Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC DE ACTIVITATE

Grupa mică
Student: Maranescu Maria Adina
Domeniul: Cunoasterea mediului
Tema: Ce stim despre animalele domestice?
Tipul activității: consolidare
Forma de realizare: observare
Durata: 15`
Scopul:
Dezvoltarea capacității de a face legături între datele percepute și cunoștințele anterioare,
educarea unui comportament corect fata de animalele domestice, stimularea curiozității și a
intereselor de cunoaștere față de lumea înconjurătoare.

Obiective operationale:
 sa enumere părțile componente ale corpului unui animal domestic
 sa descrie fiecare parte componentă a corpului animalelor și să le cunoască rolul în viața
animalului
 sa numere ochii, urechile,piciorele
 sa coloreze doar animalele domestice de pe fișa de evaluare
 să manifeste un comportament corect fata de animalele domestice

Metode si procedee:observatia,conversatia, explicatia,ghicirea.


Material didactic: planșe didactice, fișe de evaluare.
Forme de organizare: frontal, individual.

Nr. Strategii Evaluare


Crt. Evenimentul Continutul stiintific didactice
didactic
1. Captarea atenției Se prezinta o plansa cu animale
domestice:
Ce observati pe aceasta plansa? Observația

2. Reactualizarea  Priviti cu atentie tabloul.


cunoștințelor  Ce animale domestice
observati?
 Unde traiesc aceste Observația
animale? Conversatia
 Cum se numesc animalele
care traiesc pe langa
casa omului?
 Cine are grija de ele?
3. Anunțarea temei si Astazi la cunoașterea mediului
enunțarea obiectivelor vom învața din ce este alcătuit
corpul animalelor domestice, cum Explicația
se hrănesc ele și ce foloase aduc
oamenilor.
4. Dirijarea învățării  De ce animalele din
această planșă se numesc
animale domestice?
 Din ce este format corpul
acestor animale?
 Ce au la cap aceste
animale?
 La ce folosesc urechile,
ochii, nasul, Observația Observația
botul,coarnele? Conversația sistematică
 La ce folosește gâtul?
 Care animale au blană?
 Care animale au lână?
 Pe ce se sprijină
trunchiul?
 Cum sunt așezate
picioarele?
 Cu ce se termină
piciorele?
5. Obţinerea Sinteza partiala:se va realiza cu Observația
performanţei ajutorul unei ghicitori. sistematică
Alba, neagra, pestrioara,
Sforaie in mustacioara,
Dar cand simte un soricel,
Ghicirea
Top! Il prinde sprintenel.
Conversatia
(pisica)
Este mare, coarne are,        
Hranita bine e-n stare          
Sa-ti dea lapte si smântâna,
Brânza proaspata si buna.
(Vaca)
Butoias cu patru bete,
Ce mai carne de ospete!
De nas poarta un inel
si drept coada, un cârcel.

(Porcul)
6. Evaluarea  Despre ce animale am Conversatia Fișă de evaluare
vorbit astazi la Exercitiul
cunoasterea mediului?
Se dau copiilor fișe de evaluare.
7. Încheierea activității Voi face aprecieri generale Explicația Aprecieri
asupra desfășurării activității si verbale
asupra modului de comportare al
copiilor.

S-ar putea să vă placă și