Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Aplicații:
Rezolvare:
Se determină mărimea lotului optim de aprovizionare:
2 N Cl 2 1.000 30
n* = = = 200 tone.
p 10 0,15
Rezolvare:
Lotul optim teoretic de aprovizionare este:
2 N Cl 2 500 110
nt* = = = 50 tone.
p 100 0,44
Costul aferent acceptării celei de-a 2-a oferte (reducere a preţului de 2%):
2
n2 = 150 t → p2 = 100 − 100 = 98 u.v. / tonă.
100
N n 500 150
C2 = C l + 2 p2 + N p2 = 110 + 98 0,44 + 500 98 =
n2 2 150 2
= 52.600 u.v.
➢ Rezultă că este oportună respingerea ambelor oferte de reducere a preţului tradiţional
de livrare, deoarece antrenează cheltuieli totale aferente procesului de aprovizionare – stocare mai
mari decât cele aferente lotului optim teoretic de 50 tone.
Rezolvare:
Funcţia costului total este:
N n k
C= Cl + p + N p,
n 2 100
Rezolvare:
Funcţia costului total este:
N n k
C= Cl + p + N p,
n 2 100
Impunând condiţia de minim funcţiei costurilor se obține:
200 N C l 200 1000 122,5
n * teor . = nt * = = 100 tone
pk 100 24,5
Rezolvare:
Pt. n = 100 t:
C trl 210
- C tru = = = 2,10 u.v./t
n 100
N p 1080 100 2,71
- C cu = = = 0,157 u.v./t
50 (n + cmz) 50 360 (100 + 3)
N 1080
cmz = = = 3 t/zi
360
N t p ( n + cmz) p ( n + cmz) n p ( n + cmz) p
C vu = = Z = =
100 n 2 100 n 2 cmz 100 n 200 cmz
( n + cmz) n
Nt = Z; Z=
2 cmz
( n + cmz) p (100 + 3) 100 0,0041
- C vu = = = 0,069 u.v./t
200 cmz 200 3
Cu = Ctru + Cccu + Cvu = 2,10 + 0,157 + 0,069 = 2,326 u.v./t
Pt. n = 200 t:
C trl 416
- C tru = = = 2,08 u.v./t
n 200
N p 1080 100 2,71
- C cu = = = 0,080 u.v./t
50 (n + cmz) 50 360 (200 + 3)
( n + cmz) p (200 + 3) 100 0,0041
- C vu = = = 0,139 u.v./t
200 cmz 200 3
Cu = Ctru + Cccu + Cvu = 2,08 + 0,080 + 0,139 = 2,299 u.v./t
........................
N 1.080
y* = = ≈ 2 aprovizionări
n* 600
360
I* = = = 180 zile
y* 2
Aplicații:
Rezolvare:
360 360 k i p cmz C sa
C= Cl + C tr +
k ip k ip 2
N 1080
cmz = = = 3 tone/zi
360
2 (C l + C tr ) 360 2 (160 + 177,5) 360
k* = = = 1,5
cmz i 2p CS 3 30 2 40
I * = k * i p = 1,5 30 = 45 zile
360
y* = = = 8 aprovizionări
I * 45
N 1080
n* = = = 135 tone.
y* 8
C* = 2 (Cl + Ctr ) N C S = 2 (160 + 177,5) 1080 40 = 5.400 u.v.
Rezolvare:
C2 2000
= = = 0,952
C 1 + C 2 100 + 2000
Rezolvare:
Cp 4500
= = = 0,9782
Cs + C p 100 + 4500
k p( r )
L( s ) = p( r s ) + ( s + )
2 r = s +1 r
2
L( 2) = 0,000 + ( 2 + ) 0,2348 = 0,7044
2
2
L( 4) = 0,850 + (4 + ) 0,0223 = 0,9615
2
2
L( 6) = 0,950 + (6 + ) 0,0057 = 0, 9899
2
.......................
