Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data:23.01.2015
Grădinița cu Program Prelungit Nr. 2, Arad
Grupa Mică B „Albinuțele”
Educatoare:
Tema: „Cum este/a fost și va fi aici pe Pământ?”
Subtema: „Păsările din curtea bunicilor”
Tema zilei: „Ograda bunicilor”
Scenariu didactic

Activități de dezvoltare personală (ADP)

Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineață prin intermediul salutului. Copiii sunt salutați de către educatoare cu ajutorul versurilor:
„Dimineața a sosit
La grădiniță am venit.
În semicerc ne adunăm
Pe covor ne așezăm,
Cu toții să ne salutăm:
-Bună dimineața, dragi pitici,
Mă bucur că sunteți aici.
A-nceput o nouă zi,
Bună dimineața, copii!”
Copiii răspund salutului.
Fiecare copil spune cum se numește, astfel se face prezența copiilor.
Voi descoperi împreună cu copiii anotimpul, ziua și starea vremii din ziua respectivă pentru acompleta calendarul naturii cu imaginile corespunzătoare.

Tranziții: Trenulețul păsărilor de curte.


Activităti liber alese

ALA 1 : Arii de stimulare

 Sectorul I: Bibliotecă
Subiectul activității: ‚‚Ghicitori despre păsările de curte’’
Mijloc de realizare: convorbire
Obiective operaționale: -să asculte cu atenţie ghicitoarea;
-să redea răspunsul corect la ghicitoare, demonstrând întelegerea ei;
Metode și procedee: explicaţia, conversaţia
Desfășurarea activității: Copiii audiază cu atenţie ghicitorile rostite de educatoare, iar apoi, câte un copil va rosti raspunsul. În cazul în care răspunsul este
greşit, educatoare reciteşte ghicitoarea.
Evaluarea activității: Răspunsurile copiilor.

 Sectorul II: Știință


Subiectul activității: „Mama își caută puișorii’’
Mijloc de realizare: fișă individuală
Obiective operaționale: -să descopere puii trasând o linie de la mamă la pui;
Material didactic: fișe de lucru, carioca
Metode și procedee: explicatia, exercițiul;
Desfășurarea activității: Copiii primesc fișe pe care sunt desenate păsări de curte – mame și pui . Ei trebuie să traseze o linie de la mamă la puii ei.
Evaluarea activității: Descoperirea mamei și a puilor ei

Tranziții: Joc cu text și cânt: „Țăranul e pe câmp”


Activități pe domenii experiențiale (ADE)

