de interes.Voi merge la
Fișe de lucru
fiecare centru pentru a le da indicații cu privire la Creioane
Piese de
ceea ce au de făcut.
Construcții Pe echipe
Copiii își desfășoara activitatea colaborând,
exersand deprinderile de lucru ânvățate, pentru a
duce la bun sfârșit sarcina. Pe parcursul
activității, copiii se vor roti la centre.

După realizarea temelor propuse, se expun toate Turul Evaluarea prin


5. Obținerea galerieie Frontal produsul realizat
performanței lucrările și se realizează Turul galeriei.

6. Încheierea În incheiere voi face aprecieri individuale și


activității
colective asupra modului de lucru.
PROIECT DIDACTIC

DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Științe


CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematică
TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidarea și sistematizarea cunoștințelor și deprinderilor
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic ,,Ajută iepurașul să ajungă la morcovi”
FORMA DE REALIZARE: frontală
LOC DE DESFĂȘURARE: sala de clasă
DURATA: 35-40 minute
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Consolidarea și sistematizarea cunoștințelor matematice privind însușirea conceptului de număr natural în
limitele 1- 10
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
- Să numere crescător și descrescător conform cerințelor formulate în limitele1-10;

- Să așeze jetoanele cu cifre în odine crescătoare și descrescătoare în limitele 1-10;

- Să așeze vecinii unui număr în limitele 1-10;

- Să formeze mulțimi de elemente după un criteriu dat;

- Să identifice poziția unui număr într-un șir dat utilizând numeralul ordinal;

- Să raporteze corect cantitatea la număr și numărul la cantitate în limitele 1-10;

- Să rezolve operații de adunare și de scădere cu o unitate în limitele 1-10.

SARCINILE DIDACTICE:
Numărarea în concentrul 1-10, șir crescător și descrescător, vecinii mai mari și mai mici ai numerelor, mulțimi de elemente,
raportare la cantitate și invers, rezolvare de probleme cu o unitate. Recunoaşterea şi denumirea locului fiecărui obiect în şirul format.
ELEMENTE DE JOC: surpriza, închiderea și deschiderea ochilor, aplauze, întrecerea, recompense.
REGULI DE JOC:
- copiii vor fi împărțiți în două echipe;
- copiii sunt supuși mai multor probe pentru a putea să îl ajute pe iepuraș;
- fiecare sarcină corect îndeplinită ajută iepurașul să trecă câte un obstacol din traseu și le dă copiilor câte un punct sub formă
de ou ;
- răspund, rând pe rând, doar copiii solicitați de educatoare din fiecare echipă , colegi de grup oferă ajutor unde este nevoie;
- răspunsurile corecte sunt aplaudate;
- echipa care adună cele mai multe ouă este declarată câștigătoare.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: jocul, conversația, observația, explicația, demonstrația, exercițiul, problematizarea.
Materiale didactice: traseul cu obstacole, iepurașul, cuburi cu cifre, jetoane cu ouă, cifre, plicuri cu sarcini,recompense,probleme
illustrate.
Forme de organizare:frontal,individual
Bibliografie:
 Curriculum pentru învățământ preșcolar (3-6/7 ani), M.E.C.T., 2008
 Jocuri didactice pentru grădinița de copii, Ed. Didactică și Pedagogică, 1976, București, M. Taiban, M. Petre, V. Nistor
 Ghid de bune practici pentru educația timpurie a copiilor între 3-6/7 ani, M.E.C.T., 2008
Momentele Conținutul activității Strategii didactice Evaluare
activității
Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare
1. Moment Crearea condițiilor optime pentru activitate: aerisirea
orgnizatoric
sălii de grupă, așezarea scăunelelor, pregătirea
materialelor necesare desfășurării activității.
Introducerea copiilor în sala de grupă.
2. Captarea Se va realiza prin prezentarea traseului în care se află Conversația Traseul, Frontal
atenției
iepurașul rătăcit și citirea scrisorii prin care iepurașul le iepurașul și
cere copiilor să îi arate drumul către morcovi. scrisoare
3. Anunțarea Astăzi pentru a ajuta iepurașul vom juca un joc, jocul Conversația
temei și a
se numește „Ajută iepurele să ajungă la morcov” Pentru
obiectivelor
asta pe traseu vom găsi câteva plicuri, în interiorul
cărora vom găsi exerciții pe care dacă le vom rezolva
corect iepurașul nostru va ajunge la morcovi.
4. Dirijarea Explicarea și demonstrarea jocului Conversația
activității Explicația
Se explică regulile jocului: copiii vor fi împărțiți în Medalioane(oua Pe echipe
două echipe(oua galbene si oua rosii). Demonstrația galbene si rosii) Ascultă
indicațiile
Copilul atins de bagheta magică a iepurașului va veni
la masuță, va rtdica obstacolul sun care se afșă un plic
în care se afla sarcina de lucru care trebuie rezolvă. La Explicația