Rezolvare:
C2 1000
a) = = = 0,952
C 1 + C 2 50 + 1000
Cp 15 C s 15 C s
b) = = = = 0,9375
Cs + C p C s + 15 C s 16 C s
SEMINAR 6
Aplicații:
Rezolvare:
Momentul
Cantitatea I efi
calendaristic al I efi qefi + +
qefi
efectiv intrată Defi Defi
intrărilor de produs (zile)
(kg)
în depozit
25.01.2019 1.500 27 40.500 - -
03.03.2019 2.000 37 74.000 - -
15.04.2019 500 43 21.500 - -
04.07.2019 3.000 80 240.000 30 90.000
31.08.2019 1.000 58 58.000 8 8.000
10.10.2019 2.500 40 100.000 - -
24.11.2019 1.500 45 67.500 - -
Total 12.000 - 601.500 - 98.000
+
qefi Defi 98.000
D= = 24,5 zile
qefi 3.000 + 1.000
N pl 14.400
cmz = = = 40 kg / zi
360
Luna 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Producţi
a (mii
buc.)
20 25 32 37 50 10 15 25 45 30
400
0 0 5 5 0 0 0 0 0 0
Rezolvare:
Luna 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Total
qi
200 250 325 375 400 500 100 150 250 450 300 3.300
(mii
buc.)
(q i − q ) 2 (-100)2 (-50)2 252 752 1002 2002 (-200)2 (-150)2 (-50)2 1502 02 156.250
− q i 3.300
q= = = 300 mii buc.
n 11
2
n −
qi − q
i =1 156.250
= → = 120 mii buc.
n 11
− q 300
qz = = 15 mii buc. /zi
zi 21
120
, = −
→ , = = 8 zile
15
qz
N pl 1.080
cmz = → cmz = = 3 tone / zi
360
S S = K cmz , → S S = 1,25 3 8 = 30 tone (10 zile)
3. Cererile de consum de ciment înregistrate pe 11 luni din anul de bază la o
întreprindere producătoare de prefabricate din beton au fost:
Luna 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Cerere
a (kg)
50 100 250 600 900 1200 1500 2000 600 400 100
Rezolvare:
Luna 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Total
ri
50 100 250 600 900 1200 1500 2000 600 400 100 7.700
(tone)
ri − r 650 600 450 100 200 500 800 1300 100 300 600 5.600
n
− ri
i =1 7700
r= = = 700 tone
n 11
n −
ri − r
i =1 5600
MAD = = = 509 tone
n 11
Ss = K ∙ MAD = 1,60 509 = 814,4 tone
N pl 10.080
cmz = → cmz = = 28 tone / zi
360
SEMINAR 7
Aplicații:
Rezolvare:
- Se folosește metoda directă și se obține:
N pl = Q pli N ci = 200.000 4 + 1.000.000 1,2 + 300.000 2,8 = 2.840.000 ml
Rezolvare:
- Se folosește metoda directă, iar pentru corectarea necesarului în funcție de
evoluția stocurilor de producţie neterminată se folosește metoda indicatorilor naturali:
N pl = Q pli N N
ci
N = (S pn sf − S pn î ) N ci =
i i
3. O fabrică de mobilă realizează 5 modele de biblioteci din lemn de fag pentru care
volumul planificat al realizărilor pentru perioada de gestiune următoare, normele de consum de
materie primă şi situaţia stocurilor de producţie neterminată la începutul şi sfârşitul perioadei de
gestiune se prezintă astfel:
Rezolvare:
- Se folosește metoda directă, iar pentru corectarea necesarului în funcție de
evoluția stocurilor de producţie neterminată se folosește metoda indicatorilor valorici:
N pl = ( Q pli N ) (1 k )
ci
( S pn sf − S pn î ) ( S pn sf − S pn î )
k= =
i i i i i i
=
Pmf (Q pl i pi )
i
(18.000 − 13.000) + (4.000 − 1.900) + (7.000 − 8.200) + (14.500 − 15.000) + (5.000 − 3.000)
= =
20.000 5 + 15.000 2,5 + 40.000 4 + 100.000 1,2 + 10.000 7
7.400
= = 0,015
487.000
Npl = (20.000 0,5 + 15.000 0,4 + 40.000 0,7 + 100.000 0,125 + 10.000 0,6) (1 + 0,015) =
= 63.437,5 m3
4. O întreprindere specializată în turnarea de piese din aliaje neferoase și-a propus pentru
perioada de gestiune următoare realizarea unei producţii de 10 mil. u.v. piese turnate din bronz.
