Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a V-a B
Data: 02.05.2023
Profesor: PINTILIE OANA LILIANA
Disciplina : Matematică ( Algebră)
Unitatea de învăţare: Fracții zecimale
Subiectul : Împărțirea unei fracții zecimale finite la un număr natural nenul. Împărțirea a două fracții zecimale finite
Tipul lecţiei : -formare de priceperi și deprinderi
Competențe generale:

 1. Identificarea unor date, mărimi și relații matematice, în contextul în care acestea apar
 2. Prelucrarea unor date matematice de tip cantitativ, calitativ, structural, cuprinse în diverse surse informaționale
 3. Utilizarea conceptelor și a algoritmilor specifici în diverse contexte matematice
 4. Exprimarea în limbajul specific matematicii a informațiilor, concluziilor și demersurilor de rezolvare pentru o situaţie dată
 5. Analizarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii date
 6. Modelarea matematică a unei situaţii date, prin integrarea achizițiilor din diferite domenii.
Competențe specifice:

 1.2 Identificarea fracțiilor zecimale în contexte variate;


 2.2 Efectuarea de calcule cu fracții folosind proprietăți ale operațiilor zecimale;
 3.2 Utilizarea de algoritmi pentru efectuarea operațiilor cu fracții zecimale
- Aplicarea algoritmilor de împărţire a unei fracţii zecimale la un număr natural sau la o fracţie zecimală cu un număr finit de zecimale
nenule

 5.2 Analizarea unor situații date în care intervin fracțiile zecimale pentru a estima sau pentru a verifica validitatea unor calcule;
 6.4 Reprezentarea matematică, folosind fracțiile , a unei situații date, în contextul intra și interdiciplinar.
Competente derivate din competențe specifice:

 C.1. Aplicarea algoritmilor de transformare a unei fracții zecimale în fracție ordinară, comparare de numere zecimale, adunări, scăderi,
înmulțiri de fracţii zecimale finite, media aritmetică;

 C.2. Aplicarea algoritmului de împărţire a unei fracţii zecimale la un număr natural


 C.3 Aplicarea algoritmului de împărţire a unei fracţii zecimale la o fracţie zecimală cu un număr finit de zecimale nenule
 C.4. Înlocuirea împărțirii cu linia de fracție și amplificarea fracției ordinare obținute pentru a transforma numitorul în număr natural ;
 C.5. Aplicarea metodei reducerii la unitate în rezolvarea de probleme;
 C.6. Respectarea ordinii efectuării operațiilor și a parantezelor.
Strategii didactice:
 Metode şi procedee: explicaţia, observația, demonstrația, conversaţia euristică, exercițiul,problematizarea
 Mijloace didactice: fișa de lucru, fișă tip ciorchine, manual, auxiliar.

Bibliografie: 1. Ion Tudor -Matematica- partea a-II-a, Editura Paralela 45


1. https://www.didactic.ro/resurse-educationale/invatamant-gimnazial
Desfăşurarea lecţiei

Secvenţele Compe- Conţinut instructiv -educativ Strategii didactice Evaluare


lecţiei tențe
al lecţiei Metode şi Mijloace Forme de
derivate
procedee didactice organizare

Moment Asigur condițiile optime pentru Conversaţia Frontal


organizatoric desfășurarea lecției. euristică
Se face prezența și se notează absenții.

Verificarea Se verifică tema cantitativ și calitativ. Conversaţia Tema Frontal Cantitativ


temei Elevii vor comunica exercițiile pe care nu euristică
au știut să le facă, iar acestea se vor rezolva
(5min) la tablă sau oral, în funcţie de dificultatea
acestora.

Captarea C1 Elevii rezolvă fișa tip 1.


ciorchine urmărind
Transformând numărulcua în exercițiul Fișa tip
3. Numărul cu 21,9 mai
frontal -aprecieri
atenție de ordinea exercițiilor. Recapitulează
fracţie ordinară ireductibilă
ciorchine
mare decât a este pozitive
atenţiei 6. Micşorând 10 ori obţinem ⇒
C6 nr. a obţinem 𝟏𝟐, 𝟔 = =
⇒ cunoștințele dobândite în cadrul unității de

(10 min) 7. 10,2 + 3  a =


învățare ”Fracții zecimale” (transformarea 2. Dintre a şi 12,52
mai mare este
= unei fracții zecimale în fracție ordinară
ireductibilă, compararea fracțiilor zecimale,
adunarea, scăderea, înmulțirea, împărțirea 10. Rezultatul
a = 12,6 împărţirii numărului
la oa este
9. Sfertul numărului putere a lui 10, ordinea efectuării a la 0,9 este

=
operațiilor și media aritmetică).

Elevii descoperă noile operații pe care le 5. Mărind de 100 de ori


numărul a obţinem

8. Media aritmetică dintre a şi 3,6 este numărul


4. Numărul cu 11,2 mai mic decât a
este

𝑚𝑎 ሺ12,6; 3,6ሻ= =
vor studia.

