Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DE LECŢIE
MOTIVAŢIA
Aceată lec!ie ete "aloroaă deoarece #i a$ută %e ele"i ă #n!eleagă cum trebuie ă e com%orte ci"ilizat atunci când au mua&iri au când unt
oa%e!i. 'e(tul cri de I.L.Caragiale ete %otri"it %entru o lec!ie #n care gândirea critică a ele"ilor ă &ie timulată şi dez"oltată.
)in %unct de "edere al gândirii critice ele"ii trebuie ă e im%lice acti" #n %roceul de #n"ă!are* ă aculte cu re%ect o%iniile colegilor* ă+şi
dez"olte #ncrederea #n &or!ele %ro%rii şi ă #n!eleagă "aloarea %ro%riilor idei şi o%inii.
OBIECTIVELE
La &ârşitul lec!iei* ele"ii trebuie:
+ ă de%rindă in&orma!iile de detaliu din te(tul citit,
+ ă eizeze emni&ica!ia cu"intelor şi e(%reiilor din te(t,
+ ă+şi e(%rime o%iniile re&eritoare la &elul #n care +a com%ortat %erona$ul %rinci%al,
+ ă #n!eleagă ne"oia de a e com%orta ci"ilizat #n anumite itua!ii,
CONDIŢII PREALABILE
-le"ii trebuie :
+ ă aibă entimentul că e(%rimându+şi gândurile nu trebuie ă &ie ridiculiza!i
+ ă re%ecte o%iniile celorlal!i
EVALUAREA
-le"ii e "or im%lica acti" #n %roceul de #n"ă!are şi "or com%leta &işele %rimite
RESURSELE I MANA!EMENTUL TIMPULUI
Re"#$"e #%ane & ele"ii claei /01
Re"#$"e de ti%p & 23 de minute
Re"#$"e p$'ced#$ale & Braitormingul* 4arta %redic!iilor* 5e!eaua de dicu!ii* Ciorc6inele* Caietul cu im%reii de lectură
EVOCAREA
B$ai"t'$%in+ , – indi"idual
-le"ii "or &i olicita!i ă crie #n 3 minute la ce e gândec ei când aud cu"ântul 7"izită”.
B$ai"t'$%in+ - + #n gru%e
-le"ii "or lucra %e gru%e %unând ce ştiu de%re ărbătorea de 8&ântul Ion.
8e electează câte"a dintre ră%unurile lor.
8e anun!ă titlul şi obiecti"ele lec!iei.
REALI.AREA SENSULUI
8e realizează lectura %redicti"ă de către #n"ă!ător. Aceta citeşte %e rând &ragmentele şi e &ac %redic!ii re&eritoare la ce cred ele"ii că e "a
#ntâm%la mai de%arte. 8e lucrează la tablă %e două coloane* #n %rima e trece ceea ce antici%ează ele"ii* iar #n a doua coloană ceea ce reiee #n urma
lecturii. /a$ta p$edicţiil'$1
8e con&irmă au e in&irmă %redic!iile &ăcute* &a%t ce timulează &oarte mult imagina!ia co%iilor şi le târneşte curiozitatea.
8e tabilec* lucrând %e gru%e* %erona$ele* decorul #n care are loc ac!iunea* atmo&era din caă. ci'$c/inele1
RE0LECŢIA
-(%rimarea acordului au a dezacordului #n legătură cu #ntâm%larea %rezentată #n te(tul literar. -le"ii ră%und la următoarea #ntrebare:”A greşit
Ionel %rin com%ortarea lui 9” $eţea#a de di"c#ţii 1
-le"ii #şi %rezintă argumentat %ărerile %ro au contra şi la &ârşit e trag concluziile.
D#p* lecţie
E1TENSIE
-le"ii unt de%rinşi ă ini!ieze comentarii de%re te(tele citite. Vor com%leta Caietul cu im%reii de lectură criind #n %artea tângă un &ragment
din te(t care le+a atra aten!ia* iar #n %artea drea%tă* "or crie un comentariu de%re acel &ragment.
BRAISTORMIN! ,
<rimim
cadouri
=acem
?azde cadouri
%rimitoare
VII';
>a%e!i
-"enimente
Mua&iri
BRAISTORMIN! -
8ărbătoare
religioaă
Credin!ă
Mua&iri
8=@'L
I>
Vizite ile
onomatice
Cadouri
2ARTA PREDICŢIILOR
• Cred că e "a bucura de minge şi "a merge #n camera lui. • 8e bucură de cadou dar nu merge #n camera lui.
• Cred că mama #l "a certa %entru că a u%ărat+o %e &emeia din caă. • Mama #l ărută.
• Acum "a ta cuminte* conştient că mama l+a iertat o dată. • =ace o gălăgie in&ernală* #ncât cei doi nu e mai %ot auzi.
• Cred că acum c6iar e "a ruşina de mama lui şi de mua&ir. • Atacă cu abia #n tânga şi #n drea%ta* tot ce #ntâlneşte #n cale.
• Cred că "a %rimi bătaie* du%ă boacăna cu er"itoarea. • Mama #l ărută şi #l iartă din nou.
• Acum c6iar că nu "a mai &ace boacăne. • 'oarnă dulcea!ă #n şoşonii mua&irului.
“Vizită” de I.L.CA5A?IAL-
CIORC2INELE
AC'>5I )-C>5
+ alon
+ Ionel + maă
+ mua&irul +&otolii minge
+ doamna <o%ecu +$ucării tobă
+ er"itoarea %adă
abie
trâmbi!ă
8;5B;'>A5-A
)- 8=. I>
A'M>8=-5A
dicu!ii
gălăgie
zgomot
REŢEAUA DE DISCUŢII
DA NU
• -ra ziua lui onomatică şi a"ea tot dre%tul • A"ea mua&iri şi trebuia ă &ie acultător
• )acă tot a %rimit o minge* trebuia ă e $oace cu ea • 'rebuia ă &ie re%ectuo cu cei mai #n "ârtă
• =ace ce "rea %entru că mama nu #l ceartă • 'rebuia ă aculte de mamă
• ?etul cu dulcea!a a &ot &oarte urât
• 8+a com%ortat urât şi cu er"itoarea
• <utea ă #şi răneacă mama mai rău cu abia
C'ncl#)ii
Ionel nu e com%ortă deloc ci"ilizat şi dă do"adă că ete un co%il needucat.
-l nu trebuie ă &ie un e(em%lu de com%ortament %entru noi.
n co%il ci"ilizat e com%ortă total di&erit.