La momentul elaborării planului de aprovizionare, doar 80% din producție era nominalizată, în
cadrul acesteia urmând a se realiza 5 repere, în cantitățile și cu normele de consum prezentate în
tabelul următor:
Rezolvare:
- Se folosește metoda indicelui global de consum la 1.000 lei producție
(deoarece nu are efinitivat nomenclatorul de fabricație):
Rezolvare:
- Se folosește metoda coeficienților dinamici și se obține:
100 − Pr
N pl = C m 0 k
100
Q pl 1.400.000
k= = = 1,4
Qo 1.000.000
100 − 8
N pl = 600 1,4 = 772,8 tone
100
Rezolvare:
- Se folosește metoda specifică producției realizate pe bază de șarjă astfel:
SEMINAR 8
Aplicații:
Rezolvare:
- Se folosește metoda directă, iar pentru corectarea necesarului în funcție de
evoluția stocurilor de producţie neterminată se folosește metoda indicatorilor naturali:
N pl = Q pli N N
ci
N = (S pn sf − S pn î ) N ci =
i i
3. O fabrică de mobilă realizează 5 modele de biblioteci din lemn de fag pentru care
volumul planificat al realizărilor pentru perioada de gestiune următoare, normele de consum de
materie primă şi situaţia stocurilor de producţie neterminată la începutul şi sfârşitul perioadei de
gestiune se prezintă astfel:
( S pn sf − S pn î ) ( S pn sf − S pn î )
k= =
i i i i i i
=
Pmf (Q pl i pi )
i
(18.000 − 13.000) + (4.000 − 1.900) + (7.000 − 8.200) + (14.500 − 15.000) + (5.000 − 3.000)
= =
20.000 5 + 15.000 2,5 + 40.000 4 + 100.000 1,2 + 10.000 7
7.400
= = 0,015
487.000
Npl = (20.000 0,5 + 15.000 0,4 + 40.000 0,7 + 100.000 0,125 + 10.000 0,6) (1 + 0,015) =
= 63.437,5 m3
4. O întreprindere specializată în turnarea de piese din aliaje neferoase și-a propus pentru
perioada de gestiune următoare realizarea unei producţii de 10 mil. u.v. piese turnate din bronz.
La momentul elaborării planului de aprovizionare, doar 80% din producție era nominalizată, în
cadrul acesteia urmând a se realiza 5 repere, în cantitățile și cu normele de consum prezentate în
tabelul următor:
Rezolvare:
- Se folosește metoda coeficienților dinamici și se obține:
100 − Pr
N pl = C m 0 k
100
Q pl 1.400.000
k= = = 1,4
Qo 1.000.000
100 − 8
N pl = 600 1,4 = 772,8 tone
100
Rezolvare:
- Se folosește metoda specifică producției realizate pe bază de șarjă astfel:
1. O fabrică de dulciuri a consumat în anul trecut 150 tone de zahăr, obținând o producție
de 800 milioane u.v. Pentru anul de plan, ca urmare a modernizărilor aduse liniilor de fabricație,
se estimează o creștere cu 20% a volumului producției și reducerea cu 5% a consumurilor.
Aprovizionarea cu zahăr se face o dată pe lună, la sfârșitul acesteia. Abaterea absolută de la
medie a cererilor lunare de consum înregistrată în anul de bază a fost de 4 tone. Coeficientul de
siguranță care exprimă potențialitatea de livrare a furnizorului este 1,25.
La momentul elaborării planului de aprovizionare în depozitul unității existau 17,5 tone de
zahăr, iar până la sfârșitul perioadei curente urmează să mai intre în unitate 15 tone – ca livrări
normale și 10 tone – ca livrări suplimentare și să se mai consume 37,5 tone de zahăr. La începutul
noului an de plan s-a constatat prin inventar că stocul real de zahăr era de 4,5 tone.
Să se elaboreze programul de aprovizionare cu zahăr, știind că lansarea unei comenzi de
aprovizionare generează cheltuieli de 100 u.v., stocarea resursei – o cheltuială medie anuală de 10
u.v./tonă și că prețul resursei este de 100 u.v./tonă, la care un furnizor oferă o reducere de 2%
pentru comenzi de minim 100 tone.