1. Transformând numărul a în
fracţie ordinară ireductibilă
6. Micşorând de 10 ori obţinem
nr. a obţinem 𝟏𝟐, 𝟔 = =

7. 10,2 + 3  a =
=

a = 12,6
9. Sfertul numărului a este

8. Media aritmetică dintre a şi 3,6 este numărul


4. Numărul cu 11,2 mai mic decât a
este
𝑚𝑎 ሺ
12,6; 3,6ሻ= =

Anunţarea Tema: Împărțirea unei fracții zecimale finite la Conversaţia Frontal


un număr natural nenul. Împărțirea a două euristică
temei şi a
fracții zecimale finite
scopului
Scopul lecţiei: formare de priceperi și deprinderi
lecţiei
Dirijarea Se dă un exemplu de împărțire a unei fracții -învățare
învăţării zecimale finite la un număr natural nenul, dirijată
Observația
iar elevii vor descoperi regula pe care deja
(25 min) C2 au mai aplicat-o la împărțirea a două numere Demonstrația
naturale: ”Când se coboară prima zecimală
de la deîmpărțit, se scrie virgulă la cât.”

28,5 3
27 9,5
Conversația
= 15
15 euristică
==

Elevii rezolvă din culegere exercițiile: frontal


75,8:2= 53,4: 3= 50,94:9= 58,24:8=
5,278:7= 315,15:15= 292,075:25= Exercițul Culegerea
Se apreciază
calitatea
Rezolvă problema : Un excavator a
răspunsurilor
consumat cantitatea de 103,425 l de Individual
C5 individuale
motorină lucrând 15 ore. Aflați cantitatea
medie de motorină consumată de excavator
într-o oră.
103,425 : 15 = 6,895 litri/ oră

Se dă un exemplu de împărțire a două fracții


zecimale finite și se descoperă metoda de
Învățarea -activitate
rezolvare:
”Înlocuim împărțirea cu linie de fracție și prin dirijată
amplificăm fracția ordinară obținută cu o descoperire
putere a lui 10 pentru a transforma
numitorul în număr natural. Vom obține problematiza
C3
astfel o împărțire cunoscută.” rea
C4

100
5,064 506,4
5,0640,0 6= = =506,4 :6=84,4
0,06 6

Se efectuează proba prin înmulțire.

Elevii rezolvă exercițiile din culegere:


1,96:0,7= 5,76:1,2= 7,84:1,4=
0,0361: 0,19= Se apreciază
Se efectuează proba prin înmulțire la două calitatea
dintre ele. răspunsurilor
C3 culegerea frontal individuale
Rezolvă problema: Mihai a economisit 37,6 exercițiul
lei, iar fratele lui , Alin, a economisit suma
de 127,84 lei. Aflați de câte ori este mai
mică suma de bani economisită de Mihai
decât suma de bani economisită de Alin.
127,84 : 37,6 =3,4
Elevii rezolvă împărțirea cu rezultat fracție
zecimală periodică mixtă
7,84 : 2,1 = 3,7(3)
Fixarea C1 Elevii completează cele două împărțiri Conversaţia Fișa tip Muncă Se apreciază
rămase nerezolvate de pe fișa tip ciorchine euristică ciorchine independentă
cunoştinţelor C2
calitatea
Pentru a fixa mai bine noțiunile referitoare
(asigurarea răspunsurilor
la împărțirea fracțiilor zecimale, elevii vor Problematiza Fişa de lucru -lucru în
C3 individuale
retenţiei) rezolva exercițiile din fișa nr.2, vor așeza în -rea nr.2 echipe
ordine crescătoare rezultatele obținute și vor
C4 găsi cuvântul: SUCCES.
(8min)

Tema pentru Se fac aprecieri asupra calităţii activităţii Conversaţia Fişa de lucru Frontal Se apreciază
acasă(încheier elevilor în ansamblu şi se evidenţiază elevii euristică nr.2 calitatea
ea lecţiei) care au dat răspunsuri şi s-au implicat în cadrul răspunsurilor
activităţilor propuse. individuale
(2min) Se dă temă exercițiile nerezolvate de pe fișa
nr.2 și exercițiile din culegere

FIȘA TIP CIORCHINE


1. Transformând numărul a în 3. Numărul cu 21,9 mai
fracţie ordinară ireductibilă mare decât a este
6. Micşorând de 10 ori obţinem
nr. a obţinem ⇒
𝟏𝟐, 𝟔 = =

2. Dintre a şi 12,52
7. 10,2 + 3  a =
mai mare este
=

10. Rezultatul
a = 12,6 împărţirii numărului
9. Sfertul numărului a este a la 0,9 este

5. Mărind de 100 de ori


numărul a obţinem

8. Media aritmetică dintre a şi 3,6 este numărul


4. Numărul cu 11,2 mai mic decât a
este

𝑚𝑎 ሺ12,6; 3,6ሻ= =

FIȘA DE LUCRU PE ECHIPE


CE AM ÎNVĂȚAT?

Calculaţi şi aranjaţi rezultatele obţinute în ordine crescătoare. Ce cuvânt ați obţinut?

S: 18 : 100 = 0,18
C: 63,1 : 10 = 6,31
U: 1,742 : 5 =0,3484
S: 4,5 : 0,15 =30
E: 4,18 : 0,6 =6,9(6)
C: 17,4 : 2,5 = 6,96

CUVÂNTUL OBȚINUT : …………………………………

S-ar putea să vă placă și