Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Disciplina: Informatică
Clasa: a IX-a
Unitatea de învţare: Algoritmi elementari
Tema: Probleme de divizibilitate
Tipul lecţiei: recapitularea si sistematizarea cunostinţelor
Locul de desfăşurare: Laboratorul de Informatică
Obiectiv cadru: Realizarea de aplicaţii utilizând algoritmi specifici

Obiective de referinţă:
- să realizeze programe în pseudocod pentru rezolvarea de probleme;
- să urmărească etapele de realizare a unei aplicaţii.
Obiective educaţionale
Obiective cognitive:
· să definescă corect noţiunile teoretice însusite;
· să identifice situaţiile în care se foloseste o anumită structură de control;
· să aplice corect structurile de control însusite în aplicaţii concrete.
Obiective afective:
· să argumenteze anumite situaţii create în etapele de rezolvare a unei aplicaţii;
· să manifeste inters faţă de problemele puse si dorinţa de învăţare prin descoperirea
proprie a adevărului stiinţific;
· să studieze individual si în echipă, în colaborare si în competiţie;
· să aprecieze corect soluţiile oferite de ceilalţi colegi.
Obiective psihomotorii:
· să dezvolte gândirea algoritmică, logică, flexibilă creatoare;
· să-si dezvolte atenţia concentrată si spiritul de observaţie;
· să utilizeze corect noţiunile teoretice însusite;
· să conceapă programe pentru aplicaţiile propuse;
· să compună probleme adecvate temei.
Nivelul iniţial al clasei:
- elevii si-au insusit noţiunile teoretice referitoare la structurile de control si au dezvoltat aplicaţii.
Obiective operaţionale
· sa elaboreze algoritmi respectand principalele etape ale rezolvarii unei probleme cu ajutorul cal-
culatorului;
· să aleagă variantele corecte;
· să argumenteze alegerea unei anumite instrucţiuni în realizarea programelor;
· să conceapă (compună) noi aplicaţii (exemple) care necesită utilizarea structurilor de control în-
văţate.

Strategii didactice
· Principii didactice:
-principiul participarii si invatarii activeş
-principiul asigurarii progresului gradat al performantei;
-principiul conexiunii inverse;
· Metode de invatamant:
Metode de comunicare orală: conversaţia, exerciţiul ;
Metode activ participative: problematizarea, exerciţiul.
· Procedee de instruire:
-conversatia de consolidare;
-exercitii de consolidare si sistematizare;
-problematizarea prin crearea situaţiilor problemă.
· Forme de organizare: frontală si individuală.
· Forme de dirijare a învăţării:
-dirijată de profesor sau prin materiale didactice;
-independentă.
· Resurse materiale:
Materiale bibliografice:
1. Carmen Mincă, Radu Boriga – Informatica, cls. a-IX-a, Ed. L&S INFOMAT,
2004
2. Mioara Gheorghe, Mariana Kish – Informatica, cls. a-IX-a, Ed.Corint, 2004
3. Mihaela Stan, Mihaela Vasile s.a. – Algoritmi, Culegere de probleme, Ed. L&S Soft, 2004
· Metode de evaluare:
-iniţială (întrebări orale);
-seturi de aplicaţii cu urmărirea atingerii performanţei minime.

Desfăşurarea activităţii

 _ Moment organizatoric
1. Pregătirea lecţiei
-întocmirea proiectului didactic;
-pregătirea setului de întrebări;
-pregătirea setului de aplicaŃii;
-pregătirea temei.
2. organizarea si pregatirea clasei:
-verificarea frecventei;
-verificarea cantitativă si calitativă a temei;
-verificarea existenţei si operaţionalităţii resurselor materiale.
3. captarea atentiei clasei:
-anuntarea subiectului;
-anuntarea obiectivelor urmarite;
-anuntarea modului de desfasurare a activitatii;