Rezolvare:
N pl + S sf = S pi + ARI + N a
- Determinarea Ssf :
Cantitate
S cr S cr
Ss
S sf = S max
p = S cr + S s
N pl 171
cmz = → cmz = = 0,475 tone / zi
360
- Determinarea Spi :
S pi = S e + I 0 − C 0
I 0 = I n0 + I s 0 = 15 + 10 = 25 tone
Spi = 17,5 + 25 – 37,5 = 5 tone
- Determinarea ARI :
ARI = 0
- Determinarea Na :
N a = N pl + Ssf − S pi − ARI
Na = 171 + 19,25 – 5 = 185,25 tone
N areal = N a S i
Si = Sri – Spi = 4,5 – 5 = – 0,5 tone
N areal = 185,25 + 0,5 = 185,75 tone
2. Un fabricant de articole din cauciuc a realizat în anul trecut o producție marfă de 100
milioane u.v. Pentru anul de plan prevede realizarea unei producții marfă 140 milioane u.v., în
cadrul căreia, la momentul elaborării planului de aprovizionare, pe baza contractelor deja
încheiate și a comenzilor primite de la clienți, avea nominalizate pentru fabricație următoarele
repere:
Producţia Norma de
Preţul de vânzare
Reper planificată consum
(u.v./ buc.)
(buc.) (kg/buc.)
Saltele de plajă 100.000 2,750 208
Cizme 300.000 0,700 100
Pelerine de ploaie 50.000 1,250 180
Sandale 200.000 0,200 50
Labe de scafandru 25.000 0,500 120
Aprovizionarea materiei prime se face, așa cum s-a stabilit cu furnizorul, la 45 de zile,
durata de comandă – aprovizionare fiind de 10 zile.
La momentul elaborării planului de aprovizionare în depozitul întreprinderii existau 80 tone
de cauciuc; până la sfârșitul anului curent unitatea economică urmează să mai primescă 207 tone
de materie primă (cauciuc) și să mai consume 241 tone de cauciuc. Stocul real, stabilit prin
inventar, la începutul anului de plan, a fost de 46 tone.
Să se întocmească programul de aprovizionare cu cauciuc, știind că prețul resursei este de
100 u.v./tonă, lansarea unei comenzi de aprovizionare generează cheltuieli de 141,1 u.v.,
cheltuielile de stocare sunt de 0,07 u.v./tonă/zi, iar cele suplimentare aferente lipsei resursei din
stoc sunt de 50 de ori mai mari decât cele de stocare.
1. O fabrică de dulciuri a consumat în anul trecut 150 tone de zahăr, obținând o producție
de 800 milioane u.v. Pentru anul de plan, ca urmare a modernizărilor aduse liniilor de fabricație,
se estimează o creștere cu 20% a volumului producției și reducerea cu 5% a consumurilor.
Aprovizionarea cu zahăr se face o dată pe lună, la sfârșitul acesteia. Abaterea absolută de la
medie a cererilor lunare de consum înregistrată în anul de bază a fost de 4 tone. Coeficientul de
siguranță care exprimă potențialitatea de livrare a furnizorului este 1,25.
La momentul elaborării planului de aprovizionare în depozitul unității existau 17,5 tone de
zahăr, iar până la sfârșitul perioadei curente urmează să mai intre în unitate 15 tone – ca livrări
normale și 10 tone – ca livrări suplimentare și să se mai consume 37,5 tone de zahăr. La începutul
noului an de plan s-a constatat prin inventar că stocul real de zahăr era de 4,5 tone.
Să se elaboreze programul de aprovizionare cu zahăr, știind că lansarea unei comenzi de
aprovizionare generează cheltuieli de 100 u.v., stocarea resursei – o cheltuială medie anuală de 10
u.v./tonă și că prețul resursei este de 100 u.v./tonă, la care un furnizor oferă o reducere de 2%
pentru comenzi de minim 100 tone.
Rezolvare:
N pl + S sf = S pi + ARI + N a
- Determinarea Ssf :
Cantitate
S cr S cr
Ss
S sf = S max
p = S cr + S s
N pl 171
cmz = → cmz = = 0,475 tone / zi
360
- Determinarea Spi :
S pi = S e + I 0 − C 0
I 0 = I n0 + I s 0 = 15 + 10 = 25 tone
Spi = 17,5 + 25 – 37,5 = 5 tone
- Determinarea ARI :
ARI = 0
- Determinarea Na :
N a = N pl + Ssf − S pi − ARI
Na = 171 + 19,25 – 5 = 185,25 tone
N areal = N a S i
Si = Sri – Spi = 4,5 – 5 = – 0,5 tone
N areal = 185,25 + 0,5 = 185,75 tone
2. Un fabricant de articole din cauciuc a realizat în anul trecut o producție marfă de 100
milioane u.v. Pentru anul de plan prevede realizarea unei producții marfă 140 milioane u.v., în
cadrul căreia, la momentul elaborării planului de aprovizionare, pe baza contractelor deja
încheiate și a comenzilor primite de la clienți, avea nominalizate pentru fabricație următoarele
repere:
Producţia Norma de
Preţul de vânzare
Reper planificată consum
(u.v./ buc.)