fiecare răspuns corect iepurașul v-a mai depăși un punct


al traseului spre morcovi Răspunsul corect va fi Conversația Coșulțe pentru
punctaje
aplaudat și recompensat cu un ou în cosuletul echipei.
Se executa jocul de probă și apoi se trece la executarea
jocului propriu-zis.
Proba I
Rezolvă
Numără în ordine crescătoare apoi așează jetoanele în
sarcinile
ordine crescătoare. Scrisorile cu
cerințe și
Proba II
panouri,
Numără în ordine descrescătoare și așează jetoanele în ouă, coșulețe
ordine descrescătoare
Proba III
Formează grupe de același fel (mărime, culoare)
Proba IV
Numară ouăle din coșuleț și scrie cifra
corespunzatoare;
Proba V
Numeralul ordinală- Încercuiește primul, al treilea, al
cincelea ou și pe ultimul taie-l cu o linie;
Proba VI
Împarte ouăle din coșuleț în cele două farfurii, astfel
încât în fiecare farfurie să fie același număr de ouă;
Proba VII
,,Caută vecinii “-joc
5. Obținerea Complicarea jocului :
performanței
Proba VI
“Probleme ilustrate” câte trei pentru fiecare echipă.
Proba numărul VI
Cele doua echipe vor primi câte opt ouă. Vor avea ca
sarcină să așeze ouăle în două coșulețe (să descompună
și să compună numărul 10).
Fiecare echipă este recompensată cu un ou colorat în
funcție de răspunsul corect.
Se aplaudă răspunsurile corecte.
6. Asigurarea Răspund la
retenției și a Voi întreva copiii cum s-a numit jocul, pentru cine am întrebări
transferului
jucat acest joc și ce am avut de făcut pentru a duce
iepurașul la morcovi.
7. Încheierea Iepurașul le va mulțumi copiilor pentru ajutorul dat, și îi
activității
asigură ca vor mai avea suprizi de-a lungul zilei.
PROIECT DIDACTIC

DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul estetic și creativ


CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educație artistico- plastică
MIJLOC DE REALIZARE: pictură
TEMA ACTIVITĂȚII : „Ouă pentu iepuraș”
TIPUL DE ACTIVITATE: Fixare de priceperi si deprinderi;
SCOP: Consolidarea deprinderii de a folosi elemente de limbaj plastic prin exersarea deprinderilor tehnice specifice picturii
Dezvoltarea imaginației creatoare, a sensibilității și a gustului estetic. Educarea simțului artistic, a dragostei față de frumos și a
spiritului de prietenie
OBECTIVE OPERATIONALE

O1: Să denumească materialele de lucru;

O2: Să obțina efecte plastice, spontane prin tehnici specifice picturii;

O3: Să folosească în mod corect materialele puse la dispoziție pentru realizarea oului;

O4: Să analizeze lucrările realizate pe baza următoarelor criterii: originalitate, acuratețe, gradul de finalizare a lucrării.

METODE ŞI PROCEDEE: conversația, explicația, demonstrația și exercițiul;


MATERIALE DIDACTICE: ouă, acuarele, pahare cu apă, pensoane, servetele, suport din carton, flori, lipici;
FORME DE REALIZARE: frontala, individuala.
RESURSE TEMPORALE : 35- 40minute
MATERIAL BIBLIOGRAFIC: „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, 2008;
„Ghid pentru proiecte tematice” – Didactica Publishing House 2008;
„Revista invatamantului prescolar” nr. 1-2/2009.
EVENIMENTUL STRATEGIA DIDACTICĂ
DIDACTIC CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC EVALUARE
Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare

1.Organizarea Aerisirea sălii de grupă;


activității Conversatia Observarea
Aranjarea mobilierului in sala de grupa;
comportamentului
Pregătirea materialului didactic necesar; copiilor
Asigurarea ordinii și disciplinei pentru buna-
desfășurare a activității.
2.Captarea atenției Le voi spune copiilor ca deși a ajuns ajuns la
Conversația Observarea
morcovi, iepurașul este foarte trist deoarece fiind
comportamentului
ocupat să găsească morcovi, nu a reușit să picteze copiilor
Observația
ouă pentru toți copii. Așa că le cere copiilor să îl
ajute folosind materialele care se află pe masă.

