Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA: 29 noiembrie 2013


G.P.P. NR. 4 SLATINA
GRUPA MARE „ A” –NIVEL II
PROFESOR: JITIANU IULICA
ACTIVITATEA: Activitate integrată
Etapa a III-a
DOMENIUL: - DOMENIL LIMBĂ ŞI COMUNICARE –DLC
- DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE (Educatie pentru
societate) –DOS
- DOMENIUL ESTETIC ŞI CREATIV ( Educatie
muzicală)- DEC
TEMA CERCULUI PEDAGOGIC: EDUCATIA PENTRU SCHIMBARE ŞI
VALENTELE EI ÎN LUMEA CUNOAŞTERII
TEMA ANUALĂ: CÂND, CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?
SUBTEMA: POLUAREA NATURII
TEMA ACTIVITĂŢII : Povestea din pădurea poluată
FORMA DE REALIZARE:
 DRAMATIZARE ÎN VERSURI
 DANS – SUNETELE NAIULUI – EURITMIE
TIPUL DE ACTIVITATE: FIXARE, VERIFICARE, EVALUARE
FORMA DE ORGANIZARE: -INDIVIDUALĂ;
-FRONTALĂ;
-PE GRUPURI;
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
- verificarea şi sistematizarea cunoştinţelor ecologice;
- verificarea şi exersarea unor deprinderi de îngrijire a
mediului înconjurător în vederea educării unei atitudini
pozitive faţă de acesta;
- dezvoltarea socio-emoţională prin cultivarea sensibilităţii
şi a unei atitudini pozitive faţă de natură;
- Dezvoltarea abilităţii copiilor de a surprinde trăsături
fizice şi morale ale personajelor din poveste şi a
deprinderii de a le exprima prin limbaj oral pe baza
dialogului;
- Evaluarea cunoştinţelor de limbaj moral –civic şi muzical
prin manifestarea abilităţilor artistice;
- Exprimarea prin mişcare a stării sufleteşti creată de
muzica audiată;
- Crearea unei atmosfere de relaxare şi bună dispoziţie.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
DOMENIUL LIMBĂ ŞI COMUNICARE
a. Cognitiv- informational- formativ:
- să recite corect, clar şi expresiv rolurile respectând
intonaţia, pauzele şi ritmul versurilor în concordanţă cu
mesajul transmis;
- să utilizeze calităţile expresie ale limbajului oral în
transmiterea unor idei;
b. Afective:
- să-ţi exprime sentimentele faţă de Scufiţa Roşie, bunică,
lup, utilizând tonul şi mimica adevărată în redarea
dialogului
c. Psiho- motorii:
- să execute prin mimică stări afective sugerate de
conţinutul versurilor şi cântecelor

DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE – EDUCAŢIE MORAL CIVICĂ


a. Cognitiv – informaţional –formativ
- să denumească trăsătura caracteristică personajelor din
poveşti;
- să cunoască câteva modalităţi de luptă împotriva poluării;
- să enumere acţiuni pe care le pot întreprinde copiii pentru
a proteja şi îngriji natura, viaţa;
b. Afective- motivaţionale:
- să iubească şi să ocrotească natura;
- să-şi exprime propriile sentimente şi atitudini faţă de natură.
c. Psiho-motorii:
- să execute creativ miscările impuse de rol, folosindu-se de pantomima
corespunzătoare.
DOMENIUL ESTETIC ŞI CREATIV –EDUCATIE MIZICALĂ
a.Cognitiv-informational-formativ:
- să cânte individual si colectiv respectând tonul, semnalul de început şi
sfârşit;
-să aibă o dicţie şi o respiratie corectă in timpul cântării;
- să-şi dezvolte simtul ritmic şi armonic;
b. Afectiv- motivationale:
- să manifeste plăcerea executiei corecte si expresive a cântecelor;
- să participe cu interes la activitate.
c. Psiho-motorii:
- să asocieze miscările sugerate de textul cântecului cu ritmul acestuia;
-să execute miscarile in concordantă cu textul cântecelor.
STRATEGIA DIDACTICĂ: exersativ – demonstrativă- aplicativă
METODE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: exercitiul, conversatia, jocul de rol,
învăţarea dramatizată, problematizarea.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
- decor specific scenetei ( copaci, flori);
- costume pentru fiecare personaj ( Scufiţa Roşie; Lupul,
Baba –Cloanţa, Zâna Bună, Bunica, Capra);
- casetofon, CD-uri.