(buc.) (kg/buc.)
Saltele de plajă 100.000 2,750 208
Cizme 300.000 0,700 100
Pelerine de ploaie 50.000 1,250 180
Sandale 200.000 0,200 50
Labe de scafandru 25.000 0,500 120
Aprovizionarea materiei prime se face, așa cum s-a stabilit cu furnizorul, la 45 de zile,
durata de comandă – aprovizionare fiind de 10 zile.
La momentul elaborării planului de aprovizionare în depozitul întreprinderii existau 80 tone
de cauciuc; până la sfârșitul anului curent unitatea economică urmează să mai primescă 207 tone
de materie primă (cauciuc) și să mai consume 241 tone de cauciuc. Stocul real, stabilit prin
inventar, la începutul anului de plan, a fost de 46 tone.
Să se întocmească programul de aprovizionare cu cauciuc, știind că prețul resursei este de
100 u.v./tonă, lansarea unei comenzi de aprovizionare generează cheltuieli de 141,1 u.v.,
cheltuielile de stocare sunt de 0,07 u.v./tonă/zi, iar cele suplimentare aferente lipsei resursei din
stoc sunt de 50 de ori mai mari decât cele de stocare.
Rezolvare:
N pl + S sf = S pi + ARI + N a
Pn = (Q pl i p i ) =
i
= 100.000 208 + 300.000 100 + 50.000 180 + 200.000 50 + 25.000 120 =
= 72.800.000 u.v.
c) Stabilirea necesarului aferent producţiei nenominalizate ( N nn ):
Pnn I gc (140.000.000 − 72.800.000) 8,242
N nn = = = 553.862,4 kg
1.000 1.000
d) Determinarea necesarului de consum planificat ( N pl ):
N pl = N n + N nn = 600.000 kg + 553.862,4 kg = 1.153.862,4 kg ≈ 1.153,86 tone
- Determinarea Ssf :
Cantitate
S cr S cr
Ss
S sf = S max
p = S cr + S s
N pl 1153,86
cmz = → cmz = = 3,2 tone / zi
360
- Determinarea Spi :
S pi = S e + I 0 − C 0
Spi = 80 + 207 – 241 = 46 tone
- Determinarea ARI :
ARI = 0
- Determinarea Na :
N a = N pl + Ssf − S pi − ARI
Na = 1.153,86 + 176 – 46 = 1.283,86 tone ≈ 1.284 tone
N areal = N a S i
Si = Sri – Spi = 46 – 46 = 0
N areal = Na = 1.284 tone
3. O fabrică de articole din cauciuc și-a propus pentru perioada de gestiune următoare
realizarea unei producții de 0,9 milioane u.v.
La momentul elaborării planului de aprovizionare avea, conform contractelor deja încheiate
cu beneficiarii, următorul portofoliu de produse:
Cantitatea Norma de Preţul de vânzare
Produs comandată consum negociat
(buc.) (kg/buc.) (u.v./ buc.)