 _ Reactualizarea cunostinţelor
Se realizează prin întrebări referitoare la structuri de control si aplicaţii adecvate.
Întrebare Răspuns asteptat

1.Ce se înţelege prin programare structurată? Modalitatea conceperii programelor prin respec-
tarea unor reguli bine stabilite si prin utilizarea
unui număr redus de structuri de control.
Tipuri de combinaţii de operaţii utilizate în scrie-
2. Ce sunt structurile de control ? rea algoritmilor.
Structura liniară, structura alternativă, structuri
3. Care sunt structurile de control ? repetitive
Structura liniară :
4. Care sunt formele generale ale acestor Operaţia_1
structuri ? .
.
Operaţia _n

Structura alternativă
Dacă condiţie atunci
Instrucţiune1
Altfel
Instrucţiune2

Structuri repetive condiţionate anterior


Cât timp…execută
Pentru …execută
Structuri repetive condiţionate posterior
Repetă…până când
Repetă…cât timp

Se dă ca subiect media aritmetică si se propune elevilor să formuleze enunţul a 3 probleme, alcă-


ror algoritm de rezolvare să cuprindă pe rând fiecare tip de structură de control.
Se vor rezolva la tablă problemele propuse de elevi.

 _ Intensificarea reţinerii si asigurarea transferului de informaţii


Calculul celui mai mare divizor comun
Se va determina cmmdc prin algoritmul lui Nichomachus si apoi a lui Euclid.
Elevii primesc fisa nr.1. Se va corela activitatea de la tablă cu lucrul la această fisă.

Fisa nr.1
Tabel nr.1 Determinarea cmmdc prin algoritmul lui Nichomachus

a b a-b b-a cmmdc

5 6 - 1
1 4 -
4 3 -
3 2 -
2 1
1 stop 1

Tabel nr.2 Determinarea cmmdc prin algoritmul lui Euclid

a b a mod b cmmdc

15 4 3
4 3 1
3 1 0
1 0 stop 1

1. Completaţi spaţiile libere:


a)
Citeste a,b
Cât timp .......executa
Daca a>b atunci
a← a-b
altfel
……………….
Scrie “cmmdc=”, ……

b)
Citeste a,b
Daca …… atunci
aux←a
a←b
………….
Repeta
r←a ….. b
a←b
………
Cat timp r <>0
Scrie “cmmdc=”, …….

Variantele finale ale algoritmilor care vor apărea pe tablă sunt:

Algoritmul lui Nichomachus Algoritmul lui Euclid


Citeste a,b Citeste a,b
Cât timp a<>b executa Daca a<b atunci
Daca a>b atunci aux←a
a← a-b a←b
altfel b←aux
b←b-a Repeta
Scrie “cmmdc=”, a r_a mod b
a_b
b_r
Cat timp r <>0
Scrie “cmmdc=”, a
II. Determinarea divizorilor naturali ai unui număr natural
Citeste n
Pentru d←1, n div 2 executa
Daca n%d=0 atunci
Scrie d
Scrie n

Se va explica alegerea intervalului 1,n div 2.

 _ Realizarea conexiunii inverse


Elevii vor primi fisa nr.2
1.Completaţi spaţiile libere

Citeste n {numar natural}


Daca n<2 atunci
P←false
Altfel
P←true
Pentru d←2,n div2 executa
Daca n mod d=0 atunci P_ false
Daca P← true
Atunci scrie n , ’ este……………..’
Altfel scrie n, ‘………………………’
2. Scrieţi un algoritm care simplifică o fracţie de forma a / b, unde a si b sunt două numere întregi
nenule.
3. Scrieti un algoritm care calculează suma divizorilor pari si produsul divizorilor impari ai unui
număr.
 _ Apreciere si evaluare
- comunicarea aprecierilor: - aprecieri frontale si individuale
- evaluarea cu notă a raspunsurilor
- motivarea notelor

S-ar putea să vă placă și