Domeniul experiențial: Domeniul psihomotric


Categoria de activitate: Activitate psihomotrică
Subiectul: 1. Învățarea alergării cu pășire peste obstacole
2. Joc: „Cursa cu obstacole”
Resurse umane: ~17 copii (9 fete, 8 băieți)
Loc de desfășurare: sala se sport
Obiective de referință:
-să-și formeze o ținută corporală corectă (în poziția stând, șezând și în deplasare);
-să perceapă componentele spațio-temporale (ritm, durată, distanță, localizare);
-să fie apt să utilizeze deprinderile însușite în diferite contexte;
Obiective operaționale:
O1-să execute corect exercițiile de mers și alergare;
O2-săexecute corect principalele exerciții de dezvoltare fizicăa segmentelor corpului;
O3-să execute rapid și corect mișcările comandate la semnale vizuale, audive;
O4-să execute corectalergarea cu pășire peste obstacole;
O5-să participe cu interes la activitate, respectând regulile jocului;
O6-să urmărească verbalizarea educatoarei în timpul jocului;
Mijloace de învățământ: plușuri
Metode și procedee: explicația, demonstrația, exercițiul
Durata: 15 minute
Bibliografie:
 MECT, „Curriculum pentru învățământul preșcolar”, Editura Didactica Publishing House, București, 2009
 Antonovici, Ș., „Educația fizică în grădiniță”, Editura Didactica Publishing House, București, 2010
Momentele activității Conținutul activității Dozarea Indicații metodice Observații
efortului Formații de lucru
I Partea pregătitoare -adunarea colectivului de copii 1-2 min. -în linie pe un rând
1.Organizarea -alinierea XXXXXXXXXXX
colectivului de copii -salutul ☺
-verificarea echipamentului și a stării de sănătate -distanţa între copii va fi de un braţ
-comunicarea temelor: „Astăzi vom pleca la plimbare până la bunici. Ne întins orizontal
încolonăm frumos unul după altul, fără să ne împingem şi pornim.”
2.Pregătirea EXERCȚII F.O.F. -în coloană câte unul
organismului pentru Acțiuni de pe loc 1 tură X
efort -poziția drepți 2 min X ☺
-poziția „pe loc repaus” X
-întoarceri „la stânga” X
-întoarceri „la dreapta” -drepți, privirea înainte, braţele se
Acțiuni din deplasare mişcă liber pe lângă corp
„Trecem pe stradă. Prin mijlocul străzii este noroi. Va trebui ca să păşim -se păşeşte fără a se târâ picioarele
pe vârfuri ca să nu ne murdărim ghetele. -lergare uşoară şi elastică
Acum alergăm spre a ajunge mai repede la bunici.
desprinzând bine tălpile de pe sol
Am ieşit din oraş, mergem pe lângă un gard lung. Să ne oprim puţin... ia
uitaţi-vă câți fulgi de nea cad din cer.”
3.Influențarea -în cerc x☺x
selectivă a aparatului x x
locomotor x x
(optimizarea xx x
dezvoltării fizice) Exerciții pentru cap și gât: „Ne uităm după fulgii de nea” 8T x 2r -picioarele întinse, spatele drept
P.I. Stând depărtat cu mâinile pe șolduri
T 1-4: rotirea capului spre stânga
T 5-8: rotirea capului spre dreapta
„Priviți cum cad din cer. Hai să zburăm şi noi ca ei.” 4T x 2r - coatele întinse, localizându-se în
Exerciții pentru dezvoltarea mobilității membrelor superioare: „Zborul
articulaţia umerilor
fulgilor de nea”
P.I. Stând (cu brațele pe lângă corp)
T 1-2: rotirea brațului stâng înainte
T 3-4: rotirea brațului drept înainte
„Înainte de a porni la drum să ne controlăm ghetuţele, pentru că ni s-au
dezlegat şireturile, ne aplecăm să ne legăm pe rând: şi la un picior şi la
celălalt.”
Exerciții pentru trunchi: „Legarea şiretului”
P.I. Stând depărtat 4T x 2r -depărtarea picioarelor nu va fi mai
T 1-2: îndoirea trunchiului cu ducerea braţelor spre ghete mare decât lăţimea umerilor,
T 3-4: revenire genunchii întinşi, capul căzând liber
„Plecăm mai departe.Am ajuns la casa bunicilor. Ce mulți fulgi de nea cad jos între braţe.
la pământ! Hai să sărim și noi cu ei” -se repetă alternativ spre piciorul
Exerciții pentru picioare: „Sari ca vrăbiuța” stâng şi drept
P.I. Stând depărtat 4T x 2r -săritura se execută elastic pe
T 1-3: sărituri ca mingea pe ambele picioare
vârfurile picioarelor și fără zgomot
T 4: ghemuit
II Partea 1.Învățarea alergării cu pășire peste obstacole 2-3r -în două coloane
fundamentală Este în principiu o formă de alergare normală,care are ca specific X X
4. Învățarea, realizarea unui pas mai lung în momentul când se trece peste obstacol (o X X
consolidarea și jucărie din pluș) X X
perfecționarea . .
deprinderilor motrice o o

2-3r -în trei coloane


2. Joc: „Cursa cu obstacole”
Copiii sunt împărțiți în 3 echipe. Fiecare poartă o denumire. La semnalul
educatoarei primul copil de la fiecare echipă pornește în alergare spre
locul unde este așezat un gard și trebuie să pășească peste elpentru a hrănu
păsările de curte, iar la final ocolesc gardul și se întorc în alergare de
viteză până la echipa sa, predând ștafeta.
III Partea de „Acum ne întoarcem înapoi spre casă.” 1-2r -în coloană câte unul
încheiere -mers cu mișcări de relaxare a membrelor inferioare și a membrelor X
5.Revenirea superioare X ☺
organismului după -mers cu exerciții de respirație X
efort X
6.Aprecieri și Alinierea copiilor; 1-2min -în linie pe un rând
recomandări Aprecieri verbale asupra activităţii; XXXXXXXXXXX
Recomandări pentru activitatea independentă, practicarea anumitor ☺
exerciții acasă.
Salutul.
Tranziții: Joc cu text și cânt: „Rățuștele mele”

ALA 2: Joc de atenție

Subiectul activității: „Jocul păcălelilor”


Mijloc de realizare: joc de atenție
Metode și procedee: explicația, demonstrația, exercițiul
Obiective operaționale: -să respecte regulile jocului, pe baza explicațiilor date
Desfășurarea activității: La început, jocul este condus de educatoare, pentru demonstrație și alstfel copiii să înțeleagă regula. Educatoarea spune propoziții ca:
Rața cântă cotcodac.
Cocoșul face ouă.
Gâsca cântă mac-mac.
În cazul unei propoziții adevărate, copiii spun „adevărat”. Când propoziția este falsă, copiii spun „nu este adevărat” și formulează ei propoziția corectă.
De exemplu: „Găina cântă cotcodac este corect, nu rața.”
Încheiere: Se vor face aprecieri generale asupra modului în care s-au comportat copiii pe parcursul activității.
Mama își caută puișorii
Uneşte cu o linie fiecare mamă cu puii săi.

Nume: Data:

S-ar putea să vă placă și