P1 2.500 14 100
P2 1.400 5 150
P3 5.800 10 50
În anul curent, aprovizionarea cu materie primă se realiza lunar, cu intrările programate
pentru mijlocul lunii, de la un furnizor caracterizat de un coeficient de siguranță egal cu 1,60 în
privința potențialității de livrare, în condițiile în care cererile lunare de consum au prezentat
următoarea evoluție:
Luna 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Cererea
(tone)
9,05 8,65 8,85 9,05 8,80 8,75 10,60 8,85 9,10 8,75 8,65 8,75
Rezolvare:
N pl + S sf = S pi + ARI + N a
- Determinarea Ssf :
Cantitate
b)
S cr S cr
Ss
S cr
S sf = S p = + Ss
2
N pl 120
cmz = → cmz = = 0,33 tone / zi
360
Scr = I ∙ cmz = 30 0,33 = 10 tone
Ss = K ∙ MAD
Luna 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Total
ri
9,05 8,65 8,85 9,05 8,80 8,75 10,60 8,85 9,10 8,75 8,65 8,75 107,85
(tone)
ri − r 0,05 0,35 0,15 0,05 0,20 0,25 1,60 0,15 0,10 0,25 0,35 0,25 3,75
n
− ri
i =1 107,85
r= = ≈ 9 tone
n 12
n −
ri − r
i =1 3,75
MAD = = = 0,3125 tone
n 12
Ss = K ∙ MAD = 1,60 0,3125 = 0,5 tone
S cr 10
Ssf = + Ss = + 0,5 = 5,5 tone
2 2
- Determinarea Spi :
S pi = S e + I 0 − C 0
I 0 = I n0 + I r 0 = 0,5 + 0,06 = 0,56 tone
- Determinarea ARI :
ARI = 0,175 4 = 0,7 tone
- Determinarea Na :
N a = N pl + Ssf − S pi − ARI
Na = 120 + 5,5 – 0,78 – 0,7 = 124,02 tone
N areal = N a S i
Si = Sri – Spi = 0,8 – 0,78 = 0,02 tone
N areal = Na = 124,02 - 0,02 = 124 tone
Costul aferent acceptării celei de-a doua oferte a furnizorului (reducere a preţului de 5%):
5
n2 = 100 t → p2 = 20 − 20 = 19 u.v. / tonă.
100
N n 124 100
C2 = C l + 2 p2 + N p2 = 40 + 19 0,31 + 124 19 =
n2 2 100 2
= 2.700,1 u.v.
Luna 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Producţia
tablete)
10 22 18
(mii
240 210 250 300 320 150 130 100 200
0 0 0
Rezolvare:
N pl + S sf = S pi + ARI + N a
- Determinarea Ssf :
Cantitate
S cr S cr
Ss
■ Determinarea Scr :
Scr = I ∙ cmz = 15 1,9 = 28,5 tone
N pl 684
cmz = → cmz = = 1,9 tone / zi
360
Luna 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Total
qi
24 21 25
100 220 180 300 320 150 130 100 200 2.400
(mii 0 0 0
tabl.)
(q i − q ) 2 (-100)2 (20)2 402 (-20)2 102 502 1002 1202 (-50)2 (-70)2 (-100)2 02 56.800
− q i 2.400
q= = = 200 mii tabl.
n 12
2
n −
qi − q
i =1 56.800
= → = 68,8 mii tabl.
n 12
− q 200 2.400.000
qz = = = 9.523,8 tabl. /zi 9,52 mii tabl. /zi
zi 21 12 21
68,8
, = −
→ , = = 7,227 zile
9,52
qz
S S = K cmz , → S S = 1,24 1,9 7,227 = 17,03 tone
- Determinarea Spi :
S pi = S e + I 0 − C 0
I 0 = I n0 + I r 0 + I s 0 = 20 + 10 + 10 = 40 tone
Spi = 24 + 40 – 50 = 14 tone
- Determinarea ARI :
ARI = 0
- Determinarea Na :
N a = N pl + Ssf − S pi − ARI
Na = 684 + 45,53 – 14 = 715,53 tone
N areal = N a S i
Si = Sri – Spi = 18,5 – 14 = 4,5 tone
N areal = 715,53 - 4,5 = 711,03 tone ≈ 711 tone
Rezolvare:
N pl + S sf = S pi + ARI + N a
- Determinarea Ssf :
Cantitate
S cr S cr
Ss
S sf = S max
p = S cr + S s + S cd
■ Determinarea Scr :
Scr = I ∙ cmz = 90 1,61 = 144,9 m3
N pl 580,125
cmz = → cmz = = 1,61 m3 / zi
360
Rezultă că:
S sf = S cr + S s + S cd = 144,9 m3 + 16,1 m3 + 80,5 m31 = 241,5 m3
- Determinarea Spi :
S pi = S e + I 0 − C 0
Spi = 420 + 85,5 – 375 = 130,5 m3
- Determinarea ARI :
ARI = 12 2,1 = 25,2 m3
- Determinarea Na :
N a = N pl + Ssf − S pi − ARI
Na = 580,125 + 241,5 – 130,5 – 25,2 = 665,925 m3
N areal = N a S i
Si = Sri – Spi = 130,425 – 130,5 = – 0,075 m3