Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
SUBIECTUL II*
1. 270 : 3 = 90 2 puncte
90 – 30 – 10 = 50 3 puncte
2. 912 : 3= 304 0,5 puncte
484 : 4 = 121 1 punct
121 x 7 = 847 1 punct
2 + 847 = 849 0,5 puncte
849 : 3 = 283 1 punct
304 – 283 + 17 = 38 1 punct
3. 49 x 12 = 588 cărți de povești 2 puncte
34 x 15= 510 cărți de poezii 2 puncte
588 – 510 = 78 diferența (c. povesti) 1 punct
4. 1000- 733 = 267 diferența 1 punct
266 - predecesorul diferenței 1 punct
267+ 266 = 533 lei a cheltuit 1 punct
948- 533 = 415 lei i-au rămas 2 puncte
5. 880 : 4 = 220 sfertul 1 punct
220 : 2 = 110 jumătatea sfertului 1 punct
210 x 3 = 630 produsul 1 punct
110+ 630= 740 suma 1 punct
1
740: 4= 185 câtul 1 punct
6. 314: 2= 157 oi - jumătate 2 puncte
157x 2= 314 miei 1 punct
314+ 314+ 157= 785 capete 2 puncte
SUBIECTUL III*
1. a + b = 38
b + c = 55
a + c = 41
2a + 2b + 2c = 38 + 55 + 41 = 134 5 puncte
2 x (a + b +c) = 134 5 puncte
a + b + c = 134: 2 3 puncte
a + b + c = 67 1 punct
3 x 67 = 201 1 punct
Total – 15 puncte