3.Anuntarea temei Anunț tema, enumăr obiectivele clar, concis, în


si a obiectivelor Conversatia Aprecieri asupra
termeni pe înțelesul copiilor.
rasunsurilor
Vor fi anuntați despre tema pe care o au de pictat copiilor
și anume „Ouă pentru iepuraș ”. Iar după ce
pictăm oul vom realiza și un suport pentru ou.
4.Desfășurarea Haideţi să vedem ce ne-a lăsat iepurașul pentru ouă, Frontal
activității observarea acuarele, Observarea
a-l ajuta!
liberă, paharele cu comportamentului
a) Perceperea şi Copiii vor veni la educatoare şi vor intui apa, nonverbal
intuirea pensoane,
împreuna materialele puse la dispoziţie, innclusiv
materialelor șervețele
modele de ouă pictate .
* se enumeră materialele,

Le voi prezenta copiilor modelul realizat de


mine, voi atrage atenția asupra culorilor folosite.
Se demonstrează frontal tehnica de lucru Le voi
b) Exemplificarea
explica copiilor şi le voi demonstra cum trebuie
tehnicii de lucru
să lucreze cu materialele puse la dispoziţie pentru conversaţia, Copii sunt atenţi la
-frontal, educatoare
a putea realiza pictura aşa încat fiecare pictură va
- individual
fie admirate de părinți;.

c) Exerciţii pentru
încălzirea muşchilor Înainte de a incepe munca vom face căteva
mici ai mâinii
exerciţii de încălzirea muschilor mâinii.Apoi voi
da semnalul de începere a picturii.

d) Executarea În timp ce copiii vor lucra îi voi supraveghea şi le Obsevarea


propriu- zisă a dirijată
lucrării voi da indicaţii în caz de nevoie.
După ce terminăm de pictat oul, vom realiza un -suport din
5. Obținerea carton, lipici
suport din carton pentru a așeza oul.
performanței și flori,

6. Evaluarea Se analizează lucrările împreună cu copiii după lucrările Participă la analiza


copiilor lucrărilor
următoarele criterii:
- respectarea temei;
- aspectul îngrijit al lucrării;
-culorile folosite;

Se fac aprecieri generale şi individuale cu privire


7..Incheierea la realizarea temei. Conversatia Aprecieri verbale
activitatii Vor fi expuse toate lucrările copiilor. Observatia asupra lucrarilor
PROIECT DIDACTIC

CATEGORIA ACTIVITATII: Activitate complementara


DENUMIREA ACTIVITATII: Jocuri recreative si distractive
TEMA ACTIVITATII:
1.“Oul la concurs”
2.”Albinele si bondarii”
FORMA DE REALIZARE:Joc de mişcare
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
- destinderea copiilor dupa activitatile frontale si satisfacerea nevoii de miscare
ELEMENTE DE JOC: intrecerea, aplauzele
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- sa alerge cu mâna întinsă ducând un ou în lingură;
- să ocolească un obstacol;
- să participe activ şi să-şi aducă contribuţia la reuşita echipei;
- să manifeste înţelegere în situaţii de eşec;
- să respecte regulile stabilite de comun acord în cadrul grupului.
METODE ŞI PROCEDEE: explicaţia, demonstraţia, jocul
MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: 2 linguri, 2 ouă, 2 scaune, flori, stupi (scaunele)

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
- Programa activităţilor instructive-educative în grădiniţa de copii,1999;
- Silvia Dima, Daniela Pâclea şi Aurica Candrea “Veniţi să ne jucăm copii!”
- Antologie editată de Revista Învăţământului Preşcolar 1995, Bucureşti, p.321.
1. „Oul la concurs”

