Sunteți pe pagina 1din 4

UNITATEA DE INVATAMANT: GRĂDINIŢA NR.

252
GRUPA: MARE

PROIECT DE ACTIVITATE

TEMA ANUALĂ: Cum este, a fost şi va fi aici pe Pământ?


PROIECT TEMATIC: Călătorie în timp şi spaţiu
SUBTEMA PROIECTULUI / TEMA SAPTAMANII INDEPENDENTE : Călătorie pe cele 5 continente
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul estetic şi creativ
CATEGORIA DE ACTIVITATE - Activitate artistico-plastică
TEMA ACTIVITAŢII: "Prieteni de departe"
MIJLOC DE REALIZARE : Pictură
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare de priceperi şi deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
1. Consolidarea priceperii şi deprinderii de a picta;

2. Dezvoltarea gustului estetic, a dragostei pentru frumos.

OBIECTIVE:
1. Să recunoască instrumentele de lucru primite;
2. Să picteze pe panză chipul unui prieten de departe, utilizând culorile potrivite şi respectând trăsăturile rasei din care acesta face
parte;
3. Să aprecieze atât lucrarea sa cât şi a colegilor pe baza criteriilor stabilite (utilizarea a cât mai multor culori, acurateţe, finalizarea
lucrărilor).
COMPORTAMENTE:
 Demonstrează creativitate prin activităţi artistico-plastice
STRATEGII DIDACTICE
Metode și procedee: Conversaţia, explicaţia, exerciţiul, turul galeriei
Mijloace: Pensule groase şi subţiri, pahare cu apă, şerveţele, culori acrilice, tricouri, fond muzical.
FORMA DE ORGANIZARE: Frontal, individual
DURATA: 30 minute
BIBLIOGRAFIE
 MARIA CRISTEA, "Metodica predării educaţiei plastice în învăţământul primar şi preşcolar", Editura Corint, 2009;
 E.BARBONI, M. BOJNEAG, "Pictura mai mult decat o joaca", Editura EMIA 2002;
 G.BOTEZ, D. SOLOVASTRU, "Atlas cu elemente de limbaj plastic", Editura Aramis 2007.

STRATEGII DIDACTICE
SECVENŢA Material
DIDACTICĂ CONŢINUT ŞTIINŢIFIC Metode şi didactic / EVALUARE
procedee Mijloace de
învăţământ
1.Moment Se asigură condiţiile necesare desfăşurării optime a activităţii:
organizatoric aerisirea sălii de grupă, aranjarea mobilierului, pregătirea
materialului didactic.
2.Captarea Se realizează printr-o discuţie referitoare la dorinţa copiilor de Conversaţia
atenţiei departe de a fi prietenii noştri.

3.Anuntarea Se va anunţa tema activităţii „Prieteni de departe” şi obiectivele Conversaţia


temei si a acesteia. Explicaţia
obiectivelor
4. Desfasurarea Copiii enumeră materialele de lucru primite pe masă. Explicaţia Pensule groase şi
activitătii Se explica modul de realizare al lucrarii, cum sa traseze conturul subţiri, pahare cu
chipului, cum sa foloseasca materialele puse la dispozitie pentru Exerciţiul apă, şerveţele,
realizarea lucrarilor. culori acrilice,
tricouri, fond Deprinderea de
Mai întâi se conturează faţa (nici foarte mare, dar nici foarte
muzical. a utiliza
mică), ochii, sprâncenele, nasul, gura şi urechile, apoi se trece la
instrumentele de
umplerea spaţiilor cu culoare, totul în funcţie de rasa din care fac
lucru (pensule şi
parte copiii ale căror chipuri vor fi pictate
culori)

Executarea temei de către copii


Capacitatea de a
Copiii realizeaza tema data conform explicatiilor primite. reda prin pictură
tema propusa.
Pe parcursul lucrului,copiii sunt supravegheati si indrumati de
educatoare . Acolo unde este cazul se vor da si indicatii
suplimentare.
Se urmareste de asemenea pozitia corecta a corpului in timpul
lucrului, precum si atentionarea de a lucra cat mai curat.

Inainte de lucrul efectiv copiii vor realiza câteva exerciţii de


încălzire a musculaturii fine a mâinilor.
Pentru a crea o atmosferă cât mai plăcută, întrega activitate se va
desfăşura pe un fundal sonor.
5. Evaluarea Copiii vor aprecia propria lucrare, pe baza criteriilor stabilite la Capacitatea de a
începutul activităţii. aprecia o
Apoi, vor forma un trenuleţ şi se vor deplasa organizat printre Turul galeriei lucrare, tinând
toate mesele de lucru. Ei vor face aprecieri la adresa lucrărilor seama de
realizate de ceilalţi colegi, după aceleaşi criterii. criteriile
stabilite.
9.Încheierea Se fac scurte aprecieri referitoare la modul în care s-a desfăşurat Conversaţia
activităţii activitatea şi la comportamentul copiilor.

S-ar putea să vă placă și