EVALUAREA: aprecieri individuale şi colective asupra participării la


activitate

DURATA: 25’- 30’

LOCUL DE DESFĂŞURARE: holul grădiniţei

BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum pentru învăţământul preşcolar, Bucureşti, 2009;
 Teatrul pentru copii, Ana Letitia Comanici, Nicolae Comanici.
 Traditional si modern în învăţământul preşcolar, autoare Monica
Lespezeanu, Editura OMFAL Esential, Bucuresti, 2007.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

MOMENT ORGANIZATORIC

Derularea dramatizării în versuri „POVESTEA DIN PĂDUREA


POLUATĂ”- începe prin interpretarea melodiei „Suită din Tara
Moţilor”

PREZENTAREA VERSURILOR DRAMATIZĂRII


„POVESTE DIN PĂDUREA POLUATĂ”

SCUFITA –ROSIE: SCUFITA –ROSIE:


Sunt Scufita-Rosie Cum de ce? Aşa-i povestea!
Ş-am plecat la Bunicuta Spune-mi s-adun floricele
Că - i bolnavă, sărăcuţa. Să le duc bunicii mele.
Mama mi-a dat sfaturi bune
Când trec drumul prin pădure: LUPUL:
„Du-te numai pe cărare, Tu mă faci să râd, Scufiţă,
Că pădurea este mare. Nu vezi ce-i în poieniţă?
Mergi tot drept, nu te opri, Hai, culege floricele
Cu străinii nu vorbi.” Să văd ce-ai să faci cu ele.
Ce străini că-i tot pustiu.
Este Lupul, las’ că stiu. SCUFITA –ROSIE:
Nu mi-e frică nici un pic. Ce-i cu voi, dragele mele?
Dar parcă am obosit…
Hai putin să mă opresc FLOAREA I:
Ca să mă mai odihnesc Parcă n-am fi floricele.
Şi-apoi la drum pornesc. Uite, pe tulpina mea
E-o cutie de vopsea
LUPUL: Şi petalele mă dor,
Bună ziua, Scufiţă! Dă-mi o mână de-ajutor!
Unde ai plecat, fetiţă?
FLOAREA II:
SCUFITA –ROSIE:
La bunica cu mâncare Soro, pe frunzele mele
Şi-s grăbită tare, tare… Sunt hârtii de acadele,
Nu am timp de povestit! Vino, scapă-mă de ele!

LUPUL: FLOAREA III:


Atunci de ce te-ai oprit? Eu nu mai am nici culoare,
Parcă sunt coşar, nu floare, Geamul să aerisesc,
Aşa sunt de prăfuită Veselă să mă trezesc.
Şi sunt tare ofilită. Of şi vai, ce să vă spun!
Trec maşinile pe drum
FLOAREA IV: Pe la marginea pădurii,
Iar eu ce să mai vorbesc, Lasă-n urmă numai fum.
În pădure-aşa murdară Ai vre-un ceai în coşul tău?
Nu mai vreau să locuiesc. Că mă doare gâtul rău!
( Cântec „Cumătra vulpe”)
ZÂNA BUNĂ Dar tu ce-i păţit, surată
Din pădurea fermecată De ai lăbuţa pansată?
Şi eu am să plec îndată,
Căci vreau soare şi lumină. VULPEA
Cu rochiţa zdrenţuită Să vedeţi ce am păţit!
Şi cu faţa murdărită Am ieşit pe înserate
Cine crede că sunt zână? Doar aşa, casă mă plimb.
Ştiţi că n-am cu nimeni treabă,
BABA –CLOANŢA Dar era un ciob în iarbă
Zână spui? Semeni cu mine, Şi lăbuţa mi-am rănit.
Dacă te privesc mai bine.
Dar să ştii şi tu, surată, LIZUCA
Cât sunt eu Babă –Cloanţă, Hai, Patrocle pe aici!
Îmi place să fiu curată. Vezi că e cam întuneric
Aşa că m-am hotărât. Că nu mai sunt licurici.
Plec, mă mut, v-am părăsit! Am auzit că pădurea
Plină de poveşti odată
CAPRA Azi trebuie ajutată.
Trei iezi cucuieţi Haideţi să ne sfătuim,
Uşa mamei descuieţi. Poieniţa fermecată
Astăzi n-am găsit nimic, Din nou să o curăţăm.
Frunzele s-au vestejit, Hai, piticilor la treabă
Florile s-au ofilit Şi să adunăm degrabă
Că pe unde nu-i curat, Tot ce-i rău şi e murdar,
Nu-i ni mica de mâncat. Poieniţa noastră dragă
Să fie curată iar.