Voi marca linia de plecare şi traseul ce trebuie parcurs. La distanţa de 3-4 m voi aşeza cele două scăunele ce trebuie ocolite.
Voi împărţi copiii în două grupe şi voi da primilor copii câte o lingură cu un ou în ea.
La semnalul meu copiii vor alerga până la scăunel cu mâna întinsă, îl vor ocoli şi se vor întoarce tot în fugă de unde au
plecat, dând colegului de echipă mai departe lingura cu ou.
Dacă un copil va scăpa oul, se va opri, îl va ridica, îl va aşeza în lingură şi numai după aceea va continua alergarea.
Jocul va continua până ce vor alerga toţi copiii.
Va câştiga echipa care nu a scăpat oul deloc sau l-au scăpat de mai puţine ori.
Câştigătorii vor primi ouă mari recompensă iar învinşii vor primi ouă mici.

2. „Albinele si bondarii”

Grupa de copii se imparte in mod inegal, 10 copii vor fi „albinele” si 5-6 vor fi „bondarii”. Pe terenul de joc se
delimiteaza spatiul pentru „albine” (scaunele) si spatiul pentru flori si „bon-dari”. „Albinele” stau pe scaunele (stupi) si bondarii vor
sta dincolo de linie, in spatele florilor.
La inceperea jocului educatoarea striga:
- Albinite, albinite!
Albinele raspund:
-Zum,zum,zum!
Educatoarea:
-Alergati din floare in floare
Si aduceti polen pe-aripioare.
Albinele zboara la flori. Bondarii pandesc. La comanda educatoarei: „Vin bondarii!” care bazaie („baz,baz,baz”),
albinele alearga la stup. Daca bondarii reusesc sa prinda cateva albine, le vor duce la casuta lor (marcata printr-un cerc), in apropierea
florilor.
Bondarii nu prind albinele care s-au asezat pe scaunele. Jocul continua pana raman 2-3 albinute neprinse care vor fi
casti-gatoare.
EXECUTAREA JOCULUI DE CATRE COPII:
Se face un joc de proba. Apoi jocul se desfasoara corect la comanda educatoarei, copiii avand obligatia sa respecte
regulile jocului. Se schimba rolurile jocului, intre ei pe rand, se bucura, aplauda.
INCHEIEREA JOCULUI:
Copiii vor primi stimulente, vor fi laudati ca au respectat regulile jocului.
Se anunta sfarsitul jocului.

EVENIMENTUL STRATEGIA DIDACTICA


DIDACTIC CONTINUTUL STIINTIFIC EVALUARE
Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare

1.Organizarea Aerisirea salii de grupa;


activitatii Aranjarea mobilierului in sala de grupa; Observarea
comportamentu
lui copiilor
2.Captarea atentiei Se va realiza printr-o conversație privind ceea ce
am lucrat în decursul zilei. Conversația
3.Anuntarea temei Voi anunţa grupa de copii că vor juca un joc cu
si a obiectivelor Conversatia
caracter sportiv:„Cursa iepurasilor”

4.Desfasurarea Ouă, linguri Frontal


activitatii Le voi cere să fie atenţi şi ascultători, să execute Explicația, din Observarea
Instructajul lemn,jaloane comportamentu-
corect alergarea spre cosulete şi sa transporte oul verbal lui în timpul
fara sa il scape din lingura, ocolind jocului
obstacolele.Cand ajung la cosulet, lasa oul acolo,
apoi se intorc respectand alergarea in zig-zag si
predau stafeta colegului.
Copiii se impart in două echipe - iepurasi albi
si iepura si roz . La semnalul meu, primii copii Frontal
vor incepe alergarea ocolind obstacolele spre
cosulete unde vor lasa oul, se vor intoarce Întrecerea
respectand acelasi traseu si vor preda stafeta altui
coleg.Jocul continua pana ce toti copiii realizeaza
traseul.
Individual
Este castigatoara, echipa a carei membrii vor
scăpa de cele mai puține ori oul.
Se va aseza mobilierul și se va explica si juca al Explicația
5. Obținerea Frontal
doilea joc „Albinele și bondarii”
performanței

6. Încheierea In incheiere voi face aprecieri individuale si


activității
collective asupra modului de executare a jocului,
a alergarii corecte si a participarii la activitate

S-ar putea să vă placă și