SCUFITA –ROSIE:
Ce-i aici, ce s-a-ntâmplat? LUPUL:
Cine ne-a stricat povestea, Nu vă mai porniţi cu treabă
Unde-i aerul curat? Că vă obosiţi degeaba.
Dimineaţa-n zori de zi,
BUNICUŢA: Toate iar la loc vor fi.
Am deschis de dimineaţă
VULPEA Şi-mpreună să muncim.
Atunci ce e de făcut? Faceţi coşuri, măi pitici
Nu putem lăsa pădurea. Şi aduceţi-le aici.
Eu aicea am crescut
Şi nu vreau să plec aiurea. COPILUL V:
Strângem tot ce nu e bun
PITICUL I: Şi din iarbă şi pe drum .
Dragii mei, o veste mare! Şi să meargă treaba bine,
Vin copiii la plimbare Hai cântaţi şi voi cu mine.
Prin pădurea noastră dragă.
Să le cerem ajutor, COPILUL I:
Căci şi ei iubesc pădurea Totul e din nou curat,
Şi-mpreună cu copiii Aerul e parfumat
Vom avea la muncă spor. DE parfumul florilor,
Dacă le-am dat ajutor.
Cântec „ MAMA NATURĂ”
COPILUL II:
COPILUL I Iar e iarbă şi răcoare,
Vai, pădurea fermecată Apa limpede-n izvoare,
Nu mai e deloc curată. Păsările ciripesc
Cine a-ndrăznit, copii Şi gâzele se trezesc.
S-aducă gunoi aici?
COPILUL III:
COPILUL II Poieniţă de poveşti,
Nu sunt păsări cântătoare, Cât de minunată eşti!
Nu e iarbă nici răcoare, Să rămâi mereu aşa,
Unde ca să păşeşti, Dragă poieniţa mea!
Peste tot te murdăreşti.

COPILUL III COPILUL IV:


Unde- i aerul curat? Oameni mari, voi, dragi părinţi,
Oare cine l-a stricat? Pădurea s-o ocrotiţi!
Unde-s zâne şi pitici_ Apăraţi-o pentru noi
Totul e pustiu pe-aici. Să ne bucurăm ca voi
De poveşti, de Feţi - Frumoşi,
PITICUL II: De copacii cei umbroşi,
Nu-i pustiu aşa cum zici, De-al păsărilor cântat.
Dar nu ne mai place-aici. PĂSTRAŢI
Vrem iar pădurea curată PĂMÂNTUL CURAT!
Aşa cum era odată.

COPILUL IV:
Hai atunci să ne unim
EVALUAREA ACTIVITĂŢII:
 Copiii dansează pe melodia „Sunetele naiului şi execută mişcări cu
elemente de balet”.
ÎNCHEIEREA ACTIVITĂŢII:
 Se fac aprecieri asupra modului cum am recitat, cântat, dansat şi cum
s-au comportat în timpul activităţii.

S-ar putea să vă placă și